Bir devir daha kapanıyor: Winamp tarihe karışıyor

Vay arkadaş bu günleri de görecektik demek. Bilgisayar makinasını müzik çalabilir hale getiren, eksikliği halinde teknik servislere “Kardeşim bilgisayara format atmışsınız ama Vinap yüklememişsiniz. Vinap olmadan nasıl müzik dinleyecez biz?” diye fırça atılmasına neden olan (lise yıllarında bir süre teknik serviste çalışmıştım ordan biliyorum) o efsane program 20 Aralık itibariyle aramızdan ayrılacakmış. Uzun bir süre önce kendisini AIMP ile aldatmaya başlamış ve çok geçmeden terk etmiştim. Ne var ki kendisiyle aramızda 10 küsür senelik bir hukuk var, insan ister istemez üzülüyor.

Winamp ile ilk tanıştığımız günü (evet ikinci tanışılan gün diye bir şey yok ama yanlış da olsa bu ifadeyi kullanıyoruz) hatırlıyorum da, son derece düşük çözünürlüklü bir monitörde, ekranın tam ortasında boylu boyunca duruyordu. Tabi o zamanlar playlist özelliği falan yoktu, dahası programlara skin giydirme adeti de tam anlamıyla yaygınlaşmış değildi, çoğunlukla işletim sisteminin varsayılan gri rengini kullanırlardı. Winamp’ı böyle siyahlı yeşilli bir skin ile görünce aklıma gelen ilk cümle dijital oto teybi olmuştu.

Hey gidi Winamp, yaşlandığımızı hatırlatmak sana mı kalmıştı be? Arayıp sormasak da oralarda bir yerlerde varlığını sürdürdüğünü bilmek güzeldi. Ne diyelim, güle güle eski dost.

Meraklısına: Bu gibi aramızdan ayrılan programları anımsamak, eski versiyonlarına ulaşmak isteyenler şu yazıya gözatmak isteyebilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 Yorum

 1. takoz dedi ki:

  şöyle bir düşündüm de uzun zamandır bilgisayardan mp3 dinlemiyordum. hem ben winamp ı hiç aldatmamıştım :( yükleyim de gece gece bir güzellik yapayım.

 2. kenan dedi ki:

  wayy be! hey gidi winamp. arkadaş hüzünlendim be.

 3. Renan dedi ki:

  Elveda unknown artist :(

 4. Usluer dedi ki:

  Elveda yoldaş. :(

 5. rdvn dedi ki:

  manyakmısınız tamam anısı olsada bi pc programıydı abartmayın :D

 6. Cihan dedi ki:

  yıllardır winamp kullanıyordum bencede sapıttı artik winamptan müzik dinliyorum müziğin kalitesini cok bozuyor aimpe gectim rahatladim winamptaki olmayan özelliklerin yarısı aimpte var

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir