Andorra’da oturum izni hakkı kazanmak için nasıl bir yol izlemeniz gerekir

Andorra Hükümeti son zamanlarda ülkeye giren yabancıların fazlalığını göz önüne alarak yeni yöntemler belirlemiştir. Prenslikte bulunan kişilerin emekli olması durumunda veya yılda 90 günden fazla ülkede zaman geçirmesi durumunda kolaylıkla ikamet izni almaları sağlanmaktadır. Size tanınan ikamet ve vatandaşlık haklarını vatandaslik.com.tr sitesi üzerinden araştırarak, başvurularınızı elde edeceğiniz bilgiler ışığında yapabilirsiniz.

Andorraya gelip burada kalmak isteyen kişilerin ikamet izni almaları gerekmektedir. Bu almış olacakları izinler kişilerin ne amaçla geldiklerine ve ne kadar süre ile burada kalacaklarına bağlı olarak değişmektedir. A Kategorisi Pasif İkamet olarak da adlandırılmaktadır. Bu ikamet ile kişiler ülkeye girmek ve oturmak istiyorlarsa özel bir gerile sahip olmaları gerekmektedir. Eğer herhangi bir geçim kaynağınız bulunmuyor ve bunun için bir istihdam gerekiyorsa bir diğer seçenek olan Aktif İkamet ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Başlangıçta almış olduğunuz Pasif ikametinizi 12 ay içerisinde yenilemeniz mümkündür. Üç yıl içerisinde 2 kere daha yenilediğiniz takdirde ikametiniz 10 yıl daha geçerliliğini devam ettirecektir.

B Kategorisi yani Aktif İkamet biraz daha katı ve zorlu başvuru sürecinden geçmenizi sağlamaktadır. Bu ikamet iznine sahip olmak için sizden daha fazla evrak ve belge istenecektir. Bu konuda hazırlıklı olmanız gerekir. Ülkenin resmi dili Katalancadır. Kişiler ile yapılan mülakatlarda bu dili konuşarak katılmanız istenecektir. Yani kişilerde dil seviyesinde yeterlilik önemli bir plandadır. Fakat bazı şirketler ise çevirmen teklifinde bulunurlar. Yapmış oldukları bu teklif sonrasında ise dili İngilizceye çevirmelerini dilerler.

Andorra’da ikamet etmeniz sizin için birçok olanak sunacaktır. Örneğin ikamet ettiğiniz takdirde bankalarda bile faiz üzerinden alınan vergilerin bir kısmından muaf olarak vermek zorunda kalmayacaksınız. Önümüzdeki yıllarda da bu vergilerden muaf olma yüzdeniz artış gösterecektir.

İkamet başvurusunda bulunurken polis ceza kaydınızın geçmişi sizden istenecek evraklar arasında bulunmaktadır. Ulusal bir kimliğini ya da pasaportunuz, üç adet pasaportlu fotoğrafınız, evli iseniz evlilik belgeniz değilseniz bile medeni durumuzu gösterecek belgeleri hazırlayınız. Ayrıca belirli bir gelirin olması da istenecektir. Andorra asgari ücreti hesaba katılarak değerlendirildiğinde yaklaşık 4 kat fazla bir gelir istenecektir.

Andorra eş devletinin başkenti Andorra la Vella’dır. Nerede yaşayacağınız ya da nereleri gezeceğiniz konusunda http://gezilecek.org/ sitesi aracılığıyla bilgi sahibi olursanız ülkede daha rahat edebilirsiniz. Burada başlıca sanayi turizmden gelmektedir. Ülkenin yerel ürün konusunda en başta gelenleri ise mobilya ve markalardır. Fransa ve ispanya arasında bulunan bu ülke Güney Batı Avrupa’da bulunmaktadır. Yazlığı genellikle sıcak ve kurak olurken kışlar ise bunun ile orantılı olarak daha karlı ve soğuk geçmektedir.

Ülkenin resmi dili Katalanca olmasına rağmen başka dillere de ev sahipliği yapmaktadır. burada İngilizce, Fransızca ve İspanyolcanın da sıklıkla kullanıldığını görmeniz mümkündür.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

  1. Para defteri dedi ki:

    Bir insan Andorra yi neden yerlesmek istesinki. Yaşanılacak yer değil heralde vu kadar kolay vatandaşlık veriyorlar. 😁

  2. Salih can dedi ki:

    Andora güneşli ve temiz havaya sahip sağlıklı biryer suç neredeyse yok avukat yok vergi yok gümrük yok çık dilli ve insanlar saygılı doğa harikası bi yer giden üstteki yorumu yapan kardeş Asıl sen nasıl yaşıyorsun Türkiye de😂😂💙

  3. Veli dedi ki:

    Emekliyim acaba beni kabul ederlermi bıktım artık bu Türkiye’nin bozuk şartlarımda zar zor yaşamaktan hepimiz hırsızlar yönetir bu ülkeyi

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.