Bir alan adı düştüğünde, durumu değiştiğinde anında haberiniz olsun


Geçtiğimiz aylarda yayınladığım bir yazıda, takip ettiğim alan adlarının düştüğünü haber veren bir alan adı takip (domain monitor) hizmetinden yararlandığımdan bahsetmiştim. O gün bugündür hala bu hizmetin ne olduğuyla ilgili e-postalar alıyorum.

Bu tür hizmetler veren ücretli ve ücretsiz bir çok site bulunuyor. Ben uzun yıllardır hem detaylı whois hem de alan adı monitoring hizmeti için Domaintools‘u tercih ediyorum. 100 alan adına kadar ücretsiz takip imkanı sağlayan bu site listenizdeki alan adlarından herhangi biri düştüğünde, silinme periyoduna girdiğinde veya transfer işlemi başlatıldığında size e-posta aracılığıyla haber veriyor. Bunun yanında ilgilendiğiniz alan adının başlıca uzantılarının durumlarını bir bakışta gözlemleyebilmenizi sağlayan kullanışlı bir listeleme özelliği var.

Domaintools’un monitoring hizmetinden yararlanmak için öncelikle şu adres aracılığıyla ücretsiz bir hesap açmanız gerekiyor. Daha sonra üst menüde yer alan “Monitor > Domain Monitorsırasını takip ederek kendi takip listenizi oluşturabilirsiniz. Bu bölümde “Change Settings” sekmesi altında yer alan “Email Alerts” ifadesini “On” olarak işaretlemeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

5 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir