Akıllı telefonların köleleştirdiği insanlar hakkında müthiş bir kısa film

Modern zamanların şahsen en sinir bozucu bulduğum çılgınlığı olan, pervasızca akıllı telefon kullanımı hakkında benimle aynı düşünceleri paylaşan insanların olduğunu görmek gerçekten sevindirici. Demek ki insanoğlunun hepten mekanikleşmemesi, doğallığını kaybedip sanallaşmaması için hala bir umut var.

Ben de bir akıllı telefon kullanıcısıyım, hatta bu konuyla ilgili teknolojik gelişmeleri elimden geldiğince takip etmekten hoşlanırım ancak telefon ve vesilesiyle “sosyalleşmek” benim için hiçbir zaman vazgeçilmez bir bağımlılık halini almadı (sosyal yaşama büyük ölçüde zarar veren, insan ilişkilerini zedeleyen böyle bir kavrama “sosyalleşmek” denmesi de ayrı bir ironi). Zaten akıl mantık sahibi insanlar için de olayın böyle olması gerekiyor. Eşya insana hizmet etmek için vardır, insan onun esiri olsun diye değil.

Bu konuyu biraz sert biçimde eleştirenlerden biriyim, hatta an itibariyle gelinen noktayı ortaya koymaya çalıştığım “Modern zamanların en sosyal macerası: Ölümcül Paylaşımlar” türü bir çok yazım var. Gerçekten sinir olurum, örneğin bir kafede otururken masadaki arkadaşlarımdan birisi cep telefonunu çıkarıp o anı Feysbuk profiline taşımaya veya yer bildiriminde bulunmaya çalışınca büyük bir ihtimalle laf sokarım, bozarım. Çünkü benim için önemli olan dostlarımla birlikte çay içtiğim, denize karşı nargile tellendirdiğim o anı yaşayıp keyif almaktır, daha sonra hafızamda kalan lezzetleri hatırlayarak mutlu olmak isterim. Ancak vatandaşın biri çıkar işin içine –sözüm ona– sosyalleşme bağımlılığını, teknolojiyi sokar, kendisi gibi 7/24 cep telefonuyla oynayan gösteriş budalası mekaniklerle “layklaşmak” için benim o güzelim anımın içine sıçar.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. EyyuBi dedi ki:

  ” vatandaşın biri çıkar işin içine -sözüm ona- sosyalleşme bağımlılığını, teknolojiyi sokar, kendisi gibi 7/24 cep telefonuyla oynayan gösteriş budalası mekaniklerle “layklaşmak” için benim o güzelim anımın içine sıçar.”
  Bu cümle bayağı iyiymiş be Caner

 2. Ali dedi ki:

  Daha 2 hafta öncesine kadar bunlar olmadan ne yapıyorduk dediğim akıllı telefonum ufak bir motor kazası sonucu kırıldı ve 2 haftadır eski yarım akıllı telefonumu kullanıyor. 2 haftalık nostaljim doğrultusunda şunu söyleyebilirim; iyiki kırılmış!

 3. kartal dedi ki:

  Eşya insana hizmet etmek için vardır, insan onun esiri olsun diye değil.
  Eşya insana hizmet etmek için vardır, insan onun esiri olsun diye değil.
  Eşya insana hizmet etmek için vardır, insan onun esiri olsun diye değil.

 4. fatih dedi ki:

  gidişat kötü, teknolojiden uzak kalmakta zor nolucak merak ediyorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir