Bilgisayarımı güvende ve sağlıklı tutmak için kullandığım yazılımlar

status-barÖnce güvenlik! Internet ve teknoloji geliştikçe bilgisayarları güvende tutmak gitgide zor bir hal aldı. Öyleki bazen kendimi kuşatma altında kale savunuyormuş gibi hissediyorum. Virüsler, trojanlar, malware, spyware, keylogger, diğer reklam yazılımları, kafasına göre internete bağlanan programlar, zamanla şişen registry kayıtları… Şöyle tüm zararlı ve gereksiz yazılımları engelleyen tek bir program olsaydı ne iyi olurdu, aslında bunu yaptığını söyleyen bazı programlar var ancak tecrübeyle sabit ki hiçbirinin tam anlamıyla iş gördüğüne şahit olmadım.

avast! Antivirüs
Bir çok antivirüs yazılımı denememe rağmen bana en çok hitap edeni avast! oldu. Özellikle Norton gibi tüm sistemi ele geçirmemesi, ramleri şişirmemesi en çok sevdiğim özelliklerinden. Türkçe ve kişisel kullanım için limitsiz ve ücretsiz oluşu da cabası. Bilemiyorum kimileri avast!’ın virüs bulup yok etmek konusunda pek başarılı olmadığını söylüyor ancak benim bilgisayarım uzun süredir avast!’a emanet ve beni bugüne kadar hiç hayal kırıklığına uğratmadı.
avast-antivirus
[edit: yazıdan 1 gün sonra] avast!’ı sevme sebeplerimden bir tanesi:
avast-antivirus-uyari

Comodo Firewall
Bilgisayara giriş-çıkışları yani gelip giden bağlantıları, aynı zamanda registry kayıtlarına erişmeye çalışan, otomatik kurulmaya çalışan programları kontrol eden Comodo Firewall severek kullandığım güvenlik yazılımları arasında. Yine ücretsiz ve işlevsel. Eskiden Türkçe desteği vardı ancak son sürümlerinde bu desteği kaldırdılar.
comodo-firewall


CCleaner
Bu program tesadüf eseri rastladıklarımdan. Registry kayıtlarını derleyip toplayan, Internet Explorer ve diğer programların kullandığı geçici dosyaları (temp), program yükleme/kaldırmalarından kalan artık dosyaları-dosya yollarını temizleyen hoş bir program. Bununla birlikte kullanılmayan dosya uzantıları ve sistemi şişiren diğer unsurları kontrol etmenize yarıyor, ayrıca Windows Program Ayarları bölümünden uninstall edilemeyen dosyaları kolayca düzenlemesi çok hoş bir özellik. CCleaner Türkçe dil desteği içeriyor ve ücretsiz.
ccleaner


Ad-Aware
Lavasoft isimli yazılım firması tarafından geliştirilen Ad-AwareInternet Explorer ve benzeri browserlar aracılığıyla sisteme sızan ve çoğunlukla farkedilemeyen casus/reklam yazılımlarını temizlemeye yarıyor. Ücretli ve ücretsiz olarak iki versiyonu var ve tahmin edileceği üzere bizim kullanmayı tercih ettiğimiz ücretsiz versiyon biraz kısıtlı, fakat bu büyük bir problem değil çünkü manuel olarak yapılan taramalarda yine aynı işi görüyor. Ne yazıkki Türkçe dil desteği yok.
ad-aware

Bunlar şahsen benim güvendiğim ve uzun süredir kullandığım programlar, beni bugüne kadar hayal kırıklığına uğratmadıkları gibi umarım sizin de işinizi görür :)

Bağlantılar:
avast! http://www.avast.com
Ad-Aware http://www.lavasoft.com
Comodo Firewall http://personalfirewall.comodo.com
CCleaner http://www.ccleaner.com

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 Yorum

 1. Cihan Aziz dedi ki:

  aynen katılıyorm bu programlar güzel. ilk 3 te nod32 yide görmek isterdim nod32 esette bu konuda çok başarılı =)))

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Ah be Cihan bu konuda fikir ayrılığına düşüyoruz ne yazık ki nod32’nin güvenliğine uzun süredir güvenemiyorum ne yazık ki, Avast!’ı tercih edenlerdenim :)

 3. volkan dedi ki:

  Merhaba, Yazınızı bildiklerimden farklı hatta güzel akıllı çözümler sanarak baktım, okudum. Ama yanılmışım.
  Benim önerilerim sizdeki programlardan daha hızlı üstün pc performansımda çokçok iyi değildir. Bende kendime göre bir çözüm paketi oluşturdum.

  Avira antivirüs / ZoneAlarm Free / Ccleaner / SmartDef / teracopy / free easy burner / k-lite codec / Malwarebytes / bu paket bence daha sağlıklı. son 2 senedir formatsız, hız kaybı olmadan pc kullanıyorum.win xp ve win7…. Winsatality virüsünü comodofree firewall ve avast veya avg her iksinide değiştirerek denedim hiçbiri göremedi ve 500gb yok oldu onun yüzünden. Saygılarımla. Volkan

 4. Caner Öncel dedi ki:

  Volkan ne söylememi bekliyorsun, kendi bilgisayarımda kullandığım yazılımlar senin nezdinde “akıllı çözümler” sayılmadığı için özür mü dileyeyim? Yazıda “bunlar en baba yazılımlar” gibi bir iddia da yok ama yine de bu işin kompedanı olan senden zamanını çaldığım için özür dilerim ne diyeyim.

 5. volkan dedi ki:

  Selamlar hocam, yorumumda samimi olduğumdan dolayı kusura bakma. Ama sayfanıza baktığımda profesyonelliğinizin farkına vardım, yazıdaki konu içeriik buna uymadığını düşündüğümden olsa gerek bir defa okudum ve yorum yazdım.. Özür dilemekte nedir,yazı altı üstü, yorumum iiçn ben asıl özür dilerim.
  İyi günler. volkan

 6. mehmet dedi ki:

  2009’dan beri fikriniz ve zikriniz çok değişmiştir umarım :)

 7. Caner Öncel dedi ki:

  @mehmet değişti tabi canım değişmez mi. Şimdi bu programlardan sadece ccleaner’ı kullanıyorum :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir