Alan adı fiyatları abartılı şekilde artabilir


ICANN (The internet corporation for assigned names and numbers) yani İnternet tahsisli sayılar ve isimler kurumu internet üzerinde gerçekleşen alan adı kaydı işlemlerini kontrol ve denetim altında tutan, bu alan adlarının hukuki işlem yetkilerini bünyesinde barındıran, ABD Ticaret Bakanlığına doğrudan bağlı bir organizasyon. Dünyanın alan adı tekeli de denebilir.

ICANN’ın yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre alan adı sahiplerinin nerdeyse %80’e yakın bir kısmı alan adı kayıt bilgilerinde eksik ya da sahte bilgiler kullanıyormuş. Bu durum o alan adıyla yayın yapan web sitesinin içeriğiyle ilgili oluşabilecek herhangi bir hukuki durumda kişiye ulaşılamamasından, kimlik hırsızlığına kadar bir çok soruna yol açabileceğinden (ve hatta açtığından), yakın gelecekte alan adı kaydı konusunda yeni düzenlemeler getirilmesi gündemdeymiş.

Alınabilecek önlemler listesinde, bayii statüsündeki domain satışı gerçekleştiren firmalara çeşitli denetimler getirmekten, alan adı fiyatlarının önemli ölçüde yükseltilmesine kadar bir çok madde varmış. Firmaların çok ucuza ve sürümden kazanmak için her önüne gelene alan adı satışı gerçekleştirmesi ve satılan alan adlarında kimlik bilgilerinin ne derece önemli olduğunun bazı firmalarca altının çizilmemesi ICANN için büyük bir problem teşkil ediyorken, “her önüne gelenin” alan adı kaydı gerçekleştirmemesi için fiyatların bir kaç misli arttırılması gibi bir durum da söz konusu olabilirmiş.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.