“Uçkun” istiyorum

uckun Batıda pek bilinmez fakat doğuda, özellikle Van ve Muş civarlarında son derece ünlü bir bitkidir uçkun. Hani bu taraflarda yazın geldiğini yeşil yeşil erikler müjdeler ya, heh işte o yörelerde de yazın müjdecisi uçkundur. “Yayla muzu” derler, böyle lifli bir yapısı ve mayhoş, ekşimtrak bir tadı vardır, kabuğu muz gibi soyulup tercihen tuz eşliğinde tüketilir. Uçkun, ışkın, uşkun gibi pek çok farklı isimle çağrılır. Yeşil erik sevenlerin bayılacağı türden bir bitkidir.

Babamın görevi gereği çocukluğumun bir kaç yılı Van’da geçti. İşte o zaman bu meretin müptelası oldum. Şimdiki çocuklar harçlıklarıyla cips, kola alırlar ya heh işte biz de seyyar satıcılar mahallemize uğrasın da deste deste uçkun alalım diye yolları gözlerdik. O zamandan beri senenin bu zamanlarında hep aklıma gelir, canım çeker. İnsan çocukluğunda edindiği alışkanlıklara daha bir bağlı oluyor sanırım.

Buralarda bulmak zor tabi, zaten böyle bir kültür yok. Yanlış hatırlamıyorsam en son 2 sene önce Kadıköy’ün göbeğinde bir seyyar satıcıya denk geldim, şöyle uzaktan kestim adamı sonra koşa koşa yanına gittim. “Nerelisin?” dedim “Vanlıyah gurban” dedi, sanki bizim mahalleye uğrayan satıcıya rastlamışım gibi nasıl sevindim anlatamam. Baktım adamın tezgahı silme dolu, nereden esti burada uçkun satmak dedim “Vallaha şansımızı deniyah dedik ama burada bilmirler, heç kese satamamışam” dedi. “Vay kurban olurum onlar bilmezler tabi, sen ver ordan iki poşet bana” dedim. Benim böyle ilgi göstermemle bitki sever teyzelerin tezgahın başına üşüşüp “Bu bitki neremize iyi geliyor?” diye sormaya başlamaları da bir oldu tabi. Onları öylecenek orada bırakıp Eminönü vapuruna atladım, çıktım balkona soyup soyup yedim uçkunlarımı.

Ah ulan çok pis özledim mereti, tam da mevsimi şimdi. Uçkunun yetiştiği coğrafyada yaşayanlara sesleniyorum: Parası neyse vereyim de şöyle bir koli gönderin size zahmet, yeminle büyük sevap işlersiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

48 Yorum

 1. Esat

  🙂 1 koli ışkın ı bir anda tüketip mideyi ekşitme Caner 🙂 Valla özlüyorum diyemem, dediğin gibi o bölgelerde çok bulunur köylü toplar yerlerdi, benzetmesi de her yerde aynı galiba “muz gibi” köylü çocukların elinde görmüştüm ilk, bu nedir falan diye sorunca “abi ışkındır, muz gibidir” deyip verdiler bir tadına bakınca “lan oğlum siz hiç mi muz yemediniz” diye isyan etmiştim :D:D bildiğin erik ekşisi, ıhhh tadı ağzıma geldi yine yamuldum, nerden aklıma getirdin yav! Ha bir de köylüler mide rahatsızlığı olana tavsiye ederlerdi, mideye iyi gelir yiyin derlerdi.

 2. yusuf

  Yanlış hatırlamıyorsam, Gebze pazarlarında satılmıştı da bizim eve de bu sebeple düşmüştü. Gebze’ye geldiğine göre İzmit civarlarında da vardır diye düşünüyorum. Görürsem, haber ederim.

 3. Yorumhane

  biz Siir’teyken vardı hatırladım ama adını bilmiyordum:)hatta hatırladım bazı öğrenci arkadaşlar yeni yediği için aşırı yemiş mideyi bozmuştu:)

 4. oguzhan

  Caner Abi Bende Vanlıyım Uçkun Değil Uşkun 😀 Ayrıca Abi Merkezdemi Yaşadınız Merak Ettim Doğrusu

  • Caner
   Yazar

   Vay kardeşim benim hemşerimi bulmuş gibi oldum 😀
   Evet merkezde yaşadık, bir çok ev değiştirdik en son 2 Nisan İlköğretim Okulu’nun arkasındaki sokakta oturuyorduk.

   İyi o zaman desene tedarikçimi buldum 😀

 5. Beraat

  Abi memleketlim sayılırsın istersinde göndermem mi ayıp ettin göndereyim ama karşı ödemeli ha 😀

 6. Görkem CAN

  Bence İzmit’teki sevenlerinle bir kafede buluşun. Nasıl olsa sevenlerin bol bol gönderir oturur yersiniz.

   • Ahmet

    Caner;

    Nerde yaşadığını bilmiyorum ama Fatih’ te ”kadınlar pazarı” diye bi yer var meşhur, biliyosundur belki. Unkapanı İMÇ’ nin tam karşısında, Fatih itfaiyenin tam arkasında kalıyor. Siirtliler pazarı diye de geçer. Orda en az Muş ve Van’ daki kadar uçkun bulmak mümkün :)) şiddetle tavsiye ederim…

 7. kartal vanlı

  kim istiyosa arasın kargoyla yollarım ben bu işi yapıyorum kilosu kargo fiyatı hariç 10 tl dir adrese teslimde parası alınır not 10 kg den aşagı yollanılmaz ilgilenenler arasın tşkler

 8. Mehtap

  Kansere iyi geldiğini duydum, kayınvalidem için arıyoruz yardımcı olabilecek olan varsa yazarsa sevinirim, teşekkürler

 9. ibrahim

  Uskun yada uckun bitkisi kimde varsa ltfen benimle bu no dan baglatiya gecsin 0505 750 1947 Allah rizasi icin

 10. vanlı kartal

  kanserin ilacı şeker hastalıgına mideye sitrese kabızlıga bire bir dogal organik yayla muzu uçkun tlf numaralarım bu 0532 660 88 41 0533 223 57 33 arayın kargoyla 2 gülde elinize geçsin arkadaşlar unutmayın bu mucizevi bitki her derde deva 3 ay sürüyo başkada bulamassınız nisanın başında başlar hazıranın sonrarında biter arayın şimdiden siparişinizi verin .bu yıl az uçkun zaten şimdiden sıraya alalım sizleri. not adres tesliminde ücret alınır

 11. Hatice ergil

  Merhaba. Benim abimde Multipl Myelom teshisi( kemik iligi kanseri) konuldu.:-( araştırırken bu bitkinin kan kanserine özellikle cok iyi geldigini ögrendim. Tıbbi tedavinin yanında bunu da denemek istiyorum. Bana yardımcı olabileceklere simdiden cok tesekkür ederim.

 12. ismail altınay

  S.A arkadaşlar bana ışgın bıtkısı lazım babam için prostat kanseri bu bıtkıyı çok metedıyorlar yardımcı olurasanız sevınırım butun masrafları karşılarım yeterkı elıme ulaşsın

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir