Bilgiye ulaşmanın yeni ve kolay yolu: 9og.org

Mini mini öğrencilerden tutun da, tez ödev hazırlayanlara kadar geniş bir yelpazeye ve yaş grubuna hizmet veren bilgi siteleri, mobil dünyanın son on yıldaki vaz geçilmezleri. Sadece öğrencilerle sınırlı kalmamak gerekli; emekli maaşındaki artışları merak eden yaşlılardan hatasız pasta tarifini arayan ev hanımlarına kadar yüzbinlerce hatta milyonlarca meraklı, arayıp bulmaya çalışıyor bir şekilde.

Günümüzde evden çıkıp Beyazıt Kütüphanesine gitmek gerçekten çok zor. Eğer işine gönül vermiş bir akademisyen değilseniz elbet. Hal böyle olunca en tarafsız ve doğru kaynağa zamanında ulaşabilmek kritik önem taşıyor. Kullanıcı doğru bilgiyi elde edebilmek amacıyla “en iyi bilgi sitesi” hangisi sorusuna kalıcı cevaplar arıyor. Sanal dünyada karşımıza çıkabilecek içeriklerin doğruluğunu teyitle uğraşamayacağımız, bunu bize gösteren bir mecra da olmadığı için karşımıza ilk çıkan linkten içeriye dalıveriyoruz.

Biyografi, tarih, anı-inceleme, ilginç bilgiler, sağlık ve garip gelebilir ancak “doğaüstü olaylar” web üzerinde en sık aranan konu başlıklarından bazıları. Paranormal olaylara gizemlere olan önlenemez merakımızdan kim bilir.

Bilgi sitesi nasıl olmalı?

Bu noktada özgün kalabilmek kritik öneme sahip. Kalıcı takipçiler elde edebilmek adına paylaşılan içerik, görsel ve diğer ilgili materyaller kesinlikle benzersiz sunulmalı. Saçma sapan devrik cümleleri peşi sıra sıralamaktan, makaleleri çevirip çevirip yeniden yazmaktan bahsedilmiyor elbet. Söz konusu sitelere belki de bir daha hiç uğramayacak zombi takipçilerle beslenmek yerine güvenilir kalabilmek – hatırlanabilmek bilgi sitesi nasıl olmalı tartışmasına girişte, kıyasıya savunacağımız ilk nokta olmalı.

Sanal dünyadaki bilgi arayışımız sırasında tek bir kaynağa bağlı kalmamak, tarafsıza en yakın içerikleri üretebilmek – sunabilmek adına önemlidir. Yabancı web siteleri, gazetelerin kamuya açık arşiv sayfaları veya üniversite yayımları doğru bilgiyi sunma telaşında bizlere yardımcı olabilecek kaynaklardandır.

Detaylarda boğulmadan kabaca izah etmek istedik ancak bilgi sitesi arayışında olan bizler belli başlı noktaları gözden kaçırmazsak hem zamandan tasarruf ederiz hem de tutarsız konu yığınlarının içinde kaybolmamış oluruz. http://www.9og.org/ en iyisi olduğunu iddia etmiyor ancak özgünlük ve akıcılık konusunda üst sıralarda olduğu kesin.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir