Ajax domain sorgulama scripti


Bugün sigara molalarında oturabildiğim bilgisayar başında (bir kaç gündür evde tadilat olaylarına giriştimde) arşivimi karıştırırken tesadüf eseri 2007 model bir ajax whois scriptine rastladım. Direkt o haliyle paylaşmaktansa biraz modifiye edip adam gibi işe yarar bir hale getirmeye çalışayım dedim. Açıkcası gecenin şu saatinde biraz yorgun olduğumdan geri dönüp kodları muntazam hale getirmeye üşendim, o yüzden herhangi bir yerde kullanmadan önce baştan sona mutlaka elden geçirmenizi öneririm.

Başka zaman olsa scripti uzun uzun anlatırdım da sabahtan beri matkabın ucuna takılan zımparamsı meretle tüm tavanlarda dolaştığım ve akabinde hepsini boyadığım için şu an kollarımda klavye tuşlarına basacak hal kalmadı, bu sebeple affınıza sığınarak detaylı bir açıklama olayına girişemeyeceğim, gözünüze çarpan olası hataları veya eksiklikleri bana iletebilirseniz bir sonraki versiyonuna uygularız 🙂

Scriptin detaylı örneği:
Demo

Scripti indir (10 Kb):
Download

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

19 Yorum

 1. ErcanSss

  pek güzel deil malesef. daha kodlarına bakmadım ama çalışmasında sorunlar var enter çalışmıyor boşluk veya nokta bıraksan tamamen silmeden yeni sorgu yapamıoyrsun.. falan

 2. Caner
  Yazar

  Kullanırken entera gerek yok ki zaten. Boşluk kısımlarını bilemiyorum ama inputa onclick=”this.value=”” eklenirse o sorun ortadan kalkabilir.

 3. Kullanırken enter ‘ a gerek var ..neden ?kullanıcı domain ismini yazar yazmaz hemen sorgula ;araştır bak,enter gibi bir buton arıyor..Birde yavas bir int bağlantısı varsa javanın çalışması zaman alıyor ve bu bir kaç saniye içerisinde kullanıcının sayfayı terketmesi oranı çok yüksek..Geri kalan kısım tasarımları ise tablolarla falan halledilebilir..genel olarak hoş bir script

 4. Caner
  Yazar

  Söylediklerine kısmen katılmıyor değilim ancak yine de bu bir tercih meselesi, scripti tasarlayan da böyle tasarlamış ben de hiç değiştirmedim. Zaten ortada bir enter tuşu olsa ajax tabirini zikretmeye ne gerek var?

 5. yurtsever

  merhaba,
  çok güzel bir script ellerinize sağlık ancak bir hata var çözemedim. Sonuçlarda domain uzantıları ile onların sağındaki sonuçlar 1 satır kaymış durumda. yani com un sonucu boş çıkarken net in sonucunda com un sonucu çıkıyor ve böylece aşşağı doğru devam ediyor bu hata. Çözümü nedir acaba???
  iyi çalışmalar

 6. Ziyaretçi

  Çalışıyor, sorguluyor, ajax… Daha ne? İsmi Ajax domain sorgulama scripti olan bir scriptten bekleneni yapıyor. Öyleydi böyleydi ama kuş uçurtamıyor demenin bir manası yok bence. Teşekkürler kardeş eline sağlık.

 7. cetin

  Teşekkürler org. uzantısı bozulmuş galiba yardım edecek biri varmı acaba ? son olarakda enter olayını nasıl yapabilirim ?

 8. cetin

  @Caner peki bakıyorum. Bu arada scripti dediğim gibi düzenlersem burda link paylaşırım. Hırs yaptım sanırım

 9. Recep Güler

  Script için teşekkürler, gayet sade ve kullanışlı, tek kötü tarafı biraz yavaş olması oda o kadar sıkıntı değil. Biraz fazla sunucudan domain sorguladığı için yapıyor.

  İndirip düzenledim, gayet iyi çalışıyor herhangi bir sıkıntı yok.

 10. Etiler Ajans

  Uzantılardan sadece 6 tanesi yeter zannımca ve o zaman biraz daha hızlanır. Sıkıntı toplu sorgulamadan kaynaklanıyor…

 11. Caner
  Yazar

  Bence bu eklentiyi kullanmayın arkadaşlar, üzerinden 5 sene geçmiş geçerliliğini yitirmiştir muhtemelen. Yenisini hazırlarız 🙂

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir