Akşam Gazetesi’nin yeni sitesi ile USA Today’ın sitesinin ilginç benzerliği

Hostinger

Yaratıcılık, özgünlük, kurumsallık, fikre ve emeğe saygı… Ne yazık ki güzel memleketimizde hemen her alanda olduğu gibi bilişim sektöründe de bu kavramlar pek öyle ciddi anlamlar taşımıyor. Hadi tüm bunları geçtim, webmaster forumlarında 100 TL’ye site yaptığını iddia eden warez-sever çömezlerden bahsetmiyoruz, koskoca ulusal bir gazetenin diğer bir koskoca gazetenin web sitesinden, HTML kodlarının sırasına varıncaya kadar “esinlenmesinden” bahsediyoruz. Memleketteki web ajanslarına, geliştiricilere, tasarımcılara nasıl bir kıran girmişse artık hiç kimse Akşam Gazetesi için adam akıllı özgün bir şeyler ortaya koyamamış, adamlar da eli mahkum “Burda hazır yapılmışı var” deyip ecnebistandan klon aşırmak zorunda kalmışlar.

Eğer olay farklıysa, yani ortada Akşam Gazetesi’nin bilgisi dışında gelişen bir durum varsa kendilerini bu vesileyle çalıştıkları ajans konusunda uyarmış bulunalım.

USA Today’ın sitesi: http://www.usatoday.com/
Akşam Gazetesi’nin yeni sitesi: http://beta.aksam.com.tr/

Tesbit sahibi: Şirzat Aytaç

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

11 Yorum

 1. Atılım

  Bari renkleri farklı yapaymışlar.Rezillik ! Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden biri…Ama Türk mantığı yarın çıkıp derler “onlar bizden esinlenmişler” :)

 2. nurkan

  Bence gazetenin ayırdığı bütçeyle ilgili bir durum. Ben çok kurumsal firmayım deyip küçük bir esnaf kadar web sitesine bütçe ayırmayan onlarca firma gördüm.

  Geçen ay teklif verdiğim sözde çok büyük bir hastaneyi aradım. Diyalog hatırladığım kadarıyla şöyleydi;

  Ben: Teklif dosyamızı inceleyebildiniz mi? Aklınıza takılan bir nokta varsa yardımcı olabilirim.
  Satınalma: İnceledim çok güzel olmuş teşekkürler. Zaten o kadar açık yazmışsınız ki hatta ekran görüntüleri bile var. Diğer teklifler 2 sayfayı geçmezken maaşallah sizin teklif katalog gibi olmuş. Fakat fiyat biraz yüksek geldi
  Ben: Aslında sizin gibi bir kurumla çalışmak için fiyatta iyi bir iskonto yaptık.
  Satınalma: Ama bizim düşündüğümüz rakamların çok üstünde
  Ben: Pazarlık pek söz konusu değil verdiğimiz hizmeti düşününce ama düşündüğünüz fiyat aralığını merak ettim
  Satınalma: sizin teklifinizin 10 da 1 ine yaptırabileceğimizi düşünüyorum
  Ben: İyi günler dilerim.

  Teklif için harcadığım zamana mı yanayım. Koskoca bir hastanenin bu kadar dar görüşlü olmasına mı?

  Eminim ki amatör de olsa web sitesi tasarımıyla uğraşan çoğu tasarımcı “şu sitenin aynısı olsun” isteğiyle karşılaşmıştır.
  hepsiburada, sahibinden.com, gittigidiyor…. vb. adamlarda işte gitmiş usatoday in aynısı olsun demişler. :)

  Caner bu arada yorum kutuları içindeki textin fontunu siyah yap gözünü seviyim. :)

 3. nurkan bilmis

  @kralizasyon benzemiyor aynı.

  css dosyalarının isimleri bile aynı hatta bıraktım css dosya ismini div classlarını bile değştirmeye gerek duymamışlar.

 4. hayrettin

  Akşam gazetesi için yorum yapan sayfanızın tasarım donelerinde de http://mashable.com/ benzerliklere reslamak güzel oldu doğrusu :)))))

 5. Esat

  Caner çok ayıp ya, gitmişsin mashable ın aynısını yapmışsın bir de kalkıp yani hiç alakası olmayan iki siteyi aynı diye haber yapmışsın :) yakıştı mı, cık cık cık, seni esefle kınıyorum :D kim araklamıyor ki, mesela bir zaman adamın biri gelip template gösteriyordu ben bu sitenin aynısını istiyorum diyordu, üşenmeden oturup yapıyordum, lan ne uğraşıyorsun git al 30€ ya template i sat adama dimi, heee zaten template lerde komple site biliyormusun, alıyorsun install var tıklıyorsun site oluyor :) hahahahaahha, nurkan durumu ne kadar güzel özetlemiş, hep diyorum ben kendimi tasarımcı diye pazarlamayı pek sevmiyorum değilim çünkü, iyi kötü bir şeyler çıkarıyoruz işte ama benzer bir diyalogu yaşadım, amcamın biri e-ticaret sitesi istiyorum demişti (7 sene önce) atıyor tutuyor, yok yurtdışına satış yapıyorum, 3 dil istiyorum, falan filan, iyi dedik, yaptığımız işleri gösterdik, bir iki şey anlattık bak şu olabilir bu olabilir, ya çok güzel de kaça olacak bu iş dedi :) bizde referans yapalım diyoruz ya 500 $ dedik (o zamanlar dolar geçiyordu :P) adamın cevabı: “ya şurda köşede çocuklar 100 milyona (dil alışmamıştı hala milyon diyorduk) yapıyorlar” olunca, hemen yapıştırdım “arkadaşların telefon numarasını bize verin fason işleri onlara yaptıralım, çay için teşekkür ederiz, siz hemen arayın o arkadaşları” :) hiç esnaf değilimdir bu konularda, çok iş kaçırdım bu salaklık yüzünden, yap halbuki 100 liraya ne olcak eline mi yapışır dimi.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir