Web tasarlamak benim “İŞİM”


Sevgili dostlar, okul öncesi eğitimciler, sütü sevenler, liberaller, puding bağımlıları, her nerede yaşanılıyor ve yaşatılıyorsacılar. Son zamanlarda iyice rahatsız olmaya başladığım bir konunun altını, üstünü, ortasını mümkün olan her tarafını çizip bu konuyla ilgili nacizane hoşnutsuzluğumu dile getirmek istiyorum.

Efenim, bir şekilde benim web tasarım konusundaki ihtiyacınızı karşılayabileceğime kanaat getiriyor ve bu vesileyle kapımı çalıyorsunuz. O dakika iyi niyetinizden hiçbir şekilde kuşkum olmuyor ve tüm içteliğimle size yardımcı olmak için kolları sıvıyorum. Herşey iyi hoşken konu dönüp dolaşıp para mevzusuna gelince ne oluyorsa oluyor ve işin rengi değişiyor. Hani sizin kırk yıllık ahbabınızmışım, bana “şu ufacık tasarıma bi el at be” demişsiniz de ben size “iş başka arkadaşlık başka Kamuran, bu işin ücreti şu kadar” şeklinde şerefsizce bir cevap vermişim gibi bir durum ortaya çıkıyor. Oysa öyle değil dostlar. Sizin “bi hallediver be” diye bahsettiğiniz olay için ben mesai harcıyorum. Bunu evimin konforunda yapıyor olmam onun “” olmadığı anlamına gelmiyor. Hem bu yaklaşımla gelen herkese olur dersem ben nasıl para kazanacağım? Faturalarımı nasıl ödeyeceğim?

Merak ediyorum, eğer bir otogaleri sahibi olsaydım “Hacı bana bi ön koltuk lazımdı sende çok vardır bi tane beleş versene” der miydiniz? Elbette demezdiniz, işte benim kendimi içinde bulduğum durumun bundan farkı yok.

Neticeye gelecek olursak; lütfen beni zor durumda bırakmayın sevgili dostlar. Beni “vay adi benden de para alacak demek!” şeklinde yargılamadan önce durup bir an sizi tanımadığımı ve ayrıca hayatımı bu yolla idame ettirmeye çalıştığımı hatırlayın.

Son bir not da iletişim formunda en tepedeki kırmızı yazıları inatla görmezden gelen arkadaşlara: Valla size ne diyeyim bilmiyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

13 Yorum

 1. Sevgili caner bunları yazman çok iyi fakat ben merak ediyorum birisi teklif etse sana wordpress tema tasarımı kabul eder misin ? 

  Not : Lütfen web tasarım konularıyla ilgili (php, wordpress, tema vb.) sorular göndermeyin, bu soruları üzülerek yanıtlamıyorum. 

  Tabi dediğin şey soru ama tedbir alıp mesaj atmadım 🙂

 2. Web tasarım konusunda bilgi beceri ve tecrübe konusunda senin yüzde birin kadar olamam. Sen bu işi gerçekten iyi yapıyorsun. Ama bende kendi çapımda wp tema filan yapıyordum. Hatta geçen yıl iyi para kazandım bu işten. Sadece forumlardaki bebelere yaptığım temalardan ayda yaklaşık 1000 lira kazanıyordum. Fakat bir süre sonra boku çıkıyor. Uyuşmazlıklar, anlaşmazlıklar baş gösteriyor. Bir yaptığını 40 defa düzenlemeni istiyor. Kimse beğenmemezlik yapmıyor ama geri dönüşleri bunaltıyor insanı. Bir iş yap 5 sene destek ver olayı. İşi teslim et, mütabık kal, paranı al ama bakıyosun angare olmaya başlıyolar.
  Baktım olmuyor çektim elimi ayağımı. Çok pro işler, çok profesyonellik istiyor. Tamam güzel para bırakır ama o insanları memnun edecek düzeyde bir bilgim ve becerim yok. Bizde o yüzden tema yapımı, düzenleme, logo falan fıstık işlerle uğraştık. Şimdilerde mail atıp çok isteyen oluyor ama tek verdiğim cevap “vaktim yok yapamam” Hakaten de yok vaktim zaten.
  Uzun lafı kısası sana sonuna kadar hak veriyorum. Ama kim olursa olsun hakkın olanı alcan aga. amk yerinde ben bi Allahın kuluna bugüne kadar ne tema yaptırdım, ne logo yaptırdım nede satın aldım. Ne yaptıysam kendi başıma. açtım dreamweaver’i inceledim, sağdan soldan sordum soruşturdum. şimdi kendim ne olursa kalkıyorum altından. Demek ki neymiş, ya oturcan öğrencen yapcan, yada vercen parasını bir bilene yaptırcan.

 3. Caner  bir işin ciddiyeti ta baştan belli olur. söz uçar yazı kalır. Bizim insanımız yazılı şeylerden çok korkar. Ayrıca böyle sözleşmeli bir çalışma düzeni inan bana saygınlığını arttırır. Zaten bilgini biliyoruz. Yapacağın işe kefilsin. Sen dinle hocanı. bir sözleşme metni hazırla. Senden yardım isteyenlere mail at. İnsan olan anlar zaten. Anlamayanlarala da muhattap olma.

 4. İnsanlar hep ister dostum çünkü alışmışlar artık istemeye 🙂 Ben eminim ki bu yazıyı okuyup üzerine yeniden istiyicekler olucaktır . Yüzsüz insan çoook . Allah sabır versin bizlere 🙂

 5. Bu konudan ben de bir miktar muzdaribim Caner.
  Ben tasarımcı değilim, kendi blogumu reverse-engineering yaparak kendim tasarladım.
  İnsanlar çok hazırcı.  Ya oturup uğraşacaksın, ya da iki paket yerine bir paket sigara içip ücreti mukabilinde yaptıracaksın.
   
  Ayrıca belirtmek isterim ki, Türkiye’de benim gördüğüm en iyi blog seninki.
  Blog yazarının takip ettiği blog iyidir.

 6. Efekan

  caner abi o kadar doğru demişsinki.. zaten türkiyede freelance kavramı pek tanımlanamıyor free (Beleş) anlmaında daha çok mesala bende freelance olarak yapıyorum diyince etrafa beleş algılıyorlar ve mail yağmurunu tutuyorlar aslında işin aslı öyle değil 🙂 gerçekten yazın çok hoşuma gitti böyle konularda en iyisi taviz vermemek onuda sen iyi yapıyosun valla abi 🙂

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir