Mormani’nin PC toplama sihirbazını gördünüz mü?

Ben diyeyim 10 siz deyin 15 sene kadar önce, liseyi yeni bitirdiğim yıllarda Bergama’da (İzmir) bir bilgisayar firmasında teknik servis çırağı olarak çalışmaya başlamıştım. Evet, şimdilerde her ne kadar core duolara dual corelara ve diğer bilimum teknik terimlere kafam basmıyor olsa da esasen donanımdan yetişmeyim. Dün gibi hatırlıyorum. Ufak bir atölyemiz vardı, lehim tabancaları, devre ölçerler, anakart parçaları ve öğle molalarında yediğimiz esnaf işi ucuz ama lezzetli köfte ekmekler eşliğinde hem tamirat yapar hem de ihtiyaçlara göre bilgisayar toplardık. O zamanlar birileri çıkıp “Caner gün gelecek insanlar internet başında istedikleri parçaları seçecekler, bilgisayarlarını toplayacaklar ve ayaklarına kadar gelecek” deseydi muhtemelen gülerdim. Tabi, internet kafelerde 56k bağlantıların paylaşıldığı, tek bir MP3 indirmek için gece boyu beklediğimiz zamanlardı. Bırakın online oyun oynamayı, kıçı kırık IRC kanallarında çet yaparken bile lag olurdu, baytlık metin mesajlar gidip gelmezdi.

Şimdilerde nasıl bilmiyorum, uzun süredir laptop kullandığım için masaüstü bilgisayarlarda hala parça uyumsuzluğu sorunu yaşanıyor mu emin değilim. O zamanlar ram ile işlemci uyumsuzluğu, anakart ile ne bileyim grafik kartı uyumsuzluğu gibi yığınla problem çıkardı. İşte bir markanın ürettiği ram ile diğer bir markanın atıyorum sabit diski bir türlü anlaşamaz, birbirlerine ısınamazlardı. Birlikte bir çay içmek şöyle dursun paravanı bile açtırmaya yanaşmazlardı. Bunun üzerine hem biz günlerce yeni parçaların gelmesini beklerdik hem de müşteriyi istemeye istemeye bekletmek zorunda kalırdık.

Şimdilerde bu işlerin ne kadar kolaylaştığını görünce insan gerçekten hayret ediyor. Fiyatlara aduket çeken, gözlerini morartan online alışveriş sitesi Mormani‘yi çoğunuz biliyorsunuz, hatta kısa süre önce sonuçlandırdığımız, büyük ilgi gören gaming mouse hediyeli yarışmamızın sponsoruydular. Kendileri PC Topla isimli bir bilgisayar toplama sihirbazı hazırlamışlar. Yeni bir masaüstü bilgisayar almayı düşünüyorsanız mutlaka incelemenizi tavsiye ederim. Anakartlar, sabit diskler, işlemciler ve hafıza birimleri için onlarca farklı seçenek bulunuyor. Dilediğiniz markanın, istediğiniz özellikteki parçasını tamamen tercihinize göre belirleyip kendi bilgisayarınızı son derece kolay biçimde oluşturabiliyorsunuz. İşin en güzel tarafı da cihazın toplam maliyetini bu şekilde bütçenize uygun biçimde belirleyebilme imkanına sahip olmanız. Mutfakta kek yapmaktan çok daha kolay görünüyor.

Bilgisayar gurusu donanım canavarlarının çok hoşuna gideceğini düşündüğüm bu sihirbazı mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

4 Yorum

  1. Muhammet

    güzel bir servis ancak yıllardır vardı başka sitelerde. hani demişsin ya birgün böyle bir şey olacağını deseler gülüp geçeceğini, böyle bir şeyi ilk kez duyduğunu düşünerekten dedim.

  2. Muhammed UĞURLU

    evet güzel bir uygulama olmuş mesela; ram seçerken adetini seçmemiz güzel bir özellik diğerlerinde bu seçenek yok yanlız; hddler ve ssdler ayrı ayrı sınıflandırılabilir kanısındayım !

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir