“Tehlikesiz madde”


Bu resmi kendi elcağızlarımla çektim. Tıkanmış trafikte otobüsün camından dışarıyı seyrederken öylecenek karşıma çıktı. Hani derler ya “bu karede olmaması gereken bir şey var” diye, hah işte o laf bu kare için edilmiş sanki. Tehlikesiz madde nedir ya? Peki taşınan maddenin tehlikesiz olduğunu özellikle vurgulamak niçin? Eğer bu tankeri sollamak üzere olsaydım aklımdan direkt şunlar geçerdi: “Nasıl olsa taşıdığı madde tehlikesiz öyle aman aman dikkatli sürmeme gerek yok, çarpsam da bir şey olmaz hani… Dur madde hazır tehlikesizken bi sigara yakıp cep telefonuyla konuşayım bari…“.

Eğer olay buysa mesela sincapların üzerine de “tehlikesiz hayvan” levhası asılmalı bence. Ne bileyim tehlikesiz simit, tehlikesiz kitaplık… Bir tek bana mı garip geliyor lan?

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

9 Yorum

 1. Tabiki de tankerin ne taşıdığı nasıl bir şey taşıdığı belirtilmeli karşı tarafta ona göre davranmalı. He tehlikesiz diyede inadına telefonla konuşulacak, sigara içilecek diye bir şey yok 🙂 Önlem sadece. Örneğin otobanda giderken tehlikeli ve tehlikesiz tankerler farklı değerlendiriliyor. Bunu da bu şekilde ayırt edebilirler. (Belgeler falan haricinde tabi)

  • Caner
   Yazar

   Tamam işte eğer mantık buysa bu olay köpeklere de uygulansın, biz de yolda yürürken karşımıza çıktıklarında ona göre davranalım 🙂

 2. selmand

  bu araçlarda genelde tehlikeli madde olur ve şehirler arası yollarda 30 km hızla sağdan gitmek zorundalar oy anam oy yolmu biter bu amcamda polisler başına üşüşmesin diye buna karşı önlem almış sanırım. 🙂

 3. Ali

  Konu eski ama yinede belirtme ihtiyacı duydum 🙂

  Yasa gereği, tankerin dolu, boş, tehlikeli veya tehlikesiz madde taşıdığını belirtmeleri gerekiyor. Bunun çok mantıklı 2 sebebi var.
  1. Uyarılar sivillerden ziyade polisler için. Taşıdığı maddeye göre(tehlikeli, tehlikesiz) uyması gereken farklı kurallar var (hız sınırı, kullanabileceği yada kullanamayacağı yollar, gitmesi gereken şerit v.s). Polisler üzerlerindeki yazıya göre çeviriyorlar.

  2. Herhangi bir kaza durumunda alınması gereken tedbir ve haber verilmesi gereken yerleri belirlemek için. Şöhör bilincini kaybetmiş veya konuşamayacak durumda olabilir. Madde tehlikeliyse en ufak kazada bile sızıntı riskine karşı itfaye gelmeden müdahale edilmemesi gerekiyor. Tehlikesizse kolu komşu karga tulumba dalabiliyor.

  Son olarak kafasına görede o yazıyı değiştiremiyor. Dolum yapılan tesiste yazı değiştiriliyor. Denetime denk gelirse yazı ile taşıdığı yük uymuyorsa çok ağır cezaları var.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir