Atatürk’ün son meclis konuşmasından


Vay be, ne yalan söyleyeyim canlı kanlı Atatürk’ten böyle ifadeler duymayı beklemiyordum. Gökten kitap indiğine inanan biri olarak incindiğimi söyleyebilirim.

Can Dündar’ın Mustafa isimli belgeselinden alınan 1 Kasım 1937 tarihli bu konuşmanın tam metnine TBMM arşivlerinden ulaşabilirsiniz.

ZORUNLU AÇIKLAMA
Bu video yüzünden siteyi takip etmeyi bırakacağını söyleyen arkadaşlar: Lütfen bir ara sakin kafayla aynanın karşısına geçin ve kendinize bu kararı neden aldığınızı sorun, eğer cevabınız “Caner Atatürk’e hakaret etmişti” ise ya okuduğunu anlama güçlüğü çeken bir yapınız var ya da insanlar Atatürk hakkında “kalbimizde yaşıyor, saat 9’u 5 geçe Atam Dolmabahçe’de” gibi cümlelerden farklı şeyler söyledikleri zaman garip bir biçimde hakaret ettiklerini düşünmeye eğilimlisiniz. Olsun, ben her iki şekilde de kararınızı destekliyorum.

Gerizekalı olmadığım için insanları inançları veya düşünceleriyle yargılamıyorum. Dindar yakınlarım, ateist akrabalarım, agnostik tanıdıklarım ve neye inandıkları hiç umrumda olmayan müşterilerim var, patates püresine tapınıyor olmaları bile onlarla ticaret yapmama veya herhangi bir şekilde etkileşimde bulunmama engel değil, zira inancım bana “Senin dinin sana, benim dinim bana” şeklinde öğütlüyor.

Eğer Atatürk’ün X futbol takımı hakkında olumsuz şeyler söylediğini duysaydım bir X takımı taraftarı olarak muhtemelen yine incinirdim ve emin olun insanların ellerinde meşalelerle kapıma dayanacaklarını bilsem yine de incindiğimi dile getirmekten çekinmezdim.

ZORUNSUZ ANEKTOD
Ortaokul 1. sınıftayken okulumuz bir orotaryo gösterisi düzenlemişti, ben de bu gösteriye seçilmiştim ve şu mısraları ezberlemiştim:

Ben “Bandırma Vapuru”
Esme rüzgar esme, halim perişan / Mustafa Kemal’im güvertede
Ben Karadeniz’de dalgalarla boğuşan / Küçük köhne bir tekne
Baştan ayağa dek iman dolu / Bu hasretlik daha ne kadar uzar
Uçmak isterdim Samsun’a doğru / Bakışlarım kararır, gözlerim dolar.

Bu sözler beni o kadar etkilemişti ki Atatürk’ün Samsun’a nerdeyse dört taraftan su alan el yapımı bir salla çıktığını düşünüyordum ve anlatılan sahne zihnimde canlandıkça gözlerim doluyordu. Uzun zaman sonra Bandırma Vapuru‘nu gördüğümde gözlerime inanamamıştım.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

54 Yorum

 1. bymfy dedi ki:

  Çok şaşırmadım çünkü eserlerine bakılınca insanın ne düşüneceği ortaya çıkıyor az çok.
  ‘?BİZ HAKİMİYETİ GÖKTEN ALIP İNSANLARA İNDİRDİK??  bu söz M.kemal e mi ait merak ediyorum.

 2. Mehmet dedi ki:

  Dr Rıza Nur’un Hayatım ve Hatıratım kitabını okuyunca daha çok incineceksiniz.

 3. recep dedi ki:

  Şimdi sizin yaptığınızın hükümetin yaptığıyla arasında pek bir fark yok. Keşke kurmasaydı şu ülkeyi, keşke yapmasaydı reformları neden bu millet bu adama bu kadar kin duyuyor… Video’ya baktığımızda laiklikten bahsediliyor düz mantık algılanırsa tabi hakaret gibi gözüküyor ama değil.

  ?Bu millet şunu biliyor mu! Bu gezegenin en doğusundaki (ve batısındaki) sabah ezanının ilk okunduğu camiyi Mustafa Kemal Atatürk yaptırmıştır.?

  Bunun gibi birçok örnek var Peygamberimizin mezarının yıkılacağı ve Atatürk’ün ordularımla gelir orayı başınıza yıkarım demesi bunlarda birer gerçek..
  Fakat ben bu videoda bir inlik bir cinlik olduğunada inanıyorum çünkü Atatürk’ün gerçek sesi değildir ve dudak haraketlerine bakarsanız sanki başka bişy diyor gibi geliyor..

  ve son olarak sizi takip eden biri olarak böyle bir günde Zafer Bayramı’nın ardından bunu yayınlamanız gerçekten beni incitti :) hayatınızda başarılar dilerm

 4. ahmet dedi ki:

  Çok narin bir konuda güzel pir paylaşım olmuş.

  Hayat gittikçe normalleşirken artık her şey seviyeli bir şekilde taştışma’ya açık hale gelmeli, koruyucu perdeler kalkmalı herkes neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmeli..

 5. Kamil dedi ki:

  Eminim konu altına bir çok “Yazık yaaa :/” şeklinde yorumlar gelecek, ve hatta ” Mustafa Kemal Kurân’a hakaret ediyor!” denilecek.  Ama ben bu konuşmasında daha çok dinimizi bugünkü zavallı konumuna getirmiş kodaman adamlara söylediğini düşünüyorum, evet Mustafa Kemal “biz ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz” demiştir, ve ben de buna katılıyorum. Öyle de olmalı, ama bunu “Atatürk Kurân’a hakaret ediyor!”  şeklinde yorumlayanların fasulye beyinli sürü psikolojisine sahip patavatsız insanlar olduğunu düşünüyorum. Tıpkı Mustafa Kemal’in kendisine “Atatürk” denilmesini istemediğini çünkü bunun “En büyük Türk, ve Türklerin atası ” anlamına geldiğini söyler. Ben hayatımda kendisine ” Bir ırkın atası ” diye isim verdiren bir lidere rastlamadım.

