Avea’nın itibarı zedelenmiş, bak sen!

degnekci-aveaBak şu işe bir yaşıma daha girdim, yüzsüzlüğe bir bak ya! Adamlar 10.000 dakika aylık sınırlandırılması olan “her yöne sınırsız” tarifesini bazı müşterilerine mesaj gönderip “sen çok konuşuyon lan, seni 1.000 dakikayla sınırlandırdık” diye emri vaki yapmışlar ve konuyla ilgili bir takım haberler çıkması üzerine de basın açıklaması yaparak “yavşaklar, itibarımızı niye zedeliyosunuz böyle haberler yapmasanıza aloo” diye nota çekmişler. Şimdi ben ve benim gibi kimseler de merak ediyorlar “hangi itibar?” diye. Bir kere en başta Avea’nın herhangi bir itibarının bulunmayışının başlıca sebebi zaten kendileri, hadi birimiz hemen şimdi müşteri hizmetlerine bağlanmaya çalışıp sormayı deneyelim “kardeş hangi itibardan bahsediyorsunuz siz?” diye, yeminle söylüyorum Matrix‘teki “mühendis”le birebir görüşme ihtimaliniz Avea müşteri hizmetlerindeki herhangi birine bağlanma ihtimalinizden daha yüksek. Adamların söylemek istedikleri resmen şu herhalde: “Biz ne kadar kötü hizmet veriyor olursak olalım kullanıcılar olarak siz ses çıkartmayın, basın olarak sizler de bu hakkını arayış durumlarına çanak tutmayın.” oldu anasını satayım, zaten güzel ülkem tüketici haklarını koruma yönünde Mozambik ile aynı kefede tutuluyor bir de hakkını arayanlar susacakmış.

Ne yazık ki bizim de bir adet “her yöne sınırsız” gibi bir isimle aylık 10.000 dakikayla sınırlandırılmış ve kendi ismiyle çelişen bir hattımız var, hani hesapta 69 TL sabit ücretle her yöne sınırsız konuşabildiğinizi iddaa ettikleri, ben bir tek fatura dönemi hatırlamıyorum ki 85 TL’den aşağı fatura gelmiş olsun. Hiç bir ekstra kullanım olmamasına karşın gelen faturalar 85 – 89 TL dolaylarında, durumu sormak üzere ve müşteri hizmetlerinin ücretli olduğunu bilerek “lan parası neyse vericem bi muhatap bulayım işimi görün şerefsizler” mantığıyla arayıp 45 dakika bekletildikten (ve o süre bana geçirildikten) sonra ulaşabildiğim çaycı olması muhtemel kız ise ne hikmetse soruları bir türlü anlamıyor.

Bakınız müşteri hizmetleri dialog özeti:
– Mirabaa ben Aylin nasıl yardımcı olabilirim?
– Son üç faturam detaylarıyla birlikte önümde  Aylin Hanım, size bu kadar geç ulaştığım için Allah belanızı versin demeden önce bi takım cevaplara ihtiyacım var; en son faturamı inceliyorum hiç bir ekstra kullanımım olmasına ve vergiler dahil herşeyi hesap makinesi ile tek tek hesaplamama rağmen 89 rakamını bir türlü tutturamıyorum, siz bu işi nasıl becerdiniz?
– Efenim internete girmişsinizdir
– Hayır GPRS ayarları dahil olmak üzere WAP MAP KOP KOP YO ayarlarının hiç biri yapılı değil
– Ememes göndermişsinizdir?!
– Hanımefendi lütfen tahminlerle konuşmayın, bakın onun da ayarları da yok, ayrıca siz benim fatura detaylarıma ulaşamıyor musunuz?
– Vergiler mergiler?
– Ulan detaylı fatura diyorum detaylı, ne vergisi ememesi “hiç bir ekstra kullanımım olmamasına karşın” lafının tam olarak neresini anlamadın? Ayrıca bu “biz geçirdik sen mutlu ol” vergisi bi önceki faturada %19 iken şimdi %24 ne yani devlet size özel vergi mi düzenliyor her ay? 
– Efenim internete girmişsinizdir…
– Senin var ya belini kırarım ama öyle bildiğin yollarla değil, acı çekersin!
– Ememes göndermişsinizdir…
– Fak yu madafaka weriz may madafakın mani biç!
– Vergiler mergiler…
– …

Öyle tahmin ediyorum ki sorduğunuz soru ne olursa olsun önünde hazır bulunan kalıp cevaplardan herhangi birini “oo piti piti” ile seçip beyin süzgecinden geçirmeden size ileten bu “insana geçiş ara formları” aynı anda ağızlarındaki sakızı boştaki elleriyle çekiştirip duruyorlar, fakat bir tek cümleyi düzgün bir diksiyonla ve sürekli olarak tekrar edebiliyorlar: “beyefendi konuşmaların sizin güvenliğiniz için kayıt edildiğini tekrar hatırlatmak istiyorum” ulan bunun benim güvenliğimle ne alakası var? Resmen olur da mahkeme yolu görünürse bak ağzına zıçarız diye tehdit ediyorsunuz, e madem benim güvenliğim bırakın güvenliğimden feragat etme hakkım olsun, ben kayıt ettirmek istemiyom mesela?!

O değil de ben böyle bol keseden firmalara hakaret edip duruyorum ya istatistiklerde her “Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü” kaydına rastladıkça inceden üç buçuk atmıyor değilim. Adamlar resmen Egonomik müdavimi oldular anasını satayım. Neyse, biiiiz bundan 50 yıl sonra Çeguvera, Mahatma, Malcolm X ile birlikte anılacaağıız! (Hani hakkını arayan ezilmiş azınlık hesabı) Biiiz Neo olacağıız! Biiiiz…

Neyse olur da bu para manyağı firmalardan biri beni mahkemeye felan verirse (ki o derece küçülebilirler) olayı mizah şeysine indirgeyip yırtabilirim sanırım. Yırtabilir miyim lan? Olaya bak yaa hakkımızı şöyle ağız dolusu küfür bile etmeden nazikçe aramaya çalışıyoruz ama yine de tırsıyoruz, nası bi metriks kurdunuz lann kapitaller?!..

Not: Avea çok saygıdeğer bir kurumdur, bu yazıda hakında yazılanların hepsi mizahtır, şakadır, var olmamış hayal ürünleridir. Herhangi bir hukuki girişim neticesinde hepsi bir kalemde inkar edilip yalanlanabilir ve tarafımca “şaka yaptım” denip Türk Tarihindeki Gelmiş Geçmiş En Büyük Döneklikler kitabında ilk sayfalar işgal edilebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. ramazan12345 dedi ki:

    Benim En sinir olduğum Şu Müşteri Hizmetlerinde Çalışan Gerizekalı bi laftan anlamayan “- mirabaa ben aylin nasıl yardımcı ola…” gibisindenkonuşan sekreterler olmuştur…
    yani yukarıdaki yazıyı gülerek okudum ama yazılanların hepsi türkiyenin opertör görüşmelerinin %70inde yaşanıyordur …
    Teşekkürler Güzel Bir Makale olmuş zevkle okudum…

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.