Az önce bilgisayarımdaki bütün font arşivini sildim


İşi tasarım olan bir insanın başına gelebilecek en kötü şey bu olsa gerek. Hayır font arşivinin silinmesi değil, font arşivini kendi elleriyle, bilinçli olarak silmesi. Ben diyeyim ikibin, siz deyin beşbin fontum Hakkın rahmetine kavuştu, ödüllü olan, nadir bulunanlar da cabası.

NexusFont Font Viewer isimli bir programcığım var (kendisinden daha önce şu yazı vesilesiyle bahsetmişim), sağolsun fontları güzel güzel listeliyor, elinizdeki metne hangi fontun daha çok yakışacağını anlamanıza yardımcı oluyor. Fakat bu gerizekalının benim bugüne kadar farketmediğim bir özelliği daha varmış: Fontları silmek. Nasıl olmuşsa olmuş bir ara Ctrl+A yapıp tüm fontları sil demişim. Bir baktım ki programda sadece 16 tane font listeleniyor (onlar da sisteme bağlı oldukları için kalmışlar). Beynimden vurulmuşa döndüm, nasıl tırstım anlatamam. Hemen büyük bir umutsuzlukla çöp kutusuna baktım vee… Evet, fontların hepsi orda duruyordu. Yüce Rabbim sevdiği kuluna önce eşeğini kaybettirir sonra buldururmuş derler ya, benimki de o hesap “sevilen kulmuşum eki eki” diyerekten sevindim.

Fontların heppisini seçtim, sağ tıklayıp “Geri Yükle” dedim, karşıma Windows kullanıcılarının aşina olduğu ve zerre umursamadığı o uyarılar çıktı, işte “font klasörü sistem klasörüdür” de, yok efendim “izinler mizinler” de bik bik. Tabi hiçbirine aldırış etmeden “okey beybi” dedim.

Demez olaydım… İnsan gider o fontları bir klasöre kopyalar, ordan alır font dizinine aktarır demi? Nerdee… Font dizinine bir baktım benim fontların yerinde yeller esiyor. Çöp kutusuna baktım, boş. Font dizinine tekrar baktım fontlar yok, çöp kutusuna baktım, e boş… Ya kendimi resmen özel mülküne izinsiz girilmiş Amerikalı gibi hissettim. Elimde bir çifte olsa windoz’a doğrultup “bayım burası özel mülktür, hemen burayı terk edin” der, havaya da iki el ateş ederdim. Çok pis sinirlendim, öyle böyle değil ama acaip sövdüm, benim kırk yıllık fontlar öylecenek ortadan kayboldu, resmen hava gazı oldu anasını satayım.

Bir süre sonra üzerime garip bir sakinlik çöktü, rahatladım. “O neydi öyle ya zirilyon tane kullanmadığım font vardı, bu vesileyle temizlik yapılmış oldu ne güzel, oh be” dedim. Sonra “Yaptığın salaklığa kılıf uydurmaya çalışma Caner, bildiğin malsın işte” dedim. “Yok ya yok, bak mis gibi oldu, artık çöplük gibi bir font deryasında yüzmek zorunda kalmayacağım” dedim. “Gece gece adamın asabını bozma, ağzını yüzünü kırarım senin!” dedim, baktım cevap veremiyorum biraz daha çıkıştım “Kimsin olum sen? Kimsin lan?” dedim. Sonra biraz vicdan yaptım, hani bir insana da bu kadar yüklenmek doğru değil diye düşündüm ama öbür taraftan da hak etmiştim.

Şimdi yetkililerden ricam şudur ki devlet bana font versin. Bana kimse “burdan yol geçecek, buralar heppi sel olur bu kadar font yükleme” demedi. Şerrefsiz Windows fontlarımı karanlık maddeye çevirdi, uzaylılara kaçırttı ve çok pis mağdurum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

22 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir