16 yaşında biyoplastik üreterek Google’dan bilim ödülü alan lise öğrencisi

16 yaşında muz kabuğundan biyoplastik üretmek nedir arkadaş? Ben 29 yaşındayım ve biyoplastik tabirini ilk defa duyuyorum, 16 yaşındayken de muz kabuğu ile olan en ileri düzey ilişkim, okul koridorlarına haşarı öğrenciler tarafından bırakılmış bir tanesine basıp düşmeden günü kurtarmaktı herhalde. Biyoplastik gibi bir konuya ilgi duymak, bunun üzerine yıllarca araştırma yapacak sabır, dirayet ve olgunluğa sahip olmak, hey yavrum hey. Bizim annelerimiz komşu çocuklarının pekiyilerini örnek gösterip bize ders çalışma şevki aşılamaya uğraşırdı, biz ise sokağa fırlayıp, o örneklerin tam tersi çocuklarla top oynamak için fırsat kollardık. Birinci kattaki eve balkondan atlayarak giren, her an anne terliği yeme tehdidi altında mutfakta ayakkabıyla dolaşan, hızlıca peynir ekmek hazırlayıp aynı balkondan sokağa fırlayan bir çocuk ile bu çocuğu aynı kefeye koyabilir misin?

Bu genç arkadaşımıza gençlik için hala umut olduğunu, sabahtan akşama kadar Feysbuk’ta zaman öldürmek yerine insanlık için faydalı şeyler yapmaya çalışan gençlerin de bulunduğunu gösterdiği için teşekkür ediyor, elde ettiği başarı için kendisini yürekten kutluyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

12 Yorum

 1. Usluer

  Vallahi helal olsun diyorum. Bu gibi şeyleri gördükçe insan gururlanmıyor değil. Keşke daha fazlaları yetişse ama işte…

 2. Pilot Binbaşı Rıza KÜÇÜKDURMAZ

  Hacıvat’ın en yakın dostunu unuttum ansızın karasakal yazdım yorum yapamadım ama şimdi gitti sanıyorum neyse konumuz bu kız tebrikler bunları görmek çok güzel ve çok gurur verici hepimiz için yolu açık olsun

 3. Trk

  Bu ve bunun gibi çok güzel gelişmeler bizi sevindiriyor. İnşallah “her anlamda” desteklenir ülkemizin insanları, yolları da açık olur. Yoksa iş zor. Petrol şirketleri var iken elektrik ile çalışan arabalar görmek zor.

 4. Hasan

  @Caner biz üretmeye kapalı eğitim anlayışıyla yetiştik o yüzden o dönemde yaptıklarımız normaldir. Günümüz anlayışında eğitimde üretkenliğe gerçekten büyük önem veriliyor. Her ne kadar ülkemizde siyasete ve iç, dış mihrakların bunu engelleme çabalarına büyük oranda kurban gidiyor olsa da bir pozitif ilerleme var bu konuda. inş bu odakların etkisi kalktıkça daha da iyi olacaktır.

 5. Dahican

  Kişisel görüşüm çalıntı pir proje olduğu yönündedir.Daha önce üretilmiş olan bioplastiğin hammadesi nişastayı atık maddelerde aramış işin kurnazlığına kaçmıştır.Bende şimdi kalkıp daha cok tuketılıp atılan bir x maddesınde bulsam nısastayı bende uretsem boyle bır plastık o zaman benım projemde onunkinden daha yaygın olacaktır ? Bilim kurnazlığı şiar edinmez 🙂

 6. Mert Kumru

  @dahican; nişastadan daha önce plastik üretiliyor olması, muz kabuğundan plastik üretme potansiyelini düşünme ve bunu eyleme geçirmek için metodu optimize etme ile ilgili fikirlerin orjinal olmadığı anlamına hiçbir zaman gelmez. zaten bilimde olan daha önceden yapılan çalışmalar ışığında yeni metodlar geliştirmek, onları daha iletletmektir.
  zaten günümüzde de biyoplastik üretme metodları, atıklardan üretim doğrulutusunda ilerlemektedir. böylece biyoplastik karşıtı olan en büyük eleştiri olan, dünyada bu kadar fakirlik ve açlık varken neden plastik besinlerden üretiliyor sorusunun da önüne geçme yönünde ilerlemektedir. kimsenin şüphesi olmasın ki bu tür çalışmaların hepsi de bu tarz laboratuvar ölçekli çalışma ve fikirlerden doğmuş ve sonuca ulaşmıştır.

  biz de zaten Kumru Kimya firması olarak biyoplastik ürünlerinin plastik endüstrisinin geleceği olduğuna inanıyoruz.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir