“Bir başkadır benim memleketim” şarkısının Yahudilerden alınmış olması

Diğer her alanda olduğu gibi müzik sektöründe de üretmekten, ortaya orjinal bir şeyler koymaktan çok çalmayı, taklit etmeyi seven bir milletiz. Sıkı takipçilerim bilirler, Sezen Aksu’dan Erkin Koray’a, Ajda Pekkan’dan Tarkan’a, kült olmuş, kültürümüzle özdeşleşmiş sanatçıların ve şarkılarının çok büyük bir kısmının başka kültürlerden araklama (aranjman) olduğunu defalarca kez söylemişimdir. Hatta bu durumdan ve Memleketim şarkısının da arak olduğundan şu yazımda yine bahsetmişim.

İlhami Gencer isimli bu amcanın konuşmasını dinleyene kadar Memleketim’in de alelade bir arak işi olduğunu düşünüyor ve sadece bu kadarı için üzülüyordum. Şimdi ise bunun ciddi ve sistemli bir komplo olabileceği ihtimali üzerinde duruyorum. Yani gerçekten milli duyguları kabartması, gaz vermesi beklenen bir şarkının özgün bir melodi ile hazırlanması gerekmez mi? Hadi bunu geçtim, madem beceremediler, ille de çalmaları gerekti, neden 72 milletten birinden değil de Yahudilerden çalmayı tercih ettiler?

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 Yorum

 1. tuncay dedi ki:

  10. yıl marşınin melodisi de çalıntıydi galiba.

 2. Arda dedi ki:

  Ohoo şarkılara gelene kadar bir sürü şey var. Son yıllarda tohumlarımız ithal ediliyor ve bilin bakalım nereden? Ayrıca İsrail bizden o kadar da uzak değil kurucusu Galatasaray Lisesi mezunu ve Mısır Apartmanını da bir araştır derim. Küresel dünya böyle birşey.

 3. Bilgehan dedi ki:

  İlk defa duyuyorum. Ancak benim memleketimin bir başka olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Keşke araklamamış olsalardı. Keşke bizim müzisyenlerimiz daha başarılı işler ortaya koymuş olsalardı. Deveye sormuşlar “Boynun neden eğri?” diye, “Zamanlama manidar.” demiş. Yani memlekette bunca mesele varken 30-40 sene önce yapılmış işleri yahudi oyunu diye çıkarmak biraz gecikmiş bir haber. A haberi bu üstün habercilik başarısından ötürü tebrik ediyorum. Son olarak müzik konulu bir başlığa müzikle bir mesaj da vermesek olmaz. Söylemeyim süprüz olsun. http://www.youtube.com/watch?v=yr6dAxL2E0g

 4. Bilgehan dedi ki:

  Ek olarak ilham gencer Şimon Peres’e ne kadar benziyor arkadaş. Yani Davos’a peres diye gitse kimse uyanmaz.

 5. Çağatay Gülümser dedi ki:

  Of neyin ihanetinden söz ediyorlar, deli oluyorum. Müzik lan müzik. Neyin milliyetçiliğini yapıyorsun!? MÜZİK EVRENSELDİR. (HER TÜRLÜ VE HER ŞEKİLDE!)

 6. Çağrı Sa. dedi ki:

  Sanki insanımız kaç şarkının sözlerini bilerek söylüyor Allah aşkına.
  Öküz altında buzağı aramaktır bu.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.