Alan adları özgürleşiyor, herkes istediği uzantıyı alabilecek


İnternet tarihinin dönüm noktalarından birine daha şahitlik ediyoruz sayın seyirciler. Haber sitelerinde dolaşan bir habere göre, ICANN’ın Singapur’da yapılan toplantısından artık jenerik domainlerin .com, .net gibi uzantılara mahkum olmaktan kurtulacağı ve herkesin istediği uzantıya sahip alan adını tescil ettirebileceği gibi bir sonuç çıktığı söyleniyor. Yani buna göre ben caneroncel.com yerine caner.oncel gibi bir alan adına sahip olabileceğim.

Mevzunun beni en çok sevndiren kısmı ise alan adlarını yıllarca parselleyip rant elde etmeye çalışan ibnetörlerin önünün bir nebze olsun kesilecek olması. Örneğin ismi “X Hediyelik” olan bir firma kendisiyle alakalı uzantıların hepsi bu tip rantçılar veya domain firmaları tarafından elde tutulduğu için açıkta kalıyor, adam akıllı jenerik bir domain sahibi olamıyordu. 12 Ocak 2012’den sonra yürürlüğe gireceği söylenen bu uygulama sayesinde bu firma xhediyelik.ltd, xhediyelik.sti veya dilediği farklı herhangi bir uzantı ile akılda kalıcı bir domain sahibi olabilecek.

Domain alıp satanlar gücenmesinler ancak ben bu parselleme eylemine gıcık oluyorum, benim nezdimde bu olayın değnekçilikten farkı yok. Adamın firma adını kapatıp kendisine fahiş fiyatlara satmaya çalışmak ne demek? Küçük firmaların uluslararası hukuk prosedürleriyle uğraşmaya ne bilgileri ne de güçleri yetiyorken bu uygulamanın -yan etki olarak internetin daha büyük bir çöplük haline gelmesine sebep olacaksa da- hareket özgürlüğünü büyük ölçüde arttıracağına ve bu tür firmalara büyük faydası olacağına inanıyorum.

Bir diğer durum da bit.ly gibi kısa domain sahibi olmak isteyen firmaların abuk girişimlerle o alan adı uzantısının kontrolünü elinde tutan mercilere mahkum olması. Yakın geçmişte okuduğum bir habere göre .ly uzantısının kontrolünü elinde tutan Libya ile bit.ly çeşitli nedenlerle papaz olmuştu. Mevzunun detaylarını ve ne gibi bir sonuca bağlandığını bilmiyorum ancak site şu anda bitly.com olarak açılıyor (bizim de hala .tr uzantılı alan adı sahibi olabilmek için ip üzerinde cambazlık yaptığımızı unutmamak gerek ).

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

7 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir