Bilgisayarımı güvende ve sağlıklı tutmak için kullandığım yazılımlar

status-barÖnce güvenlik! Internet ve teknoloji geliştikçe bilgisayarları güvende tutmak gitgide zor bir hal aldı. Öyleki bazen kendimi kuşatma altında kale savunuyormuş gibi hissediyorum. Virüsler, trojanlar, malware, spyware, keylogger, diğer reklam yazılımları, kafasına göre internete bağlanan programlar, zamanla şişen registry kayıtları… Şöyle tüm zararlı ve gereksiz yazılımları engelleyen tek bir program olsaydı ne iyi olurdu, aslında bunu yaptığını söyleyen bazı programlar var ancak tecrübeyle sabit ki hiçbirinin tam anlamıyla iş gördüğüne şahit olmadım.

avast! Antivirüs
Bir çok antivirüs yazılımı denememe rağmen bana en çok hitap edeni avast! oldu. Özellikle Norton gibi tüm sistemi ele geçirmemesi, ramleri şişirmemesi en çok sevdiğim özelliklerinden. Türkçe ve kişisel kullanım için limitsiz ve ücretsiz oluşu da cabası. Bilemiyorum kimileri avast!’ın virüs bulup yok etmek konusunda pek başarılı olmadığını söylüyor ancak benim bilgisayarım uzun süredir avast!’a emanet ve beni bugüne kadar hiç hayal kırıklığına uğratmadı.
avast-antivirus
[edit: yazıdan 1 gün sonra] avast!’ı sevme sebeplerimden bir tanesi:
avast-antivirus-uyari

Comodo Firewall
Bilgisayara giriş-çıkışları yani gelip giden bağlantıları, aynı zamanda registry kayıtlarına erişmeye çalışan, otomatik kurulmaya çalışan programları kontrol eden Comodo Firewall severek kullandığım güvenlik yazılımları arasında. Yine ücretsiz ve işlevsel. Eskiden Türkçe desteği vardı ancak son sürümlerinde bu desteği kaldırdılar.
comodo-firewall


CCleaner
Bu program tesadüf eseri rastladıklarımdan. Registry kayıtlarını derleyip toplayan, Internet Explorer ve diğer programların kullandığı geçici dosyaları (temp), program yükleme/kaldırmalarından kalan artık dosyaları-dosya yollarını temizleyen hoş bir program. Bununla birlikte kullanılmayan dosya uzantıları ve sistemi şişiren diğer unsurları kontrol etmenize yarıyor, ayrıca Windows Program Ayarları bölümünden uninstall edilemeyen dosyaları kolayca düzenlemesi çok hoş bir özellik. CCleaner Türkçe dil desteği içeriyor ve ücretsiz.
ccleaner


Ad-Aware
Lavasoft isimli yazılım firması tarafından geliştirilen Ad-AwareInternet Explorer ve benzeri browserlar aracılığıyla sisteme sızan ve çoğunlukla farkedilemeyen casus/reklam yazılımlarını temizlemeye yarıyor. Ücretli ve ücretsiz olarak iki versiyonu var ve tahmin edileceği üzere bizim kullanmayı tercih ettiğimiz ücretsiz versiyon biraz kısıtlı, fakat bu büyük bir problem değil çünkü manuel olarak yapılan taramalarda yine aynı işi görüyor. Ne yazıkki Türkçe dil desteği yok.
ad-aware

Bunlar şahsen benim güvendiğim ve uzun süredir kullandığım programlar, beni bugüne kadar hayal kırıklığına uğratmadıkları gibi umarım sizin de işinizi görür :)

Bağlantılar:
avast! http://www.avast.com
Ad-Aware http://www.lavasoft.com
Comodo Firewall http://personalfirewall.comodo.com
CCleaner http://www.ccleaner.com

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

7 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir