Atatürk süper kahraman mıydı?


Az önce tesadüf eseri rastladığım, tarihten ilginç bilgiler verdiğini iddia eden bir sitede yer alan Atatürk hakkında yazılmış bazı metinleri paylaşmak istiyorum.


Şimdi Atatürk’ün bu sözleri söylemiş olduğu 1936 yıllarını şöyle bir hatırlayalım… Henüz daha II. Dünya Savaşı çıkmamış ve Rusya büyük bir güç olmamışken, bu sözler söylenmiştir. Yani inanılacak gibi değil ama 1936’da 1990’ları anlatmıştır. Bunun tek bir izahı olabilir. Bu normal şartlarda açıklanabilecek bir mesele değildir. Eğer Atatürk’ün geleceği görebilen “Üstün Sezme Gücü” olmasaydı, böyle bir kehanette bulunabilmesi mümkün olamazdı


İçlerinden biri cevap erdi. “Düşman ölüm saçıyor, geçilemez.” Bunun üzerine Mustafa Kemal zerre kadar korku ve tereddüt göstermeden: “Oradan böyle geçilir…” dedi ve ileri fırladı.

Askerler durur mu, onlar da Kumandanları’nın arkasından ileri atıldılar. Toz duman ve ölüm kasırgasını yaran askerler karşıya vardılar ve tepeyi tuttular. Mustafa Kemal’in ve yanındaki askerlerin vurulmadan o dar geçitten nasıl geçtikleri hiç bir zaman anlaşılamamıştır…. Sevgili okuyucular bu sadece bir kahramanlık öyküsü değildir. Bu kahramanlığın ötesinde büyük bir mucizedir… Ve normal şartlarda açıklanması mümkün değildir…


Vurulması matematiksel olarak kesindi. Kurmayları sipere girmesi için yalvarmaya başladılar. Dürbünle görüyorduk. Fakat o sigara yakıp gayet sakin bir şekilde sigara içmeye başladı. Ne yakınında patlayan şarapneller, ne de yoğun avcı ateşi Mustafa Kemal’e bir şey olmuyordu. Çünkü O’nu vuramıyorduk.

O, zaman zaman eline bir tüfek alıp yoğun ateş altında, siperden dışarı çıkıyor, Avustralya siperlerine dikkatli, telaşsız ve isabetli atışlar yapıyordu. Bu kısa menzilde bile avcılarımız onu vurmayı başaramıyorlardı. Vurulmuyordu… Onu vuramıyorduk…

Bu inanılmaz gerçeği büyük bir şaşkınlıkla kaleme alan Armstrong, sonra şöyle devam ediyor: Sonra duyduk ki, Mehmetçik adı verilen Türk Neferleri bu inanılmaz olayı gördükten sonra Mustafa Kemal’e bir isim takmışlar: “Efsunlu Kemal…” Bu isim askerlerimizin moralini bozmuştu. Gelip soruyorlardı:

“Karşıdaki Türk Birliği’nin komutanı kim? O mu?”
“Hayır… Hayır…” diyorduk,
O değil, O burada değil, sakin olun…

Tabi sen ilkokul tarih kitaplarında Atatürk’e doğaüstü güçler atfedip çocuğa memleketi tek başına kurtardığını öğretirsen o da büyüyünce konuya mantıklı(!) bir açıklama getirmek için efsunlu olduğunu söyler.

Atatürk’ü sevmek ve ona minnet duymak başka şey, kurşun geçirmez olduğunu iddia edip “Super Hero” muamelesi yapmak başka şey. “Üstün Sezme Gücü” nedir arkadaş ya? Tarihi bilgi değil sanki Süpermen çizgi romanından fırlamış bir ifade.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

32 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir