Atatürk’ün son meclis konuşmasından


Vay be, ne yalan söyleyeyim canlı kanlı Atatürk’ten böyle ifadeler duymayı beklemiyordum. Gökten kitap indiğine inanan biri olarak incindiğimi söyleyebilirim.

Can Dündar’ın Mustafa isimli belgeselinden alınan 1 Kasım 1937 tarihli bu konuşmanın tam metnine TBMM arşivlerinden ulaşabilirsiniz.

ZORUNLU AÇIKLAMA
Bu video yüzünden siteyi takip etmeyi bırakacağını söyleyen arkadaşlar: Lütfen bir ara sakin kafayla aynanın karşısına geçin ve kendinize bu kararı neden aldığınızı sorun, eğer cevabınız “Caner Atatürk’e hakaret etmişti” ise ya okuduğunu anlama güçlüğü çeken bir yapınız var ya da insanlar Atatürk hakkında “kalbimizde yaşıyor, saat 9’u 5 geçe Atam Dolmabahçe’de” gibi cümlelerden farklı şeyler söyledikleri zaman garip bir biçimde hakaret ettiklerini düşünmeye eğilimlisiniz. Olsun, ben her iki şekilde de kararınızı destekliyorum.

Gerizekalı olmadığım için insanları inançları veya düşünceleriyle yargılamıyorum. Dindar yakınlarım, ateist akrabalarım, agnostik tanıdıklarım ve neye inandıkları hiç umrumda olmayan müşterilerim var, patates püresine tapınıyor olmaları bile onlarla ticaret yapmama veya herhangi bir şekilde etkileşimde bulunmama engel değil, zira inancım bana “Senin dinin sana, benim dinim bana” şeklinde öğütlüyor.

Eğer Atatürk’ün X futbol takımı hakkında olumsuz şeyler söylediğini duysaydım bir X takımı taraftarı olarak muhtemelen yine incinirdim ve emin olun insanların ellerinde meşalelerle kapıma dayanacaklarını bilsem yine de incindiğimi dile getirmekten çekinmezdim.

ZORUNSUZ ANEKTOD
Ortaokul 1. sınıftayken okulumuz bir orotaryo gösterisi düzenlemişti, ben de bu gösteriye seçilmiştim ve şu mısraları ezberlemiştim:

Ben “Bandırma Vapuru”
Esme rüzgar esme, halim perişan / Mustafa Kemal’im güvertede
Ben Karadeniz’de dalgalarla boğuşan / Küçük köhne bir tekne
Baştan ayağa dek iman dolu / Bu hasretlik daha ne kadar uzar
Uçmak isterdim Samsun’a doğru / Bakışlarım kararır, gözlerim dolar.

Bu sözler beni o kadar etkilemişti ki Atatürk’ün Samsun’a nerdeyse dört taraftan su alan el yapımı bir salla çıktığını düşünüyordum ve anlatılan sahne zihnimde canlandıkça gözlerim doluyordu. Uzun zaman sonra Bandırma Vapuru‘nu gördüğümde gözlerime inanamamıştım.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

54 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir