Atatürk’ü överken Osmanlı’yı kötülemek

Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, özellikle şu son Gezi Parkı olaylarından sonra bu eyleme daha da bir sık rastlamaya başladık sanki. Gerek Feysbuk’ta gerek haber sitelerindeki kullanıcı yorumlarında “Ben Osmanlı torunu değil, laik ve çağdaş bir Atatürk çocuğuyum” türü kelamlar edildiğini gözlemledim. Hatta çıtayı biraz daha yükseltenlerin “Gezi Parkı eylemlerinin başladığı tarih İstanbul’un Fatih’in torunlarından geri alındığı tarihtir” dediklerine bile şahit oldum.

Bazı insanlar buldukları her fırsatta Arapları kötülerler, hain ve pis olduklarından bahsederler. Bu insanların %80’i bunu peygambere dil uzatmaya cesaret edemedikleri için kasıtlı olarak yaparlar, şahsına söyleyemedikleri sözleri kavmi için sarfederler zira İslam inancına sahip insanlar hiçbir zaman kavimleri yekten kötülemez, yermez veya birinin diğerine üstünlüğü olduğunu iddia etmezler. Bizim Osmanlı kötüleme girişimlerinde de buna benzer bir hinlik, bir alt düşünce olduğunu seziyorum. Yani Türk olduğunu söyleyen bir insan nasıl olur da, hangi düşünce esasıyla özbeöz atalarını reddedebilir, kötüleyebilir? Bunu dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz. Batı dünyası hayali bir figür olan Kral Arthur’a laf söyletmez, zulüm, entrika ve çirkinliklerle dolu Roma tarihini allayıp pullayıp göklere çıkarır, paylaşamaz ancak onların hayranı olan bizim zevatımız kozasını beğenmeyen kelebek misali Osmanlı’yı hakir görür ve dahası bunu gerçek Atatürkçü olmanın bir şartıymış gibi gösterir.

Bu tür yaklaşımların tam olarak anlaşılabilmesi ve yorumlanabilmesi gerçekten çok zor. Yani benim bildiğim Atatürk bir Osmanlı paşasıydı, organize ettiği halk Osmanlı Halkı ve komutasındaki ordu da yine Osmanlı ordusuydu. Herhangi bir yerde Osmanlının reddedilmesinin, ecdadın kötülenmesinin çağdaşlık ve laiklik göstergesi olduğunu söyledi de ben mi kaçırdım bilmiyorum. Evet rejim değiştirildi, isim değiştirildi fakat eldeki malzeme yine Osmanlı hamuruydu, eğer yanlış veya eksik bilmiyorsam kimse tutup memlekete İskandinavya’dan insan ithal etmedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

13 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir