Anne yemeklerinin vazgeçilmez ikilileri

Annelerin yemekleri eşleştirme yeteneği bir harika! Çoğu zaman ana yemeğin ne olduğunu öğrendiğinizde yanında hangi yemeğin olduğunu da kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. İşte anne yemeklerinin vazgeçilmez ikilileri.

Kuru Fasulye – Pirinç Pilavı

Elbette kuru fasulye yılın her mevsiminde tüketilen Türk yemeklerinin başında geliyor. Eğer anneniz akşam yemeği için kuru fasulye yaptıysa yanında pirinç pilavının da olma ihtimali son derece yüksek demektir. Kuru fasulyenin olmazsa olmazı olan pirinç pilavı adet ayrılmaz bir ikili! Daha önce bu iki yemeği bir arada sunmadıysanız mutlaka deneyin.

Barbunya – Bulgur Pilavı

Kuşkusuz barbunya yemeğine en çok yakışan lezzetlerden biri de bulgur pilavı oluyor. İşte bu nedenle anneler de barbunya ile bulgur pilavını genellikle aynı zamanda yapıyor. Bu noktada önemli bir detayın altını çizelim. Bulgur pilavının kıvamını tutturmak, tane tane dökülecek şekilde yapmak için doğru tarifi uygulamanız gerekir. Hemen bulgur pilavı tarifi için Yemek.com adresine tıklayabilirsiniz. Bu sitede bulgur pilavı yapmanın püf noktaları da detaylı bir şekilde aktarılıyor.

Karnabahar – Şehriye Çorbası

Karnabahar kızartması ya da fırında karnabahar yemeği yapıldığında da vazgeçilmezi mutlaka şehriye çorbası olur. Bu iki yemeğin birbirine çok yakıştığını daha önce deneyenler mutlaka bilir. Özellikle karnabahar kızartmasının yapılmış olması, yanına mutlaka tel ya da arpa şehriye çorbasının da yapılması anlamına geliyor. Neden mi? Çünkü anneler böyle istiyor!

Köfte – Patates Kızartması

İtiraf etmeliyiz, çocukların en sevdiği yemek ikilisi budur! Ev köftesi yapıldığında anneler çocukları bir de patates kızartması ile şımartıyor. Yanında bol salata ile nefis bir ziyafet çekilmesini sağlayan bu ikiliyi daha önce denememiş olma ihtimaliniz düşük. Yine de ısrarla öneriyoruz.

Dolma – Domates Çorbası

Elbette sarma ve dolma yapıldığında yanında mutlaka domates çorbası da olur. Kimi zaman anneler domates çorbası yerine tercihini yayla çorbasından yana da kullanabiliyor. Kuşkusuz bu iki yemek de birbirine çok yakışıyor. Annelerin yemekler arasından birbirine en çok yakışanları yıllar önce keşfettiklerini bir kez daha hatırlatalım. Eğer “yanına ne yapsam” diye düşündüğünüz bir yemek varsa, anneniz ne yapıyordu sorusunun yanıtından tüyo alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir