Balon patlat ve Candy Crush Saga Oyunu-oyna.com’da!

Oyun sektörünün her geçen gün gelişmesiyle beraber farklı tarzda oyunlar bilgisayar, telefon, tablet veya oyun konsolları yoluyla hayatımıza giriyor. Özellikle Facebook tarafından kullanıcılarına sunulmuş oyunlar da kısa zamanda güçlü bir oyunsever kitlesi yakalayabiliyor. Sizlerle, Facebook ve diğer sosyal ortamların en popüler oyunları arasında gösterilen “Candy Crush Saga” ve “Balon Patlat” oyunları hakkında çeşitli bilgiler paylaşacağız.

Candy Crush Saga şu anda Facebook ve daha birçok sosyal alanların en çok oynanan oyunu arasında. Geçen sene Farmville’ın en fazla oynanan oyun rekorunu egale eden ve 7’den 70’e tüm oyuncu kitlesine seslenen bir oyun. Ne sadece kızlar, ne sadece erkekler, ne sadece yaşlılar ne de sadece gençlerin oynadığı bir oyun. Candy Crush Saga, kısacası etnik kökeni, kültürü, yaşı, cinsiyeti, yaşam amacı ne olursa olsun herkesin sevebileceği türden bir oyun. En sevilen özelliklerinden biri olan evrensellik boyutuyla kısa zamanda en iyi oyunlar arasında yer almayı başarmış. Özellikle çocukların görsel zeka ve hızlı düşünebilme yeteneklerine olumlu katkısı olduğu için de veliler tarafından tercih edilen bir oyun. Fakat bu özelliğinden yazımızın sonlarında söz edeceğiz çünkü ayrıntılı anlatılması gereken bir alt konu olduğunu söylenebilir.

Balon Patlat oyunu ise daha klasik ve özü geçmişe dayanan bir oyun. Mantığının Tetris oyununa dayandığını söyleyebiliriz. İsminin her dilde kendine özgü bir şekil alması, özel bir isminin olmaması kolayca popüler olmasını da beraberinde getirmiş. Balon Patlat ismi zaten çok açık ve klasik bir isim olduğu için, oyunda ne yapacağınızı hemen kestirebiliyorsunuz. Zaten bu tarz oyunlar da genel olarak fareden başka bir araçla oynanmıyor.

Bu 2 oyunun oynanış biçimlerinden ve mantıklarından kısaca söz edecek olursak, Candy Crush Saga’nın Balon Patlat’a göre daha yeni bir versiyon olduğunu söyleyebiliriz. Aslında bu 2 oyun da aynı amaç için hazırlanmış. Candy Crush Saga’da aynı renkli 3 veya daha fazla nesneyi yan yana veya üst üste temas ettirmelisiniz. Temas eden bu nesneler patlayarak yerini yukarıdan gelen farklı renklerdeki nesnelere bırakıyor. Yeni gelen nesneleri de aynı mantıkla hareket ettirerek yok etmek gerekiyor. Balon Patlat oyununda ise adından da anlayacağınız üzere balonları patlatmaya çalışıyorsunuz. Ancak balonlar yukarıdan aşağı doğru hareket halinde oluyorlar, siz de alt bölgede balonu fırlatan karakteri kontrol ediyorsunuz. Balonlar size doğru geldikçe onları yok etmeniz gerektiğini ve size asla temas etmemeleri gerektiğini belirtmekte fayda var. Aynı renkteki 3 veya 3’ten fazla olan balonları alt alta veya üst üste hiç farketmeden temas ettirmeniz, onların patlayıp yukarıdan yeni balonların gelmesine neden oluyor. Bu şekilde Candy Crush Saga veya Balon Patlat oyunlarında, zorluğu ilerledikçe artan ve beyninizi daha hızlı çalışmaya iten aktiviteleri rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi 2 oyunda da sürenin ne kadar önemli olduğunu söylememize gerek bile yok. Zaten bu 2 oyunun yapılma amacı beyni daha hızlı çalıştırmaya zorlayarak gelişmesini sağlamak. Yavaş düşünerek değil, hızlı ve pratik çözümler bularak beynimizi sürekli dinç tutabilmek. Görsel zekanın da gelişmesine yarayan, cisimler arasındaki bağlantıları daha ayrıntılı görmemizi sağlayan ve küçük ayrıntıları da farketmemize olanak sunan Candy Crush Saga, Balon Patlat gibi oyunlar özellikle veliler için vazgeçilmez!

Veliler genelde küçük yaştaki çocuklarının zeka ve zihinsel gelişimine daha fazla önem verirler ve bu konuda oldukça hassas davranırlar. İnternet bağımlılığının her geçen gün arttığının ve genellikle geri dönüşün zor olduğunun farkına varan aileler çocuklarını bilgisayardan uzaklaştırma eğilimi gösteriyorlar. Aslında haksız da sayılmazlar. Sonuçta internet insanoğlunun yararı için düşünülen bir araç. İnternet ortamında en güvenilir, zeka-eğitici oyunlara önem veren oyun sitelerine yönelmek mantıklı olabilir. Bu tarz oyun sitelerinde de zaten en fazla oynanan oyunlar “Candy Crush Saga” ve “Balon Patlat” gibi oyunlar oluyor. Oyunu doğru yerde, güvenle oynamanın da en önemli etkeni genellikle aileler oluyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir