Bilgisayarınız için alternatif bir güvenlik uygulaması: Ad-Aware

Ad-Aware, kullanıcılarına son derece geniş kapsamlı bir casus yazılım ve antivirüs koruması sağlayan başarılı güvenlik yazılımlarından biri. Sahip olduğu; Online Banka ve Alışveriş güvenliği, Ağ güvenliği, E-posta Koruması, Gelişmiş Firewall, Harici Depolama Taraması, Güvenli Gözatma, Oyun Modu ve Gerçek Zamanlı Koruma gibi bir çok bileşen ile öncelikli olarak tercih edilebilecek yazılımlar arasında yer alıyor.

Sade ve kullanışlı arayüzü sayesinde ihtiyaç duyduğunuz özelliğe kolayca ulaşabiliyorsunuz. Herhangi bir ayarı değiştirmek için sistem tepsisine küçültülen simgesine tıklamanız yeterli. Açılan pencerede bir çok benzer yazılımda olduğu gibi kafa karıştırıcı düzensiz başlıklar, ayarlar ve modüller yer almıyor, aksine gayet düzenli, modern ve belki de en önemlisi reklamsız bir arayüz ile karşılaşıyorsunuz.

Ad-Aware, (özellikle ücretli sürümü ile) kullanıcısını kurulum sonrası da yalnız bırakmamayı hedefliyor. Örneğin kapsamlı bir taramadan sonra herhangi bir zararlı yazılım tesbit etmemiş olmasına rağmen içiniz yine de rahat etmediyse, deneyimli teknik destek ekibinden canlı yardım talep edebiliyor ve var olduğunu düşündüğünüz sorunu birlikte çözüme kavuşturabiliyorsunuz.

Programın göze çarpan özelliklerinden bir diğeri ise Oyun Modu. Bu mod etkinleştirildiğinde program arka planda çalışmaya devam ediyor fakat herhangi bir problemle karşılaşsa dahi sesli veya görüntülü uyarı vermiyor, oyun keyfinizin bölünmesine neden olmuyor.

Çağımızın belki de olmazsa olmazlarından olan otomatik güncelleme özelliği sayesinde casus yazılım veritabanını ve program bileşenlerini sürekli güncel tutan Ad-Aware, bu sayede sürekli yenilenen zararlı yazılımlara karşı daima bir adım önde olmanızı amaçlıyor.

Program, kullanıcılarına hızlı tarama, tam tarama ve kişisel tarama olmak üzere üç farklı tarama seçeneği sunuyor. Hızlı tarama seçeneği, isminden de anlaşılacağı gibi virüs bulaşma ihtimali yüksek olan; sistem kaydı, çerezler, dosya isimleri ve çalışan uygulamaları hedefliyor. Tam tarama, bunlara ek olarak tüm kullanıcı dosyalarını hedefliyor ve ayrıca derin dosya analizi ile daha yüksek güvenlik vaad ediyor. Kişisel tarama seçeneği ise, lokal güvenlik amaçlanan durumlar için tüm tarama seçeneklerini tamamen kullanıcının tercihine bırakıyor.

İleri düzey kullanıcılar için performans seçenekleri arasında tarama işlevleri için kullanılabilecek işlemci ve sistem kaynakları ayarları yer alıyor. Günlük, haftalık ve aylık olarak, bilgisayar açılışında veya saat bazında olmak üzere tarama işlemini dilediğiniz periyotlara göre ayarlayabiliyorsunuz.

Ad-Aware?i benzerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden birisi de son derece düşük sistem kaynaklarına ihtiyaç duyuyor olması. Programın bu konudaki mütevaziliğini vurgulamak üzere teknik detaylara değinecek olursak, Windows XP işletim sistemli, P733 MHz işlemcili, 512 MB RAM ve 300 MB boş alana sahip harddiskli bir bilgisayarda Ad-Aware?i son derece verimli biçimde kullanabiliyorsunuz.

Casus yazılımlardan korunma programınızın sisteminizi yavaşlattığından veya görevini hakkıyla yerine getirmediğinden şikayetçiyseniz, özgün ve kullanıcı dostu yapısıyla köklü muadillerinin tahtına aday Ad-Aware?i mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Ad-Aware indir:
http://www.lavasoft.com/products/ad_aware.php

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Şüpheli dedi ki:

    Dezavantajlarından biri Türkçe dil desteği olmaması ve arayüzünün karışık olması.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.