Bir alan adı düştüğünde, durumu değiştiğinde anında haberiniz olsun


Geçtiğimiz aylarda yayınladığım bir yazıda, takip ettiğim alan adlarının düştüğünü haber veren bir alan adı takip (domain monitor) hizmetinden yararlandığımdan bahsetmiştim. O gün bugündür hala bu hizmetin ne olduğuyla ilgili e-postalar alıyorum.

Bu tür hizmetler veren ücretli ve ücretsiz bir çok site bulunuyor. Ben uzun yıllardır hem detaylı whois hem de alan adı monitoring hizmeti için Domaintools‘u tercih ediyorum. 100 alan adına kadar ücretsiz takip imkanı sağlayan bu site listenizdeki alan adlarından herhangi biri düştüğünde, silinme periyoduna girdiğinde veya transfer işlemi başlatıldığında size e-posta aracılığıyla haber veriyor. Bunun yanında ilgilendiğiniz alan adının başlıca uzantılarının durumlarını bir bakışta gözlemleyebilmenizi sağlayan kullanışlı bir listeleme özelliği var.

Domaintools’un monitoring hizmetinden yararlanmak için öncelikle şu adres aracılığıyla ücretsiz bir hesap açmanız gerekiyor. Daha sonra üst menüde yer alan “Monitor > Domain Monitorsırasını takip ederek kendi takip listenizi oluşturabilirsiniz. Bu bölümde “Change Settings” sekmesi altında yer alan “Email Alerts” ifadesini “On” olarak işaretlemeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 Yorum

 1. aorhan dedi ki:

  Tesadüfe bak bana göstermiştin ya bugünde mail geldi adam uzattı diye ya :D

 2. Caner Öncel dedi ki:

  @aorhan geçmiş olsun Ahmetcim bir sonraki bahara diyelim artık :)

 3. Emre dedi ki:

  Merhaba Caner, kısa birşey sormak istiyorum. 
  Bu site ne kadar güvenilir?
  Bu soru nereden çıktı diye sorarsan…
  Godaddy, i bilirsin. bazı arkadaşların başına gelen sorun, mesela bu sitede domain kontrolü yaptın ve yaptıktan sonra almadın, 5 dakika sonra almaya kalktığında domain müsait değil olduğunu görüyorsun ve kontrol ettiğinde Go Daddy register etmiş hatta satılık domain ilanını sayfasını attığını görüyorsun. Yani fırsatçılık yapan firma yada kendi firmaları tarafından domainlerin alındığını görüyorsun. 

  Burada bu sorunu yaşayabilirmiyiz, yaşanmışmı? yada senin tecrübelerin neler?
  Teşekkürler.

 4. Caner Öncel dedi ki:

  Evet Emre bu bahsettiğin olayın Godaddy için söylendiğini bir çok kez ben de duydum. Biri sorsa “yapıyorlar mı?” dese “yapıyorlar abi” derim yani.

  Ben Domaintools’u 5-6 senedir kullanıyorum şimdiye kadar bir yamuklarını görmedim. Ne dedilerse o çıktı ama tabi ki bunun garantisini ben veremem.

 5. Şahin dedi ki:

  kullanacağım bende iyi bir sistem 

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir