Güven Meselesi

badoo-logoDüşünüyorumda Türkiye çapında şöyle 1 milyon üyesi olan bir web sitem olsa ve sitede “şunu şunu yapmak istiyorsan gmail kullanıcı adı ve şifreni gir” gibi bir ibare bulunsa üyelerin çoğu çekinmeden şifrelerini girerler. Bir kez daha düşünüyorumda bu güveni sağlayan nedir?

Nerden esti derseniz bir kaç aydır sosyal açıdan öyle pek alakam olmayan (vakti zamanında müşteri-satıcı ilişkisiyle Msn iletişiminde bulunduğum) kimseler beni Badoo adlı yeni bir sosyal ağa davet edip duruyor. Bugün artık dayanamayıp girip baktım neymiş ne değilmiş diye fazla incelemedim ama ilk etapta Facebook çakması bir sosyal paylaşım ağı gibi görünüyor, site anasayfasında ifade edilen üye sayısı ise 37 milyon küsür. Kolay bir iki adım ile kaydımı yaptıktan sonra beni ısrarla buraya davet edenlere bakmaya çalıştım ve zurna zırt dedi, site üzerinde herhangi bir eylemde bulunabilmek için size sunulan seçenekler şunlar: “Gmail şifreni gir de bizde adres defterindeki kişilerle kontağını sağlayalım” veya “Facebook şifreni gir de ordan bakalım neymiş“. İşin komik tarafı da bana gelen milyarlarca davetin sebebi  buraya üye olan her kişinin mail şifrelerini çekinmeden girmiş olmaları.

Ben yıllardır tanıdığım bildiğim kurumlara bile savcılık emri olmadan şifresini verecek bi adam değilken Badoo’cum senin 37 milyon üyen oluşu mu sağlayacak bu güveni? “Yok canım sende amma paranoyaksın ne yapsın koskoca Badoo senin e-mailini, şifreni?” derseniz ben de size “yürü git lan!” derim. Badoo denen şey insan yapımı değil midir? Bireysel olarak şifrelerinizi alıp gece eve gidince histerik kahkahalar eşliğinde e-maillinizi okuması muhtemel ruh hastası çalışanları olamaz mı? (Hem Badoo ne lan ben daha Twitter’i yeni duymuştum, mantar gibi çoğalıyo bunlar!) Veya bugünkü Vodafone zamanında Telsim iken Cem Uzan’ın en büyük zevki boş zamanlarında ofisinde oturup çayını yudumlarken rastgele numaraları dinlemek değil miydi?

Sonuç olarak e-mail veya benzeri şahsi oluşumlar cahil insanlar için ne ifade eder bilmem ama (ağır oldu demi? olsun ne koşulla olursa olsun e-mail şifresi paylaşmak cehalettir) ben hiç bir yerde hiç bir şifremi vermem arkadaş, her şeyin başı güvenlik.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

  1. şeyda dedi ki:

    çok çok hak veriyorum caner .hayatta her zaman tedbirli olacaksın “olmaz olmaz “diye bir şey yoktur çünkü,herşey insanlar için. bazı insanlar senin tedbirli olmanı güvensizlik olarak nitelendirebilir ama gerçekten akıllı insanlar tedbiri elden bırakmazlar. dikkatli yaşayanlar bile bazen başlarına dert alırken neden bu dikkatsizlik değil mi? akıllı insan kendi tecrübelerinden ders alır daha akıllısı başkalarının başlarına gelenlerden ders alır. bir de cesaretin onda dokuzu tedbiridr diye bir söz vardır. kendini ortaya atacak kadar cesur insana yürekli değil deli derler bence. hayat gerçekten şakaya gelmiyor. bir anlık tedbirsizlik insanın sonu olabilir.

  2. Caner Öncel dedi ki:

    işte bende onu diyorum hocam, bunun adı paranoyaklık değil tedbirli olmak.

  3. ahmettatar dedi ki:

    Caner Facebook ta arkadaşlarını bulmak içinde aynı şeyi yapmıyormusun hem baktın seni rahatsız etti bu durum hemen şifreni değiştirirsin ne olacak ya:)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir