Ajax domain sorgulama scripti


Bugün sigara molalarında oturabildiğim bilgisayar başında (bir kaç gündür evde tadilat olaylarına giriştimde) arşivimi karıştırırken tesadüf eseri 2007 model bir ajax whois scriptine rastladım. Direkt o haliyle paylaşmaktansa biraz modifiye edip adam gibi işe yarar bir hale getirmeye çalışayım dedim. Açıkcası gecenin şu saatinde biraz yorgun olduğumdan geri dönüp kodları muntazam hale getirmeye üşendim, o yüzden herhangi bir yerde kullanmadan önce baştan sona mutlaka elden geçirmenizi öneririm.

Başka zaman olsa scripti uzun uzun anlatırdım da sabahtan beri matkabın ucuna takılan zımparamsı meretle tüm tavanlarda dolaştığım ve akabinde hepsini boyadığım için şu an kollarımda klavye tuşlarına basacak hal kalmadı, bu sebeple affınıza sığınarak detaylı bir açıklama olayına girişemeyeceğim, gözünüze çarpan olası hataları veya eksiklikleri bana iletebilirseniz bir sonraki versiyonuna uygularız :)

Scriptin detaylı örneği:
Demo

Scripti indir (10 Kb):
Download

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

19 Yorum

 1. kemal dedi ki:

  whois satın al yazılarında kayma var…

 2. ErcanSss dedi ki:

  pek güzel deil malesef. daha kodlarına bakmadım ama çalışmasında sorunlar var enter çalışmıyor boşluk veya nokta bıraksan tamamen silmeden yeni sorgu yapamıoyrsun.. falan

 3. Caner Öncel dedi ki:

  Kullanırken entera gerek yok ki zaten. Boşluk kısımlarını bilemiyorum ama inputa onclick=”this.value=”” eklenirse o sorun ortadan kalkabilir.

 4. domain sorgulama dedi ki:

  Kullanırken enter ‘ a gerek var ..neden ?kullanıcı domain ismini yazar yazmaz hemen sorgula ;araştır bak,enter gibi bir buton arıyor..Birde yavas bir int bağlantısı varsa javanın çalışması zaman alıyor ve bu bir kaç saniye içerisinde kullanıcının sayfayı terketmesi oranı çok yüksek..Geri kalan kısım tasarımları ise tablolarla falan halledilebilir..genel olarak hoş bir script

 5. Caner Öncel dedi ki:

  Söylediklerine kısmen katılmıyor değilim ancak yine de bu bir tercih meselesi, scripti tasarlayan da böyle tasarlamış ben de hiç değiştirmedim. Zaten ortada bir enter tuşu olsa ajax tabirini zikretmeye ne gerek var?

 6. yurtsever dedi ki:

  merhaba,
  çok güzel bir script ellerinize sağlık ancak bir hata var çözemedim. Sonuçlarda domain uzantıları ile onların sağındaki sonuçlar 1 satır kaymış durumda. yani com un sonucu boş çıkarken net in sonucunda com un sonucu çıkıyor ve böylece aşşağı doğru devam ediyor bu hata. Çözümü nedir acaba???
  iyi çalışmalar

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Çalışıyor, sorguluyor, ajax… Daha ne? İsmi Ajax domain sorgulama scripti olan bir scriptten bekleneni yapıyor. Öyleydi böyleydi ama kuş uçurtamıyor demenin bir manası yok bence. Teşekkürler kardeş eline sağlık.

 8. ömer engin birim dedi ki:

  Ajax whois uygulaması mükemmel bir şey.Seri domain sorgulamada büyük vakit kazandırıyor.Paylaşımınız için teşekkürler..

 9. cetin dedi ki:

  Teşekkürler org. uzantısı bozulmuş galiba yardım edecek biri varmı acaba ? son olarakda enter olayını nasıl yapabilirim ?

 10. cetin dedi ki:

  @cetin yardım edebilecek kimse yok mu ?

 11. Caner Öncel dedi ki:

  @cetin bu scripti kullanmanı önermem. Biraz araştırmayla daha yeni bir şeyler bulabilirsin.

 12. cetin dedi ki:

  @Caner peki bakıyorum. Bu arada scripti dediğim gibi düzenlersem burda link paylaşırım. Hırs yaptım sanırım

 13. Recep Güler dedi ki:

  Script için teşekkürler, gayet sade ve kullanışlı, tek kötü tarafı biraz yavaş olması oda o kadar sıkıntı değil. Biraz fazla sunucudan domain sorguladığı için yapıyor.

  İndirip düzenledim, gayet iyi çalışıyor herhangi bir sıkıntı yok.

 14. mert dedi ki:

  @Recep Güler

  Recep link verirmisin sitenin ?

 15. Recep Güler dedi ki:

  @mert www.mahmutyigitsoy.com/domainsorgula

 16. Webbilginleri dedi ki:

  eline Sağlık Hocam Gerçekten işe Yaradı :)

 17. Yeli Design dedi ki:

  Çok yavaş çalışan ,başarısız bir script. Yinede paylaşım için teşekkürler.

 18. Etiler Ajans dedi ki:

  Uzantılardan sadece 6 tanesi yeter zannımca ve o zaman biraz daha hızlanır. Sıkıntı toplu sorgulamadan kaynaklanıyor…

 19. Caner Öncel dedi ki:

  Bence bu eklentiyi kullanmayın arkadaşlar, üzerinden 5 sene geçmiş geçerliliğini yitirmiştir muhtemelen. Yenisini hazırlarız :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir