40 Euro’luk EFT’den 15 Euro kesen vicdansız Garanti Bankası

garanti-bankasi-eft-ucreti
Konu resmi biraz büyükce oldu ama günün anlam ve önemine binean pek bir anlamlı, pek bir yerinde oldu. Hatta bu resmi gördükten sonra Garanti Bankası’nı yaptığı hunharca eylemler yüzünden suçlamaktan vazgeçmeyi bile düşündüm zira adamlar, biz müşterilerine nasıl bir muamele yapmayı amaçladıklarını resimde gayet açık bir şekilde ifade etmişler. Kadını diyorum ya, “Güvenerek paranızı emanet ettiğiniz, memleketin en büyük bankalarından biri olarak sizi öyle ilginç uygulamalara maruz bırakacağız ki bu kadın gibi şaşıracaksınız” mesajını vermek üzere oraya yerleştirmişler sanki. Aklınıza başka bir şey gelmesin.

Birkaç gündür yurt dışından 40 Euro’luk bir EFT (mi havale mi artık ecnebistandan gelen para transferlerine ne deniyorsa) bekliyordum. Öyle yurt dışından her gün para alan biri olmadığım için muhatabıma Garanti Bankası’ndaki TL hesabımın IBAN bilgilerini gönderdim. Kendileri de bir güzel bu hesaba transfer emri geçtiler ve karşılıklı beklemeye başladık. İki üç gün geçtikten sonra, paranın hesabıma aktarılmasının gecikmesi üzerine Garanti Bankası’nın müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri temsilcisi beyefendi bana Türk Lirası hesaplarına döviz girişi gibi bir uygulamalarının bulunmadığını, bu işlemin ancak aynı para birimi hesapları arasında yapılabileceğini söyledi -ki ben de zaten bunu tahmin ettiğim için görüşmeden önce internet şubesi aracılığıyla bir Euro hesabı açtırmıştım. Elemana durumu izah ettim, bekleyen meblağın Euro hesabıma aktarılmasını rica ettim, olumsuz yanıt verdi. O zaman dövizi o anki kur üzerinden TL’ye çevirip TL hesabıma aktarmalarını söyledim, bunun da katiyetle mümkün olmadığını belirtti. “E şimdi ne olacak peki?” diye sorunca havuzda bekletilen paranın bir süre sonra gönderene iade edileceğini söyledi.

Bunun üzerine yurt dışındaki muhattabıma durumu izah ettim, kendilerine yeni bir IBAN numrası ileteceğimi, bu seferki Euro hesabıma ait olacağı için benzer bir sorunla karşılaşmayacağımızı söyledim. Düşüncem, hesap işletim ücretleri gibi müşteriye külfet getiren can sıkıcı konuları ortadan kaldırdığı için pek bir sempatik bulduğum Enpara.com’daki Euro hesabımın IBAN numarasını iletmekti. Ne olur ne olmaz, işi “garantiye” almalı diyerek Enpara.com müşteri hizmetleriyle iletişim kurdum. Telefondaki hanım kız güzel güzel her şeyi izah etti, herhangi bir sorunla karşılaşmayacağımın teminatını verdi ve tam telefonu kapatırken “Yalnız şunu hatırlatmamda fayda var: Yurt dışından gelen transferlerde 15 TL gibi bir kesinti uyguluyoruz” dedi. Bunun üzerine tekrar Garanti Bankası’nı aradım, telefondaki hanıma “Durum böyleyken böyle, siz yurt dışından gelen transferlerde kesinti uyguluyor musunuz?” dedim, “Tabi canım dedesinin hörekesi kadar hem de” dedi.

Bir önceki elemanla olan görüşmeme istinaden rahattım. Malum para hiçbir hesabıma geçmeden iade edilecekti, eleman gayet kesin ifadelerle bunun altını çizmişti sonuçta.

Ardından yurt dışındaki muhatabıma ulaşarak “Bizim burdaki bankalar biri yurt dışından para gönderse de üzerine çöreklensek diye fırsat kolluyorlar. Siz en iyisi iade işlemi gerçekleşince meblağı benim PayPal hesabıma gönderin, başımız ağrımasın” dedim, “Hayhay” dediler. Bu görüşmeden kısa bir süre sonra posta kutuma şu hatırlatma e-postası geldi. İçeriği görünce çok şaşırdım zira “Şu şu hesabınıza 25 Euro gelmiştir. Şu anki bakiyeniz şu kadar Euro‘dur” yazıyordu. Kafam karıştı çünkü belirttikleri hesap TL hesabı olduğu gibi “Bakiyeniz şu kadar Euro’dur” derken bakiyem esasen o kadar TL idi. Yani parayı Euro hesabıma değil (zaten Euro hesabımda hiçbir hareket yoktu/yok), TL hesabıma ve Türk Lirası’na çevirerek yatırmışlardı, tabi kesinti yaptıktan sonra.

Bunun üzerine müşteri temsilcisi eleman kesinkes olmaz demiş olduğu halde Türk Lirası hesabıma Euro transferi yapıldığına mı şaşırayım, havuzda bekletilen paranın geri gönderilme olayının yalan olduğuna mı yoksa beklediğim meblağın neredeyse yarısının düdüklenip hava gazına dönüştürüldüğüne mi yanayım bilemedim.

Yasal dayanakları vardır, tüm eylemlerini bir şekilde kitabına uyduruyorlardır bir şey diyemem ama yıllardır bu bankayla çalışan bir birey olarak ben şu anda Garanti Bankası’nın bana yalan söylediğine inanıyor ve kendi ağzıyla böyle bir şeyin mümkün olmayacağını söylemiş olmasına rağmen usulsüz bir işlem gerçekleştirip akabinde parama kesinti uyguladığı için üzüntü duyuyorum. Kendileriyle yaptığım bütün görüşmelerin kayıtları, kendi ifadeleriyle “Benim güvenliğim açısından” ellerinde mevcut, dinlesinler durumun nasıl göründüğüne kendileri karar versinler.

Bu durumdan duyduğum rahatsızlığı Twitter üzerinden kendilerine iletince bana “Merhaba, ürün ve hizmetlerimizle ilgili ücretleri http://bit.ly/QuIwbF adresinden inceleyebilirsiniz.” türü mekanik bir cevap verdiler, dolayısıyla sorun onlar açısından çözülmüş bulundu.

Ben 15 Euro’nun, 40 Euro’nun peşinde değilim. Siz tüketici kisvesiyle bugün herhangi bir bankaya gidipMerhaba, biliyorum havale ve EFT işlemlerinden (atıyorum) 5 TL ücret alıyorsunuz. Ancak benim durumum pek müsait değil, öğrenci evladıma para göndereceğim, bu seferlik 5 TL değil de 3 TL alsanız olur mu?” deseniz, o işlemi sırf usul dışı olduğu için yapmazlar. 10 bankanın 8’i –ifademi mazur görün– kıçınızı bile yırtsanız size bu güzelliği yapmaz. Veya 1.020 TL’lik kredi kartı borcunuzun 1.000 TL’sini ödeyip 20 TL’sini geciktirseniz, o meblağı size bırakmamak için icra takip işlemi başlatmaktan asla çekinmezler. Avukata havale ederler siz onunla uzlaşmaya çalışırsınız. Öte yandan söz konusu bankanın çıkarları olduğunda, orta sınıf müşteri için en katı biçimde uygulanan kurallar anlam veremediğiniz biçimde esneklik kazanır.

Alın size tam yerinde bir örnek: 2011 yılında “Garanti Bankası haksız yere parama el koydu ve muhatap bulamıyorum” başlıklı bir yazı yayınlamıştım. Adamlar tamamen kendi sistemlerinden kaynaklanan bir sorun yüzünden sanal kartıma yüklediğim 19 TL‘yi gasp etmişlerdi. Kesinlikle öyle bir durum bulunmamasına rağmen “Bizim sistemimizde sizin üzerinize haciz bulunduğu görünüyor bu yüzden paranızı vermiyoruz” deyip durdular. Kaç kişiyle konuştum, kaç kişiye dil döktüm, merkezle mi görüşmedim şubedeki muhasebe görevlisine mi ulaşmadım ne yaptıysam netice alamadım ve adamlar o 19 TL’nin üzerine yıllarca paşa paşa yattılar. 19 TL için 119 TL telefon faturası ödedim ama ödedim. Çünkü olay 19 TL olayı değildi. Benden şubeye gidip tekmil vermemi istediler, avukattan alınmış, faks ile gönderdiğim “borcu yoktur” kağıdını yeterli bulmadılar, bizzat ayaklarına gitmemi istediler ben de inat ettim gitmedim. Çünkü ensesi kalın kodamanların tüm işlemlerini tek bir telefon ile hallederlerken, orta sınıf bir müşteri olan Caner Öncel’e 2. sınıf insan muamelesi yapmalarını hazmedemedim. Sonuç olarak o 19 TL’yi mevzudan yaklaşık 2.5 sene sonra, önceki gün alabilmeyi başardım.

Takdiri bu yazıyı okuyan insanların vicdanlarına bırakıyor, bankaların nasıl zengin olduklarını bir kere daha düşünmelerini rica ediyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

13 Yorum

 1. Anti Çapulcu dedi ki:

  Çapulcuyum Diyen Banka Bu İşte.Çapulcunun Bankası Türki Milletini Kazıklayan Banka ” GARANTİ BANKASI “.

  • verikontrol dedi ki:

   bu nasıl bir siyasi bakıştır? diğer bankalarla hiç çalışmamış, kazık yememiş birinin sadece gezi olaylarına laf etmek icin ettiği cümledir bu..
   gidiniz, herhangi bir bankayla iş yapınız.. aynı kazık onlarda da var! herşeyi başka bir şeye bağlamasak olmaz zaten halk olarak! bakış açımızın ne kadar daraldığının acı göstergesi bu..

   • Anti Çapulcu dedi ki:

    bakış açısı olarak değerlendirme bunu çünkü dükkanları yakıp yıkan sokak ortasında sevişen insanlar bu medeniyette bu kültürde bu ülkede yeri yok.Bu Banka da Diğer Bankalara Göre Farklı, Milleyetçi Politikası Altında Türk Milletinin Donuna Kadar Soyan Adi Bir Banka Bu Banka.Hatta O Kadar Adiki Ülkenin Ekonomisini Hiçe Sayıp Kendi menfaatleri için tükürüklerini geri yutan bir banka

  • Serap Bakar dedi ki:

   Ne kadar SIĞ bi insansın. Hey Allah’ım ya sabır :D

  • Hakan dedi ki:

   Yorumda kullanılan isim ve yapılan yorum ilişkisi… Yaşını merak ettim.

  • Netefendi dedi ki:

   Kardeşim bizim için çapulcu olmuş, müslüman olmuş, cart olmuş, curt olmuş önemli değil. Bu pislik mekanların hepsi de BDPSve KRS ile para üretip millete satıyor mu? Hepsi de piyasada 60 milyar TL fiziksel para varken 960 milyar TL kredi verebiliyor mu? Hepsi de dünyadaki tüm zulümlerin, gözyaşının sebebi olan faize çalışmıyor mu? Hepsi de aynı malı birden fazla kişiye satıp da bunun hukuken bir suç olmadığı bir işi yapmıyor mu? Hepsi de Türkiye’deki ilk 10-15 vergi rekortmenleri listesinde listenin tümü işgal etmiyor mu?

   Ha ayrıca bizim için faiz 14 asırdır haramdır, O’nun Bu’nun direktifiyle faize karşı siper almayız. Ya da paramızı sırf biri hedef gösterdi diye bir bankadan alıp diğer aynı sistemin ürünü olan(sadece tabelası farklı) bankaya yatırmayız…

 2. verikontrol dedi ki:

  Garanti değil sadece, her banka aynı mantıkla çalışmakta.. Bu ve benzeri kesintilerle ayakta durup deli gibi kar ediyorlar.. o sebeple, yurtdışından para alacağın zaman paypal en mantıklı yol.. hoş, onda da yaklaşık 5 kuruşluk kur farkı var, ama 15 Euroluk rakam etmez.. büyük rakamlarda epey oynuyor TL karşılığı.. paypaldan tl ye cevirip, herhangi bir bankaya gönderim yaptığında, o paradan kuruş kesemezler.. ha tabi hesap -sahibini- işletim ücretini unutmamak gerek!

 3. Mustafa MORBEL dedi ki:

  50 lira nakit avans çektim 6 gün sonra 67 lira ödedim. yıllık kart ücreti 120 lira alıyor. hesap işletim ücreti 80 lira. Bazı insanlara bu rakamlar önemsiz gelebilir ama benim havaya atacak böyle bir param yok.

 4. Fevzettin Ö. dedi ki:

  Garanti bankası benden de 3 lira aldı :'( Acım büyük

 5. M. Efe dedi ki:

  Uzun zamandır Garanti Bankasından hem kredi kartım vardı hem mevduat hesabım. Artık son bir kaç yıldır bizleri soyacak eleman gibi gören politikalarından bıkmış kapattırmayı dünüşüyordum. Geçtiğimiz günlerde en azından mevduat hesabını kapatıyım dedim gittim Ziraat Bankasından hesap açtırdım. Hizmet kalitesi ve müşteriye yaklaşımları çok hoştu. Teknolojileri de gayet güzeldi. 4-5 gün içerisinde de temassız banka kartım bile gelmişti. Bugün son olarak gelen Adsense tutarını kullandıktan sonra Garanti Bankası hesabıma da elveda diyorum. Kredi kartını da taksitler yakında bitiyor onu da kapatacağım.

  Hepsi sömürüyorsa bile en azından Garanti sömürmesi artık. Ziraat bankası alsın, o sömürsün. :)

 6. Kerim Potuk dedi ki:

  Akbank’ı 247 liralık kredi kartı aidatı için önce tüketici hakları mahkemesine verdim. Tüketici hakları mahkemesinin verdiği karara uymadıkları içinde ardından icra takibi başlattım. İcra başladıktan 3-4 gün sonra bankanın avukatı aradı. Efendim siz icra takibini geri çekin hemen paranızı ödeyelim diye. Ayağımı diredim madem o kadar işlem yaptım diye. En sonunda avukat ayağıma gelip alacağım ücreti ve icra için yaptığım tüm masrafları karşıladı ve bende icra takibini geri çektim. Senide bu çabandan dolayı tebrik ederim. Benim işlemler 5 ay kadar sürmüştü. Seninki çok daha fazla sürmüş ama iş bittikten sonra insan bu modern haydutlara parasını kaptırmadığı için kendisiyle gurur duyuyor.

 7. hasbaly dedi ki:

  Şu taksit denen zalimlikler bitse hemen iptal edeceğim. Ve birde bu taksitlerde kötü yanlar var. Mesela siz 3 ay taksit yapıyorsunuz alıyorsunuz. Sonra ekstreye bir bakıyorsunuz ki ne göresiniz 8 taksit olmuş. Arıyorsunuz neden böyle diye size diyorlar ki alışveriş yaptığınız yer anlaşmalı firmadır ve +5 taksit kampanyası vardır ve sizde bundan yararlanmışsınız. Ama bize hiç böyle bir şey söylenmedi biz sadece 3 taksit olmasını istedik dediğimizde ise hemen klasik cevap sorup öğrenseydiniz alışveriş yapılan mağazaya deniyor. Ve siz toptan gıcık olup parayı ödeseniz de kartı taksit günleri bitmediği için iptal edemiyor öyle kalakalıyorsunuz. Bu yüzden 6-7 ay beklemek zorunda kalacağım. Hele bir bitsin de saniyede iptal işlemini başlattıracağım en iyisi az olsun öz olsun nakit olsun kafan rahat olsun. :)

 8. siradanbirvatandas dedi ki:

  Su anda basima gelmis bir olaydir shift mi swift mi nasil bir sistemse yurtdisindan gonderilen 100 euro elime 38 euro olarak ulasti gecirenlere para gonderenden kesiliyor 88 euro seklinde Turkiyeye ulasuyor orda merkez bankasinda 63 euroya dusuyor final golunu atan Garanti Bankasi :)) 63 euroya 25 euro kesinti yaptilar 38 olarak elime dustu cebimde biraz para olsa ustune ben vercektim alin sadaka olsun diye, biraz adalet dedim ama nafile

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir