Bilsem sınavına nasıl hazırlanılır?

Çocuğunuz, minik bir Einstein ya da Da Vinci olabilir. Belki de sadece, doğru insanlar tarafından uzatılacak bir el bekliyordur. Tarih boyunca birçok çocuk, yetenekleri keşfedilemediği için potansiyelinin farkına varamadan yaşamıştır. Çevresindekiler tarafından zeki, yetenekli ya da “zehir gibi akıllı çocuk” olarak tabir edilen bir çocuğunuz varsa ya da bazı yeteneklerinin yaşıtlarına göre ileri seviyede olduğunu düşünüyorsanız; muhtemelen onun gelişimi için ne yapabileceğinizi düşünmüşsünüzdür. Çeşitli zeka oyunları, eğitim materyalleri ve kurslar ile ona katkı yaparken karşınıza Bilsem sınavı çıkmıştır. Peki, nedir bu Bilsem? Kimler katılabilir? Çocuklar Bilsem’e nasıl hazırlanmalı?

Bilsem ve Bilsem Sınavı Nedir?

Bir ya da birkaç alanda yaşıtlarına göre daha yetenekli olan bir çocuğunuz varsa, duyarlı ve bilinçli bir ebeveyn olarak onu gelişimine destek olmak istersiniz. İşte, Bilsem bu aşamada devreye giriyor. Öncelikle isterseniz Bilsem’in ne anlama geldiğini açıklayalım.

Bilsem Nedir?

Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri olarak bilinen Bilsem, standart eğitim sisteminde; diğer öğrencilerle aynı eğitimi gören fakat diğerlerinden farklı yetenekleri olan öğrencilerin belirlenmesini ve örgün eğitime ek olarak, yeteneklerine göre eğitim verilmesini destekleyen sınavlara verilen isimdir. Bilsem’lerde resim, müzik ve genel zihinsel yetenek odaklı eğitimler verilir. Bu eğitimler, öğrencilerin kendi okullarını aksatmayacak biçimde tasarlanır. Böylelikle yetenekli öğrenciler, bireysel becerilerini geliştirme imkanı bulurlar.

Bilsem Sınavı’na Başvuru

Bilsem için ilk adım, öğretmenlerin; yetenekli öğrenciyi belirlemesi ve Bilsem’e aday göstermesidir. Bu sürecin ardından öğretmeninizin de yönlendirmesi ve rehberliğiyle MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi’ne ait banka hesaplarına kurumsal tahsilat programı ile ödeme yapılır. Bu hesaplar; Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası’ndadır. İlgili ödemeleri, bütün kredi kartları ile de yapabilirsiniz.

Önemli not: 2019 yılında kayıt ücreti alınmamıştır. Bu yıl da alınmayacağı düşünülmektedir.

Tüm Bilsem Sınavı süreçlerinin tarihleri, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından sunulan takvimde yer almaktadır.

İki aşama şeklinde uygulanan sınavlar için, ilk aşamada öğrenciler, öğretmeni tarafından aday gösterilmektedir. İkinci aşamada ise grup tarama sınavlarından gelen neticelere göre tespit edilen öğrenciler; becerilerine göre bireysel değerlendirmeye alınırlar.

Bilsem Sınav Sonuçları Nereden Açıklanıyor?

Sınav takviminde belirtilen tarihlerde Bilsem Sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesi üzerinden (meb.gov.tr) açıklanmaktadır. İlk gün, yoğunluk sebebiyle girişlerde bazı aksamalar olsa da kısa bir süre içerisinde öğrencinin Bilsem’i kazanıp kazanamadığına dair bilgi almanız mümkün.

Bilsem’e Hazırlık

Yanlışlar doğruları götürüyor mu?

Öncelikle, Bilsem Sınavı’nda öğrencilerin ve velilerin en çok merak ettiği konulardan biri olan “Bilsem’de yanlışlar doğruları götürüyor mu?” sorusuna cevap verelim:
Hayır, Bilsem’de öğrencilerin puanları belirlenirken sadece verdikleri doğru cevaplar değerlendirmeye tabii tutulur. Yanlış cevapların herhangi bir etkisi olmaz. Bundan dolayı, öğrencilerin akıl yürüterek tahmini cevaplar vermeleri, puanlarının yükselmesine katkı sağlayabilir.

Yeteneğini geliştirmesine olanak verin!

Bilsem’e hazırlık için en önemli adımların başında öğrencinin yeteneklerini geliştirmek gelmektedir.

  • Resim alanında bireysel yeteneği olan bir çocuğunuz varsa, bu yeteneğini pekiştirecek ve geliştirecek resimler yapması ve bununla ilgilenmesi için yol gösterebilirsiniz.
  • Müzik alanında yetenekli çocukların, notaları iyice öğrenmesini ya da bir müzik aleti çalmasını teşvik etmek yararlı olacaktır.
  • Genel zihinsel yetenekleri kuvvetli olan çocuklar için ise çeşitli zeka oyunları ile desteklemek fayda sağlayacaktır. Çeşitli puzzlelar, zeka küpleri ve zeka soruları ile onu destekleyebilirsiniz. Bu alanda kanıtlanmış uygulamalar ve oyunlarla da ciddi oranda başarı sağlama potansiyelleri vardır. Binlerce öğrencinin Bilsem’e hazırlanmasına yardımcı olan uzman onaylı zeka oyunları uygulaması MentalUP’ı hemen ücretsiz deneyin!

Duygusal desteği unutmayın!

Bilsem’e hazırlanırken, çocuğunuzun duygusal durumunu da yakından takip etmelisiniz. Morali bozulan ya da modu çabuk düşen çocuklara duygusal destek vermeniz ve sonuç ne olursa olsun, onların yanında olacağınızı hissettirmeniz son derece önemlidir.

Sağlığa dikkat!

Aşırı yoğun biçimde bu sınava hazırlanan bazı çocuklarda çeşitli sağlık problemlerinin oluşması muhtemeldir. Bu tip istenmeyen durumları yaşamamak adına, yeterli ve dengeli uyumasını ve sağlıklı beslenmesini sağlayın. Ayrıca çok fazla hareketsiz kalması da çeşitli problemlere yol açabileceğinden fiziksel aktivitelere yönlendirin.

Bilsem Sınav Soruları

Daha önce yapılmış Bilsem sınavlarında yer alan birçok soruya ulaşmak mümkün. Her ne kadar birebir aynı sorular gelmese de mantık olarak benzer sorular olacağından Bilsem’de daha önce çıkmış sorulara göz gezdirmek yararlı olacaktır.

2016 yılı 3. sınıflar için çıkmış örnek sorular

2016 yılı 4. sınıflar için çıkmış örnek sorular

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir