360tr.com – Panoramik sanal tur uygulamaları

İstanbul -Ortaköy Panoramik
360tr.com İstanbul Boğazı, Topkapı Müzesi, Çanakkale Şehitliği, Pierre Loti, Kudüs, Mescid-i Aksa gibi daha bir çok özel mekanda ve şehirde sanal tur yapmanıza olanak sağlayan çok kaliteli bir site. Ben özellikle İstanbul Boğazı’nın detaylı panoramasına hayran oldum (bu “detaylı” kelimesini Eminönü Meydanı’ndaki “Tarihi Eminönü Balıkçısı” yazısını okuyabilecek kadar, 4GB‘lık bir detay şeklinde açarsak ne demek istediğimi daha net anlatmış olurum sanırım).

İstanbul - Pierre Loti Panoramik
Sitedeki mekanları gezerken kullanılan gelişmiş panoramik fotoğraf teknikleri sayesinde adeta fps tarzı bir oyunun içindeymiş gibi tabandan tavana kadar bütün detayları 3 boyutlu olarak inceleyebiliyorsunuz. Çalışmalar için harcanan zaman ve enerji gözönünde bulundurulduğunda “Türkiye’nin Güzelliklerini Dünyaya Tanıtmak” sloganıyla yola çıkan bu ekibi takdir etmemek elde değil.

İstanbul - Şehzadebaşı Camii Panoramik

Düşünüyorum da daha dün kapkara ekranlara ancak “win” yazıp enter’a basarak geçiş yapabildiğimiz o “renkli” günlerden bu noktaya gelmemiz çokta uzun sürmemiş. Eminim günümüz çocukları için bu gibi uygulamalar pek şaşırtıcı değildir fakat çocukluğu 80-90’lı yıllarda geçip o dönemin 3. sınıf Amerikan filmlerinde kafasına siyah bir gözlük takarak “sanal gerçeklik hattına giren” kimselere özenen bazılarımız için bunlar yeni bir çağın başlangıcı anlamına geliyor.

kudus-kubbetus-sahra-panoramik
Dün Kudüs‘te Kubbet-üs Sahra ve Ağlama Duvarı‘nı sanki oradaymış gibi ve ilk defa bu kadar yakından incelerken düşündüm de; öyle sanıyorum ki çok yakın bir gelecekte “Oturduğun yerden dünyanın başka bir ucunda olmak” tabiri televizyonun ardından bu gibi sanal tur uygulamalarıyla bambaşka bir anlam kazanacak.

kudus-aglama-duvari-panoramik
Sitede şu an bir çok şehrimizin panoramik sanal tur uygulamaları yer alsa da ne yazık ki henüz Yalova için bir çalışma yapılmamış. Bu vesileyle Yalova Deprem Anıtı’na ait bu nacizane panorama da benden olsun (cep telefonuyla ancak bu kadar oluyor) :) :

yalova-deprem-aniti-panoramik
Ek olarak kişisel/ticari uygulamalar için de özel hizmet sağlayan 360tr.com ekibine büyük emek harcadıkları tüm bu çalışmalar için teşekkürler.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

  1. Coşku DEMİRHAN dedi ki:

    Caner birde şuna bak istersen : http://coskudemirhan.blogspot.com/2010/09/360-derece-video-olur-mu.html
    360 derece video :)

  2. Coşku DEMİRHAN dedi ki:

    İlk keşfettiğimde başa alıp alıp izledim acaba nasıl yapmışlar diye düşündüm, ciddi ciddi kafa yordum. Ama abartmışlar yani bu kadar teknoloji zararlı be abi :D
    Düşünsene programları tv’de 360 derece yayınladıklarını :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir