Adobe Bridge CS5 ile çok sayfalı (multipage) PDF dökümanlar oluşturun


Photoshop ile çalışırken dosyaları PDF olarak kaydetmek sorun değil ancak eğer çok sayfalı PDF dökümanlar oluşturmak istiyorsanız (yanılmıyorsam CS5 itibariyle) bu iş için farklı çözümlere başvurmanız gerekiyor.

Piyasada “PDF Creator” gibi isimlerle anılan bir çok ücretli ve ücretsiz uygulama var, ancak eğer bilgisayarınızın fanı ömrünün yarısını halihazırdaki Adobe programlarına hizmet etmek için harcıyorsa (benimki gibi) muhtemelen Adobe Bridge’e de sahipsinizdir ve bu iş için farklı bir program kullanmanıza gerek yok.

Ne yalan söyleyeyim, tanıştığım günden beri Adobe Bridge’in diskte boşuna yer işgal eden gereksiz bir uygulama olduğunu düşünmüşümdür. Hatta kırk yılda bir yanlışlıkla başlat menüsündeki simgesine tıklamasam arayüzünün neye benzediğini bile hatırlamam. Ne varki olay öyle değilmiş, enteresan bir şekilde bu uygulamanın işe yaradığı zamanlar da oluyormuş.

Gelelim Adobe Bridge CS5 ile çok sayfalı PDF dökümanlar oluşturmaya. Bu bir kaç adımda halledebileceğiniz oldukça kolay bir işlem. Yapmanız gereken ilk şey daha önce oluşturduğunuz ve PDF haline getirmek istediğiniz çok katmanlı vektörel (PSD, TIF vb.) veya tek katmanlı resim (JPEG, BMP vb.) dosyalarınızı bir klasörde toplamak.

Vektörel dosyalar amacına uygun PDF dökümanlar hazırlamak için idealdir, bu dosyalar ile oluşturulan dökümanlara zoom yapıldığında neredeyse hiç kalite kaybı yaşanmaz ancak tek katmanlı resim dosyalarına istinaden elde edeceğiniz çıktının boyutu daha büyük olur.

Brdige explorer ile çalışma dosyalarınızı kaydettiğiniz klasöre ulaşın

Sağ üst kısımdan workspace düzenini “Output” olarak belirleyin

Sağ tarafta açılan sütundaki Output sekmesinin altından “PDF” seçeneğini işaretleyin

Yine Output sekmesinde bulunan “Template” bölümünden PDF çıktısı için kullanmak istediğiniz düzeni belirleyin (tam sayfa, kenar boşluksuz dökümanlar için “Maximize Size” düzenini seçebilirsiniz).

Bir altta bulunan Document sekmesinden sayfa ebatlarını, çıktı kalitesini ve zemin rengini belirleyin (önerilen: Ineternational Paper / A4 / 300ppi)

Eğer sayfalarda kenar boşlukları bırakmayacaksanız bir altta bulunan Layout sekmesinden Top, Bottom, Left ve Right alanlarını 0 cm yapın

Eğer çıktınıza üst bilgi, alt bilgi ve watermark gibi spesifik eklemeler yapmak istiyorsanız alt kısımlarda bulunan ilgili sekmelerdeki ayarları özelleştirebilirsiniz. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra Output sekmesine dönerek altındaki “Refresh Preview” butonuna tıklayın ve dökümanın önizlemesini inceleyin. Her şey yolunda görünüyorsa çıktı almaya hazırsınız demektir, yine sağ sütunun en altına gelerek Save butonuna tıklayın ve artık nur topu gibi bir PDF dökümanına sahipsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

5 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir