Anestezik farkındalık

anestezik-farkindalikO meşhur filmden sonra (Anestezi / Awake 2007) ben dahil bir çok kimse anestezi/ameliyat olaylarından sırf bu sebeple daha bir tırsar olmuştur. Aslında uzmanlar anestezik farkındalık olayının çoğu zaman yanlış yorumlandığını belirtmekteler, her 1000 kişiden 1’inin başına gelmesi istatistiksel olarak olası sayılmakta fakat filmde anlatıldığı gibi hastanın operasyon esnasında acı duyması çok çok düşük bir ihtimal(miş).

Anestezi nedir?
Farkındalık konusuna girmeden önce anestezi kavramından kısaca özetle gerekirse; anestezi genel, rejyonel ve lokal olmak üzere üç kısma ayrılır, bizi ilgilendiren kısım ise genel anestezi. “Genel anestezi uygulamasında hasta bilinçsizlik ve ağrısızlık durumunda tutulur. Tüm anestezik maddelerin dozu ameliyat boyunca hastayı ağrısız ve blilinçsiz tutacak ve ameliyat bitiminde rahatça ve ağrısız olarak uyandırılabilecek konsantrasyonlarda ayarlanır. (Prof. Dr. İrfan Yorulmaz)

Anestezik farkındalık nedir?
Dr. Ahmet Küçük bu durumu “Hasta hiç ağrı duymuyor, sadece anestezi seviyesinin yüzeysel olmasından dolayı etraftaki olayların veya konuşulanların farkında olabiliyor. Solunum kas gevşetici ilaçlardan dolayı baskılanmıştır, sıcaklık değişmez ama nabız ve tansiyon belki yükselebilir.” şeklinde ifade ediyor. Yani hasta anestezi esnasında hasta büyük bir ihtimalle ağrı duymuyor fakat ortamda gelişen olaylardan haberdar olabiliyor. Konuyla ilgili kaynaklar anestezi sırasında hastaya dolaşım yoluyla bir takım maddelerin/ilaçların çeşitli oranlarda karıştırılarak verildiğini, hasta kimyasına göre bu maddelerin dozajlarının anestezist tarafından iyi ayarlanması gerektiğini aksi halde hastanın anestezi esnasında farkındalık durumu yaşayabileceğini söylüyor. Bu noktada anestezist unsurunu iyice kavramakta fayda var; ülkemizde anestezist olabilmek için 6 yıl tıp eğitimi üzerine 4 yıl ihtisas yapmış olmak gerekiyor, bu da demek oluyor ki sizin anestezi uygulamanız sağlık ocağında iğne yapan hemşireler tarafından değil, uzman hekimler olan ve cerrahi operasyon ekibinin hayati unsurlarından olan anestezistler tarafından yapılıyor.

Anestezistler ameliyat esnasındaki tepki ve reaksiyonlarınızı sürekli takip etmekle yükümlü. Bir başka deyişle (içinizi rahatlatır mı bilmem) ameliyat esnasında sürekli inceleme altındasınız. Yani özetle uyumanız ve ağrı duymamanız için size verilen ilaçlar vücudunuz ve bilinciniz üzerinde beklenen etkiyi göstermezse (tam anlamıyla bilincinizi yitirmez veya ağrı duymaya devam ederseniz) operasyon esnasında dahi çeşitli fiziksel tepkiler gösterebiliyorsunuz haliyle bu tepkiler gerek çıplak gözle gerek bağlı bulunduğunuz cihazlar aracılığıyla takip edilebiliyor. Eğer doktorlar siz henüz tam anlamıyla narkozun etkisine girmeden vücudunuzu kesip biçmeye başlarlarsa ve eğer herhangi bir uzvunuzu oynatamayacak şekilde uyuşmuşsanız, en azından solunum hızınızdaki veya kalp ritminizdeki ani olası değişimler anestezist tarafından “hasta henüz narkozun etkisine girmemiş” şeklinde yorumlanabiliyor.

Sonuç olarak eğer ameliyat esnasında etrafınızdaki sesleri duyar, olup biteni farkederseniz, daha kötüsü (çok düşük ihtimalle) acı hissederseniz ve operasyondan tek parça halinde çıkmayı başarabilirseniz (eğer hastane/ameliyat sözleşme maddelerinde aksi belirtilmediyse – ki belirtilir) anestezistinizin ümüğüne çökebilirsiniz, yaşadığınız durum %99 ihtimalle bu vatandaşın ihmali veya beceriksizliği yüzündendir.

“Ameliyatınızdan önce önemli bir uzman doktor ile tanışacaksınız. Bu doktor ameliyatınız süresince hep yanınızda olan anestezistinizdir. Cerrahi ekibin hayati bir parçası olan anestezist, sizi ameliyat boyunca ve sonrasında güvende tutmaktan ve ağrısız bir ameliyat dönemi geçirmenizden sorumludur. (Prof. Dr. İrfan Yorulmaz)

Kaynaklar
Prof. Dr. İrfan Yorulmaz
http://irfanyorulmaz.com/disease/anestezi.htm

Dr. Gülden Kesrikoğlu
http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/tez/pdf/anestezi_reanimasyon/dr_gulden_kesriklioglu.pdf

Dr. Ahmet Küçük
http://www.revir.com/v01/pages/p16/1001/100015.shtml

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. mustafa dedi ki:

    Sirtimda 10 yildir tasidigim yag bezem( yada her ne ise) birden sisip agri yapti. Doktorum antibiyotik verip, ilac bitiminde ameliyata aldi. Lokal anestezi kullandi . bas!arda hersey olmasi gerektigi gibiyken sonradan canim yanmaya basladi. Doktor yeniden anestezi uyguladi ama kar etmedi. Yaklasik yarim saat acidan kivrandim. Ozellikle kullandigi bir alet ( lazer demisti sanirim ama bilmiyorum neydi ne ise yariyordu) beni mahvetti. Acik yaraniza ates tutuldugunu bir dusunun, iste aynen oyleydi. Ameliyattan uc yil sonra sislik ve ari ayni yerde yeniden nuksetti. Ozel hastanedeki doktor genel anestezinin sart oldugunu soylemasine ragmen devlet hastanesindeki doktorum kolayca lokal anesteziyle operasyonu yapabilecegini soyledi. Her nekadar ozeldeki doktorun soyledikleri kulagima mantikli geldiysede parasizlik beni Cerrah Pasaya yonlendirdi. 13: 30da baslayan operasyon 16:oo civarinda bitti. Evet 2,5 saatlik iskence. Dikisler dahil hemen hemen herseyi hissettim. O manyak cihazin birbenzeri degim yerindeyse canimi cikardi. Doktor ” neden hissetgini birturlu anlamiyorum” dedi. Ben size demistim demedim doktora, sonucta o da bir hastasina aci cektirmeyi istemiyordur diye dusunuyorum ama isin su kismi canimi sikiyor. Teshiste de tedavide de hastanin ifadesine sozlerine deneyimlerine birawz olsun deger vermek gerekmezmi?

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir