Bilişim ve iletişim sektörünün eğitim ihtiyacı büyüyor

Bilgi Çağını yaşadığınız şu günlerde, bilişim sektörü tüm dünyada büyümeye devam ediyor. Fakat bu hızlı büyümeyi karşılayacak nitelikli uzman ihtiyacı bir türlü giderilemiyor. Eğitimli ve uzman çalışan eksikliği bilişim teknolojileri sektörünün öncelikli sorunu olmaya devam ediyor. Bilginç IT Academy sektörün eğitimli çalışan ihtiyacının giderilmesi için en yetkin eğitmenlerle bireysel ve kurumsal eğitim çalışmalarına devam ediyor.

BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN EĞİTİMLİ ÇALIŞAN ARAYIŞI SÜRÜYOR

Günümüzde her ölçekteki işletme için bilginin önemi büyük. Çok veri üretiyor, ürettiğimiz verileri depolamakta yeni nesil teknolojiler kullanıyoruz. Hızla gelişen bilişim ve iletişim teknolojileri bir yandan bize fırsatlar sunarken diğer yanıyla tehditler içeriyor. Verilerimizi bilişim ve iletişim teknolojilerinin tehditlerinden koruyabilmek için bilgi güvenliğine dikkat etmek gerekiyor başka bir deyişle siber güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. İstatistiki verilere göre bugün Türkiye’de bilişim sektöründe 500.000’in üzerinde çalışan açığı bulunuyor. Bilişim sektörü, büyümeye devam ederken kariyer ihtiyacı nasıl karşılanacak! Bilişim sektörünün sürdürülebilir bir büyüme yakalaması için nitelikli çalışan ihtiyacının süratle giderilmesi gerekiyor. Bilginç IT Academy 1995 yılından buyana bilişim sektörüne eğitim ve deneyim paylaşımı ile hizmet etmeye devam ediyor.

BÜYÜK VERİ ANALİZİ VE YÖNETİMİNDE EĞİTİMLİ PERSONEL İHTİYACI VAR

İş süreçlerimizi derinden etkileyen bir kavram ortaya çıktı “big data- büyük veri.” Bu verinin depolanması, geri çağrılması, veri analizi, bu analizin iş süreçlerine dökülmesi çok önemi konu başlığı olmaya devam ediyor. Verilerin nasıl kullanılacağı, büyük veriyi analiz edecek, buradan anlamlı bilgiler oluşturacak, gerekirse satış süreçlerine veya ürün süreçlerine dönüştürecek uzmanlar nasıl bulunacak? Var olan uzmanların yeterliliği başka bir sorun olarak görülüyor. IT sektörü, pek çok kariyer fırsatı sunuyor. Büyük veri kullanımı iş süreçlerimizde önemli değişimler yaratırken, bu konudaki en büyük sorun eğitim yetersizliği olarak görülüyor. Büyük verinin en iyi şekilde kullanılması konusunda yenilikçi-inovatif fikirlere ve yapay iş zekâsı uygulamalarına ihtiyaç var. Geleceği planlayan ABD, Japonya ve Rusya gibi ülkeler çoktan kendi büyük veri merkezlerini oluşturmaya başladılar. Bilginç IT Academy bu ihtiyaç ve taleplerden yola çıkarak bilgi teknolojileri konusunda IT temelli eğitimler vererek, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu kurumsal ve bireysel alanda uzmanlaşmaya çalışan insanların bilgi, eğitim ve deneyim ihtiyacını karşılayarak “bilişim sektörüne nitelikli eğitim verme” misyonuna devam ediyor.

BULUT TEKNOLOJİSİ VE SİBER GÜVENLİK UZMANLARI ARANIYOR

Bilgiye hızla ve kolaylıkla ulaşmak, yetkisiz erişimle ilgili temel önlemleri almak, bilgiyi en uygun ortamda en güvenli şekilde depolamak, yedeklemek çok önemli hale geldi, bu temel süreçleri yönetecek donanımlı personel olmayışı, güvenli veri paylaşım gereksinimleri, bulut teknolojilerini, bulut çözümleri uygulamalarının yaygınlaşmasını sağladı. İş dünyası dijitalleşirken, iş yapma şeklimizde ve iş modellerimizde yapısal değişiklikler meydana geliyor. Bulut bilişim pastası büyüyor. Kurumlar için her türlü verinin önemi büyük, çünkü bilgi artık meta haline geldi. İşte bu değerli hazineyi koruyabilmek için veri güvenliği, firmaların en hassas olduğu konuların başında geliyor. Artan siber saldırılar, çeşitli ölçeklerde gerçekleşen bilgisayar korsanlığı gibi güvenlik tehditleri söz konusu. Günümüzde artık kurumların bilgi ve işletim sistemlerini güvenlik açığı oluşmayacak şekilde, düzenli olarak en ileri teknolojilerle test ettirmeleri bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Yasal hacker’larımızın iş yükü çok büyük. Peki, yeterli sayıda bilgi güvenliği danışmanımız, bilgi güvenliği uzmanımız, penetrasyon işlemlerini gerçekleştirecek eğitimli ve deneyimli çalışanlarımız var mı? Maalesef yeterince var diyemiyoruz. Bilginç IT Academy siber güvenlik konusunda çalışan, çalışacak olan kişilerin yetkinliğini ve uzmanlığını geliştirmek amacıyla eğitim hizmetleri veriyor. Bu alana ilgi duyanlar Bilginç IT Academy Eğitim Takvimi‘ne bakarak niteliklerine en uygun eğitimlere katılabilirler.

NESNELERİN İNTERNETİYLE VE İTİBAR SUİKASTLARINA AÇIĞIZ

Dünyanın yeni trendi Internet of Things yani “Nesnelerin İnterneti” bir kavram olmaktan öte hayatımızın gelişen bir parçası olmaya devam ediyor. Bilişim ve iletişim teknolojilerinin hedefi sadece ofislerimiz, işyerlerimiz değil, yaşadığımız konutlar, evler de yeni teknolojilerin hedefi oluyor. Internet of things-nesnelerin interneti gündemimizde olmaya devam edecek çünkü teknoloji hayatımızı kolaylaştırmaya çalışıyor. Sektör bu alanda çalışacak deneyimli uzmanlara ihtiyaç duyuyor. Evimizde kullandığımız son teknoloji cihazları ağ teknolojisiyle uzaktan yönetebiliyoruz. Ancak bu alanda oluşabilecek güvenlik açıkları, itibar suikastlarına ve teknolojik istismara açık. Akıllı ofisler, akıllı şehirler, akıllı evler nimetleri yanında külfetleriyle de geliyor. Akıllı bankacılık uygulamaları, ATM’ler, Wi-Fi cihazları, post cihazları gibi ağ bağlantılı her türlü cihazı yeni saldırı türleri bekliyor. Bizi bu tehlikeli saldırılardan koruyacak yeterli sayıda uzman hazır mı? Şirketimizin fiziki sınırları güvende ya dijital sınırlarımız!

MOBİLİTE ARTIYOR İLETİŞİM KAZALARINI KİM YÖNETECEK?

Artan mobilizasyon oranları, bilişim ve iletişim teknolojileri, her sektörün iş süreçlerine dokunuyor ve büyükten küçüğe her kurumda dijital dönüşüm gerçekleşiyor. Eğlence yazılımları sektöründe trend gelişiyor, oyun yazılımları sektörü büyüyor peki yeterli sayıda iOS yazılım uzmanı var mı? Konuşmamız için geliştirilen akıllı telefonlar iş dışında evlerimizi de ofise dönüştürdü. Artan iletişim trafiği, şirket ya da aile sırlarının ifşa edilmesi, ürün ya da veritabanı bilgilerinin çalınması gibi istenmeyen durumlara neden olabiliyor. Bunu kontrol etmek için UTM, firewall teknolojileri hızla yaygınlaşmaya başlıyor. Ne yazık ki, bilişim teknolojileri ve iletişim teknolojilerinde, programlama yapacak, uygulama geliştirecek, ürün konumlandırma, konfigürasyon ve teknik destek gibi hizmetleri verecek çalışanlar konusunda büyük eksiklikler bulunuyor.

BİLGİNÇ IT AKADEMİ BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN OKULU OLDU

Bilginç IT Academy sektördeki büyük bilgi ve deneyiminin farkında bir bilişim teknolojileri eğitim kurumu olarak iletişim ve teknoloji devriminin yarattığı yeni dünyanın dinamiklerini çok iyi okuyor. Bilginç IT Academy kurumsal ve bireysel eğitimler veriyor. Sektörün ihtiyacı doğrultusunda yerinde eğitim hizmeti ile kurumlara büyük kolaylıklar sağlıyor. Bilişim sektörünün ihtiyacı olan, yazılım uzmanlığı, işletim sistem uzmanlığı, network uzmanlığı, grafik &web tasarımı uzmanlığı, mobil aplikasyonlar, veritabanı uzmanlığı, bilgi güvenliği uzmanlığı-siber güvenlik uzmanlığı gibi alanlarında kurs, eğitim ve uluslararası sertifika kazandıran mesleki eğitimler veriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

1 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir