Anti-spam konusunda yeni bir çığır açtım

Bilgi: Sistemi yeterince test etmeden devreye aldık sanırım, bir çok kişi hata oluştuğu ve yorum yapamadığıyla ilgili dönüş yaptı. Şimdilik eski captcha olayına geri dönüyorum.

Evet sevgili okurlar, sizin de farkedebileceğiniz üzere yorum yazma bölümündeki anti-spam koruması mantığını kökten değiştirdim. Neden diye soracak olursanız; son 1 haftadır anlamsız biçimde spam yorum bombardımanına tutuluyorum. O kadar ki dakka başı gelen yorumları ve o yorumlara ilişkin posta kutuma düşen bildirimleri silmek için resmen mesai harcadım. Ecnebi botlar captcha korumasını aşmanın bir yolunu bulmuş olacaklar ki hangi plugini denediysem bir türlü haklarından gelemedim. İşin ilginç yanı ise yaptıkları yorumların hiçbirinde reklam veya link bulunmuyor olması, böyle bir şeyi neden yapıyorlar yeminle anlayabilmiş değilim.

Akismet gibi pluginleri tercih etmiyorum çünkü kendileri gerçek insanları algılama konusunda %100 yeterli değiller. Ayrıca insan ister istemez “istenmeyen” olarak işaretlenen yorumları da “acaba yanlışlıkla işaretlenmiş olan var mıdır” diye kontrol etmek istiyor, o zaman da bu mantğın dayandığı temelin, yani haybeye zaman kaybetmeme olayının bir anlamı kalmıyor.

Ben de bunun üzerine biraz kafa yordum, hem insanları yorum yazmaktan soğutmayacak kadar pratik hem de etkin bir çözüm üretmek istedim ve aklıma şu an hayata geçirdiğim slider mantığı geldi. İyiki de gelmiş çünkü uygulamaya geçmemle birlikte tüm spam yorumlar bıçak gibi kesildi.

Ben şimdiye kadar bu tür bir uygulamaya rastlamadım, gerçi dünyanın herhangi bir yerinde bir başkasının daha aklına gelmiş olması bu fikrin bana ait olduğu gerçeğini değiştirmez. Aksini iddia edeni döverim :) Biraz test edelim, artılarını eksilerini görelim sonra gerçekten faydalı bir uygulama olduğuna kanaat getirirsek plugin haline getirip dağıtabiliriz.

Sizler de olumlu-olumsuz görüşlerinizi ve hatta geliştirme konusundaki önerilerinizi paylaşabilirseniz tadından yenmez dostlar (tabi güvenlik kodu gibi bu uygulama da kayıtlı kullanıcılar için görüntülenmiyor, giriş yapmadan bakmanız lazım).

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

48 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir