Amele olmak isteyen genç


İnsanın kendini bilmesi kadar güzel bir şey var mı ya?
Okumayacam ben, amele olacam

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

10 Yorum

 1. İsmail Kaptan dedi ki:

  Mehmet’i tebrik ediyorum. Kendinden emin, ideal sahibi. Arkadaşımızı, 8. sınıfa giden ve “ne olmak istiyorsun?” sorusunu sırıtarak, boş gözlerle “bakarız” diye yanıtlayan gençliğe yeğlerim.

 2. Tayfun dedi ki:

  işini severek yapıyor, belki doğru diyor belki mecburiyetten bu cümleleri kuruyor ama işini seviyor anlaşılan.. Güzel bence, hani belki bir insan düşündüklerini cümlelere dökemese de bence bunun adı amelelik değil, inşaat ustalığıdır..

  • Caner Öncel dedi ki:

   Hayır Tayfuncum bu olay işin kolayına kaçmak. “Niye o kadar uğraşayım, iki kiremit taşır akşama yevmiyemi alırım” diyor, yani gelişemeyen ülkelerin tüm tembel bireylerinin duygularına tercüman oluyor.

 3. İsmail Kaptan dedi ki:

  Caner, bence buna tembellik olarak bakma. Çapını, durumunu bilmek diyelim. Okullarımızda “ben okumak istemiyorum” diyen ama zorla o ortamda “takılmaya” zorlanan bireyler yüzünden bugün eğitim sistemi bu yükü kaldıramıyor. Elbette herkes üniversite okusun, amelesi de, çobanı da ama, henüz değil sanırım. Okumaya inancı, yeterliliği ve isteği olmayanlar yüzünden “geleceği parlak” öğrencilerin imkanlarından çalınıyor gibi geliyor bana. Hem eğitimli toplum istiyorum,hem de nitelikli eğitim, nasıl olacaksa? :)

 4. Tayfun dedi ki:

  E peki herkes böyleokumak isteyip kimse inşaatçılığı sevmesede kolaya kaçıp seviyorum demezse evlerimizi kim yapacak :)

 5. Ceren dedi ki:

  Sistem çok güzel meyvelerini veriyor valla.Eğitimden,bilgiden soğutulan gençlerle;okumak istemeyen,kolaya kaçan bir nesille geleceği olmayan bir millet olup çıkıyoruz nihayetinde.Okuyup üniversitesini de öyle yapsa evlerimizi bu arkadaşlar,ha bire çöken binalar ya da depremlerde yaşadığımız kayıplar bu kadar fazla olmaz diye düşünüyorum.

 6. Tayfun dedi ki:

  @Ceren üni okuyup amelelik mi yapmayı öneriyorsun bu tip insanlara?

 7. Ceren dedi ki:

  @Tayfun Üniversite okuyup mimar olsun amele olması şart değil :D

 8. Esat Tanören dedi ki:

  Arkadaşlar bu görüntüler Viyana’da çekilmiş olan görüntüler. O çocuğun en azından bir meslek hedefi var, onun yaşında olupta bir halt olmayı düşünmeyen bir sürü dingil dolu burada. Bu çocuk inşaatçılığı seçmiş iyi de yapmış, çünkü burada eğitim sistemi biraz kıl. Normal yani 4 yıllık bir üniversiteye gidebilmek için belli bazı okulları bitirmiş olması ya da meslek lisesinden geliyor olması lazım ki mesleği ile ilgili bölüme devam edebilsin, onda bir teknik lise bitirmek yine çok ama çok zor, yani çok afedersiniz ciddi anlamda inek olmak gerekiyor bunun için. Ama sistem zaten bunu öngörüyor Avusturya’da, kapasitesi yeteni (ineklik, zeka ve çalışkanlık anlamında) seçmeyi hedefliyor (işin ırkçı cart curt boyutu tabii ki var, Gymnasium adı verilen üniversiteye gidiş kapısı okullarda yabancı olarak okumak özellikle Türkler için sıkıntılı olabiliyor, günümüzü iyi bilemem ama geçmişte öyle olduğunu tüm arkadaşlarımdan dinliyorum burada) geri kalanlarda meslek okullarına gidiyorlar ve bu arkadaş gibi orayı bitirerek çıraklık hakkı kazanıyorlar, çıraklık eğitimide yine bizdeki gibi ver anahtarı, ver boyayı, git fotokopi çek değil, gerçekten çalıştırılıyorsunuz, (bazen dangalak yöneticilere denk gelip doğru düzgün bir şeyde öğrenmeyebilirsiniz) ama inşaatta öğrenir, kendide söylüyor, bugün çırak yarın kalfa sonra usta olacak. İyi bir inşaat firmasında vasıfsız inşaat işçisi dünya para alıyor, (bana göre) dolayısı ile iyi yapmış, bu programda bir çocuk daha vardı oto tamircisi olmak istediğini söylemişti, başka bir yerde onu da eleştirenler oldu onlara da yazdım, keşke Türkiye’de oto tamircisi olsaydım da gelip burada diplomamı belgemi denkleştirseydim kaputu aç bakayım 100 ? :) Bu çocuklar inanın doğru yoldalar, bunlar gibi düşünmeyen, aklını kullanıp bir meslek sahibi olmayan, sonra depolarda sağda solda vasıfsız işçi, yardımcı işçi olarak sürünenler çok. Bir de bunların yanında güzelce eğitimini yapıp güzel mesleklere sahip olan, üniversite bitiren başarılı gençlerimizde var, onları her zaman takdir ediyorum zaten.

 9. Esat Tanören dedi ki:

  Valla basit bir örnek vereyim, burada milleti meslek öğrensin diye zorluyorlar, herifler üşenmemiş bildiğin fırıncı :) yanlış anlamayın küçümsemiyorum ama ülkemizde fırıncılığı beğenmeyiz, yav burada millet bu işi yapmayı marifet biliyor ve bu işten emekli oluyor, işte özendirmek için yapılmış bir de video

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WApO6VQ2Dvc

  Aha böyle hatunlar sabahın köründe fırın açar

  http://www.youtube.com/watch?v=hFrh006Q_14&feature=BFa&list=UUgU-v4Tz4BGNYcqiDGaLcfA

  övmek için göstermiyorum, sadece mesleğe yönlendirmek için gösterilen yoğun bir çaba var, meslek liselerini öldürmeye çaba gösteren yok.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir