Açık kaynak gönüllüsü web geliştiricilere çağrı: CMS projesi kadromuza bekliyoruz

Evet değerli dostlar bir çoğunuzun haberdar olduğu üzere kısa bir süre önce yeni, dinamik bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) projesine başlamak üzere kolları sıvadık. Bunun için bir açık kaynak topluluğu oluşturduk ve ismini Egolabs koyduk (gelişmeleri Twitter ve Facebook hesaplarından takip edebilirsiniz). Allah izin verir de bu ilk projemizin altından alnımızın akıyla kalkabilirsek Egolabs etiketi altında farklı amaçlara hizmet eden bir çok proje üretmeyi amaçlıyoruz. Anlayacağınız bolca taşlı topraklı, çileli bir yoldayız.

Henüz birkaç gün önce kurmuş ve ismini Egonomik hariç herhangi bir yerde dile getirmemiş olsak da topluluğumuza olan ilgi gün geçtikçe artıyor. İnsanların olayı sahiplenmelerini ve ellerini taşın altına koymak istemelerini görmek gerçekten sevindirici. Ne var ki henüz projeye tam anlamıyla başlayabilecek dinamiklere sahip değiliz, yani profesyonel kadromuzu oluşturabilecek yeterlilikte değiliz.

Şimdi buradan tüm gönüllülere seslenmek istiyorum: İster yazılımcı olun ister tasarımcı, ister blog yazarı veya sade bir internet kullanıcısı. Şimdiye kadar yapılmamış olanı yapmak, belki de imkansızı başarmak, sabretmek, tartışmak, kırılmak veya yarı yolda bırakıp kaçmak ilginizi çekiyorsa buyrun gelin. Birkaç hayalperest tarafından yakılan bu kıvılcımın büyüyüp alev alev yanmasına yardımcı olun, tanıklık edin. Her şey olup bittikten sonra “Vay efendim ben bilmiyordum, ben duymadım” demeyin.

İş güç sahibi, günlerin mahkeme kararıyla 24’ten 36 saate çıkarılacağı günün umuduyla yaşayan kimseler olarak bizim bu olaydan hiçbir maddi beklentimiz yok. Tek amacımız insanlığa faydalı bir şeyler üretmek ve bunun bu topraklarda da yapılabileceğini önce kendimize sonra dünya insanlığına göstermek. Siz de potansiyelinize, tecrübenize ve hepsinden önemlisi sabrınıza güveniyorsanız ve aşağıdaki niteliklerden bir veya birkaçına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız gelin aramıza katılın.

Üst Düzey PHP Geliştirici
– Nesneye yönelik programlama becerisi
– Veritabanı (MySQL) bilgisi
– Template engine, IDE ve MVC gibi kavramlara hakimiyet
– Proje deneyimi

Orta Düzey PHP Geliştirici
– Function düzeyinde basit kodlar yazabilme becerisi

Görsel (Grafik) Tasarımcı
– Photoshop hakimiyeti
– Profesyonel düzeyde web arayüzü, banner, tanıtım görseli tasarlayabilme becerisi
– Proje deneyimi

Web Geliştirici
– Standartlara uygun, temiz HTML kod yazabilme özelliği
– Üst düzey CSS ve CSS3 hakimiyeti
– Üst / Orta düzey Javascript ve jQuery hakimiyeti
– Proje deneyimi

Beta Tester
– WordPress, Joomla ve Drupal gibi sistemlerden bir veya bir kaçına hakimiyet
– Hata / sorun saptama becerisi

Sosyal Medya Sorumlusu
– Facebook, Twitter ve Google+ gibi sosyal mecralardan bir veya bir kaçına hakimiyet
– Türk blogküresine aşinalık

Çevirmen
– İngilizce başta olmak üzere herhangi bir yabancı dile iyi derecede hakimiyet

Detaylı bilgi ve ve katılım için:
http://forum.egolabs.org/index.php?topic=29.0

Aciliyet arzeden konular:
Logo, banner ve belki maskot tasarımlarına ihtiyacımız var
Egolabs.org için anasayfa tasarımına ihtiyacımız var

Bunun haricinde konuyu blogunuzda, web sitenizde veya sosyal medya profillerinizde dile getirip, yukarıdaki görevlerle ilgileneceğini düşündüğünüz, bizden haberdar olmayan tanıdıklarınıza “Hacı abi bak burda senlik bir konu var, belki ilgini çeker” diyerek projeye destek olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

25 Yorum

 1. kamil dedi ki:

  Vay arkadaş taslaklar oluşmaya başlamış bile. Baya hızlı gidiyorsunuz abi maşallah :)

 2. Hamdi Kalaycı dedi ki:

  Oluşumun yavaş yavaş yol almaya başladığını görmek güzel. Nacizane kendi blogumda yazınızı yayınladım. İnş gören duyan olur katılmak ister.

 3. Yılmaz Tek dedi ki:

  Sevgili Caner, seni şahsen tanımam fakat blogunu ta seneler önceden beri takip ederim, yararlandığımda çok olmuştur yorum yazmak kısmeti bugünlere imiş, bence Türkiye’de 2-3 keyifli ve dolu bloglarından birini yazan bu yetenekli ve zeki adam bu işin altından kolayca kalkar.

 4. Ce7in dedi ki:

  Çok uzun zamandır blogunu takip ediyorum. Cesaret isteyen bir işe giriştiğini düşünüyorum. 5 yıldır profesyonel düzeyde PHP projeler geliştiriyorum (tamamı kendime ait). Aynı zamanda yine profesyonel düzeyde HTML 5, JavaScript ve CSS kodlaması yapıyorum. Projelerimin tasarım, programlama ve arayüz kodlamasını ben yaptım. MVC konusunda deneyimliyim. Herhangi bir CSS çatısı kullanmadım fakat PHP çatısı olarak Codeigniter ile proje geliştirdim ve hala devam ediyorum. Böyle bir projeye dahil olmak ve elimden geldiğince katkıda bulunmak isterim.

  • Caner Öncel dedi ki:

   Eyvallah Çetin. Şu anda proje yönetim altyapımız üzerine düşünüyoruz, kısa bir süre sonra forumdan duyuracağız. Buna göre kadromuzda kimlerin hangi görevleri üstleneceğini netleştirip işe başlayacağız. Gelişmeleri yine forumdan takip edip oradan katılım gösterebilirsen çok güzel olur.

 5. Şenol Şengül dedi ki:

  Proje’nin yavaş yavaş ortaya çıkması güzel,ayrıca Egolabs ismide hoş olmuş. Umarız faydamız olur ve çorba da bizimde tuzumuz olur. Kendi çevremizdekilere bu projeyi duyurmak ve tanıtıma katkı sunmak adına sosyal medya da paylaşalım,hayırlısı ile.

 6. burakco dedi ki:

  bu yazıyı facebook hesabımdan yayınladım, 3-5 kişi görüpte yardıma gelir belkim

 7. CemaLi dedi ki:

  Merhaba, diğer konuyada yorum bırakmıştım,
  Bu projeye PHP, CSS, jQuery ,Cross Browser konusunda yardımcı olabilirim. Bu konuda yaklaşık 10 yıllık bir tecrübeye sahibim projeye destek olabilirsem ne mutlu bana.

 8. Ahmet Mazlum Aras dedi ki:

  merhaba abi html5 css3 konusunda yardımcı olabilibilirm.

 9. ahmettatar dedi ki:

  Caner bu bize katılırmısın banner ındaki yakışıklı kim..? Şöyle seksi gözlüklü bir hatun resmi koy bari de birkaç sazan düşsün..:))

 10. Mert dedi ki:

  Kaliteli bir ürün çıkartmayı başarırsanız Full-Pro İngilizce çevirinizi yapmayı düşünebilirim

 11. Hibestil dedi ki:

  Abi bu konu üzerinde bir tek biz çalışmıyoruz galiba http://tryghost.org/ :)

 12. Burak Tokak dedi ki:

  PHP konusunda uzman sayılırım ve gerçekten yardım etmek isterim. Fakat bu zamanlarda çok yoğunum.

  Skype vereyim-> live:troypc (yayınlarsanız kaldırın lütfen)

  Sitemden hakkımda bilgi edinebilirsiniz. buraktokak.com

 13. cangaloz dedi ki:

  Bir amacınız yok, CMS yap ama niye? Basit milliyetçilik duygularınızı tatmin etmek isteyen 3-5 genç bir araya gelmişsiniz, güzel. Fakat ne WordPress’in, ne de diğer basit CMS’lerin bile bir şirketleşme sürecini atlattığına ve bir amaca hizmet ettiğine tanıklık etmişizdir hepimiz. Yapmış olmak için yapıyorsunuz, halbuki “WordPress veya diğer CMS’ler falanca hususta eksik kalıyorlar, biz o eksiği tamamlamak istiyoruz” deseniz mantıklı karşılayabilirdim. Fakat böyle bir ışık göremedim. Neden “ego” kelimesine bu kadar taktığınızı da merak etmekle beraber, bu projenin tutmayacağını ve kendinizin bu projeyi rafa kaldıracağınıza inanıyorum.
  Tryghost.com’a bakınız, yukarıda bir arkadaş da linkini vermiş; adamlar “WordPress çok gelişmiş, her amaç için kullanılıyor. Ama biz sadece bloglama platformu oluşturmak istiyoruz” demişler. Sizde ise bu vizyon ve misyon malesef yok.

  • Mesut dedi ki:

   RTFM: http://blog.egolabs.org/yeni-bir-cms-mi-aga-bu-nedir/

  • Caner Öncel dedi ki:

   Biz bir eksiği tamamlamak istiyor ve bunu blog yazılarımızda, görüşmelerimizde sürekli dile getiriyoruz. Sizin bizdeki vizyon ve misyonu görememiş olmanız var olmadıkları anlamına gelmiyor, bu tür konulara olumsuz yaklaşmayı seviyor olabilirsiniz, bu da objektifliğinizi etkiliyordur.

   Belki üzüleceksiniz ama çok güzel bir fikrin peşinden giden kimseler olarak bilişim dünyasına aynı güzellikte bir yazılım armağan edeceğiz.

   • cangaloz dedi ki:

    Hangi eksik? Neyin eksiğini tamamlamaya çalışıyorsunuz? Manifesto yok, amaç yok. Aslında gayet objektifim, öyle ki olaya sizin gibi duyguları karıştırıp yaklaşmak yerine mantık çerçevesinden bakmaya çalışıyorum. Ortada bir şey yokken bardak hediye etmeye kalkışınız, cms’in potansiyel ismi, “ego” lafzı, her şey.. Hiçbir startup bu kadar beceriksiz bir şekilde başlatılamazdı. Bilmiyorum, belki bu sözlerim sizi kamçılar ve gerçekten ortaya güzel bir şey koyabilirsiniz ama.. Hayır, hiç sanmıyorum.
    Samimiyetsiz bir “başarılar” sözüyle yorumumu bitirmiş olayım. LOL.

    • Caner Öncel dedi ki:

     “İnsanlar kendilerinin yapamadıkları şeyleri senin de yapamayacağını söylerler”

     Emin olun bizim başarımızın sizin “kamçı” dediğiniz saçma ve yıkıcı tutumla bir alakası olmayacak, hatta sizin gibi lafazanlara rağmen başarılı olacağız. Tüm bunları zamanı gelince kendinize pay çıkarmayın diye söylüyorum.

    • Bünyamin Akçay dedi ki:

     Fikirlere saygı göstermeden, amaçlananın ne olduğunu bilmeden , birkaç kelimeye takılıp ; amaçsızca eleştirmenin anlamı yok. Hele ki oluşumun ne aşamada olduğu hakkında fikir edinmeden beceriksiz olarak tanımlamanda hiçbir anlam bulamıyorum.
     Ecnebivari şekilde gülmene tekabülen bende seni uğurlıyayım Sİİİİ YUUU

 14. Şenol Şengül dedi ki:

  Değerli insan @cangaloz bu projeyi beğenmemiş olabilirsin,fikrine saygı duyabilirim. Seninde başkalarının fikrine saygı duymanı beklerdim,ama gördüm’ki ancak eleştirmekten başka birşey yapamıyorsun,yazdıklarını okuyunca aklıma geçmiş dönemde yazmış olduğum bir yazı geldi… Seninde bu yazıyı okumanı isterim,tabii üşenmezsen,belki o zaman bazı şeyleri anlaman mümkün olabilir…

  http://www.senolsengul.org/yaziyorum/520-renklerin-ustasi-ranga-guru

 15. nihat dedi ki:

  Bu cangaloz gibi dallamalar her zaman olacaktır kafaya takmayın arkadaşlar. Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş. Ben size söyleyeyim zamanında bu kesin sizinki gibi bir şey yapmaya çalışmıştır becerememiştir eline yüzüne bulaştırmıştır şimdi nerde böyle girişimler görse kıskançlık damarı tutup saldırıyordur. Kuyruk acısı olduğu belli :)

 16. briket makinası dedi ki:

  bilgi ve paylaşım için teşekkürler

 17. Naci dedi ki:

  katılabilecek kadar bilgim varmı bilemiyorum ama yinede destekçinizim başarılar

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.