  Bir arkadaş aynen şöyle demişti bir keresinde; “Siz hiç Atafransız Ataingiliz gibi bir sıfata rastladınız mı ? Klasik bir laf vardır Atatürk olmasa sen şimdi şöyle şöyle olurdun. Peki Fatih Sultan Mehmet olmasa Kanuni Sultan olmasa Yavuz Sultan olmasa başta Mustafa Kemal olmak üzere siz ne olurdunuz ? Sizin toprak savunabilmeniz için önce savunacak topragınızın olması lazım İstanbulu düşmandan koruyabilmek için İstanbulun sizin olması lazım. Bu toprakları kim fetheti kim sınırları genişletti kim Avrupayı dize getirdi. Atatürkü peygamber Anıtkabiri kabe gibi gören zihniyetten fazlası beklenmesi yanlış olur sanırım.”

  Bundan bir kaç yıl öncesine karar Musrafa Kemal’in gerçek sesinin incecik olduğunu düşünürdük, daha yeni bulundu orijinal sesine ait kayıtlar…

 6. Caner Öncel dedi ki:

  Beyler sakin olun konu hassas bir konu ve herkes bu konuyla ilgili hemen kutuplaşmaya hazır. Atatürk bu konuşmasında açıkca dinin dogma, Kur’an’ın gökten indiği “sanılan” bir kitap olduğunu söylüyor, bunun laiklikle felan bir alakası yok. Benim incindiğim nokta da bu ve inançlı bir insan olarak sanırım incinmeye hakkım var.

  Atatürk ile edilen tüm kelamlarda bilinçsizce savunmaya geçmeye ve reaksiyon göstermeye o kadar alışmışız ki şu yazımda en ufak bir karalama, hatta eleştiri bile olmamasına rağmen ne yazık ki bir sürü hakaret içeren yorumu silmek zorunda kaldım.

 7. Muhammet dedi ki:

  videoya dikkat ettim de video bazı yerlerden kesilmiş çarpıtma gibi.
  hem konuşma laiklik ile ilgili, konuyu bilmeden izleyince hakaret gibi geliyor. o sadece “din ayrı konu, devlet ayrı konu” diyor. “devleti din adamları değil laikçe ve demokratikçe seçilen insanlar yönetecek” diyor bence.

 8. Pesimist dedi ki:

  konu Mustafa Kemal olunca videolar ya çarpıtılmıştır, ya montajlıdır. Çünkü o bir “kul” değildir. O bir insan olmaz olamaz, bizden meziyetli ve üstün yeteneklere sahiptir. Seyyid onbaşıyı sallamayız ama M.Kemal nerdeyse ilah olmuştur gözümüzde. Yeri gelmiş 57. alaydan çok 57. alaya söylediği sözler itibar görmüştür. Şunu bilin ey insanlık Atatürk Türk’ün atası değildir. okay? Türk’ün atası Metehan Teoman Kürşad Osman bey vs. varken Atatürk isminin nasıl yardakçı bir çevre tarafından M.Kemal’e verildiği aşikardır. Mustafa Kemal Mareşal dir ve Gazi dir. Askeri bir dehadır, gerisi teferruattır. Teferruatlar kraldan fazla kralcı olan Atatürkçü geçinenleri fazlasıyla rahatsız edecek niteliktedir. Mustafa Kemal’in sırtından geçiceneceğimize kendimize yeni dehalar yetiştirmek için uğraşsaydık keşke… 

 9. ali hıdır dedi ki:

  Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadelerine sonuna kadar katılıyorum. Osmanlı Devleti’nin yıkılma sebebi son 200-300 yıl incelendiğinde görülüyor ki dogmatik düşünce biçiminin Osmanlı yönetim biçimini ele geçirmesidir.
  Dogmatik düşünce nedir?Asla değişmeyeceği kabul edilen mutlak değerleri kabul eden, bu bilgilerin mutlak hakikat olduğunu, inceleme, tartışma yahut araştırmaya ihtiyacın olmadığını savunan anlayıştır.

  Şimdi bir yeni kurulan bir devletin ki yıkılan koskoca osm.imp.’nun son yy.larda bilimi,sanatı,teknolojiyi red ettiğini düşünürsek Din gibi dogma düşünceler içeren bir kurallar manzumesinden esinlemesi düşünülümezdi ki Yüce Atatürk’te aynen buna inanıyordu.
  Buradan kimse bizlerin haşa din veya Kur’an düşmanı olduğu sonucunu çıkarmasın. Yüce Peygamberime ve O’nun yüce emaneti Kur’ana inancım tamdır.
  Ülkemizde ve Dünya’da Din ne yazık ki tüm toplumların en zayıf yeri olmuştur. Din her zaman siyaset,ticaret ve kişisel çıkarlar için kullanılmıştır.Yüce Atatürk’ün işaret ettiği yer Din kuralları ile Devlet İşlerinin yürütülemeyeceğidir. Dini kurallar ile yönetilen devletlerin halklarının ne halde oldukları aşikardır. Suusi Arabistan buna en iyi örnektir.

  Atatürk Osmanlı’nın külleri arasından Yunan devleti kurmamıştır ! Türkiye Cumhuiyetini kurmuştur. Teoman,Osman bey,Orhan bey,Atilla ne ise Atatürk te O’dur. Türk Devletlerini kuranlar başımızın tacıdır.Çünkü Türk olmak başlı başına gurur kaynağımızdır. Manavdan sebze meyve seçer gibi Türk Büyüğü seçilmez. Bir damla kanım var o da Atatürk’e ve Türk Milletine feda olsun.

 10. toprak dedi ki:

  one minute…………….sizler olayın bütününe bakmıyorsunuz…kimbilir ulu önderimiz bu 45 saniyelik konuşmadan önce neler neler söyledi kimbilir nedemek istedi… siz neticeye değil haticeye bakıyorsunuz…yada onu bunu boşverin neler neler yaptı..sizler şimdi kalkıpda 45 saniye ile yada bir kaç cümle ile Atatürk’ü mü yargılıyorsunuz? veyahut yargılama yoksa bile onun gerçek niyetinin bu olduğunumu sanıyorsunuz? resmin bütününe bakın..Atatürk dine kurana saygılı olmasaydı şimdi sizler ne şartlar altında yaşıyordunuz ,bir tane cami bulabiliyormuydunuz?müslümanlığın m sini tanıyor olabiliriydiniz…yada, size neyse ya…. iki cümleye inanan insanlara ne anlatabileceğimi düşünüyorumki???? ne desem boş.. sanada caner yakıştıramadım…dahada gelmem buraya zaten…

 11. Pesimist dedi ki:

  @ali hıdır

  Gazi diyorki “Biz ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil doğrudan doğruya hayatın kendisinden alıyoruz.”  Sen diyorsunki Kuran’a inancım tamdır. Arkadaş, hem inancın tam hemde dinin dogmatizmin devlete hakim olmasının sakıncalarından bahsediyorsun. Kuranın ayetlerine inancın tam ise bu nasıl sende dogmatik bir etki bırakıyor? Allah’ın adaletiyle hükmetmiyorsan, Kuran’a gösterdiğin önem nedir? Gazi’nin bu kadar tartışmaya müsait olmasının sebebi, kendi bireysel inancı ya da inançsızlığı değildir. Söylendiği gibi bir devlet kuruluyor ve bu devlete liderlik makamında olan kişi inançsızlığı açıktan aleni olarak empoze ediyorsa ve bunu devlet politikası olarak belirliyorsa ve sen de bu politikayı benimsiyorsan hiç kusura bakma adalet anlayışlarımız çok farklı olacak haliyle. Burada konuşulan şeylerden Gazi’nin aşağılandığı hakaret falan edildiği zannedilmesin, bu konuları konuşamamanın verdiği ızdırabı çekiyoruz her zaman. Şunu tekrarlıyorum Türk’ün atası çocuğu olmamış soy sahibi olmayan birisi olamaz.  Osman Bey ne ise Gazi o değildir malesef olamaz da, hem Osmanlının yönetim biçimini dogmatik değerlendirip bundan yıkıldı deyip hemde Osman-Orhan Bey ne ise Gazi’de odur nasıl diyebiliriz?

 12. Caner Öncel dedi ki:

  Tamam @Toprak, sen buraya gelmeye devam et diye bir daha Atatürk’e alınmayacağım söz.

 13. Pesimist dedi ki:

  @toprak

  ne şartlarda yaşardık bir söyle bilelim hocam? Sultanahmet caminin ahır olarak kullanılmasından mı bahsedelim? Ayasofyanın müze olmasından mı?  Hamaset yapılacaksa boşuna konuşmayalım zaten. Farklı görüşteki arkadaşlar önce Gazi’nin normal bir insan olduğunu kabul etmeli yoksa haybeden yere karşılıklı atışıp dururuz, bir çözüm de bulunamaz. 

 14. ali hıdır dedi ki:

  Yeryüzünde Allah?ın adaletiyle hükmedilen,yönetilen ve halklarının yüzü gülen bir müslüman coğrafyası bulamazsınız. Bu konudaki düşünceniz tamamiyle ütopik.

  Din veya şeriat ile ile yönetilen ülkelerde Allahın Adaletinin olması gerekir. İnsana verilen değer ve İnsan Hakları da bunun en büyük göstergesidir. Ancak hiçbirin de adaletten, demokrasiden, insan haklarından eser yok.

  Sorun nerede peki ?
  Sorunun temelinde demokrasinin olmaması, diktatörlük, totaliterizm, monarşi, oligarşi ve despotizm gibi sistemlerin olmasıdır.

  Tunus, Mısır, Libya,Pakistan,Malezya ve benzeri ülkelerde liderlerin kendileri, eş ve dostları ile aile fertlerinin ve kısmen de aşiretlerinin ülke yönetiminin tepe noktalarını işgal ederek ve yolsuzluk yaparak devlet ve toplumun kaynaklarını nasıl kişisel servete dönüştürdüklerini gördük. Halk sefalet içindeyken aile çevreleri habire servet yapıp lüks içinde yaşamıştır.

  Dünya ve Türk Tarihini çok okuyan Büyük Atatürk’ün hedefi Din işleri ile Devlet işlerinin ayrı ayrı yürütülmesidir. Çünkü din dediğiniz kavram esasında bir inanç sistemidir. İnanç ise Allah ile Kul arasındaki bağlılıktır. Diyanet İşleri Başkanlığını kuran Atatürk’ün din ile ilgili görüşlerini burada yazmaya dahi gerek görmüyorum..

  “Türk?ün atası çocuğu olmamış soy sahibi olmayan birisi olamaz…” bu sözünüz tamamen saçmaladığınızın ve temelsiz düşüncelerinizin delili durumunda.
  Evlenmek,boşanmak veya çocuk yapmamak kişilerin bireysel düşünceleridir. Bundan dolayı Yüce Atatürk’ün Türk Milleti çin verdiği mücadeleleri veya kazandığı savaşları çocuk yapmadığı için yok mu sayacağız !.. Bu sakat ve bağnaz bir dünya görüşüdür bunu bilin lütfen.

  Osmanlı İmparatorluğunda ÇOCUĞU OLMAYAN padişahların isimleri aşağıda bakalım buna ne diyeceksiniz !..

  II.SÜLEYMAN I. MAHMUD III.OSMAN III.SELİM I.MUSTAFA

  Siz bu padişahları yine Türk’ün atası olarak görecek misiniz merak ediyorum doğrusu.

  “Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız.Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.” Mustafa Kemal Atatürk

  Osmanlı’nın torunuyuz demek sadece kuru bir söylemdir önemli olan Türk olmayı başarabilmektir. Atatürk Türklüğünü bizlere Bağımsız bir Vatan bırakarak ispat etmiştir.Sıra biz de. O emaneti korumak lazımdır. Bunu geçmişimize küfür ederek başaramayız.

  Sevgili arkadaşım Atatürk bu ülkenin hayat şartıdır. Din kisvesine bürünerek yüce Atatürk’e saldırmaın moda olduğu ahir zamanda yaşıyoruz. Kim ne derse dersin,kim ne iftira atarsa atsın “İnsanlar göremese de Yıldızlar vardır ve var olacaktır.”

  Atatürk’e ve Türk Milletine kanım ve canım feda olsun.

  Saygılar.

 15. recep dedi ki:

  Savaş zamanı, insanlar evden çıkmaya korkuyor, kadın kız demeden tecavüze uğruyor, yaşlı genç demeden öldürülüyor, cepheye giden askerin ayağında yarım çaput bağlı evlerden çorap toplanıyor 1 avuç pirinç 1 avuç nohut 1 avuç mercimek ve varsa Türk milleti yok oluyor nerde osmanlı? ben osmanlı düşmanı değilim gurur duyuyorum onlar benmde Atam amma ve lakin kanuni döneminde olduğu şaşalı bir dönemde değiller… ve bir asi mavi gözlü insan buna karşı durmak için kanında ki Türk kanı çoşarcasına ordan oraya koşuyor nasıl bir çare bulabilirim diye bence bu adam bu ırkı yok olma derecesinden alıp kurtardı ve o yüzden Türklerin Atası olmayı hakediyor..

 16. Mahmut Yaşar dedi ki:

  Ben Atatürk’ün bu denli dinlere saygısı olmayan biri olarak görmüyorum. Video çok eski ve üzerinde oynanma ihtimali çok yüksek. Atatürk’ün annesi ve babası son derece dinine düşkün insanlardı. Kendisi de bu nedenle dini eğitimi çok iyi şekilde yetiştirildi. Meclis açılışını imam duası ile yapan bir insanın bu denli şuursuz konuşacağını aklım hiç almıyor.

 17. Berkan dedi ki:

  Şuursuz konuşma diyen arkadaş, sana sadece bişey diyorum, dur ve bir iki dakka düşün bence…
  Admin sende sayfayı kontol et bence TBBM ne? bu ülkenin bir tane meclisi var o da “TBMM” …

 18. Pesimist dedi ki:

  Yav arkadaşım senin bahsettiğin padişah sistemi Hanedanlıktan gelmektedir biliyorsun değil mi? Oğul yoksa Soydan gelen Amcazadeler vardır, Oğlu olmayanların yerine amcalar yada amca çocukları geçmiştir. Kaldı ki sen yazdıklarımı okumuyorsun anlaşılan ben osmanlı torunuyuz mu dedim bizim atalarımız sadece osmanlı mı dedim? 40 çeriyle Çin sarayını basan Kürşad Gazi’den niye daha az değerli size göre? Niye Kürşadçı değilde Atatürkçü? Sorunu bu kadar güzel tespit ediyorsun madem,  asıl sorunun din odaklı olduğunu görmemek için kör olmak gerek. Bak sorun Gazinin evlenmesi vs. değil ben bunları irdelemiyorum, irdeleyecekte değilim kişisel tercihlerini. Sorun “Atatürk” isminin kasıtlı olarak verildiğinden bahsediyorum. Bunun günahını Gazi’ye yüklemiyorum ben, size ve sizin gibilere yüklüyorum. Kendinde bir olağanüstülük olmadığını söylediği halde olağanüstülük atfediliyor. Leyhte yazdığınızı sandığınız her cümle hamasetin ta kendisidir. Tekrar söylüyorum Gazi’nin şahsını tartışmam hiç bir zaman, beni ilgilendirmez inancı inanmaması vs. Ama bir toplum oluştu, ve bu toplumun fertleri Gazi’nin sırtından geçinmeyi çok iyi becerdi.  Neyse uzatmaya gerek yok, hamasete devam ediyorsunuz. 

  @recep cevap vermeyecektim şu yazına ya “ırkı yokolma derecesinden aldı kurtardı”  lafını gördüm ya duramadım. Kazım Karabekir – Enver Paşa- Fevzi Çakmak vb.  garibim boşuna uğraşmışlar bu memlekette meğer. doğum-ölüm tarihi anne baba isminden başka neyini biliyorsunuz Gazi’nin acaba… 

 19. Eren dedi ki:

  Bu tartışmalar son derece gereksiz ve yersiz. Türkiyede 3 tip Atatürkçü var, birincisi Atatürkçüyüm diyenler, ikincisi Atatürkçülükten geçinenler, üçüncüsü Atatürkün fikirlerini benimseyen seven Atatürkçüler. Hakaret de edebileceğimiz yanlışları olmuştur, alkışlayacağımız doğrularıda olmuştur. Ara sıra kendide ifade etmişdir. Harf inkılabında “Bir milletin hafızasını sildik, yanlış yaptık” gibi. Bütün liderlerin hataları olmuştur, padişahlardan da öyle Yıldırm Beyazıtın Ankara savaşı mesela. Kimse gühansız değil ama kimsede yüce değildir. Bizde asıl sorun Atatürk daha fazla abartılarak liderlik konumuna oturtulmuş ve öyle bir duruma genilmişti, her dediği doğru, her yaptığı doğru ve asla eleştirilmez. Senin bu konuşması incitmiş benim ise 1932 deki arapça ezan yasağı, Atatürk o zaman cumhurbaşkanı ve inönü başbakan, sen inanıyormusunki Atatürkün onayı olmadan bu kanun çıkar. Bu saatten sonra tüm tartışmalar beyhude ve tehlikeli. Çok büyüttük çok abarttık ve bu uzun zaman sürdü, 1 günde hiç birşey değişmez. Dr Rıza Nur un 3 ciltlik o eserini bilirim. :) okusanız dibiniz düşer, Herkes herşeyi biliyor arkadaşlar. Bu saatten sonra yapılacak tek şey saygı duymak sevmeseniz bile. Sonuçta onun devrinde yüzlerce komutan vardı, ihale Mustafa Kemale kaldı, keşke diğerleride daha atak olsaydı onlar Cumhurbaşkanı olsaydı, kendi elleri ile verdiler başkomutanlığı ve yetkileri. Mustafa Kemal zorla istemedi ya, zorla verdiler. sonrada arkasından bağırıp çağırmak hakaret etmek olmaz. Ben inanıyorumki ülkemizde gün gelecek bugün dillenemeyenler dillenecek, tabular değişecek, herkes herşeyi konuşup tartışabilecek, ama şu an değil. sadece birbirimizi kırarız böleriz. Saygılar efendim.

 20. Serdar ERMAN dedi ki:

  Sevgili Caner;

  Uzun zamandır takip ettiğim blogunu bugün itibari ile listemden çıkarıyorum. Umrunda olurmu bilemem. Senin gibi bilgili olduğunu düşündüğüm birisi bu video’ nun ne anlatmak istediğini anlamaması beni çok kırdı. Bugün müslüman isek bunu kimlere borçlu olduğumuzu bilmemiz gerekir. Onun bunun çocuğu olmadık Türk evladı Türk doğduk. Müslüman doğduk. Bu video’ yu defalarca izlersen oradaki gizli özneyi anlayabilirsin. Bu sitede bir gün Atatürk’ e dil uzatılacağını asla aklıma getiremezdim. 3 kuruşluk ciğeri olmayan itler sayfanda laf söylüyorlar Atatürk’ e. Sen daha anlam çıkaramadığın 45 saniyelik video’ ya kırıldın ama benim ve benim gibi düşünenlerin şu anda yaşadığı üzüntüyü tahmin edemezsin.

 21. Caner Öncel dedi ki:

  Sevgili Serdar:

  Ben hiç kimseye “incindiği” veya “yanlış anladığı” için alınmam. Eğer öyle olsaydı emin ol aynen senin gibi yapar ve o kişilerle tüm bağlarımı koparırdım.

  Videoya gelince; eğer Türkçe biliyorsam bu videoda ne söylenmek istendiğini gayet açık bir şekilde anlıyorum ve bunun beni incittiğini söylüyorum, Atatürk’e dil uzatmak bunun neresinde Allah aşkına?

  Diğer insanların görüşleri beni bağlamaz, bu sitede şimdiye kadar her türlü konuda saygı çerçevesinde yapılmış olan tüm yorumları onayladım, küfür etmemiş, reklam yapmamış bir tek kişi bile çıkıp “Caner şu şu konudaki yorumumu onaylamamıştı” derse hiç durmam bu siteyi o an kapatırım.

 22. ali hıdır dedi ki:

  Atatürk?ün önderliğindeki Türk Milleti?nin Batı emperyalizmiyle olan çatışması kadar, gerek Padişah Vahdettin?le, gerek İstanbul hükümetleriyle, gerek İttihatçılarla, gerekse de mücadelede yer almış diğer insanlarla çatışmaları olmuştur.Kimi mücadele yöntemleri konusunda, kimi mandacılık meselesinde, kimi saltanatın ve hilafetin kaldırılması konularında Atatürk?le karşı karşıya gelmiştir. Bu isimlerin bazıları zamanla tasfiye olmuş, bazıları daha sonra Atatürk?e karşı siyasal mücadeleye girmiştir. Hatta tartışmalar ve düşmanlıklar Atatürk?e suikast düzenlemeye kadar gitmiştir. Türkiye?de Atatürk?le ve Cumhuriyet?le kavgalı olan kesimler Rıza Nur etrafında birleşmekte. Bu kesimler ırkçı ve İslamcı bir milliyetçilik anlayışını savunanlarla gericilerden oluşmaktadır.Rıza Nur?un politik hayatında önemli bir yer tutan Hürriyet ve İtilaf Fırkası?ndayken giriştiği en büyük iş Arnavutluk isyanıdır. Şeriatçılık ve liberalizmin birleştiği parti, siyaseten de Türklük karşıtıdır. Zamanla kendisini Türkçü ilan edecek ve ırkçılık yapacak olan Rıza Nur ise o zamanlar Türklüğe karşı çıkmaktadır.

  Dr.Rıza Nur’un kaleme aldığı kitaptan alıntılar:
  Rıza Nur Atatürk hakkında ipe sapa gelmez pek çok iddia ortaya atarken, kendi özel yaşamı hiç de iyi değildir. Çocukluğunda ve Tıbbiye günlerinde cinsel tacize uğramıştır. Anılarında şöyle anlatır:

  ?… Beni Nisi Köyü?nün üstünde fenerin yanında kuytu bir yere götürdüler. Çırak tüfenki birden kaptı. Hepsi birden üşüşüp kamalarıma aldılar… Sonra yaşlı adam tabancasını çekti ve bana ?Çöz yoksa öldürürüm? dedi… Derhal yerimden fırladım. Tabancaya bakmayıp herifin üstüne atıldım. Herif bana müthiş bir tokat attı. Gözlerimden şimşek çaktı… Yaşlı çırak da onunla beraber. Bu iki kişi ile bilmem ne kadar uğraştım…. Nihayet bayılıp yere yıkılmışım, ağzımdan köpükler fışkırmış, cansız kalmışım. Öldü zannedip bunlar da kaçmışlar. Gözümü açtığım vakit yanımda kimse yoktu. Kendime baktım. Bende hiçbir şey, hiçbir fena alamet yoktu… Kalktım gittim.?

  Benzer bir olay da Rüştiye günlerinde başına gelir:

  ?…Bir gün beni evine kalmaya çağırdı. … Uyumuşum. Bir aralık birden uyandım. Anladım ki karanlıkta biri yatağımdan donumu çekiyor ve kesiyor. Yataktan fırladım. Adam derhal kaçtı. Baktım donum kesilmiş. Artık uyuyamadım.?

  Bunların dışında Rıza Nur?un sapık yönleri de vardır. Rıza Nur, hatıralarında teyzesinin kızına tecavüz etmeye kalktığını da itiraf etmiştir. Rıza Nur?un hayatındaki çarpıklıklar bunlarla bitmemektedir. Nur yine hatıralarında 17 yaşında bir erkeğe aşık olduğunu da itiraf etmektedir. Hatta bir ara kadın olma isteği de duymuştur.

  Benzer çarpıklıklar evliliğinde de olacaktır. Karısı Rıza Nur?a hakaretler eden ahlaksız diye tabir ettiği birisidir. Aynı zamanda morfinmandır. Rıza Nur?u da aldatmaktadır.

  Bu yaşadıklarının etkisiyle Rıza Nur?da paranoyak ve kıskanç bir ruh hali belirmiştir. Sürekli kendisini över. Etrafındaki insanların kendisini çekemediğini ve zarar vermek istediğini düşünür. Öldürülme korkusu vardır. ”

  Rıza Nur üzerine inceleme yapan araştırmacı Turgut Özakman, Nur?un hatıralarını bir psikoloğa inceleterek, onun ruhsal bozukluklarını araştırmıştır. Hatıraları inceleyen Uzm. Dr. Hasan Behçet Tokol?ün izlenimleri şunlardır:

  ?Mitomani (yalan söyleme), Fabulasyon (masal uydurma), fanteziler, megolamani, narsizm, paranoid reaksiyonlar… Hastanın affektif hayatında kin ve intikam, saldırganlık ve kızgınlık, iftira atma duygusu gittikçe artmış durumda… Bunların yanında, bu tür hastalarda görülen kandırma ve aldatmaya yeltenme, kurnazlık, oyalama ve acındırma gibi bazı hususular bu kişilik tablosuna eşlik etmektedir… Hastalığı hakkındaki teşhisim, çok kısa bir ifade ile şudur: Psikopatik bir zemin üzerinde panaroid reaksiyon. Yani çok ağır bir ruhsal bozukluk tablosu.?

  Dr.Rıza Nur gibi sapık ruhlu bir soysuzun Yüce Atatürk ile kıyaslanması İnsanlık adına,Türk Tarihi adına utanç duyulacak bir davranıştır.

 23. Can Berk dedi ki:

  Videoda laiklik hakkında konuştuğunu hepimiz anlamış durumdayız. Burada laiklikle ilgili sorunu olan var mı ? Varsa zaten Atatürk ne dese onun için kar etmeyecektir boşuna okumasın yazacaklarımı.
  Dünya üzerinde İlahi bir adalet tarafından yönetilen ( Bizzat Allah’ın – veya tanrı mı dersiniz bilemem –  söyledikleri esas alınarak ) bir ülke var mı ? Şerri hukuk var diyebilir birileri. Ben burada açıklamak istemiyorum şerri hukukun ne olduğunu. ama ne olmadığını söyleyeyim: Allah’ın koyduğu kanunlar değil. Allah’ın, biri hırsızlık yaptığında ayağını kolunu kesin dediğini hiç sanmıyorum. 

  Ayrıca bu ülkenin yönetim şeklinde kitaplarla çelişen bir nokta var mı ? Adalet, eşitlik, özgürlük tüm bunlar kutsal kitaplarda da öğütlenmemiş midir ?

 24. Pesimist dedi ki:

  Müslüman olup bunu Gaziye borçlu olan eleman, bu sözüm sana; senin dinin sana benim dinim bana, lakin söylenenleri kuyruk sokumundan anlama okay? Gaziye hakaret etmedim ama senin gibi cücüklere çok rahat edebilirim. 

 25. errkan dedi ki:

  Arkadaşlar video çarpıtılmış veya montajlanmış bir video değildir Can Dündar’ın çok bilinen bir belgeselinden alıntıdır ve zaten konuşmanın tamamı meclis arşivlerinde vardır. Ne olur Atatürk’ün hatadan yanlıştan uzak bir insan olmadığını artık biraz görebilsek, onunda insan olduğunu kabul etsek ve objektif olarak bakabilsek, herkes kendine göre hatalı bulduğu şeylerini eleştirebilse…
  saygılar..

 26. Serhan dedi ki:

  Bilincsizce acılmıs bir konu ve bilincsizce yapılmıs yorumlar. Osmanlı hukumdarları halkını kulları olarak gorurken kendilerini sadece babalarının dölünden geldikleri için elçi sayarken Gazi pasanın biz insanız demesi insanlara batması ve bu kadar mantar beyinli insanın bir araya gelmesi üzücü. Gazi pasa hatalıdırki bu millettin bagımsızlıgı haketmediğini bile bile kurtulus mucadelesi baslatması ve temel özgürlüğünü öz iradesini halkının kendi eline karsılık beklemeden vermesi.

  • Caner Öncel dedi ki:

   Bu siteyi acarken elbette tek bilinçlinin kendisi oldugunu sanan ukala insanların, ezberden konusan robotların da yorum yapacağını hesaba katmıştım, tek hatam bir an için bile olsa at gözlüklerini cikarabileceklerine inanmis olmam. İnsanlar bazen o kadar inanarak, o kadar iyi bir sey yaptıklarını sanarak saçmalıyorlarki kendilerine gelmeleri için agızlarının ortasına yumrugu patlatasınız geliyor.

 27. Caner İLBARS dedi ki:

  Bosyere bir tartışma var herkesin düsüncesi fikri kendine . Caner arkadaşımız duyduğu cümle üzerinden incindigini söylemiş abartılıcak birşey yok kendi düsüncesidir saygı duymak ve anlamak gerekir . Yalnız toprak arkadasimizinda dedigi gibi 45 saniyeye degil bir bütüne bakmak gerekir bence .. Tarih birdir burda yapılan tartismalar ile ne kimse tarihi degistirebilir nede kutuplaşmış düşünceleri.

  Milletimiz din ve dil gibi kuvvetli iki fazilete maliktir. Bu faziletleri hiçbir kuvvet, milletimizin kalb ve vicdanından çekip alamamıştır ve alamaz. 1923 (Atatürk?ün Söylev ve Demeçleri 2, Sayfa 66-67)

  Türk milleti daha dindar olmalıdır yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime bizzat hakikate nasıl inanıyorsam bunada öyle inanıyorum? (M.Kemal Atatürk 29.10.1923 Fransız Muhabiri Maurice Pernot?ya verdiği bir demeç.)

 28. Bilgehan dedi ki:

  Elimden geldiğince kısa yazmaya çalışacağım ki okunsun isterim.:)

  Mustafa Kemal aslında tam tersini söyleseydi yani “Ben, ilhamlarımı gökten veya Allah’tan alıyorum” deseydi inananlar açısından o zaman sorun teşkil etmesi gerekirdi. Zira son peygamber Hz. Muhammet (SAV)’ dir.

  Mustafa Kemal’in ateist, din düşmanı vs. (ne diyorlarsa artık) olduğunu düşünen kişiler öncelikle kendilerine bir sorsunlar. Bu dine, bu ülkeye kendileri acaba Mustafa Kemal kadar hizmet etmişler midir?

  Yukarıda ne güzel yazmışsın Caner

  “zira inancım bana ?Senin dinin sana, benim dinim bana? şeklinde öğütlüyor. ”

  Bu öğüt inanmayanlardan çok inananlara geliyor.
  Yani özetle “Mustafa Kemal’in dini, Mustafa Kemal’e, benim dinim bana.” (Hepimiz için söylüyorum)

  Buradan ötesi Mustafa Kemal’in dedikodusunu yapmaktan ileri gitmez ki dedikodu kul hakkına girer. İnananlar bilirler ki kul hakkıyla cennete giremezsiniz. Bu ülkede yaşayanlara düşen ancak, Mustafa Kemal gibi bir lider gönderdiği için ALLAH ‘ a şükretmek ve ülkesi için daha başka ne yapabiliyorsa yapmaktır.

 29. ali hıdır dedi ki:

  Caner kardeşim bu memlekette eleştirilmez demiyorum ama eleştirilecek son kişi şuan yaşadığımız vatanı askeri,siviliyle yani Türk Milletiyle bizlere armağan eden Yüce Atatürk’tür.

  Siz veya bizler savaş mı gördük,gözlerimizin önünde paramparça olmuş cesetler mi gördük,düşman askerinin dipçiğini mi yedik,30 sene vatanın bağımsızlığı için askerlik mi yaptık,dünyanın dört bir yanına sürgüne mi gönderildik,şam da 3 ay karanlık hücrede mi kaldık ne yaptık Allah aşkına bu vatan için ! Çanakkale’de,Sakarya’da,Dumlupınar’da düşman orduları ile yokluk içinde mi çarpıştık.

  Sizlere bütün bunlar kolay geliyor galiba !

  Hainler;
  Vatanı ingiliz Amerikan emperyalistlerine satanlar,
  Doğuda kürt devleti için çabalayanlar
  Kuzeyde ermeni-rum devleti için zaman kollayanlar
  Kuvayi Milliyecilere idam fetvaları çıkartanlar …
  dururken,
  bu kadar şerefsiz,haysiyetsiz,Türk düşmanı varken
  Türk’ün makuz talihini değiştiren bir Önderde hata aramak bana hiç doğru ve vicdani gelmiyor.

  Bazı arkadaşlar kızgınlıklarından Atatürk’e sitem de bulunmuşlar. Neden kurtardı gibilerinden.Onlara da katılmıyorum. Yüce Atatürk ne yaptığını bilen bir insandı. Yüzyıllarca geri bırakılmış bir Millete suç bulup hiçbir şey yapmamak,olayları tarihin ve güçlülerin(emperyalistler) insiyatifine bırakmak Atatürk’ün tarzı değildir.

  Herkesin Atatürk sevgisi saygısı farklıdır. Kiminde azdır kiminde çok.
  Benim hayatıma şekil veren iki Mustafam vardır:
  Biri inancımın,ibadetimin kaynağı Allahın Rehberi ve ışığı Yüce Muhammed Mustafa.
  Diğeri ise özgür bir oratamda inancımı,ibadetimi yapmamı sağlayan sosyal hayatımı düzenleyen Mustafa Kemal Atatürk’tür.

  Saygılar.

 30. bymfy dedi ki:

  Adam(m.kemal)  söylemiş söyleyeceğini yorum yaparak açıklamaya gerek yok.konu  İster laiklik olsun ister ekonomi bir insan her hangi bir konuda ciddi  değerlere alttan alttan hakaret edip yok sayıyorsa bitmiştir çünkü kalpte olan bir şey dışa akmıştır. Bizim Atamız Osmanlıdır. 

 31. Cihan Aziz dedi ki:

  Şu acıklama ACİL izlenmelidir.
  http://www.youtube.com/watch?v=MUfGwrjC_As

 32. kemal dedi ki:

  Sizi uzun zamandan beri takip ediyorum. gerçekten güzel bi konuya değinmişsiniz. Aynen bende incindim. Bu arada Atatürk eleştirilemez diye bir tabir olamaz. Sadece Peygamberler eleştirilemez. Peygamberlerin her yaptığı örnek alınır. Atatürk bir peygamber değil. biz Atatürk’ün yaptıklarına tabiki minnettarız. Ama bu onun eleştirilemez biri olduğunu göstermez. 100 yıl önceki zihniyeti eleştirmezsek biz de yüzyıl önceki fikirlerle yaşıyoruz demektir. Eleştirmeliyiz ki geliştirmeliyiz. Şuanki hükümetimizin yaptığıda bu. geçmişteki herkesin yaptıklarını Sorguladı. Doğruyuda gördü. yanlışıda. Doğrusunu takdir etti. yanlışını eleştirdi. Ve şuan Türkiye’nin uluslararası areneada ne kadar büyüdüğüne hepimiz şahit oluyoruz. Sebebi de Hükümetimizin herşeye herekese objektif bakabilmesi.Bizim de öyle olmamız lazım. Atatürk’ün yaptığı güzel şeyleri övebiliriz, beğenebiliriz, ama bu her söylediğini kabul edeceğimiz anlamına gelmemeli.

 33. Pesimist dedi ki:

  @cihan aziz

  harun yahya oov yeaah; inşallah harun maşallah yahya :D

 34. azgute dedi ki:

  Arkadaşlar bu videonun son kısımları tamamen kesilerek servis edilmiştir. Atatürk’ün “gökten indiği sanılan kitaplar” derken bahsettiği , masonların şeytandan gökten aldılkları mesajlarla haberleşmelerini kastetmiştir. video kesildiği için Atatürk hakkında kötüleme fırsatı bulan kimseler boş geçmemektedir.Linke tıklarsannız Atatürk’ün dinimize ve Kuranı Kerime olan bağlılığını daha net görebilirsiniz.
  http://www.youtube.com/watch?v=MUfGwrjC_As&feature=fvwrel

 35. ahmet dedi ki:

  @azgute

  Varsayalımki video kesilerek servis edilmiş (olabilirde), diyelimki editör arkadaşımızda yanılarak burada paylaşmış. Peki sen video’nun eksik olan kısmını bulup buraya ekleseydin, bizde devamında ne söylüyor doğru şekilde öğrenseydik!

  Gidipde Adnan Oktar referans göstermeniz ne kadar doğru, Yaşar Nuri ve Zekariya Beyaz gitti yerine Adnan Oktar’mı geldi?

  Ayrıca Editör arkadaşımız “Can Dündar?ın Mustafa isimli belgeselinden alınan 1 Kasım 1937 tarihli bu konuşmanın tam metnine TBMM arşivlerinden ulaşabilirsiniz.” diyerek linkte vermiş!

  Zahmet edip okudunuzmu?

 36. Qwert dedi ki:

  youtube da videonun altında şöyle bir yorum var. Mantıklı geldi bana, bu şekilde de düşünülebilir.

  “Ata’nın burda mason localarını kapatmasından bahsettiğini nasıl anlamıyosunuz? Masonların biz yasalarımızı gökten alırız vs. gibi demeçleri vardır. O dönemde ATatürk mason localarını kapatmış ve burda onlara sesleniyor. Kuran’ı Kerim’in ilk Türkçe tefsirinin yapılmasını emreden ve diyanet işleri başkanlığını? kuran, Kuran-ı Kerim’i neredeyse ezbere bilen ve ölmeden önce Kuran-ı Kerime ve Resullah’a tam uyalım diyen birinden bahsediyoruz. İftira ediyosunuz. Lütfen”

 37. Esat Tanören dedi ki:

  Caner o at gözlüklülerin gözlüklerini çıkartmasını çok beklersin çünkü onlar zaten gözlerini de balık gözleri ile değiştirtmişler, odaklandıkları noktayı kocaman görüyorlar :):) Tabii ki her türlü görüş olacak, tabii ki birileri kızıp gidecek, birileri sevinecek. Ama birileri kalkmış Atatürk ilk camiyi yaptırdı demiş :) yok Hz. Muhammed’ in kabrini korudu demiş, arkadaşlar “Yalan söyleyen tarih utansın” diyorum sadece, yapmışsa yapmış, ki yaptıysa bile bunları acaba kendi dindarlığından mı yoksa halkın dindarlığı önünde yücelmek için mi yaptı? Bu ülkede o dönemlerde “acaba din mi değiştirsek” tartışmaları yaşanmadı mı muasır medeniyet seviyesine ulaşmak için? Ben Atatürk’ ü tabii ki ülkemin kurucusu olarak kabul ediyorum, zor savaş günlerinde liderlik etmiş, savaşın kazanılması için gerekli ateşi yakmış ve körüklemiş, bilahare de yeni bir devlet ve ülke kurarak bir şekilde show must go on demiştir, ama bu birileri gibi ona tapmamı gerektirmiyor, saygımı duyar ve gösteririm.

  Bir de olayı bu ırkı kurtardı ya bağlayanlar var ki, hepten şaşıyorum :) arkadaşlar kusura bakmayında ben şahsen kenarından köşesinden ocaklardan geçmiş birisi olarak bile diyorum ki, hangi ırk yahu? Ne ırkı, ırk ortadan kalkalı yüzlerce yıl oldu, herkes birbirine karıştı, eğer ki safkan kalsa idik bu gün bu acılı günde böyle pinekler otururmuyduk yoksa gerçekten birer savaşçı olarak hainlerin defterini mi dürerdik, bize kalan tek Türk hasleti maalesef ama maalesef ağır başlılık ve metanet olmuş, keşke hiddet ve öfke ile korkunç savaşçı hasletlerimiz kalsaydı. En fazla hala barbar Türkler derlerdi.

 38. kenkcan dedi ki:

  Atatürk ateistti. Eğer Atatürk ile çocuk yaşında süzgeçsiz zihnine doldurulan şeyler arasında seçim yapma ihtiyacı hissediyorsan bu kendi sorunun.

 39. Yusuf dedi ki:

  MUTLAKA OKU

  Atatürk’ün mason olmadığını düşünmek komik 1920 lerde iki meclis vardı neden atatürkün meclisni çağırdılar atatürk tek başna meclisi nasıl kurdu halkı nasıl topladı (subaydır sadece) Bence planlı bir şekilde başa getirildi atatürkü övenler hem düşmanlarımız gandi yada bir arabın övdüpünü görmedim hatta gandi atatürkten nefret eder. Yanlış hatırlamıyorsam Lubumbada Atatürk adına verlen ödülü almamıştı.atatürk yanlış anlatılıyor

 40. Abdullah PEKMEZ dedi ki:

  Herzaman söylemişimdir, Türkiye’nin başındaki adamların dini önemlidir ama liderlikten indirebilecek kadar önemli değildir. O lider Türk halkına zarar mı veriyor, yarar mı sağlıyor o önemlidir. Atatürk gibi askeri zekaya sahip bir insanın diniyle ne alıp veremediğinizi var? Müslümanlara karşı toplu katliam mı yapmış?

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir