Selçuk Erdem – Havuz problemine duygusal bakış


Eleman tam benim kafadanmış “adeta” 🙂

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

6 Yorum

 1. Bilgehan

  Eğitim sistemimizin aslında temel problemi budur. Matematikten, fenden anlamayan çocuk salak muamelesi görüyor. Okuldan soğuyorlar haliyle. Ben mühendisim ama sosyal bilimlerin ne kadar iyi bir zeka gerektirdiğini çok iyi görüyorum. Sayısalda çok başarılı olan insanlar sosyal bilimlerde genellikle tırt çıkıyor. 🙂

  Eğitim siztemimiz her öğrenciyi azami derecede değerlendirecek şekilde düzenlenmelidir. Bana göre ilkokul üç veya dörtden itibaren öğrenciler eğilimlerine göre sayısal veya sözel olarak sınıflandırılmalı.

  • Caner
   Yazar

   Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum Bilgehan. Matematigi hayatimin hicbir aşamasinda sevmedim. İlkokuldan sonra hep sıfır almaya basladim, buna ragmen lisede beni “sozelden bi bok olamazsin” diye zorla sayisal bolume gonderdiler. Biyoloji, tarih ve felsefe haricinde butun derslerim sifirdi. Bildigin okuldan sogudum, kacmaya basladim ve ayni dedigin gibi hocalardan gerizekali muamelesi gordum, azar isittim, evde “calisirsan olur sen tembelsin” dediler azar isittim. Ve ben buna ragmen tek bir matematik islemi bile yapmadan (gercekten tek bir islem bile yapmadan) bir universite bir de yuksekokul kazandim. Sonra ne oldu biliyor musun? Muhasebe okumaya basladim. Benim gibi bir adam düsün yani 🙂

   2. Sinifa gectigimde tükürürüm boyle askin izdirabina deyip okulu biraktim ve kendi yolumu cizmeye karar verdim.

   İyiki yapmisim. Simdi cok sukur kendi gayretimle sahip oldugum donanim sayesinde ortalama bir muhasebeciden daha fazla kazaniyorum.

   Keske cocukken derdimi anlatabilseydim veya buyuklerim “bunu yapmak istemiyorum” dedigimde bunun “ben tembelim” anlamina gelmedigine inansalardi. Ya da daha güzeli keske gerizekali egitim sistemimiz anne-babalari cocuklarindan yapamayacaklari seyler istemek zorunda birakmasaydi.

 2. Caner bence sana matematiği sevdiren bir öğretmen çıkmamış karşına yoksa sayısal alanda başarılı olmasan web tasarımda da başarı yakalaman zor olurdu misal jquery ile yazdığın ilk oyun hepsini gebert o oyunun altyapısı bence derin matematik becerisi gerektiriyor.. Php kullanıyorsun betikler hazılıyorsun bence bunlarda altyapılarında matematik olmazsa olmaz uğraşılar.. Yani sen algoritma denilen kavramı anlamışsın bence.. Eğer mantık yürütmeyi biliyorsan matematik sadece sabitlerden ve ezberlemeden de kitaptan bakarakta kullanabileceğin formüllerden ibaret sözelden tek farkı harfler yerine rakamların kullanılıyor olması bence.. Bence sevdirebilselerdi sen matematik alanında da çok başarılı olabilirdin..

 3. Caner
  Yazar

  Ahmet eyvallah ama sanırım olay biraz da zamanlama meselesi. O zamanlar da çok uğraştılar yapayım edeyim diye ama insanın içinde olmayınca olmuyor işte. Bunun aksine lisede okuduğum biyolojinin, tarihin her satırı hala aklımdadır.

  Bir çocuğun tüm hayatının o yaştayken sahip olduğu matematik yeteneğine veya ilgisine göre çizilmesi bence doğru değil. Sistem biraz daha esnek olmalı, geri dönülemez kırmızı çizgileri olmamalı, ben işte “sözele gidersen bir bok olamazsın” cümlesinin kurbanı oldum. Zorla sayısal bölüm okudum ve bütün sayısal derslerim sıfırdı. Bütünleme sınavlarında hocalar tahtaya soruların cevaplarını yazmasalardı mezun bile olamazdım yani.

 4. Ben de sayısal derslerden hiç hazzetmezdim ama coğrafyayı tarihide pek sevmezdim ama düzgün anlatan bir adam çıkınca karşıma birden anlamaya başladım hoş son senemde türev integral konuları işlenirken lisede benim kafam başka yerlerde olduğundan o konuları anlayamadım üniversteye gidince de tamamen türev integralden ibaret mühendislik bölümü matematik konuları okulu bırakmak zorunda kaldım matematik ve fizikten geçemediğim için.. Sayısal okudukta ne oldu yani veremedim 2 dersi.. Ben işe yaramayacağını düşündüğüm şeyi algılayamıyorum.. Ama inanıyorum ki ders için değil de birşey üretmek için işime yarasa şimdi bile çalışsam algılayabilirim o konuları… Yani bence sende istersen şimdi başlasan matematik araştırmalarına Yale Universty de matematik kürsüsü başkanı olarak görebiliriz seni 7-8 yıl sonra.. Kafan o kadar çalışıyor bence ben sana güveniyorum yani bu konuda..

 5. sedef

  Selçuk Erdemin karikatürlerine bayılıyorum. Onun karikatürleri incelerken bi sitede bu karikatürlerin olduğu ürünleri buldum. Gerçekten çok beğendim hepsini hatta kupa siparişi bile verdim. İlgilenenler için paylaşmayı borç bilirim

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir