Akıl almaz mikroskobik heykeller


Willard Wigan isimli sanatçı “iğne deliğinden geçecekheykeller yapmasıyla ünlü. Nasıl bir teknik veya ne tür malzemeler kullandığını bilmiyorum ancak işi bazen o kadar abartıyormuş ki sadece mikroskop yardımıyla görülebilen (ortalama bir kan hücresinden daha küçük) heykeller yapıyormuş. Şayet saltanat döneminde yaşıyor olsaydık padişah kendisi için muhtemelen “40 altın, 40 kırbaç*” gibi bir emir buyururdu.

*Bilmem hangi padişah döneminde saraya ipi 10 metre uzaktan iğne deliğinden geçirebildiği söylenen biri getiriliyor. Emir buyuruluyor vatandaş hünerini sergiliyor ve gerçekten de ipi 10 metre uzaklıktan iğne deliğinden geçiriyor. Bunun üzerine padişah kendisine 40 altın verilmesini ardından da 40 kırbaç vurulmasını emrediyor. Millet şaşırıyor “hadi 40 altını anladık ta 40 kırbaç ne alaka?” dercesine bakıyorlar (emri soracak halleri yok herhalde), bunun üzerine padişah “40 altın bu kadar yetenekli olduğun için, 40 kırbaç ise Allah vergisi bu yeteneğini kimseye bir faydası olmayan böyle gereksiz işlere harcadığın için” diyor.

Bu tür ecük bücük şeyleri görünce aklıma hep bu hikaye gelir :)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. hayalet dedi ki:

  hikayesi de güzelmiş
  bunu bir yerde duymuştum :D

 2. haXan dedi ki:

  Manyak herif. İnsan işi değil bu yaa.. Bir insanın full boş zamanı olmalı böyle işlerle uğraştığına göre…

 3. Gökhan dedi ki:

  Evet bu sene sergisi yapılmıştı haberlerde izlemiştim ilk.

 4. ahmettatar dedi ki:

  Caner adamın fotoğrafta giydiği cekete bakınca tahmin ediyorum bir senelik maaşımı vermem lazım o cekete.. Buna istinaden söylüyorum ki kendisine faydası varmış zaar yaptığı işin demek çok alıcısı var o heykellerin.. Parmak maymunları yazmışsın ya bir yazında işte bazı şeylerin küçük olanı daha makbul demek ki..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.