Alan adları özgürleşiyor, herkes istediği uzantıyı alabilecek


İnternet tarihinin dönüm noktalarından birine daha şahitlik ediyoruz sayın seyirciler. Haber sitelerinde dolaşan bir habere göre, ICANN’ın Singapur’da yapılan toplantısından artık jenerik domainlerin .com, .net gibi uzantılara mahkum olmaktan kurtulacağı ve herkesin istediği uzantıya sahip alan adını tescil ettirebileceği gibi bir sonuç çıktığı söyleniyor. Yani buna göre ben caneroncel.com yerine caner.oncel gibi bir alan adına sahip olabileceğim.

Mevzunun beni en çok sevndiren kısmı ise alan adlarını yıllarca parselleyip rant elde etmeye çalışan ibnetörlerin önünün bir nebze olsun kesilecek olması. Örneğin ismi “X Hediyelik” olan bir firma kendisiyle alakalı uzantıların hepsi bu tip rantçılar veya domain firmaları tarafından elde tutulduğu için açıkta kalıyor, adam akıllı jenerik bir domain sahibi olamıyordu. 12 Ocak 2012’den sonra yürürlüğe gireceği söylenen bu uygulama sayesinde bu firma xhediyelik.ltd, xhediyelik.sti veya dilediği farklı herhangi bir uzantı ile akılda kalıcı bir domain sahibi olabilecek.

Domain alıp satanlar gücenmesinler ancak ben bu parselleme eylemine gıcık oluyorum, benim nezdimde bu olayın değnekçilikten farkı yok. Adamın firma adını kapatıp kendisine fahiş fiyatlara satmaya çalışmak ne demek? Küçük firmaların uluslararası hukuk prosedürleriyle uğraşmaya ne bilgileri ne de güçleri yetiyorken bu uygulamanın -yan etki olarak internetin daha büyük bir çöplük haline gelmesine sebep olacaksa da- hareket özgürlüğünü büyük ölçüde arttıracağına ve bu tür firmalara büyük faydası olacağına inanıyorum.

Bir diğer durum da bit.ly gibi kısa domain sahibi olmak isteyen firmaların abuk girişimlerle o alan adı uzantısının kontrolünü elinde tutan mercilere mahkum olması. Yakın geçmişte okuduğum bir habere göre .ly uzantısının kontrolünü elinde tutan Libya ile bit.ly çeşitli nedenlerle papaz olmuştu. Mevzunun detaylarını ve ne gibi bir sonuca bağlandığını bilmiyorum ancak site şu anda bitly.com olarak açılıyor (bizim de hala .tr uzantılı alan adı sahibi olabilmek için ip üzerinde cambazlık yaptığımızı unutmamak gerek ).

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 Yorum

 1. Suat dedi ki:

  Onu bunu bilmem aga. com uzantısının üstüne tanımam. Erken kalkan alır :)

 2. Tayfun ÇAKIR dedi ki:

  Merhaba caner,
  öncelikle bilgilendirme için teşekkürler fakat bu domain olayı biraz interneti karıştırabilir.  Yani herkesin kendine ait bir alan adı uzantısının olması önüne geçilmez bir domain yığının ve internetteki şimdiye dek öğrendiğimiz herşeyin bir den tersine dönmesi, yıllardır uğraş veren,önceden düşünüp domain satın alan kişilerin de felaketine yol açar… Ayrıca SEO konusunda yine önüne geçilmez bir domain yığılımı olacaktır. WordPress.tema diye site açan bir insanın yine aynı domain parselleme olayından da farkı kalmayacak aslında..
  Ve bir de insanlar artık sitelere direk giriş olaylarını da terk edip sadece arama motorlarıyla yetinecekleri bir dünyadan bahsediyoruz.. Bence Web dünyası için büyük bir hata olacaktır.

 3. Caner Öncel dedi ki:

  Bazı noktalarda haklısın Tayfun ama yenilik her zaman iyidir diye düşünüyorum ve her yenilik beraberinde bazı sorunları da getirir mutlaka. Zaten bu uygulamanın bizleri kapsaması baya bir zaman alacak gibi görünüyor çünkü ilk etapta fahiş ücretler karşılığı dev firmalara satılacakmış.

 4. Tayfun ÇAKIR dedi ki:

  İllaki öyle olacaktır caner, ama bakalım inş internet daha da güzelleşir..

 5. Ertekin dedi ki:

  Bence güzel aslında. Ama sorunları da var elbette. Ama bence çok yaratıcı şeyler yaratabiliriz. Örneğin
  Ertek.in
  egono.mik
  webmastersite.si
  nasil.sin
  iyimi.sin
  Gibi hoş olabilir ama bilmiyorum :)

 6. Adem Karaoğlu dedi ki:

  Söyledikleriniz, düşünceleriniz çok güzel de, bu işin bir bedeli var ! bunu araştırdınız mı?
  Fiyatlar bildiğim kadarıyla 200.000 dolarlardan başlıyor.
  Bu domainleri almak herkesin harcı değil anlayacağınız.

  Sadece parası olan büyük firmalar alacaktır ki, yine bir tekelleşme söz konusu olacak.
  Yada kredi ile iyi bir domain alıp, parasını en kısa sürede çıkarmaya bakacaksınız. ki bu da zor riskli bir iş!

  Diyeceğim o ki, biz yine .com’da kalacağız. .XXX sitelerde transfer olduğundan, en azından .com ve diğer halihazır domainlerin fiyatlarının düşmesini beklerim. 

 7. Ünver dedi ki:

  fiyatı çok yüksek tutacaklardır ilk 2-3 yıl yoksa kimse bişey anlamaz bu işten, parası çok olana hayırlı olsun ne diyelim :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir