Telefon numarasının hangi operatöre kayıtlı olduğunu öğrenme


Az önce Umut’un blogunda rastladım. Oldukça faydalı bir konuya değinmiş. Son zamanlarda şu numara taşınabilirliği muhabbetinden dolayı hangi numaranın hangi operatöre bağlı olduğunu anlamak oldukça güç. Hele operatörlerin kendi içlerinde düzenledikleri kampanyalara güvenerek ucuza konuşacağınızı düşünüp, yine sizin operatörünüzden olduğunu sandığınız birini aradığınızda, operatör tarafından “bak kardeş bu amca bizim karasularımızda yüzmüyor, iflahını gevretiriz” türü hiç bir uyarı yapılmadan cepler boşaltılabiliyor.

Neyseki Umut gibi benim de adını ilk defa duyduğum, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu” isimli bir kurum varmış ve bu kurum aramayı düşündüğünüz numaranın hangi operatöre bağlı olduğunu online olarak sorgulayabilmenize olanak sağlıyormuş.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun operatör sorgulama sayfası:
http://www.nts.gov.tr/PublicWebGUI/index.jsp

Ayrıca eğer gsm numaranızı başka bir operatöre taşımayı düşünüyorsanız, kurumun sitesinden bu konu hakkında çeşitli bilgi ve dökümanlara ulaşabilmeniz mümkün.
http://www.nts.gov.tr

Son olarak sitede belirtildiğine göre bugüne kadar toplam 12.679.820 numara başka bir operatöre taşınmış. Bu da sanırım hangi operatörden daha fazla numara taşındığı belirtilmese de, 12 milyon insanın bir şekilde hizmet aldığı operatörden memnun olmadığı anlamına geliyor.

Benzer Yazılar

Kullanıcı Puanları: 0 (0 oy)
Yazar Caner
1984 doğumlu olan yazar 2011 yılından bu yana Kocaeli’de ikamet etmekte, ülke çapında hizmet veren bir bilişim firmasında web geliştirici olarak görev yapmaktadır.
Yayınlanan okur yorumları okurların kişisel görüşlerini ifade etmektedir. Bu yorumlardan egonomik.com ve sahipleri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum

  1. ahmettatar  /  29 Ekim 2011, 03:16 Cevap

    Caner bu BTKnın sitesine bi girdim saatlerce çıkamadım ya inceledinmi sen hiç projeleri falan IPv6 nedir biliyormusun? Arı yada Kovan honeypot bunlar ne aga bi incelesene şunları bizide bilgilendir he mi??

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. ibrahim  /  24 Kasım 2011, 20:41 Cevap

    aga bu siteden 1 filim olmaz :) numaramı sorguluyorum taşınmış değil diyor :) numaram 532 li ama avea :) nasıl olacak ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Işınla bizi Sıkati!