Atatürk süper kahraman mıydı?


Az önce tesadüf eseri rastladığım, tarihten ilginç bilgiler verdiğini iddia eden bir sitede yer alan Atatürk hakkında yazılmış bazı metinleri paylaşmak istiyorum.


Şimdi Atatürk’ün bu sözleri söylemiş olduğu 1936 yıllarını şöyle bir hatırlayalım… Henüz daha II. Dünya Savaşı çıkmamış ve Rusya büyük bir güç olmamışken, bu sözler söylenmiştir. Yani inanılacak gibi değil ama 1936’da 1990’ları anlatmıştır. Bunun tek bir izahı olabilir. Bu normal şartlarda açıklanabilecek bir mesele değildir. Eğer Atatürk’ün geleceği görebilen “Üstün Sezme Gücü” olmasaydı, böyle bir kehanette bulunabilmesi mümkün olamazdı


İçlerinden biri cevap erdi. “Düşman ölüm saçıyor, geçilemez.” Bunun üzerine Mustafa Kemal zerre kadar korku ve tereddüt göstermeden: “Oradan böyle geçilir…” dedi ve ileri fırladı.

Askerler durur mu, onlar da Kumandanları’nın arkasından ileri atıldılar. Toz duman ve ölüm kasırgasını yaran askerler karşıya vardılar ve tepeyi tuttular. Mustafa Kemal’in ve yanındaki askerlerin vurulmadan o dar geçitten nasıl geçtikleri hiç bir zaman anlaşılamamıştır…. Sevgili okuyucular bu sadece bir kahramanlık öyküsü değildir. Bu kahramanlığın ötesinde büyük bir mucizedir… Ve normal şartlarda açıklanması mümkün değildir…


Vurulması matematiksel olarak kesindi. Kurmayları sipere girmesi için yalvarmaya başladılar. Dürbünle görüyorduk. Fakat o sigara yakıp gayet sakin bir şekilde sigara içmeye başladı. Ne yakınında patlayan şarapneller, ne de yoğun avcı ateşi Mustafa Kemal’e bir şey olmuyordu. Çünkü O’nu vuramıyorduk.

O, zaman zaman eline bir tüfek alıp yoğun ateş altında, siperden dışarı çıkıyor, Avustralya siperlerine dikkatli, telaşsız ve isabetli atışlar yapıyordu. Bu kısa menzilde bile avcılarımız onu vurmayı başaramıyorlardı. Vurulmuyordu… Onu vuramıyorduk…

Bu inanılmaz gerçeği büyük bir şaşkınlıkla kaleme alan Armstrong, sonra şöyle devam ediyor: Sonra duyduk ki, Mehmetçik adı verilen Türk Neferleri bu inanılmaz olayı gördükten sonra Mustafa Kemal’e bir isim takmışlar: “Efsunlu Kemal…” Bu isim askerlerimizin moralini bozmuştu. Gelip soruyorlardı:

“Karşıdaki Türk Birliği’nin komutanı kim? O mu?”
“Hayır… Hayır…” diyorduk,
O değil, O burada değil, sakin olun…

Tabi sen ilkokul tarih kitaplarında Atatürk’e doğaüstü güçler atfedip çocuğa memleketi tek başına kurtardığını öğretirsen o da büyüyünce konuya mantıklı(!) bir açıklama getirmek için efsunlu olduğunu söyler.

Atatürk’ü sevmek ve ona minnet duymak başka şey, kurşun geçirmez olduğunu iddia edip “Super Hero” muamelesi yapmak başka şey. “Üstün Sezme Gücü” nedir arkadaş ya? Tarihi bilgi değil sanki Süpermen çizgi romanından fırlamış bir ifade.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

32 Yorum

 1. Herim dedi ki:

  Hocam bu site troll olmasin. Dalga geciyordur milletle. :)

 2. deniz dedi ki:

  caner 
  koyu bir milliyetçi ve atatürkçü olduğumu söyleyebiliirim
  senin bakış açınında çok fazla milliyetçi olmadığı konusunda hem fikir sahibi olabilirim
  fakat bu bahsetmiş olduğun konu düpe düz saçmalık ayrıca senin belirttiğin konuda saçmalık ?
  hangi ilkokul kitaplarında doğa üstü güç olduğu yazıyor açıklarmısın ?

  bu yazın ile oldukça antipati bir atatürk yaklaşımında bulunuyorsun ve aşılıyorsun ?

 3. Özgür dedi ki:

  Atatürk’e karşı bu kadar saldırının olduğu bir dönemde, ne olduğu belirsiz, kaç kişiye ulaştığı belirsiz bir siteyi örnek göstererek sanki kitaplarda okutulan bir bilgiymiş gibi lanse etmen çok saçma. Yaklaşık son bir yıldır takip ettiğim bu siteyi sık kullananlar listemden kaldırıyorum. 

 4. Caner Öncel dedi ki:

  @deniz antipatik bir yaklaşımda bulunduğumu düşünmüyorum. Mevzubahis sitedeki kadar olmasa da ona çok yakın ifadeler kullanıldığını biliyorum, hepimiz o kitapları okuyarak büyüdük bunu kimse inkar edemez.

  @Özgür Atatürk hakkında olumsuz bir şey söylemedim, saldırmadım da. Neyi eleştirmeye çalıştığımı bile idrak edememişsiniz, size kalsa her dönem Atatürk’e saldırılan dönem, her görüş sahibi saldırgan. Güle güle gidin.

 5. mehmet dedi ki:

  5816 olmasa Atatürk’ün daha ne çok süper kahramanlıklarını göreceğiz canercim… senin yazdıkların da bişey mi?

 6. Kenan dedi ki:

  Ben de Canerin anlatmaya çalıştığını anlıyorum, anlamayan saldırıyor zanneder. Arkadaşlar, küçük yaştaki çocuklara Atatürkü gerçekten anlatamıyoruz. Anlattıklarımızı şöyle bir gözden geçirdiğimizde acaba bu adam yemez içmez mi, hasta olmaz mı, canı sıkılmaz mı, insani sıkıntıları yok mu? Sanki gökyüzünde yaşamış da arada yeryüzüne inmiş gibi anlatıyoruz. Bu yüzden sevdiğimiz Atatürke gerçekten kötülük yapıyoruz. Atatürk herşeyden önce LİDERdir. Savaşın kazanılmasının, ülkenin kurtulmasının nedeni kararlı bir LİDER boşluğunu doldurmasıydı. Eli silah tutan, kurşundan korkmayan, korkusuz askerimiz çoktu ama onlara bu denli LiDERlik edecek kimsemiz yoktu. Bu topraklarda nice destanlar yazıldı ama o destanlar hep destanın yazıldığı yörede sınırlı kaldı. Atatürk kararlı bir lider oluşuyla tüm dünyada bir destan yazdı. Kendisini rahmetle anıyoruz ve özlüyoruz.

 7. Kakarotto dedi ki:

  Ben Caner’in dediklerinden  İLAHLAŞTIRMAK gibi bir kavramı eleştirdiğini düşünüyorum/anladım.

  Atatürk’ü seviyor, minnet duyuyorum. Atatürk’e kötü laf söyletmemeye çalışıyorum gücüm yettiğince. Fakat bazıları Atatürk sevgisini abartıp “tapma” eylemine kadar götürüyorlar. Biri çıkıp “istediğim kadar severim, hatta taparım sanane” diyebilir. Demelerinde sakınca görmüyorum, hatta haklı olarak savunabilirler de. Zira bu tapma derecesinde sevenlere laf yapma hakkımızın olmadığı gibi onların da bizleri “Atatürkü sevmemekle” itham etmeleri de saçmalıktan başka bir şey değil.

  Adamın biri Atatürk resminin karşısına geçip “Bak atam, vatan ne hale geldi. Bir bak” diyor. Ulan yarım akıllı, o resmin karşısına geçip bu cümleyi kurana kadar vatanın için hayırlı bir iş yapsana. Atatürk senin, onun resminin karşısına geçip vatanındakileri ya da onu sevmeyenleri şikayet etmeni istemiyor. Düşünmeni ve bir iş yapmanı istiyor. Resimle konuşmakla vatan ilk kurulduğu hale getirilmiyor. O resimle konuştuğun 20 dakika içinde vatanın için en b*ktan bir ağaç diksen yine daha hayırlı bir iş yapmış olursun.

  Bu yazımı tartışma yapmak için söylemiyorum. Zaten tartışma yapacak bir şey de yazmadım. Resmin karşısına geçip boş boş konuşan, fakat vatanı için tek yaptıkları çeneden başka bir şey olmayanlar birazdan damlar buraya.

 8. Caner Öncel dedi ki:

  Çok şükür hemen anlamsız bir savunma reaksiyonu göstermeyen, akıl mantık sahibi insanlar da var.

 9. yemre dedi ki:

  Daha yazıyı okumadan başlığa bakıp yorum yapanlar olmuş.
  Çok güzel de bir tespit olmuş. Arkadaşın teki de ilahlaştırmak kavramı üzerine yormuş yazıyı. Bende şunları eklemeliyim. Bana düşmez ama çoğumuz farkında olmadan Allah’a şirk koşuyoruz. 

  ” Sen olmasaydın biz olmazdık” gibi gönülden inanarak söylenen sözler Allah’ı yok sayıp, sebebin doğrudan kullardan geldiğine inanmaktır ve bu da şirktir.
  Bu yüzden yazarken veya söylerken ağzınızdan çıkan cümlelere dikkat etmeli. Allah vesileler ile nimet gönderir fakat sen nimeti aldığın ele tapmış olursun.

  Konuyu farklı bir yere taşımak istemiyorum ama içimde kalmasın diye söyledim =]

 10. Mkrc dedi ki:

  @yemre Oradaki “Sen olmasaydın biz olmazdık.” cümlesine çarpıtmak amaçlı bir anlam yüklediğin çok belli. Oradaki “biz olmazdık” kelimeleri Türkiye Cumhuriyeti’ni ifade ediyor. Tarihimizde de görüldüğü gibi Atatürk olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti’de olmayacaktı. Atatürk milli bir kahramandır bu yüzden ona sanki senin fiziksel varlığın olmayacakmış gibi bireysel bir ifade ile değilde milli olarak biz olma olgusu içinde hitap edilir. (Kişisel düşüncem budur ki o cümleyi kullanan herkesinde bunu benimle aynı zihniyette söylediğine inanıyorum.) Atatürk devlet adamıdır lütfen din ve devlet işlerini karıştırmayalım :)

  Bunun dışında Caner abinin konuyla ilgili eleştirisine de katılmamak elde değil. Atatürk’ü hayali şeyler ile değil de gerçekçilik ile anlatmak gerekir. Malesef milletimiz yıllardır her konuda hayali şeyler ile kandırılıyor birde bu şeylere Atatürk’ü karıştırmayalım.

 11. Emre dedi ki:

  Bu konu çoooooooooooooooooookkkkkk uzar arkadaş. Herkesin bir sözü vardır elbet. Ve bir orta nokta bulmanız imkansız. Benim tek üzüldüğüm nokta. Tüm dünyada düşmanları tarafından bile saygı gören bir lider kendi ülkesinde kullanılıyor, itibarsızlaştırılıyor, seviliyor, tapılıyor, şiirlerle törenlerle anılıyor ama ONU ANLAMAK İÇİN ÇABALANMIYOR. BİR YERE OTURTULUP SÖZLER ARASINDA BAHSEDİLEN BİR KONU OLUYOR. 
  HEP SÖYLERİM, ELİN ABD Sİ MARSTA FIR DÖNÜYOR, BİZ HALA NELERLE UĞRAŞIYOZ.

 12. Ahmet Çetintaş dedi ki:

  Tarihsel kahramanlardan her zaman efsanevi bir şekilde bahsedilir. Çünkü bugünlerden birçok şeyi o günlerde yapılan kahramanlıklara borçlu olma bilinci hakimdir. Atatürk’ün de bu şekilde anlatılması sadece bir üsluptur. Mesela Çanakkale’de Ata’nın kalbine gelen kurşunun saatine isabet alması Allah’dan gelen mucizevi bir olaydır. Dolayısıyla bunu anlatırken sıradan bir olaydan bahsediyormuş gibi anlatamayız. Kurtuluş savaşında buna benzer birçok olay vardır. Bunları anlatırken hayranlık uyandıracak ifadelerle ve belki de mübalağa edilerek anlatılmasının sebebi aklı selim herkesin bilincindedir diye umuyorum. 

  Ayrıca yazılarından seni tanıdığım kadarıyla sapla samanı ayırt edebilecek kabiliyette olduğunu biliyorum. Bence kimse Kakarotto’nun dediği gibi Atatürk’ü İlahlaştırmaya çalışmıyor ve öyle de görmüyor. Atatürkçülük özellikle son dönemde bazı kendini bilmezlerce ‘dinsizlik’ ile bağdaştırılmaya çalışılıyor. Ne yazık ki bu dönemde bile siyasi bir kahraman ile yaradanı ayırt edemeyecek kadar gözlerini köreltmiş bağnazlar var. Bunlar dini yüreğine sokmaz sadece dililerde yaşayan zerre imanı olmayan sahtekar insanlardır.

  Yapma Caner! Seni tanımasam bu yazıda bir art niyet ararım. Böyle olmadığını biliyorum.  Lakin bu yazı pek doğru olmamış bence..

 13. miraz dedi ki:

  Ülkemizde maalesef “Ya Atatürk’e tapacaksın ya da Allah’a” şeklinde insanlar  ikilemde bırakılıyorlar. Halbuki Atatürk’ü severek, anarak ve saygı göstererek de Allah’a inanmak mümkün değil midir. Atatürk sevgisini siyasi emellere alet edenler var tabii, bunun tersini kullanarak da siyasi rant sağlayanlar da var aynı zamanda. Ama okul kitaplarında Atatürk’ün mitolojik bir kahraman gibi tanıtıldığını düşünmüyorum. Ön yargı diyebilirsiniz belki ama bu yazıda kötü niyet seziyorum ve yıllardır saygı duyarak girdiğim bu siteyi siliyorum. Gerçi bana da “Güle güle” diyeceksiniz kuşkusuz. İnşallah “herdevrin” sitesi haline gelmez bu site.

 14. Caner Öncel dedi ki:

  @miraz Son cümlelere kadar “bravo ne kadar güzel anlatmış” dedim, sonra şaşırdım.

  Ben varsayımlardan yola çıkarak insanları yargılayan, “kesin kötü niyetlidir” diye düşünen, dahası kendi görüşlerini özgürce ifade edebilme şansı orda öylece dururken yarım yamalak anladığı karşısındakini varlığından mahrum bırakarak cezalandıracağına inanan kimselere çevresinde ihtiyaç duyan biri değilim. Dolayısıyla giderek beni değil kendinizi cezalandırmış, arada bir ziyaret ettiğiniz bir siteden mahrum kalmış olursunuz.

  Bazı konularda hassas olmak iyidir hoştur fakat hiç olmadık nedenlerle bokunu çıkarmanın da lüzumu yok. Daha önce Atatürk hakkında bir kaç yazı yazdım. Belli bir zümrenin bu tür yazılarda sürekli kötü niyet aramasına, önyargılı ve hatta bazen faşist yaklaşımlarla beni Atatürk düşmanı gibi göstermeye çalışmasına anlam veremesem de yazmaya devam edeceğim.

  Bununla ilgili sorunu olanlar hiç yorum yapma zahmetinde bulunmasınlar, buyursunlar işte kapı işte sapı.

 15. nurkan dedi ki:

  Toplumun lider olarak gördüğü insanlara kahramanmış gibi davranmaları sadece bize has değil. Dolayısıyla bu insanlara karşı bazı insanların hassas olmaları da çok doğal.

  Biz bize, dost ortamında yüz yüze konuşulabilecek bazı konular internette sadece yazılara dökülünce tatsız olabiliyor.

  Fakat beni asıl rahatsız eden hatta korkutan bizim toplumumuzun her konuda ikiye bölünebilecek kadar fanatik olması.

 16. deniz dedi ki:

  caner sadece hangi okul kitaplarından bahsediyor onu soruyorum sana

  seni sınayan yada görüşünü eleştiren yok !
  sadece yazdığın saçmalıklardan bahsediyorum ve yine aynısını soruyorum ?

  hangi ilkokul kitaplarında doğa üstü güç olduğu yazıyor açıklarmısın ?

 17. delileo dedi ki:

  @caner aynen katılıyorum. Atatürk süper kahraman değildi diyerek karalanmış olur mu arkadaş, bunun siyasi görüşle şunla bunla ne alakası var? Büyük bir askerdi, siyasi bir dehaydı, büyük bir hatipti, büyük bir karizmaydı demek ayrıı, kurşun işlemeyen efsunlu bir süper kahramandı demek ayrı.
  @deniz tarih kitaplarında daha ziyade. Yazıda alıntı yapılan metinleri ben okuma parçası olarak okumuştum hep. Belki ilkokul değil de ortaokul da olabilir. Tam emin değilim kusuruma bakma.
  @nurkan, sana daha bir gönülden katılıyorum, yakında sen patlıcan seviyorsun ben sevmiyorum diye birbirini kesen insanlar görürsek şaşırmayacağım. Çok fena çok…

 18. Sezer dedi ki:

  Ben bu konuya 10 Kasım 2012 günü Facebook hesabım üzerinden paylaştığım kısa bir yazımla cevap vermek istiyorum:
  https://www.facebook.com/iltekin/posts/10151142211970292

  Sadece 21 arkadaşım bu yazıyı beğenebildi ve konuyla ilgili yalnızca 3 kişi yorum yapabildi. Ama bana içinden “haklısın” diyen en az 100 kişi olduğunu biliyorum.

 19. miraz dedi ki:

  @Caner Zaten böyle bir cevap bekliyordum senden, yolun açık olsun. Eyvallah. Şuana kadar sitede yayınladığın bilgiler için de teşekkürler.

 20. Murat Verdigil dedi ki:

  Bu yazıyı 50 farklı dilde de tercüme etseniz Caner’in ne anlatmaya çalıştığı anlaşılır.
  Ortada yanlış anlayanlar ve onun arkasından gidenler var bence. Ya yalnızca başlık okunmuş ve önyargılı bir şekilde okunmaya devam etmiş ya da yazının sonu getirilmemiş. 
  Ben ya seni iyi tanıdığımdan ya da iyi (!) okuduğumdan ortada eleştirilecek birşey göremiyorum. Çanakkale’de oturuyorum ve bu dediğine çok yakın şeyleri neredeyse hergün buradaki rehberlerin bir kısmından duyuyorum. İlahlaştırılmaya çalışılıyor, bulut geldi düşmanlar yok oldu vs.
  Merak ediliyorsa açılır kitaplar okunur. Birçok kişi tanıyorum Hitler’in hayatını bitirmiş ama Nutuk denince bakıyor suratıma. 
  Ben koyu Atatürkçüyüm ben milliyetçiyim şöyleyim böyleyim demek bana komik geliyor. Bunlar zaten sahip olunması gereken meziyetlerdir. Yazmazsanız kimse size “değil misin” demez. Eğer değilsen belirtmelisin ki farkın ortaya çıksın.
  Benim görüşlerimdir. Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz. Dert değil..
  Neleri tartışır hale geldik. Ah Atam ah. 

 21. Alper dedi ki:

  Caner okuduğun toplam kitap sayısı 5 i geçince Atatürk hakkında yazılar yazmaya başlarsın. Ne niyetle yazdığın belli

 22. Caner Öncel dedi ki:

  Alper desene sana danışmak yerine keyfimin istediği zaman yazabildiğim için şanslıyım.

 23. Emre dedi ki:

  Bu konuyu kapat bence. Yukarıda da dediğim gibi, ortak doğru yada tek doğru bulmak mümkün değil, içinde Atatürk geçen konular genelde bu toplumun en hassas konularından biridir. Yazıda bir bilgilendirme yada başka bişey yok, tartışmaya ve suistimale açık bir konu. Sadece ziyaretçilerini kapıştırırsın. Sana destek yada karşıt yorumlar alırsın, blog da amaç ziyaretçini karşına almak değil kendince bilgiler vermektir. 
  Hiç gerek yokken germe, gerdirme bence. 

 24. Berdelci dedi ki:

  Caner kardeşim yazın çok gerçekçi .Kemalizm ile yatıp kalkanlar bunu anlamakta güçlük çekerler normal. Yoksa 1 Türk Bütün dünyaya bedel :)

 25. Muhammet dedi ki:

  Caner bu konular hassas konular, hiç yazmasaydın daha iyiydi. :)

  Atatürk’ü severim, saygı duyarım, laf edene “Ne olduğu değil, ne yaptığı beni ilgilendirir. Üstelik ölmüş gitmiş bir kişinin arkasından konuşma, olur da yanlış bir şey dersen, adamdan helallik de alamazsın.” derim.

  Yalnız şu da bir gerçek ki, düşmanlarının dahi hayran olduğu bir kişinin kurduğu ülkenin yarısı ondan nefret ediyor. Özellikle cemaat ve benzeri topluluklar, “Ya Atatürk, ya Allah” (bu cümleyi bizzat duydum, uydurmadım) gibi hastalıklı düşünceler taşıyabiliyor. Bu nedenden ötürü diyorum keşke yazmasaydın diye. :)

 26. ahmettatar dedi ki:

  Hay mübarek gerçekten de kurşun gelmiyor muymuş.. O değil de şöyle tarihe adını yazdırmış büyük liderlere bakıyorum hepsi yalnız.. Hepsi evlenmeden göçüp gitmiş.. Darısı başımıza Caner.. Büyük lidermiş Atatürk.. Türk milleti gibi bir milleti bir araya getirmeyi aynı amacı düşünmelerini sağlamayı başarmış yapılması gerekenleri doğru bir şekilde ifade edebilmiş.. Daha o zamandan ülkenin bugün kü halinin nasıl olacağını tasvir edebildiği yazıları söylemleri var Caner bunlar Allah’ın, O’na verdiği lütuflar.. Jules Verne’in daha araba icat edilmeden resimlerini çizmesi denizaltını tasvir edebilmesi, aya yolculuğu anlatabilmesi gibi Allah’ın öngörü yeteneği verdiği insanlardan biri Caner belki Türk milletinin başına gelen en güzel şey.. Ama doğru anlarsak O’nun dediklerini doğru yorumlarsak ve O’nun kadar vatansever olabilirsek Caner.. Yoksa anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az..

 27. Hasan dedi ki:

  yorumları gecenin boşluğundan faydalanarak okudum. Öncelikle Caner’in tespitleri bana göre son derece yerinde. Başarıları ve kazandırdıkları için hepimiz sonsuz minnet duyguları içindeyiz fakat onun da bir insan olduğunun ve bu gerçeğin kabul edilmesi gerektiğinin bilincine varabilmeliyiz.  alternatif yayınlar okuduğunuzda göreceksiniz ki tarih kitaplarımız bazı olaylarda, olası hataları kapatmaya yönelik kaleme alınmıştır. Onu hata yapmaz şekilde ve her hamlesini insan üstü sayılabilecek hamleler görünümünde bizlere sunmuştur. 

  Bunun dışında yorumlar için biraz inceleme yapalım.
  Yorumlara dikkat ettim ve şunu gördüm, genel anlamda 3 kategoride yorum var. 
  1. bunlar hassas konular konuşulmasın
  2. en ufak eleştiriyi veya bırakın eleştiriyi, normalleştirmeyi kabullenemeyen Atatürk’e karşı tam bağlılık, yüceltme ve nezaket bekleyip kabalığın sınırını zorlayanlar.
  3. metni okuyup söyleneni anlamaya çalışanlar ve fikirlere saygı duyanlar.

  bana göre;
  1. grup, fikirlerin açıkça ifade edilebilmesi ve saygı çerçevesinde oldukça, her fikrin açıkça dile getirilmesi konusunda daha cesur bir tavır takınmalı.  Bizler maalesef sadece kendi fikirlerini empoze eden ve üretmeyi körelten bir eğitim sistemiyle yetiştik. Ama belli sınırlar çerçevesinde düşünceleri tüm öz güvenimizle söyleyebilmeli ve arkasında durabilmeliyiz.

  2. grup, insanları genelde yapılan yorumların altında yazan isimlere göre okuyan kişiler topluluğu. aynı metnin altında ortak fikirleri paylaştığı  kişinin ismi varsa taktir eder, tersi durumda eleştirir. eleştirilerinde anahtar kelimeler vardır. atam iyi ki bu günleri görmedin, emanetçin  gençliğin haline bak veya atatürk’ün özlü sözlerinden birisi ile başlar ve devamında karşısında ki kişiyi aşağılar ve kabalaşarak eleştirir. Bu grubun acilen saygı, hoşgörü ve empati kelimeleri üzerine yıllarını vermeleri ve ön yargılardan sıyrılmaları gerekmektedir. 

  3. grup, belirli bir olgunluğa ulaştığını aslında çok net göstermektedir. fakat ülkemizin cehalet ve sabit fikirlilik konusunda rekor düzeyde insanı barındırması onları çoğu zaman fikirlerini beyan etmekten alı koyar. sadece bu başlıkta görüldüğü gibi daha neyi savunduğunu bilmeyenler karşısındaki kişiye saldırgan tavırlar sergileyebilmektedir.

  3. guruba dahil ettiğim kişilerin artması ve bizleri her fikrin cesurca beyan edildiği ve her fikre saygı duyulduğu bir geleceğe taşıması temennisiyle…

 28. Kemal dedi ki:

  Belki Caner’in anlatmak istediği mesaj alınmamış olabilir ama farkettim ki sitede bolca provokatör var. ” Olmasaydın Olmazdık ” bundan bile bir şeyleri dine bağlayan insanlar oldukça ancak yerimizde sayarız. Çünkü bunlar düşünmeden yazan insanlar. Ben kimsenin Atatürk’e düşman olması için gerekli bir sebep olduğunu düşünmüyorum. Özellikle bu aşırı dinine bağlı, gerçek müslüman arkadaşlar(!) 

 29. remre dedi ki:

  Deniz efendi kaç yaşında acaba.. 

 30. Onur dedi ki:

  Caner Bey yazdığınız yazıdaki manayı anlayabiliyorum fakat bu şekilde anlamsız ve mantık dışı yorum yapan kişilere pek kulak asmamak lazım. Putlaştırılan ve tapılan bir Atatürk’ten ziyade onun fikirlerine tapmanın ve aslında onun ilkelerini sürdürmemizin bir gerek olduğunun altını çizmek istiyorum. Aksi takdirde bu ülke çok daha farklı yollara gidecektir, nitekim gidiyor da. Ama burada kastettiğiniz farklı tabi ki. Atatürk’ü savunduğunu iddia eden ama aslında Atatürkçülük adına hiç bir halt yapmamış bir halk kitlesi nedeniyle ülke bu hale gelmiştir diye düşünüyorum.

 31. Deniz dedi ki:

  Evet Dostlar, konu Mustafa Kemal Atatürk olunca, yorumlar uzar, cümleler anlamlaşır taşarda taşar.. Atatürk öyle bir devlet adamıydı işte , bir ülkeyi en zor şartlarda bile ayağa kaldırmasını bilen bir liderdi. Dünya bu duruma ağzı açık bakakalmıştır. Ulu önder’in üstün zekası ve kabiliyetiyle o genç yaşında başardığı bu durum tüm Türkiyenin kaderini çizmiştir.
  Mustafa Kemal Atatürk herzaman ileri görüşlü olmuştur, bunu bazı kesimler batılaşmak olarak algılayabilir, dinden uzaklaşmak olarak algılayabilir. Bugün Mustafa Kemal’e dil uzatanlar, onun zamanında gerçekleştirmiş olduğu, yeri geldi bir günde yaptığı devrimler ve yenilikleredir. Bu yenilikleri hazmedemeyenler şugünlerde bile dillerinden Mustafa Kemal’i düşürmemektedirler. Ülkenin savaş sonrası hızla modernleşmesi, sanayileşmesi ve gelişmesi için devrimlere, yeniliklere ihtiyacı vardı. Mustafa Kemal bunu başarmıştır.
  Saygı duyulması gerek, hakareti ve kabalığı kesinlikle haketmeyen Başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere onun silah arkadaşlarını ve bu uğurda can veren nice şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum.. Teşekürler..
  DenizS..

 32. Burak dedi ki:

  İnsanlar komik @Caner … 4 seneye yakın süredir takipçinim,pek bir konuda fikirlerimizin ters düştüğünü görmedim. Bir üstteki @Deniz in mantalitesi açıkcası iğrendiğim birşey. İnsanlar “anlayamadıkları” yazılar için bir ton yazılar yazıyorlar,tartışmalar çıkıyor,belki geriliyor sinirler burda ve bundan bile “bakın işte Atatürk olunca böyle tartışırsınız” diyor. Sn. @Deniz her kimseniz, gerçekten iğreniyorum ve acıyorum size. İşte bu kadar “fanatiklik” , “sempatizanlık” olduğundan neredeyse milliyetimden utanacağım ve iş durumuma göre ülkeden ayrılmayı düşünüyorum ve ciddiyim bu konuda… Kusura bakmayın ama benim gözümde, Atatürkle yatıp onunla kalkan,Galatasarayla yatıp onunla kalkan,Allahla yatıp onunla kalkan ve benzeri,fanatizimler gerçekten midemi bulandırıyorsunuz. Bilmiyorum ama bunlar hep “biz şanslıyız,atamız,soyumuz iyi” diye en azından kendimizde bir artı bulma çabasımıdır? Müslümanlıkta da var “iyiki müslüman doğmuşuz bak” gibi. Sen ilim,irfan öğrensen yada profesör olsan yada Mevlana’nın 2012 eşdeğeri olsan yada; yada başta “İYİ BİR İNSAN” olsan,kendinle barışık olsan atandan,dininden,soyundan gelen artıklar arka planlarda kalsın. ABD’nin Atatürk’ümü vardı da,orda senin oturup bir blog yazarına laf yetiştirken,seni ekonomisiyle tokatlıyor,Avrupa’nın efsunlu Kemail’imi vardı da birlik kursa bile seni almıyor? Mustafa Kemal yaşadı ve göçtü,şuan ki hükümetin içindeki “kraldan çok kralcılar” gibi Atatürk’e tapıcağınıza okuyun çalışın,en azından “iyi insan” olunda,Atatürk kurdu ülkeyi diyebildiğiniz gibi bizde yücelttik diyebilin… @Caner beni bıraksan makale yazarım o nedenle uzatmıcam ki yeterince uzun oldu -ki kendimide ifade edemedim gibi yine :) – Demokrasinin gereksinimi budur,sen onların yorumlarına güzelce cevap veriyorsun ama onlar “Cumhuriyet,demokrasi savunucuları” olarak,yok sık kullanılanlardan siliyorlar yok buralarda kavgalar ediyorlar. Ve bu arkadaşları sayfanın sağ en altına davet ediyorum… :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir