Güven Meselesi

badoo-logoDüşünüyorumda Türkiye çapında şöyle 1 milyon üyesi olan bir web sitem olsa ve sitede “şunu şunu yapmak istiyorsan gmail kullanıcı adı ve şifreni gir” gibi bir ibare bulunsa üyelerin çoğu çekinmeden şifrelerini girerler. Bir kez daha düşünüyorumda bu güveni sağlayan nedir?

Nerden esti derseniz bir kaç aydır sosyal açıdan öyle pek alakam olmayan (vakti zamanında müşteri-satıcı ilişkisiyle Msn iletişiminde bulunduğum) kimseler beni Badoo adlı yeni bir sosyal ağa davet edip duruyor. Bugün artık dayanamayıp girip baktım neymiş ne değilmiş diye fazla incelemedim ama ilk etapta Facebook çakması bir sosyal paylaşım ağı gibi görünüyor, site anasayfasında ifade edilen üye sayısı ise 37 milyon küsür. Kolay bir iki adım ile kaydımı yaptıktan sonra beni ısrarla buraya davet edenlere bakmaya çalıştım ve zurna zırt dedi, site üzerinde herhangi bir eylemde bulunabilmek için size sunulan seçenekler şunlar: “Gmail şifreni gir de bizde adres defterindeki kişilerle kontağını sağlayalım” veya “Facebook şifreni gir de ordan bakalım neymiş“. İşin komik tarafı da bana gelen milyarlarca davetin sebebi  buraya üye olan her kişinin mail şifrelerini çekinmeden girmiş olmaları.

Ben yıllardır tanıdığım bildiğim kurumlara bile savcılık emri olmadan şifresini verecek bi adam değilken Badoo’cum senin 37 milyon üyen oluşu mu sağlayacak bu güveni? “Yok canım sende amma paranoyaksın ne yapsın koskoca Badoo senin e-mailini, şifreni?” derseniz ben de size “yürü git lan!” derim. Badoo denen şey insan yapımı değil midir? Bireysel olarak şifrelerinizi alıp gece eve gidince histerik kahkahalar eşliğinde e-maillinizi okuması muhtemel ruh hastası çalışanları olamaz mı? (Hem Badoo ne lan ben daha Twitter’i yeni duymuştum, mantar gibi çoğalıyo bunlar!) Veya bugünkü Vodafone zamanında Telsim iken Cem Uzan’ın en büyük zevki boş zamanlarında ofisinde oturup çayını yudumlarken rastgele numaraları dinlemek değil miydi?

Sonuç olarak e-mail veya benzeri şahsi oluşumlar cahil insanlar için ne ifade eder bilmem ama (ağır oldu demi? olsun ne koşulla olursa olsun e-mail şifresi paylaşmak cehalettir) ben hiç bir yerde hiç bir şifremi vermem arkadaş, her şeyin başı güvenlik.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

3 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir