Atatürk’ü överken Osmanlı’yı kötülemek

Sizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, özellikle şu son Gezi Parkı olaylarından sonra bu eyleme daha da bir sık rastlamaya başladık sanki. Gerek Feysbuk’ta gerek haber sitelerindeki kullanıcı yorumlarında “Ben Osmanlı torunu değil, laik ve çağdaş bir Atatürk çocuğuyum” türü kelamlar edildiğini gözlemledim. Hatta çıtayı biraz daha yükseltenlerin “Gezi Parkı eylemlerinin başladığı tarih İstanbul’un Fatih’in torunlarından geri alındığı tarihtir” dediklerine bile şahit oldum.

Bazı insanlar buldukları her fırsatta Arapları kötülerler, hain ve pis olduklarından bahsederler. Bu insanların %80’i bunu peygambere dil uzatmaya cesaret edemedikleri için kasıtlı olarak yaparlar, şahsına söyleyemedikleri sözleri kavmi için sarfederler zira İslam inancına sahip insanlar hiçbir zaman kavimleri yekten kötülemez, yermez veya birinin diğerine üstünlüğü olduğunu iddia etmezler. Bizim Osmanlı kötüleme girişimlerinde de buna benzer bir hinlik, bir alt düşünce olduğunu seziyorum. Yani Türk olduğunu söyleyen bir insan nasıl olur da, hangi düşünce esasıyla özbeöz atalarını reddedebilir, kötüleyebilir? Bunu dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz. Batı dünyası hayali bir figür olan Kral Arthur’a laf söyletmez, zulüm, entrika ve çirkinliklerle dolu Roma tarihini allayıp pullayıp göklere çıkarır, paylaşamaz ancak onların hayranı olan bizim zevatımız kozasını beğenmeyen kelebek misali Osmanlı’yı hakir görür ve dahası bunu gerçek Atatürkçü olmanın bir şartıymış gibi gösterir.

Bu tür yaklaşımların tam olarak anlaşılabilmesi ve yorumlanabilmesi gerçekten çok zor. Yani benim bildiğim Atatürk bir Osmanlı paşasıydı, organize ettiği halk Osmanlı Halkı ve komutasındaki ordu da yine Osmanlı ordusuydu. Herhangi bir yerde Osmanlının reddedilmesinin, ecdadın kötülenmesinin çağdaşlık ve laiklik göstergesi olduğunu söyledi de ben mi kaçırdım bilmiyorum. Evet rejim değiştirildi, isim değiştirildi fakat eldeki malzeme yine Osmanlı hamuruydu, eğer yanlış veya eksik bilmiyorsam kimse tutup memlekete İskandinavya’dan insan ithal etmedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

13 Yorum

 1. Abdülkadir sahin dedi ki:

  Ağzına saglık duygularıma tercüman olmussin

 2. Hasan dedi ki:

  Bahsettiğin şahıslar kendisi gibi düşünmeyenleri dışlamak ve sindirmek için Atatürk’ü kalkan, Osmanlı’yı diğerleri için sembol olarak kullanıyor. Olay bundan ibaret. Özünde övülen de, yerilen de onlar için araç. Esas amaç brazcık görmek isteyen herkes için bariz ortada zaten yazmaya gerek görmüyorum.

 3. Selim dedi ki:

  Yazdıklarına tamamiyle katılıyorum. Osmanlı torunu olmaktan utanan bir Türk nasıl olurda Atatürk’ü sevebilir merak ediyorum. Bunların zihniyetleride gözleride kör. Kimse kusura bakmasın fakat dediğim ağır olabilir ama bunlar at gözlüğüyle bakıyorum. Etrafa değilde önünde ne görüyorsa ona inanıyorlar ona bakıyorlar.

 4. osmanlı dedi ki:

  evet beyler size eski israil cumhur başkanının dedigi bir takım hainliklerini yazıcam adam diyorki bize osmanlı devletinin hiç bir zaman yıkılmaz güc oldugu sölendi bizse ne yaptık osmanlıyı kendi kendine yıktırdık abdulhamitse bize 200 yıl filistini vermedi türkiye ve filistinde öle bi düzen kurtukki 2 side çok iyi işliyor şimdi bize 200 yıl filistini vermeyen abdulhamite küfür edebilirsiniz diyor adam

 5. Bilgehan dedi ki:

  Entelliği kendi ecdadına sövmekte bulan bir takım ezik gürühtur kendileri. Birinci dereceden türevlerini aldığınızda Atatürk’e ve Türkiye Cumhuriyeti’ne sövenleri elde edersiniz. Birbirlerine karşı gibi görünseler de aslında bilerek veya bilmeyerek aynı amaca hizmet etmektedirler.

 6. Yılmaz Başara dedi ki:

  Yalnız olayın sadece Osmanlı ile sınırlı olması da enteresan bir durum. Adam Hunları, Göktürkleri, Uygurları atası olarak görüyor ama ben Osmanlı torunu değilim diyebiliyor.

 7. Muhammet dedi ki:

  Farketmez. Gezi parkı olaylarında sadece elin ecnebilerinin V For Vendetta maskesini takarak İstanbul’u geri aldığını zanneden liseli ergenler varsa, az bir şiddetlenmede onların kaçmak için annelerini arayacağı günleri göreceğiz biz. Ben bundan eminim. Adamların hayatı yapmacık yahu. V For Vendetta maskesi takarak ülkeyi kurtardığını, kendinin kahraman olduğunu düşünen -tıpkı Pokemon izleyip seni seçtim Pikachu- havasında gezen ergenlerin yaptığı eylemden ne olur ? Adamlar daha savundukları şeyden habersiz ortama ayak uyduran ayak takımından başka bir şey değiller. (Bütün eylemciler için demiyorum. Aralarında gerçekten eylem yapma hakkını kullanıp, mantıklı şekilde eylem yapanlar var. Benim sorunum, bu tıpkı izlediği çizgi filmlerden etkilenen çocuklarla aynı zekayı paylaşan eylemcilerle.)

 8. Şenol Şengül dedi ki:

  Aslını inkar eden çingene’dir diye bir söz vardı sanırım,Ne Osmanlı’yı nede Atatürk’ü kötülemek doğru bir yaklaşım değildir… İnsanlar işlerine geldiği gibi hareket ediyor malesef,devletin zirvesi değilmidir’ki Atatürk’ü kötüleyen yada başka bir değişle “İki ayyaş” diyen…

 9. Tarık dedi ki:

  Birisi yorumlara seri şekilde eksi basmış :)

 10. Suat dedi ki:

  Alakası yok. Araplar cidden pislik herifin tekidir. o petrol bittimi görcez götlerini.
  Atatürk bir devri başlattı ama bu ülkeninde bir kahramana ihtiyacı vardı. Atatürk olmasa sizce paranın üstüne resmi basılacak kaç adam var. Bence bir elin parmaklarını geçmez. En iyisini bu ülkenin yarısı vatan haini ilan eder.

  Ama bir insanı ululaştırmada üstümüzede yok hani. Ha-şa Allahın sıfatı olsa bu kadar heykelini dikmezdi.

 11. Hasan Hüseyin AKYÜZ dedi ki:

  Dünyada bin yıllık tarihi silinen ve o günü bayram olarak kutlayan başka bir millet daha yoktur.
  [ Necip Fazıl Kısakürek ]

 12. Kemal metin dedi ki:

  Olayı bence yanlış tahlil etmişsiniz. Tam bu konu üzerine araştırmalar yaparken yazınıza denk geldiğim için bu yanlış algıyı düzeltmek istedim. Son zamanlarda özellikle son 4-5 yılda osmanlıcılık ve ümmetcilik anlayışı aşırı bir ivme kazandı, bu insanların nerede nasıl beyinlerini yıkanıyor bilemiyorum ama eksik bir bilgi ile ideoloji sahibi olup, bu ideolojinin peşinden koşuyorlar, size facebookda ve twitterda bir çırpıdayüzlerce örneğini vereceğim ve benzeri anlama gelen cümleler gösterebilirim. ” Bu ülkeyi yahudiler ve masonlar kurdu, osmanlıyı yıkıp adına Türkiye dediler” “Bu ülke bir tek türklerin değil, kürtlerinde ülkesi, adı niye türkiye?” hatta şimdilerde başbakanın ekonomi danışmanı olan yiğit bulut hafızamda kaldığı kadarıyla aynen şu ifadeyi kullanmıştır. “Türkiye cumhuriyetinin sonu geldi, artık yeni bir isim düşünmeye başlamanın zamanı geldi, suudi arabistanda, fasta, cezayirde bizim paramız geçiyor, sınırlarımız aslında genişledi, Türkiye cumhuriyeti ismi buna ayak uyduramıyor” işte bu ve benzer Türkiyeyi, Atatürkü kötüleyen söylemlere cevaben gelişmiş tepkiden bahsediyoruz. Elbette osmanlıyı kötülemek kabul edilemez, bunu tartışmıyorum bile. Sadece demek istediğim memlekette gizli bir bölünme var, ve malesef hükümet bu tehlikeyi bilinçli olarak körüklemekte. Gündemde diye söylüyorum, ilker başbuğ için araştırın , aratın “mason ilker başbuğ ” deyin ve meşhur israildeki ağlama duvarında ki resmini görün yorumları okuyun, sonra kendi sitesinden diğer fotoğraflarına bakın , yine aynı gün çekilmiş mescidi aksada aynı kıyafetler ile namaz kılarken. Niyet kötü olunca, haber ona göre sunuluyor, inanmak isteyende ona inanıyor. Tıpkı bugün Atatürk ‘ü islam karşıtı ve osmanlı karşıtı göstermek gibi, Atatürk osmanlıyı satanlara karşıydı. Tarih ortada. Neyse konu dallanır , uzar gider. Özetliyecek olursak geçen palalı saldırganla ilgili bir mesajıma ” Hepinizi paladan geçirmek lazım, biz osmanlı çocuğuyuz , siz Atatürk gibi onun bunun çocuğusunuz ” diyen arkadaşa , bende şu cevabı vermiştim “osmanlı dediğin koca toprakları batırdı, borca girdi, yetmedi sattı. Serv antlaşması ortada, madem osmanlı özlemin var, git sana vaad edilen topraklarda yaşa, ama baban kim belli, yaşadığın ülke belli, dilin belli dinin belli diye seni parçalanmış osmanlının içinden küllerinden doğarak ülkeyi kuranlara sataşma. Ne bir müslümana yakışır , ne bahsettiğin osmanlı erkeğine” Malesef densizlere öfke ile böyle cevaplar verebiliyor insan.

  • müjdat sayar dedi ki:

   Eğer benden büyüksen ellerinden, küçük isen gözlerinde öperim tamda düşündüğüm hissettiğim yazıyı yazmışsın

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.