Mizah dergisi çizerleri çıldırmış

Leman / Penguen / Uykusuz KapakBu mizah dergisi çizerlerine ne oluyor ya? Görünen o ki birileri bunların aralarına nifak sokmayı görev edinmiş, hayrola arkadaşlar Yahudi felan mi sızdı aranıza?

Eğer bir mizah dergisi okuyucusuysanız sizin de farkedeceğiniz üzere artık herhangi bir derginin takipçisi olmak öyle kolay değil, takip edilemez oldular anasını satayım. İlk başlarda Leman / L-Manyak okurduk ki hala yayındalar mı onu bile bilmiyorum ardından bu dergiden ayrılan çizerler (ya da ben öyle hatırlıyorum) gidip Penguen‘i kurdular haliyle nerdeyse çocukluğumdan beri takipçisi olduğum Selçuk Erdem ve ekibiyle beraber ben de Penguen’e transfer oldum. Dergide takip etmekten en çok hoşlandığım isimler Yiğit Özgür, Ersin Karabulut, Umut Sarıkaya ve diğer bir kaç isim iken bunlar hep beraber toplanıp ansızın isyan bayrağını çektiler ve akabinde Uykusuz‘u kurdular. Selçuk Erdem’in kırk yıllık hatrı olmasına karşın birden bire içi boşalan Penguen’i ben de vefasız okuyucu modeliyle Uykusuz’a sattım. İşin aslı halen deniz otobüsleri aracılığıyla Yenikapı’ya geçerken en çok hoşlandığım şey o 1 saati Uykusuz okuyarak geçirmek.

(Bu arada Ersin Karabulut genç yaşta yetenekli bir mizah üstadı olduğunu ve aslında biz okurlarının onun hatıralarını mizahi bir uslupla anlatıyor olmasına vurulduğumuzu unutmuş, “okuyucu yönlendirmesine hayır” gibi gereksiz bir tribe girerek “tarz dışı” şeyler çizmeye başlamış olsa da biz onu hala çok seviyoruz. Tabiki hayat senin olduğu gibi tercih de senin Ersin, ne istersen onu çizersin, belki ileride sadece kendin okuyacak olsan bile.)

Leman / Penguen / Uykusuz Kapak

Şimdi ise posta kutumda yine bilmem hangi çizerlerin bilmem hangi dergiden ayrılarak yeni bir dergi kuracağını, çizere/çizerlere çok büyük haksızlık yapıldığını ama endişe edilmemesi gerektiğini çünkü piyasanın yepyeni, kanlı canlı bir mizah dergisi ile tanışacağını ifade eden bir e-posta bulunuyor. E bu da eşeğin gözüne su kaçırmaktır artık. Zaten büfeden “abi bi Uykusuz” diye para uzatarak neş’eyle az sonra Umut Sarıkaya’ya ulaşacak olmanın heyecanını yaşarken “Uykusuz kalmadı genç, Ekmek vereyim?” cevabıyla abondone oluyorum, bi an “hayır abi ben mizah dergisi istiyorum” diyecek olup demiyorum. Ekmek ne lan? Nasıl bir ruh halinde koydunuz bu ismi?

Ekmek dergisine bir öneri: Kağıdınızı yenilebilir malzemeden üretin, ekstra 50Krş ile vereceğiniz bir de ek çıkartın Köfte adında, gazete bayii isteyene bu eki derginin tam ortasına yerleştirip versin okuyucu da dergiyi bitirdikten sonra afiyetle yesin, hem dünya kağıt israfından kurtulsun hem de siz “Ekmek Arası Köfte” ismi ve “Yenilebilir dergi!” sloganıyla traj rekorları kırın. (Söz konusu ek fakir muhitlerde Soğan, KKTC’de Jambon diye adlandırılıp fiyatlandırılabilir, ürün farklılaştırılmasına gidilebilir.)

Neyse netice olarak diyeceğim o ki; ey mizah dergisi çizerleri gelin etmeyin! Okuyucuya olduğu kadar size de yazık, böyle bölüne pörçüle nereye kadar? Bakın Ersin Karabulut’un psikolojisi bozulmuş sağda solda “televizyondaki okuyucular benimle konuşuyo…” gibisinden konuşur olmuş. Bu iş böyle giderse sonunda siz de bireysel dergi çıkarmaya başlayacaksınız biz de Selçuk Erdem’i, Yiğit Özgür’ü Taksim’de elden dergi satmaya çalışırken görüp “vah vaah, görüyomusun kamil nerdeen nereye…” gibisinden efkarlanacaz.

Facebook Yorumları

2 Yorum

 1. merich

  adamım ben sana işin doğrusunu anlatıyım.
  leman ve l-manyak adlı iki dergi varken l-manyaktan bir grup çizer lombak adlı bi dergi çıkarmaya başladı. 2 side piyasada çok güzel satılmaktaydı. tıpkı bugünkü penguen ve uykusuz dergilerinin satıldığı gibi. her iki dergide de sevdiğin çizerler olduğu için 2 sinide alırdın, tıpkı bugünlerde olduğu gibi. daha sonralarda bu lombak dergisi kemik adında ufak bi dergi eki çıkarmaya başladı sonra o dergi ek olmaktan çıkıp kendi başına bi dergi olarak çıkmaya başladı. bana göre penguenin doğuşundaki geçiş dönemi burasıdır. l-manyak lombak daha çok çizgiroman tadında dergilerdir ve penguen, uykusuzla bir benzerliği yoktur. maksat bu mizah piyasasını yöneten piyasaya yön veren bu çizerlerin çeşit yaratma fikridir. sence tesadüf müdür bi dergideki çizerler kavga edip anlaşamayıp öyle güzel iki gruba ayrılıyolar ki sonucunda iki benzer güzel dergi ortaya çıkıyor. ve sen her zaman olmasa da çoğu zaman 2sini de alıp okuyosun. ayrıca penguen ve uykusuzu diğer eski çizgiroman tadındaki kalın dergilerden ayıran en belirgin ve en güzel özellik şudur; penguen ve uykusuz yıllardır ana muhalefet partisinden daha güzel muhalefet yapmaktadır. Bildiğin gibi giyim firmalarının aynı kategoride birden fazla markası ve alt markası bulunur. farklı tarzlar ve fiyatlarla farklı kesimlere hitap eder ki bütün insanlara ulaşabilir. bu biraz buna benziyo.
  not: erdil yaşaraoğlunun dediğine göre, yiğit özgür ve ersin karabulutun içinde bulunduğu bi grup çizer dergiden ayrılmak istediklerini belirtmiş ve bu karar erdili çok üzmüş olanlara bi anlam verememiş ancak ayrılmalarına bişey diyememiş.

 2. Karikatür

  Hocam işin aslı ben de l-manyak ile büyüdüm. Zamanında ne oldu ne bitti diye ben de merak etmiştim ama şu yaşlarda çok iyi anlıyorum ki sebep her zaman para. Bir önceki yorumda da bahsedildiği gibi öyle güzel bir çizgi ile ikiye ayrıldı ki dergiler ikisini de almak zorunda kaldık. Mesela uykusuz’da da penguen’de de çok sevdiğim karikatüristler var. Yani hep homojen özel bir hesapla bölündü dergiler.

  Yıllar geçti aradan şimdi amatör karikatüristler ve dünyada ödül getirmiş karikatürler yayınlayan bir proje yaptık. Biraz daha yeni, biraz daha farklı bir mecra ama yine karikatür. Bence her çocuk tanışmalı karikatürle. Tabiki yeni yetişen uykusuz, penguen ayarında genç çocuklar da var, beğeniyle takip ediyorum. Özellikle gündemi çok iyi yansıtıyorlar.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir