İfade özgürlüğü bu mu yani?


Penguen Dergisi çizeri Bahadır Baruter köşesinde yer verdiği bu karikatür dolayısıyla mahkemeye verilmiş ve 1 yıl hapis istemiyle yargılanacakmış. Konuya düz mantıkla yaklaşan sözlük kafalılar bunun düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulan bir darbe olduğundan bahsetmişler.

Bahadır Baruter’in inançlı insanları olabildiğince çirkin, itici ve üçkağıtçı tipler olarak çizdiğini biliyoruz, bu aslında onun kendisi gibi düşünmeyen insanları nasıl gördüğünün bir göstergesi. Bu düşüncedeki birisinin namaz kılan insanların önüne “Allah yok din yalan” metnini gizlemesi ve tepedeki avizeleri kasıtlı olarak prezervatif gibi çizmesi bana göre hiç bir şekilde ifade özgürlüğüyle alakalı olamaz.

Eğer ifade özgürlüğünden bahsediyorsak bu vatandaşın çıkıp açık yüreklilikle “Allah’ın ve dinin var olduğuna inanmıyorum” demesi gerekirdi ve inanın kimse onu bu sözleri yüzünden mahkemeye vermezdi. Ben bu tabloda inançsız bir insanın samimi biçimde kişisel görüşlerini dile getirdiğini görmüyorum, benim gördüğüm inançlara ve inançlı insanlara düşmanlık besleyen birinin kendi düşüncelerini sinsice empoze etmeye çalışması.

Karikatürün mizahi boyutundan bahsetmeye gerek bile duymuyorum zira ne tür bir amaca hizmet ettiği her halinden belli. Bu seviyedeki esprileri artık ilkokul çocukları bile yapmıyor.

Eğer inançsız biriyseniz bu memlekette kimse sizi bu yüzden yargılamaz, yok eğer “benim gibi düşünmeyen gerizekalıdır” gibi bir düşünceden hareketle din düşmanlığı besliyor ve şu veya bu şekilde insanların manevi değerlerine saldırıyorsanız kusura bakmayın ama kıçınızı da yırtsanız bu davranışınızı “ifade özgürlüğü” maskesi altına gizleyemezsiniz. Hintli ineğe tapıyorsa ineğe tapıyordur, bu size yanlış ve hatta akıl dışı gelebilir fakat ona kendi doğrularınızı zorla kabul ettirme hakkı vermez.

İneğe tapan Hintli komşunuzun varlığından rahatsızlık duymayacak kadar gönül sahibi olduğunuzda, kendinize gösterilmesini istediğiniz hoşgörüyü sizin gibi düşünmeyen insanlara göstermeye, insanların neye inandıklarıyla uğraşmayı bırakıp kendi inanmadıklarınızla ilgilenmeye başladığınızda çıkıp ifade özgürlüğüyle ilgili nutuklar atabilirsiniz. Şu halde ne yazıkki aşırıcı, saldırgan, entel görünümlü sözlük insanları olmaktan öteye gidemiyorsunuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

50 Yorum

 1. Yigit

  Bir cok yazinda oldugu gibi bu yazinda da sana katiliyorum Caner. Karikaturu gordukten sonraki dusuncelerimi yazmissin resmen. Ama sunu da eklemek isterim ki.. 1 yil az gelir. Neden boyle soyluyorum? islam dinine yaptigi kotu yakistirmalardan degil. Baska bir din’e de yapmis olsa ayni dusuncelerim gecerli olurdu. Neyse duz yazi calismasi yapmaya gerek yok ozetleyecek olursak.

  “Sadece kendi varligindan haberdar olan ezik insan” diyip gecebilirim.

  Not: Dusunduklerimi acik acik yazmak isterdim ama…

 2. Bu tür demokrasi vatan millet sakarya diye gezinen tiplerin düşünce özgürlüğü adı altında hayasızca karikatürlere imza atmasından açıkcası artık bıktım. Ben de küçük yaştan beri karikatür çizen biriydim ancak güzel sanatlar fakültesine gitmedim ve karikatürist felan olmak istemedim. Sebebi de bu ahlaksız din düşmanı karikatürist bozuntularıdır. Allah belanızı versin ya yeter artık.

 3. Ben kimsenin din düşmanı olduğunu düşünmüyorum. Ama nedense karikatürdeki eleştirel tavrı anlamayacak kadar körü körüne dine bağlısınız. Bahadır Baruter in bu karikatürle yaptığı işte bu. Dini bir alet gibi görüp her türlü çıkarında kullanan üç kagıtçıları eleştirmek, duvarlarında veya camlarında daha ne yazdığını dahi bilmeyen insanların yeri geldiğinde tanrıyla bile pazarlık yapabileceğini vurgulamış. Son derece zekice buluyorum. 

 4. Caner
  Yazar

  Tayfun senin baban yok annen de yalan. Umarım ailesine körü körüne bağlı biri değilsindir ve zekice “eleştirime” objektif yaklaşıp hak verirsin.

 5. Kadir

  Abi ne hallere geldik. Dine inanmayan adamın teki çıkar. Dalga geçercesine karikatür vs. bişey yapar. Düşünce özgürlüğü safsatasının arkasına saklanır. Kimisi de zekice diyerek adamı tebrik eder. Nereye gidiyoruz biz, eskiden en azından camilerle veya dinimizle bu kadar uğraşmazlardı. Yazık! Bu arada Dini alet gibi görmek ne demek? Yeni moda mı bu kavram da?

 6. Ben halen karikatüristin insanların dini inançlarına sataştığını düşünmüyorum bu karikatürüyle. Çok yerinde bir eleştiri getirmiş bana kalırsa. Verdiğin örneğe gelince çok manasız bir benzetme olmuş. Körü körüne bağlılık derken vazgeçilmez anlamında söylemedim okumayan, araştırmayan insanların kulaktan dolma öğrendikleri yalan yanlış şeyleri kastettim.

 7. Aylin

  Caner güzel bir örnek vermiş tabi anlayana. Bu karikatür pasif saldırının çok güzel bir örneği aslında. Kimse kimseyi kandırmasın. Bir kesim insan nedense diğer insanların diniyle uğraşmaktan büyük zevk alıyor bunu hepimiz biliyoruz.

 8. Halen yapılan işin bir saldırı olduğunu düşünüyorsanız şu belgeseli izleyin. Çok değil bundan 58 yıl önce şu yapılanları görün ve tekrar düşünün. http://goo.gl/qDzTw

 9. Caner
  Yazar

  Tayfun ben belgeseli yarısına kadar tamamen, sonrasını geçe geçe izledim ancak konumuzla hangi açıdan alakalı olduğunu emin ol anlayamadım. Provake mi ediliyoruz? Oyuna mı geliyoruz? Altını çizmeye çalıştığın, çizerin bu davranışını haklı çıkaracağına inandığın nokta ne?

 10. Karikatür, dini kendi çıkarları doğrultusunda bir pazarlık malzemesi olarak görenleri eleştiriyor. Ayrıca inanılan şey her ne olursa olsun önce bilinmeli, okunmalı şeklinde bir yorum getiriyor. Belgesel yok yere dini bir propaganda malzemesi olarak kullanan insanların galeyana gelip müslüman olmayan insanlara saldırmasını konu alıyor. O tarihte yapılan bu olayları hangi müslümanlığa sığdırabilirsiniz. Bazen dolaylı olarak anlatılmak istenen bir mesaj direkt yazılabilir. Karikatür bunu yapıyor. Ama nedense direkt yazılana bakılıyor. Yanlış anlaşılmaların sebebi de biraz bu.

 11. Caner
  Yazar

  Tayfun olaylara nasıl bir pencereden bakıyorsun bilmiyorum ama o belgeselde müslüman, islam veya inanç gibi kelimeler geçmiyor. İnsanların milli duygularına hitap edilerek üzerlerinde çeşitli siyasi/provakatif oyunlar oynandığını söyleyen bir belgeseli bu konuyla bağdaştırıyorsun ve karikatürü haklı çıkarmaya çalışıyorsun. Ben Konya etli ekmek diyorum sen Çengelköy hıyarından bahsediyorsun.

  Senin dile getirmemenin aksine ben oraya yerleştirilen gizli metnin altını çizerek net bir şekilde tekrar ediyorum: Hiç kimse insanların bir vesile sahip oldukları değerleri kendi doğrularıyla yorumlayıp “yok, yalan” deme cüretini gösteremez, böyle bir küstahlık kimsenin haddine değil. Bu hiç bir etik, ahlaki veya hukuki dayanağı olmayan, gücünü sadece kibir ve hazımsızlıktan alan son derece ilkel bir davranış.

  Ayrıca karikatür dini kendi çıkarları doğrultusunda pazarlık malzemesi olarak görenleri “eleştirmiyor” sen öyle algılamak istediğin için öyle yorumluyorsun. Ya da açık konuşayım; eğer bu karikatürde aleni bir küfür olsaydı bile sadece ideolojisi seninkiyle örtüştüğü için (tabiki öyle olmadığını söyleyeceksin ama) bir yolunu bulup savunmaya, o küfürü haklı çıkarmaya çalışacaktın. Eğri oturup doğru konuşalım.

 12. @Tayfun ben de belgeselin tamamını izledim ama konuyla ilgili olduğunu düşünmüyorum.. Ancak, Bahadır Baruter’in çizimin farklı bir açıdan yorumlamışsın.. Bence de dediğin gibi olması mümkün yani çizer aslında neden orda olduğunu bilmediği halde orda varolan insanlara dem vurmuş olabilir.. Doğru olan, Bahadır Baruter’e bunu açıklaması için şans vermek bunu da ancak mahkemede yapabilir yani durumu açıklama hakkı var işte ifade özgürlüğü burda devreye giriyor kendini anlatmalı, ne demek istediğini anlatmalı bence.. Arkadaşlar bizden farklı düşünen insanların düşüncelerini duyunca gaza gelmeyelim lütfen ya adam ateistte olabilir sonuçta o onun bileceği birşey.. Bizimle ilgili şeyleri farklı yorumluyor anlamıyor olabilir bildiklerimizi inandıklarımızı ona doğru anlatamadığımız için kendimizi suçlamalıyız bence.. Hangimiz etrafımızdaki inançsız insanlara yardım ediyoruz?? Kendimizi sorgulayalım lütfen..

 13. Belgeselin zaten tamamını ele alırsak konuyla hiç ilgisi yok bunu ben de biliyorum. Orada bahsini ettiğim konu gerçeklerin ne olduğunu bilmeden, anlamadan hemen saldırıya geçen insanlar. Belgeselde  islam veya müslümanlık kavramları geçmiyor belki ama linç girişiminde bulunulan kişiler müslüman olmayanlar. Yapanlar kim sözde müslümanlar. Şuan bile yaptığınız bir çeşit saldırı çünkü sadece kendi görüşlerinizle olayı yorumluyorsunuz başka bir görüş karşısında saldırıya geçiyorsunuz. Gerçekte ne anlatılmak istenmiş anlamak için çalışmıyorsunuz. Dini veya müslümanlığı alaya alacak her türlü çalışmayı savunacağımı düşünmeniz de üstelik yanlış. Vaktiyle Hz. Muhammed in karikatürünü yapanları hatırlayın. Böyle bir şeyi savunmam veya haklı çıkartmaya çalışmam kendi açımdan kabul edilebilir bir şey değil. Ama bahsi geçen karikatür bunu yapmıyor benim bakış açıma göre en azından böyle. 

 14. Eee Tayfun ne yaparsın herkesin bazı konularda hassasiyeti var işte.. Toplumumuz da din konusunda fazla hassas.. İşte kamuya yönelik işler yapan adamların yada en azından editörlerininin bu hassasiyeti dikkate alması gerek ki yanlış yorumlara mahal vermesin yaptığı işler..

 15. @Tayfun sen sorunlu musun kardeşim? Bizim kutsalımızdır islam dil uzatman heleki bilip bilmeden yok din yalan Allah yok fekan diye şımarık ve hayasız yazılar yazman bize bir hakarettir ötesi var mı? Ben senin kutsallarına dil uzatmıyorsam sen de uzatamazsın kardeşim boş boş konuşma. Allah yok demek islama göre küfür, şirk ve günahtır. İslamiyeti yaşayan insanlar için de hakarettir. Ben senin sülalene sövsem hoşuna mı gider? Şayet öyleyse o senin sorunundur ama ben ve benim gibi bir çok islamiyeti yaşayan insan senin gibi çakma özgürlükçü bozuntularının dinimize küfretmesine izin vermeyecek bunu bilesin. Elime geçen her fırsatta senin gibi kör zihniyetlerin demokrasi ve özgürlük laflarının altında ne gibi emellerinin yattığını kanıtlayacağımdan emin olabilirsin. Şimdi bu yazı da düşünce özgürlüğüne giriyor değil mi? O halde beğenemiyorsan blogdan gidebilirsin kimse zorla tutmuyor seni burda 😉

 16. Muhabbet ortamı yapmışsınız adamın yaptığı neden millete dert olmuş türkiye’de özgürlük var diyorlar hani özgürlük neresinde bunun 1 yıl hapis veriyorlar ? kimine göre yaptığı terbiyesizlik belki fakat kimine görede doğru örneğin kendimden biliyorum, dedem köy adamı hacılara hocalara çok inanır dedemde aynı zamanda hacı, fakat ne hikmetse dedemin de alış veriş yaptığı adamlar hacı yalnız şu var nedense bu alış veriş yaptığı hacılar hep kazıkçı yalancı oluyor, bende buna kızıyorum dinin arkada dinin arkadasında saklanıpta şerefsizlik yapıyorlar ve insanı dinden soğutuyorlar sizde burda bir birinizle tartışıyorsunuz biraz okuyun öğrenin geçmişinizi tarihinizi şimdide bir geleceğe bakın ve sizin geleceğiniz ne olacak onu düşünün.

 17. Abdullah PEKMEZ

  Din, ne dalgası geçilir bir konu; ne de araç olarak kullanılabilecek bir konu.

  Din “kişisel” bir kavramdır. “Demokrasinin getirdiği özgürlük” diye birşey yoktur, demokrasi “özgürlükleri” ayrıştıran bir olaydır. Krallıklarda, kralın özgürlüğünü kısıtlar, halkın özgürlüğünü genişletir. Böylece kral’ın normal birden halktan farkı kalmaz. Bu karikatürde yapılan “kral – halk” örneğinin aynısıdır. Bu karikatür ne kadar kişiye hakaret içermese de, “kişisel” bir öğeye hakaret ediyor. Eğer özgürlük kelimesinden, demokrasiden anladığınız buysa “Bende amerikan ordusunu rencide edecek karikatürler çizebilirim, bu da benim özgürlüğüm!”

  -ki mahkemeye veren kişi gibi birileride beni mahkemeye verir. Haklılar; haklı olacaklar.

 18. @uğur özer senin dedenin arkadaşları hilebazsa bütün müslümanlar da öyle mi olmak zorunda kardeşim? Senin zihniyetini sevsinler. Bir de yorum yazıp özgürlükten bahsetme zahmetine katlanmasaydın keşke. Birkaç kişi görüp tüm müslümanları öyle gibi hor görmek midir özgürlük çok bilmiş arkadaş? Burda çıkıp utanmadan genelleme yapıyorsun bir de özgürlükten dem vuruyorsun git işine allahını seversen.

 19. @Mahmut Yaşar buraya biton şey yazdım fakat sana gereksiz olduğunu anladığım için yazmaya bile gerek duymadım, herkesin yaptığı kendine özgür bir ülkedeysek pkklısı bile mecliste dolaşıyosa çocuk katili bile paşa gibi hayat sürüyorsa demekki özgür bir ülkedeyiz onun için isteyen istediğini yazabilir özgürdür kısıtlamalı biryer istiyorsan sende git iran veya ırakta yaşa ben dinime bağlı bir insanım fakat kimseyede sen neden böyle yaptın demem, bu arada yorum falan yazıcaksan bakmıcam buraya haberin olsun şu habere bakmak için googleden aradımda gördüm boşuna gerek duyma yani.

 20. @uğur özer senin yorumunu sevsinler bakmayacakmış vallahi ister bak ister bakma ama senin kendini haklı çıkartma girişimlerine sessiz kalacak değilim. Burda koca müslüman aleminin dedenin iki hilebaz arkadaşına genelliyorsan kusura bakma ama bunun adı ne ifade özgürlüğüdür ne de başka birşey. Düpedüz hakarete girer o halde ben de senin için şöyle bir genelleme yapayım bakalım hoşuna gidecek mi. Senin gibi islamı yanlış tanıtan dengesizler yüzünden bugün ülkemizde islamiyeti yaşamaya korkuyoruz. Eğer dedenin hilebaz arkadaşları varsa bu islamiyet yüzünden değil senin dedenin arkadaşlarını iyi seçememesinen kaynaklıdır ama senin gibi düz mantıklılar her şeyi bir şekilde islamiyete yıkmayı çok iyi beceriyor nedense.

 21. @Mahmut Yaşar ben hiç bir kelimemde genelleme yapmadım dinden soğutuyorlar hepsi dedimmi ? demedim oradaki sözleri neden biyerlerine doğrultuyosun, ayrıca “dengesiz” kelimesini bana söylemiyorsundur umarım eğer bana söylüyorsan bi onaylada biraz paranı yiyeyim senin. Haddini aşıpta terbiyesizlik yapma sonra okumayı unutursun avukat parası ararken. (hakaret etme kimseye aklında olsun) uzatırsanda gerisine katlanırsın.

 22. Buradan Sarphan Uzunoğluna seslenmek istiyorum. http://jiyan.org/2011/02/allah-yok-din-yalan-yazmak-yasak-tanri-uludur-diye-ulkeyi-inletmek-serbest-sarphan-uzunoglu/ (?Allah Yok, Din Yalan!? Yazmak Yasak, ?Tanrı Uludur? Diye Ülkeyi Inletmek Serbest!) şöyle bir konuya rastgeldim 2 gün önce. Baştan sona kadar özgürlükten bahsetmiş yazısında ama yaptığım 2 yorumu da sildi üstelik tek bir küfür aşağılayıcı kelime kullanmadığım halde. Bu mu özgürlük anlayışın ? Şimdi bunu burada neden belirttiğime geleyim böyle gereksiz insanlar her suçlamada özgürlüğü araç olarak kullanacaklardır, ama başkalarının özgürlük haklarını da görmezden gelmeye devam edecekler. 

  Bu karikatürün çiziliş amacı belli zaten. Hiç olaya bunu çizen kafatasının içinde beyin yerine anüs bulunan herif gözünden baktınız mı ey özgürlükten bahsedenler ? “Ehe ehe öyle bir karikatür yapmalıyımki %99’u müslüman olan ülkeyi güldüreyim” mi ? yoksa; “Öyle bir karikatür yapmalıymki (onun gözünden bakarsak) at kafalılar delirsin tartışma çıksın” sizce bu adam çizerken hangisini düşünmüştür? Düşünüyorumda 1 yıl az bile, daha bir kaç yıl önce Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatür yayınlayan Hollandalı şerefsize gereken tepkiyi verdiyse bu millet, kendi içimizde yaşayan bölücü yaratıklara 1 yıl az bile.

  Bu arada başta verdiğim linkteki yorumlarımın onaylanmamasının sebebini şuna bağlıyorum. İki yorumda da konuya iyi yönde yaklaştım fakat ikisinin sonunda da şu cümleyi yazdım ” Ya Allah varsa ? kaybedeceğiniz neyiniz var…” 

 23. @uğur özer hani bir daha bakmayacakdın ne oldu 🙂 avukat parası arayacakmışım sen kendini karun ya da dünyanın sahibi sanıyorsun herhalde? Sen koca islam alemini 2 hilebaz insana genelledin ben de senin sözlerinden dolayı bazı insanlara genelledim ne var bunda yemedi mi? İşin ucu islamiyete laf atmaya gelince sorun yok ama aynı muamele size uygulandımı yaygarayı kopartıyorsunuz bakıyorum. Hadi abicim seninle yeterince oyalandım gerekli vaktimi senin gibi gereksizlerle fazlasıyla harcadım şimdi hiç vakit kaybetme doğru savcılığa koş de ki ben düşünce özgürlüğünü savunuyordum ama başka biri de düşünce özgürlüğü gereği bana laf attı o yüzden dava açmak istiyorum de de bakalım savcı neresiyle gülecek sana 🙂 Sonucu merak ediyorum buraya yazarsan sevinirim. Ha unutmadan şahsıma açılacak her dava için aynı şekilde şu sözleriniz için karşı dava açacağımdan emin olabilirsiniz.

  “fakat ne hikmetse dedemin de alış veriş yaptığı adamlar hacı yalnız şu var nedense bu alış veriş yaptığı hacılar hep kazıkçı yalancı oluyor, bende buna kızıyorum dinin arkada dinin arkadasında saklanıpta şerefsizlik yapıyorlar ve insanı dinden soğutuyorlar”

  Evet okuyoruz ama cahil değiliz. Hele hele savunmasız hiç değiliz.Ayrıca şimdiden belirteyim dengesiz lafı tamamen şahsi görüşümdür yazılarınızdan öyle anlaşılıyor. İlk önce düşünce özgürlüğünü savunup sonra dava açmakla tehdit etmekle de bunu tescillemiş oldunuz göründüğü üzre.

 24. caner hocam benim yorumlarımı ve arkadaşın yorumlarını sizden ricam 1 ay silmeyin, kıyamam bide arkadaş halen uzatıyor 😀 kişisel bloğundaki hakkımda ki yazılarını kaldırmış domainin kime ait olduğunu kaldırmış hepsinin screenini daha önceden aldım facebooktanda kim olduğunu biliyorum madem bişey yapacaksın önceden yap hem tırsıyosun hem yapıyorsun 1 ay içinde yüz yüze görüşürüz müdür, senin için hiç bir masraftan kaçınmıcam söz, görüşmeyi dört gözle bekliyorum.

 25. Caner
  Yazar

  Beyler sakin olalım dedikçe üzerine gitmeye devam ediyorsunuz. Tabiki herkes kendi görüşünü, düşüncesini bir şekilde ifade edecek. Hazımsız olmamak lazım, birbirinizin tam zıttı düşüncelere sahip olabilirsiniz fakat önemli olan konudan sapmadan, olayı kişisel saldırı boyutuna taşımadan tartışabilmek.

  Daha fazla büyütmeden tatlıya bağlayalım isterseniz, bu şekilde bir sonuca varılamayacağının hepimiz zaten farkındayız sanırım.

 26. Görüşelim kardeş buyur 🙂 Yüzyüze görüşmekse derdin yine görüşürdük sorun değil ancak haksız bir olayı savunarak bir yere varamayacağını anladın hemen işi davaya vurdun. Dengesiz lafından benden tazminat kopartacağını sanıyorsan çok yanılıyorsun baştan söyleyeyim hevesin kaçmasın. Bugün avukat tanıdıklarımla görüştüm ve bu sözcüğün senin tabirinle ifade özgürlüğüne girdiğini bana beyan etti hepsi. Nitekim senin sözlerinde de davalık bir husus görmediler ancak dava açmaktan dem vuran sendin o yüzden üstüme alınmıyorum. Şunu da belirtmek isterim ki dava açan haklı bulunmadığı taktirde davaedilen tüm mahkeme harcamalarını ödemekle yükümlendirilebilirmiş avukatımdan aldığım bilgiye göre o yüzden bence çok heveslenme derim. Bütün yasal prosedürü avukatım araştırıyor.

  Tabiki amacım gerginlik değil kimseye de hakaret edecek kadar karaktersiz değilim. Dengesiz lafında ne gibi bir hakaret üslubu bulduğunu da arkadaşın hiç bilmiyorum yine de dava açabilir tabiki bu yasal hakkıdır ben de kendimi savunmakla mükellefim.

 27. Ya bu şuna benziyor, BDP her seferinde özgürlük ve barış diyor, ama her seferinde PKK’yı destekliyor, masum insanlar katledildiği zaman susmayı tercih edenlere benzemektir.

 28. Katılıyorum. Hatta Caner abi yorumları silme sadece yeni cevap yazılmasını engelle en azından yapılan eleştirilerden haberi olur inceleyenlerin.

 29. Bircan HANCI

  Caner en temizi yorumları sil. Sonra da yorumlara kapa. Yazının altına da “Söyleyecek bir şeyi olan bana mail atar.” diye yorum yaz.

  Bu konularda her iki tarafın da diyeceği çok şey var. Ama herkesin hayat tecrübesi farklı ve de karşılaştıkları örnekler farklı. Bu durumda aynı olayları yaşamamış insanların birbirini anlamaması gayet doğal.

  Kendi adıma söylüyorum. Aşırı derece din düşmanlığı yapan ile aşırı derece dini propaganda yapanı tutar aynı kefeye koyarım. Zira ikisine de laf anlatmak imkansız gibidir.

 30. quantum

  ülke elden gidiyor, 20 yıldan fazla 35000+ şehit verdik, ama insanların takıldığı şeye bakar mısınız? bu adam milleti filan bölmüyor- senin rahatsız olman gereken bu değil. Senin asıl varlığın çok ciddi tehdit altında. Hergün çocuk katilleri övlüp göklere çıkartılıyor, adamlar alenen bu ülkeyi parçalayacağız diyor. Avrupa’nın dört bir yanında ülkenin ve insanının onuru ayaklar altına alınıyor, sen gitmişsin bu karikatüre takmışsın. Kusura bakma ama bi tuhafsın. İsrail filistine bomba sallasa meydanları dolduran zihniyet neden şehitlerimiz için iki protesto yapmaz- işte bu zihniyet gelir buralarda karikatürü filan kınar. Masum bir sürü insan hapse atılıyor, ülkenin bütün aydın kesimine zulm ediliyor- benim yüreğim yırtılıyor, sen bu karikatüre takmışsın. Bu karikatür çizerin kendi düşüncesini değil yurdunun durumunu anlatıyor olabileceğini düşünmedin mi? Peygamber efendimiz (SAV) “komşusu açken tok yatan bizden değildir” demiş. Türkiye’de bunca aç, yardıma muhtaç varken, tarikata giren başını örten fakat BMW X5 le gezen her sene hacca ümreye giden zihniyet alenen Peygamber efendimizin sözünü hiçe sayıyorsa, bu “Allah yoktur, din yalan” demek değil de nedir? Senin sınırını koruyan baban, kardeşin, “Methmet”in hapse atılırken, bebek katili sokakta dolaşıyorsa ve sen bu zihniyeti mahkemeye vermeyip bu karikatüre takıyorsan, senin bu yaptığın Kur’an-ı Kerim’e ters düşmek değil mi? O kitap ki, zulüme haksızlığa karşı çıkmanı istiyor. Şimdi bu yaptığın fiil  “Allah yoktur, din yalan” demek değil de nedir? Avrupa’da çatır çatır senin dedelerinin onurunu ayaklar altına aldılar, Ermeni tasarısını geçirdiler- ona karşı çıkmazsın gelir bu karikatüre takılırsın, şimdi bu “Allah yoktur din  yalandır” demek değil de nedir? Amerika’da senin kutsal kitabını yakarlar, senin yöneticin “İslam dini hoşgörü dinidir” der geçer- sen bunu protesto etmezsin, gelir bu karikatüre takılırsın, şimdi bu senin yaptığın “Allah yoktur din yalandır” demek değil de nedir? Tuhaf toplumuz vesselam, adamın evini yakarsın, karısının kızının gırtlağını kesersin sesi çıkmaz, biri yoldan geçerken tükürür, kıyamet kopar- işte o hesap. 

  • Caner
   Yazar

   @quantum İyi niyetli olduğun belli fakat aşırı derecede saçmalamışsın, öyle böyle değil ama.
   “Bahçelerde maydonoz, bu ne biçim lacivert, gel bize bazı bazı”

 31. Esat Tanören

  üstteki mesajları okuduktan sonra, sizin için bir kaç sefer sağdaki Cüneyt abinin üstüne mouse u getirerek düşüncemi dile getirmesini sağladım, Caner Cüneyt abi için sağolasın 😀

 32. CetinDemirpence

  çok güldüm yahu. takdire şayan postlar var. ama güzelini ilk mesajlarda Caner yapmış.

  Caner28 EYLÜL 2011 [23:51]Tayfun senin baban yok annen de yalan. Umarım ailesine körü körüne bağlı biri değilsindir ve zekice ?eleştirime? objektif yaklaşıp hak verirsin.

  Daha başka ne denir bir insana? Anlayana..

  Sevgiler.

 33. nevin

  çok basit ve cahil insanlar halka sanat eseri sunmasın mümkünse .sonra hem tepki topluyorlar hem de böyle rezil oluyorlar

 34. delileo

  Karikatüristin muhalif olma, topluma zıt gitme, kurallara gıcık olma ihtiyacını anlarım. Hiçbir şeye inanmak zorunda da değil. Kendi görüşüne inanmayanların hepsinin gerizekalı olduğunu düşünecek kadar da gerizekalı olabilir, bu da suç değil acizliktir. Duvara yazdığı şey de kendi görüşünü ifade eder; neticede bu karikatür genelinin dini görüşünün belli olduğu, parayla satılan bir dergide yayınlanıyor, beğenmeyen almasın der kişisel görüşünü yazar, eyvallah, bence buraya kadar ifade özgürlüğü “savunulabilir”. Ama o özgürlük içerisinde ifade ettiği şeyi çiniler içine “saklamak” ihtiyacı hissedilmiş olması niyet ile ilgili ipucu verir. Avize ise apaçık “usulüne uydurulmuş” belden aşağı bir hakarettir.

  Ben seni sevmiyorum diyebilirsin, hem ifade, hem düşünce özgürlüğüdür. Anneni de sevmezdim dersen kimse dava açamaz, ama hakarettir. Ne ima ettiğin bellidir. Diyenin şerefsizliği konusunda kimse şüphe duymaz. Din de toplumun büyük kısmı için anne kadar kutsaldır. Bu karikatürü savunanlar, birinin annesiiyle ilgili benzer bir karikatür olsa savunmazlar, çünkü kendi anneleri de vardır, annenin kutsallığını kafaları basar. Dini görüşleri el vermediği için, inanan kimsenin inancıyla ilgili hissettiklerini ise anlamaz, olabilir. Ama “Bu benim için kusaldır, dil uzatamazsın” diyeni dinlememek asıl yobazlıktır, asıl cahilliktir, asıl örümcek beyinliliktir, yani bu karikatürün güya eleştirdiği iddia edilen şeylerin hepsi ve daha fazlasıdır.

  Özgürlüğün sınırı başkasının rahatsızlığıdır, kendi kendine istediğini yaparsın, yanındakini insan gibi eleştirirsen de karışılmaz, ama “hakaret” hak da değildir, özgürlük de değildir. Ağzını burnunu kırarlar adamın.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir