Bir hayalim var: Türk yapımı bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) geliştirmek

Çok uzun süredir taslaklarım arasında “Türkler neden bilişim sektöründe başarılı olamıyor?” başlıklı bir yazı var. Bunu bana yıllar evel genç bir arkadaş sormuştu, o gün bugündür bunun üzerine düşünüyorum. Farklı bakış açıları geliştirmeye, eşime dostuma, ahbabıma danışıp bu soruya yanıt aramaya çalışıyorum. Her defasında ana fikri “Türkler zaten hangi konuda başarılı olmuş ki?” olan yanıtlar alıyorum, kalbim kırılıyor.

Ben bunu kabul etmiyorum arkadaş, “Yerli üretim silah yaptık” diye reklam yapan MKE’yi “Alman malı silahları modifiye edip biz yaptık diye pazarlıyorsunuz” diye eleştiren, “Milli helikopter ürettik” diyen kurumları “İtalyan malı helikoptere kasa yapmak milli helikopter üretmek mi oldu?” diye iğneleyen ben, böyle bir noktaya varmayı kabul etmiyorum. Evet, ne yazık ki hala “Bizim 1. Dünya Savaşında okumuş neslimiz yok edildi, ondan böyle geri kaldık” gibi saçma sapan bahanelerin arkasına saklanıyoruz, hem de bizim girmediğimiz 2. Dünya Savaşında yerle yeksan olan Almanya’nın, Japonya’nın bugün dünyanın sayılı süper güçleri arasında yer almaları söz konusuyken. Başarılarımız hak ettiği takdir ve desteği görmüyor, hatta lügatında “İmkan yok, tesis yok” gibi yerleşik yakınmalar bulunan başka milletler var mıdır bilmiyorum.

Malesef içimde kopan fırtınaları çok istememe rağmen kelimelerle ifade edemiyorum. Mc Donalds’ın “İlk Türkler bulsaydı” temalı şöyle bir reklamı var. İnsanlar bu reklamı izleyip gevrek gevrek gülüyorlar, ben ise bu reklam ile bize “Bakın bunların hiçbirini siz bulmadınız” denildiğini, bu vesileyle bizimle dashack geçildiğini düşünüyorum. Gerçekten, global anlamda ortaya koyabildiğimiz “Alın ulan bunu da biz yaptık” diyebileceğimiz hemen hiçbir şeyimiz yok.

Ben, bu yazıyı sabahın 6’sında yazmak zorunda kalan bir web geliştiriciyim ve bu halde yeteneklerimi, sahip olduğum imkanları gerekirse sonuna kadar kullanarak ortaya bir şeyler koymak istiyorum. Buna göre şu anda aklımda bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) projesine başlamak var. Daha önce bir çok kez denendiğini ve çoğunun hüsranla sonuçlandığını biliyorum. Bu alanda dünya çapında ün yapmış çok güçlü rakiplerin olduğunu da biliyorum ama inanın hemen hepsini tecrübe etmiş ve halihazırda kullanan biri olarak çok daha iyi bir ürün çıkarabileceğimize inanıyorum. Zaten CMS projesi fikrine sahip olmam, kullanıcıların bu yazılımları kendi amaçlarına uygun hale getirmek için ne tür taklalar atmak zorunda kaldıklarını gözlemlememle başladı.

Şimdi sizlere soruyorum değerli dostlar, böyle bir hayalin arkasından gidilir mi? Sonu getirilecek kadar istikrar gösterilebilir mi? Yekten kolları sıvayıp “Ya Allah” demek mi mantıklı yoksa “Ya ne uğraşacağım burada zaten hazır yapılmışı var” demek mi? Ferrari’yi yapan adam da “Lan ne uğraşacağım Mercedes kullanayım gitsin” demiş midir? Çok değil, bir yazılımcı bir tasarımcı, senior kıvamında iki kişi “Varım” desin ben bu işe başlarım, varsın yayınlaması 2 sene sürsün.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

52 Yorum

 1. Umut dedi ki:

  Şimdi Caner şöyle bir durum var,

  Ben bilişim ile ilgili şeylerde “Türk yapımı” gibi bir kavramın doğru olduğuna inanmıyorum. “Açık kaynak” veya “kapalı kaynak” olması önemli ancak projeyi sadece Türklerin yapıp yapmaması çok da umrumuzda olmmalı. Çünkü, şu anki açık kaynak kodlu projeler çekirdek bir ekip dışında dünyanın dört bir yanındaki onlarca, yüzlerce kişinin aynı anda katkıda bulunduğu projeler. Örneğin iş yerinde de sıklıkla kullandığımız bir Framework olan Play Framework’e taaa Türkiye’den benim de katkılarım oldu.

  O yüzden, eğer bir projeye başlanacaksa ve bu proje açık kaynak bir proje olacaksa, bunun ileride WordPress gibi tüm Dünya’yı kapsayabilecek bir boyuta geleceği düşünülerek ona göre tasarlanması gerekir. Buna bir örnek olarak, yapılan projenin tamamının çoklu dil desteği vermesi mesela.

  O yüzden en çok önem vermemiz gereken şey bu yeni geliştirilecek projenin zaten olanlardan farkının ne olacağı? Biz bir tane yazdık mesela, niye insanlar WordPress yerine onun tercih etsin? Daha kolay, ya da kullanışlı olması için ne sağlayacağız? Millet bizim bu projeyi üç ay sonra terk etmeyeceğimize güvenip kullnacak mı? Gibi soruları cevaplamak kuracak.

  Onun için, ekip iyi olmalı ve yine çok önemli olarak gereksinimler, özellikler iyi belirlenmeli ve hangi sırayla yapılacaklarına dair bir proje planı çıkarılmalı.

  Taşın altına elimizi sağlam soktuktan sonra niye olmasın?

  • Caner Öncel dedi ki:

   Hayır benim sadece Türkler yapsın gibi bir düşüncem yok Umut bu zaten kendini kısıtlamak olur. Açık kaynak düşünüyorum, buna göre dünyanın dört ucundaki gönüllülerden oluşan bir topluluk sahibi olabilirsek ne ala. Ben sadece bu fikrin arkasında bizim olduğumuz, bu kıvılcımı bizim yaktığımız bilinsin istiyorum. Bence imzada ismimizin olması önemli, “Türkler bir fok yapamaz” düşüncesinin yanlış olduğunu göstermek önemli. Böyle bir şey oluşturabilirsek arkadan gelenler de cesaretlenir, kendine güvenir, “Bizimkiler koskoca X-CMS’i yaptıktan sonra ben neden şunu yapamayayım?” diye düşünür.

   • Umut dedi ki:

    O zaman gereksinimlerin neler olduğunu/farklı yönleri düşünerek başlamakta fayda var. :)

  • Umut ADALI dedi ki:

   Merhaba adaşım bir konuda yanıldığını düşünüyorum farklı bir arayışı bulup o şekilde başlamak gibi, yani bir işe başlansın açık kaynak kodlu olduğu için ona gönül verecekler olacaktır ve dolayısıyla temel prensipi yenilik olarak belirlersek zaten farkı ortaya koyacak birileri mutlaka çıkacaktır. Önemli olanın başlamak olduğunu düşünüyorum.

 2. Batuhan Göksu dedi ki:

  Türkler neden başarılı olamıyor çok basit tübitak mühendisleri bile bu zihne sahip “amerikayı yeniden keşfetmeye ne gerek var” bu düşünce olduğu sürece alıp debianı türkçe yapıp milli işletim sistemide deriz alman silahını modifiye edip türk üretimi silah da deriz sorarsanız amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok derler kıçlarının üzerine otururlar ama bir amerikalıda çıkıp amerikayı yeniden keşfeder bir ürün yapar sonra biz kullanırız biz neden yapmayalıma gelince amerikayı yeniden keşfetmeye ne gerek var derler yada gavur yapmış arkadaşlar al kullan işte türk milleti savaş cı millettir tarihimize bakarsanız oturup ürettiğimiz ne var fransaya mektupla dansı yasaklattıran bir zihniyetten geliyoruz ne beklersiniz tabi herkesmi öyle değil bazı arkadaşlarımız yeni keşfetme cabasında her keşfin yeniden yapılması bir öncekisinden çok daha iyi olur ama bunun bilincine varmadığımız sürece hiç bir şey olmaz bizden ayrıca elimizdeki değerleride tutabilen bir halkta değiliz zaten

  • Farkedermi dedi ki:

   Bu baglamda codeigniter codunu modifiye edip Papirus diye de yutturmamali mesela :)

 3. Hakan dedi ki:

  kanka başarılar diliyorum bu konuda sonsuza dek yapayalnz bırakıyor cırgışını yemeye geliyorum :D

 4. Barış Ünver dedi ki:

  Yanlış anlama, benim de ara sıra böyle milliyetçilik damarım kabarmıyor değil :) ama bilişim dünyasında başarılı olan ürün ve hizmetlere baktığımızda, “{milliyet} yapımı” ürünlerin zaten başarılı olmadığını görüyoruz. En gerilerden buraya gelirsek ICQ’nun geliştiricileri İsrailliydi ama bunu öne çıkarmadılar, en yakın geleceğe gelecek olursak da Limk’in kurucuları, bizim de yakından tanıdığımız Türkler (en başta Özer Dölekoğlu ve Oğuz Serdar) ama onlar da “Made in Turkey” gibisinden uluorta açıklamalarda bulunmuyorlar. Bu da haklı bir yaklaşım çünkü bir millette geliştirilen bir şey o milletin gurur kaynağı olabiliyor ancak başka milletler buna tepki gösterebiliyor. (Bence Pardus da bu yüzden sadece birkaç ülkeye kadar yayılabildi ve kaderine terk edilmek üzere.)

  Türk yapımı bir İYS yapılacak olsa (PHP ile); herhalde tasarım, proje yönetimi, tanıtım gibi konularda ilk ben isterim yardım etmeyi :) Ama Türk tasarımcı ve geliştiricilerin elinden çıktığı bilgisini milletin gözüne sokarsak, en fazla Hürriyet’e haber olur ama ülke dışına çıkmayacağı gibi, ülkede de kullanılmaz. (Zaten ülkede “klon kötüdür” diye bir mantık var, klon olmasa bile bizim İYS’yi WordPress klonu diye yaftalayıp geçerler.)

  • Caner Öncel dedi ki:

   Barışcım Umut’a yazdığım cevapta dilim döndüğünce izah etmeye çalıştım :) Pardus başka bir olay ama, yabancıları bırak bizim kendimizin bile kullanmadığı bir yazılımdan bahsediyoruz. Ben kıraathane milliyetçiliği yapalım, ay yıldızlı temalar tasarlayıp pazarlamaya çalışalım demiyorum. Zaten yazımda da global bir şeyler hedeflediğimi söyledim, bence about kısmında atıyorum founder, co-founder, creative bilmem ne ibarelerinin karşısında Mark yerine Ahmet yazsın yeter.

   • Barış Ünver dedi ki:

    Tamam, aynı şeylerden bahsediyoruz yani :). O zaman iş ciddiye binerse, tasarım konusunda ben yardım etmek isterim.

   • Can Berk dedi ki:

    Caner bey derdiniz o ise eğer zaten az buçuk da olsa var bu tür şeyler. (Daha fazla olmasın mı? Olsun ben sadece hiç yok değil diyorum.)
    Ekşi sözlük veya fizyi ele alalım. Ekşi sözlük evet yapısı gereği uluslararası bir yaygınlığa kavuşamaz zaten. Ancak ulus içinde de çok başarılı buluyorum ben. Fikri sorarsanız özgün müdür değil midir diye, evet tamamen özgün değil ama diğerlerinden ayrılan, kendi içinde özgünlüğü olan kapalı bir kutudur. Ama bu da kötülenmiyor mu mesela? Şöyle aptallar, şöyle kendini bir şey sanıyorlar falan diye? Yani diyeceğim o ki laf eden illa ki birileri çıkacaktır. Kendi insanına hitap ederken bile içlerinden bundan memnun olmayanlar çıkacaktır.

    Neyse fizy örneğine geçersek, uluslar arası bir üne kavuşmuş başarılı bir site. Telif hakları nedeniyle tamamen tüm dünyaya hakim olamamış olsa da kendi çapında çok başarılı. Ve bildiğim kadarıyla Türk imzası taşıyor.
    Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sadece hiç yok sözüne karşı yazdım bunları yanlış anlaşılmasın. Elbetteki birazcık abartı kullanmanız doğaldır ben aşırı tepki veriyorsam affola.

    Neyse, birazcık daha devam edersek: Ben bizim millette şunu gördüm: En iyi ihtimalle var olan bir şeyi geliştirmeye çabalıyorlar. Bu da bir şeydir bence. Ama yeniden yapmak? Gerçekten yenilik katmak demektir. Asıl nokta bu. Tüm bilgileri, bilmem kaç dille yazıldığı falan bunlardan öte fikir önemli. Yenilikçi fikir, inanın çöp toplama sistemine dair bile olsa değerlidir. Asıl üzerine gidilmesi gereken de bu.

    Bahane bulmaya kalkışacak olursak zaten çok sayılabilir, e bizim insanımız da alıngandır. Birisi “ne gerek var” dese hemen sıkılır bırakıveririz. O yüzden önce işe başlanacaksa
    1) Yenilikçi fikir
    2) Zorluklara hazır olmak.

    İnanın bundan sonrası sadece çalışma isteyen şeyler.

 5. Furkan Demirkaya dedi ki:

  Caner Bey, bu içerik yönetim sistemi üzerine proje başlatırsan haberimiz olsun, katkıda bulunmak isteriz yani en azından ben çok istiyorum çünkü birçok kez bende denedim iys yapmayı ama bir noktada gerek tasarım açısından, gerek yazılım yapabilmek için zaman açısından yeterli olamadım ama opensource olup herkes katkı yapabilirse ortaya çok güzel şeyler çıkacağına inacım tam.

 6. Samet ÇİLLİ dedi ki:

  Duygusallığı bir kenara ittiğimizde hedef ne?
  Biz bile kendi içimizde Türk yaptıysa bi foka benzemez diyen bir milletiz, herşeyden çalan bir milletiz, ek dosya çıkmasın diye iki class ı bir dosyada yazan bir milletiz :)
  bence bu iş bir yazılımcı bir tasarımcı ile olacak bir iş değil.
  bir yazılımcı bir tasarımcı oturacak sadece yapıyı koycak, diğer bölümler atıyorum 50 tane yazılımcıya gönderilecek,

  koycaksın githup’mıdır nedir oraya, herkes 15 dakkasını ayırsa birer modül çıkarsa yeter. ama dediğim gibi yapı çok güzel oluşturulmalı. ilk temelleri sağlam insanlar atmalı ki bu bahsettiğim şekildle modülleri yazacak kişiler mitolojiye zarar verememeli.

  yoksa sadece 2 kişiyle uzun yol katetmeye çalışırsanız 2 gün sonra 2 ukala insanın 2 edepsiz cümlesiyle şevkiniz kırılır.
  bu siteyi takip eden yazılımcılardan her biri 15 dakkasını ayırıp bir modülünü yazsa kocaman bir şey olur.

  Not : şahsi fikrimdir.

 7. Polat dedi ki:

  Caner katılıyorum sana, bir web geliştirici olarak, böyle bir proje için elimden geldiği kadar yardımcı olmaya hazırım. Yeter ki çekirdek bir kadro oluşturulup bir araya gelinsin, bir yola baş koyulsun. Canla başla çalışırız, bize ait bir proje çıkartırız. “Azimle sıçan, duvarı deler” diye boşa mı denmiş :)

 8. Murat ALABACAK dedi ki:

  phpKF vardır, yazışmalık/forum alanında desteksiz ve ücretsiz hizmet veren. Haliyle tek kişi olduğu için istediği kadar kullanıcıya ulaşamamış hatta tasarımda biraz katı kuralları var. Bende phpKF’nin ömrünün bitiminden sonra çok daha esnek forum yazılımları için uğraşmıştım. Yabancının yaptığı şey bize “vay anasını” dedirtiyor, halbuki phpKF çok daha zor ve emekli bir şekilde kodlanmış.

 9. yusuf dedi ki:

  Açıkçası bu işlerden pek anlamayan; fakat yardımlaşmayı ve bir şeyler üretmeyi seven birisi olarak, kurcalama, “Şu şöyle olabilir.” vb. aşamalarına destek vermek isterim. Hatta ilk konseptin oluşturulacağı ve isminin konacağı anda da yer almak çok isterim. Fakat vatani görev zamanı geldi kapıya dayandı. Dönüşte olur da başlamış bir şeyler olursa, takip etmeye çalışacağım. Şimdiden kolay gelsin.

 10. Bünyamin AKÇAY dedi ki:

  Caner Kardeşim.
  Hayaller sadece alın teriyle gerçekleşir.
  Selametle

 11. Emre dedi ki:

  Valla çok güzel bir konuya değinmişsiniz Caner Bey.Sonuçta web yazılımı konusunda bizimde oldukça fazla bilgili,yetenekli arkadaşımız var.Ben şuna eminim ki iyi bir ekip çalışması sonucunda ve zamanla, dünyada nam salacak harika bir içerik yönetim sistemi ortaya çıkarılabilir.

  Eğer dediğiniz gibi bir ağırlıklı olarak yerli malı bir cms script projesi başlatılırsa,ilk etapta sadece türk webmasterlardan topladığınız bağışlarla bu işin daha ileri götürülebileceğinden hiç şüphem yok.

 12. Fiket dedi ki:

  Caner kardeşim öncelikle CMS içerik yönetim sistemi ile ilgili düşüncelerin sevindirici. E-ticaret ortamında Opencart ve Prestashop gibi sitelere kafa tutan proticaretin yapmış olduğu sistem takdire şayandır. Bu açıdan Türkiye ve dünya geneline hitap eden alt yapısı kuvvetli bu sisteme benzer bir CMS sisteminin altına imzanı attın mı “yemede yanında yat” kıvamına gelir. Bu bağlamda ekip, hız, sabır, güvenlik, tecrübe ve maddiyatın da göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. İnşallah bu projeye başlar ve devamını getirmeni temenni ediyorum.

 13. Yusuf Tuğrul Kocaman dedi ki:

  “Amerika’yı yeniden keşfetmek.” evet bu sözü kullananlar var. Atıyorum bir SMTP Mail classı yapmış adamın biri. Google’da “php smtp mail gönderme” diye hepsi bu class’ın nasıl kullanılacağını anlatmış. “İyi de kardeşim, class kullanmada ne var, ben zaten biliyorum onu ama nasıl gönderildiğini öğrenmek istiyorum.” diyene bu sözü suratına çarpıyorlar.
  Kendi aramızda bile Türk yapımı olan şeyleri kullanmıyoruz. Bir şeye benzemez deyip geçiyoruz. Nesne yönelimli olarak yazdık diyelim, WP’deki benzerlikleri görecekler (aslında tüm sınıflar bence birbirine benzerdir sonuçta public, private,protected,static) ve “WP kopyasını yapmışsınız.” deyip geçecekler çok olacak.
  Eğer bir CMS projesi olursa herhalde en çok ben yer almak isterim. Ama Samet ÇİLLİ’nin dediği gibi belli bir planla yapılırsa ve 3-5 haftaya bir kenara itilmezse tutulur.

  • Batuhan Göksu dedi ki:

   haklısınız verdiğini örneği bir ara ben yaşadım phpmailler çok fazla geliyordu ve gereksiz daha basit bir smtp herkes ne gereği var yapılmış al kullan derlerdi sonunda yaptım tek sınıf basit az kod ile smtp gönderimi yapıyorum tertemiz minimal :)

 14. ahmettatar dedi ki:

  Evet Caner bence de Mark yerine Ahmet yazsın..:)) Ben oop mimarisinden anlamam nesneymiş sınıfmış anlamam ama şunu söyleyeyim kafama koyarsam PHP yi baştan yazabilirim ondan eminim ama şevkim yok.. yoksa Rasmus abi de Bill Gates de benim gibi akrep burcundandır..:)) Bence biz sadece ihtiyaçlarımız doğrultusunda birşeyler üretebiliyoruz elin oğlu gibi zevk olsun icat olsun diye birşeyler üretemiyoruz.. Kafamız sadece başımız sıkıştığında çalışıyor.. Eğer zorunda kalırsak yani birgün elin oğlunun yaptıkları bizi kesmemeye başlarsa yahut farklı ihtiyaçlarımıza karşılık verecek çözümler bulamazsak o zaman kafamızı çalıştırmaya birşeyler üretmeye başlayacağız.. Benim aklımda da böyle birşey vardı küçücük bilgimle bile yapabileceğime inanmıştım ama baktım herif zaten kallavisini yapmış opencart dedikleri meret varya.. Görünce şevkim kırıldı..:)) Şimdi aklımda birşey var ama yapılabilirmi bilmiyorum araştırmak lazım yani.. Senin içerik yönetim sistemine gelince ben proje adamı sayılmam belki sizin kadar bilgim de yok ama eğer şunu şunu yap dersen elimden geleni yaparım Caner yanındayım yani her zaman..

 15. selam dedi ki:

  hocam iyisin güzelsin de türk yapımı diyorsun cms diyorsun. cms nedir ? sizce baştan kaybetmedik mi ? ve lütfen yok herkes cms diyor işin jargonu bu felan demeyin.

 16. Muhammet dedi ki:

  Abi o fikir bende de var ve başlamıştım. WordPress’in bütün zayıflıklarını eksikliklerini tek tek not edip bunları scriptte büyük önemle kodlamaya başladım. WordPresste eklenti ile gelen ve aslında tamamiyle bütünleşik olması gereken her şeyi ben scripte eklemiştim. Daha sonra eklentisiz WP ile bu bolca özelliği bulunan scriptimi kıyasladığımda hız, stabilite bakımından WP’ye en az 10 kat fazla geliyordu. Sunucu kaynak kullanımı bakımından desen hemen hemen hiç kullanmıyordu. Peki neden dağıtmadım ve sildim ?

  İlk önce scripti kendi sitemde kullandım. Eğer beğeni fazla olursa scriptin kaynak kodlarını açacak, bir ekip kuracak ve yoluma devam edecektim. Fakat unuttuğum şey Türk ergen zekalı kişilerin, yaptığınız scripti alıp, sadece içindeki değişken isimlerini değiştirerek “ben yaptım, ben yaptım” diyerek kendi egolarıyla övünmeleriydi. Daha da ötesi bu scripti ticarete dökmeye çalışmalarıydı. Sadece temasını bile siteden çalarak, bunu kendilerine referans olarak gösterip ticaret amaçlı kullanıyorlardı.

  Uzun lafın kısası, WordPress’in çooooooook fazla eksik, hatalı yönü var. El ele verirsek 1-2 ay gibi kısa bir sürede WordPress’i katlayacak bir sistem geliştirilebilir. Lakin çok büyük tehlike var “Egoist Türk Ergenleri”.

  Eğer böyle bir projen varsa ve bu ergenleri de defetme yöntemin varsa peşinden gitmeni tavsiye ederim.
  Bir kez tuttu mu gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

 17. Samet ÇİLLİ dedi ki:

  Ya bu işler biraz sabır isteyen işler. Özveri isteyen işler. Eğer 15 günde 1 ayda birşey yazılıp bitirilirse bu projeyi 10 kişiden 20 kişiden fazla kişi kullanmaz.
  İnsanlara bu işi sahiplendirmek ve öyle kullandırmak gerekiyor. Yoksa bu proje 3-5 kişinin bir araya gelip firma kurma çabalarından öteye geçmeyecektir.
  Nasıl sahiplendirmek sorusuna cevabı ise hayalin peşine koşmaya karar verildiğinde planlanır artıkın…
  Örneğin; aramızda kaç kişi okuyor, şu kadar kişi, okulda hocalarıyla konuşur bu iys üzerinden örnekler anlatılır. gibi gibi gibi

 18. Batuhan Göksu dedi ki:

  Eyer ki bu iş ciddi ciddi yapılacaksa bende varım yaz listeye caner :) 5 yıldır php yazarım yanlız rakip cms sistemlerini iyi analiz edip ona göre geliştirme sürecinde yol haritası çıkarmamız lazım ve cms yi geliştirirken değişmez hedeflerimiz olmalı mesala hız,minimalist,güvenlik,kolay kullanım gibi filan sonra yapı haritasını çıkartmalıyız neler olacak işleyişi sistemin framework yapısı kendine ait olmalı ve kendi framework u üzerine inşaa etmeliyiz falan filan…

 19. Samet ÇİLLİ dedi ki:

  Bence bir tane anket gibi bir liste açalım, herkes çoklu seçim yapabilsin, ve ek seçenek de ekleyebilsin, olması gereken özellikleri herkes aklına geldiğinde yazsın o listeyi kabartalım ? Sonra da ek çok seçim yapılan özellikten en aza doğru istenene göre düşünülerek veya gözardı edilerek bir alt yapı kurulsun.
  1. Hız
  2. Geliştirilebilirlik
  3. Api desteği
  4. Tasarım Motoru
  5. Xml Desteği
  falan filan gibi bir liste hazırlansın sonrada sıraya göre birşeyler düşünülsün?

  • Caner Öncel dedi ki:

   Evet bak bu süper bir fikir Samet, bu tarz bir şey hazırlayalım.

   • Samet ÇİLLİ dedi ki:

    Ama büyük bir yemin lazım bu iş için :D bir tane de yemin hazırlayalım.
    katılımcı herkes iys işlerinde bu scripti kullanıcak, ama erinmeden kullanacak ;D
    kullanmayanın parmakları noktalı virgüle basamasın inşallah, enterla yeni line açamasın inşallah, klavyesi kendi kendine karakterler üretsin, her oluşturduğu dosya encoding problemi versin inşallah gibi büyük bir yemin ve beddua metni hazırlayalım

 20. Batuhan Göksu dedi ki:

  anketle birlikte bir form gibi birşey yapmalıyız soralım millete wordpress filan neler olsun isterdiniz neler olmasın nasıl birşey olsaydı dahada güzel olurdu şeklinde sorular yöneltmeliyiz.

 21. Furkan Demirkaya dedi ki:

  Yorumlara bakılırsa bir kısmı daha baştan kestirip atmış ama Samet Bey’in fikrini tuttum. Ha gayret yavaş yavaş bir şeyler çıkıyor. Yalnız bu başlık altında oluşan fikirleri bir yerde toplayıp daha fazla kişinin ulaşabileceği bir hale getirmek lazım. Kesinlikle katkı yapmayı çok istiyorum. Ha! bir şey daha, daha profesyonel olması açısından bir tanıtım sayfası ve nasıl ilerleneceğine dair önyazı konularak kişilerin daha fazla katkıda bulunması sağlanabilir. Sizce?

  • Caner Öncel dedi ki:

   Evet o zaten kesinlikle olmalı fakat sanki bundan önce isme karar vermek gerekiyor gibi. İsim belirlendikten sonra domain alınıp “Biz böyle bir yola çıktık, şunu şunu yapmayı planlıyoruz, eğer şu yeteneklere sahipseniz dilerseniz katkıda bulunabilirsiniz” gibi bir şeyler yayınlamalı.

   İsim konusuna gelince ben mutlaka Türkçe bir isim olması taraftarıyım. Yabancılar tarafından da kolay telaffuz edilebilecek, içinde Türkçe karakter barındırmayan bir isim olsun diyorum.

 22. Gökhan dedi ki:

  Hocam varolan birşeyden birdaha yapmaktansa olmayan birşeyi yapmak yada var olan şeylere olmayan özellik katmak daha mantıklı olur şahsi düşüncem misal, wordpresse sayyac.com gibi güzel bir analiz eklentisi yapsan ki herkezin ihtiyaç duyduğu birşey emin olun bütün dünya bunu kullanacaktır. Bu sadece bir örnek bunun gibi birşeyler olursa daha yararlı işlere imza atmış olursunuz düşüncesindeyim

 23. Samet ÇİLLİ dedi ki:

  Yeşilçam’a mı başvursak?
  Sekreter Aysel! falan,
  demem o ki; ben yapılacak birşeyin ismine iys gibi bir isim vermek yerine ahmet ali gibi yeşilçam damga vurmuş gavurlar önemli değil, türkiyede ismi anıldığında neci olduğunu hissettirecek bir isim olması taraftarıyım.
  mecazen aynı anlama gelsin yeter bence …

 24. Kadir dedi ki:

  Nah şuraya yazıyorum :) Sen bu sistemi kur en geç bir hafta içinde binden fazla blog sitesinde ismi yayınlanır. İnanmasan bitir sonra beraber sayarız yayıncıları :) Hem böyle bir çalışma için reklam yapmana bile gerek yok. Bütün bloglar şimdiden hazır kıta bekliyordur böyle bir çalışmayı yayınlamak için. Developed by Ahmet (Caner) Öncel :)

 25. Muhammet dedi ki:

  Abi isim kısmında İYS, CMS önemli değil. Türkiyeye ait bir şey olduğunu belirtebilmeliyiz.
  Mesela Pardus işletim sistemi. Bildiğim kadarıyla Anadolu Parsı gibi bir anlamı vardı.
  Mesela ülkemizin güzel bir bölümünü belirtecek bir isim kullanabiliriz. Pamukkale Travertenleri, Aspendos, Assos Behramkale, Avanos, Bergama, Çanakkale, Kız Kulesi, Anıtkabir yani bunları çağrıştırabilecek, Türkiyeye ait olduğunu daha başlangıçta belirtecek bir şey olmalı.

 26. Erhan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, yorumları okurken aklıma geldi, en basitinden kullanılabilirlik konusunda bir önerim olacak:
  Nasılki wordbresste bileşenleri sürükleyip bırakabiliyorsak, yapacağınız cms de ana sayfayı düzenlemek için bu yöntem kullanılabilir, örneğin kategoriler/menüler sağdaysa sola sürklenebilmeli, kategorieleri sırallamak için ekenti yerinde aşağı yukarı sürüklenebilir, kısacası tasarımda son kullanıcının gördüğü herşey birbirinden bağımsız bencereler şeklinde olup sürükle bırak yöntemiyle düzünlenebilirse, hali hazırda kullannılan cmslerden ayırt edici özelliklerinden bir tanesi olabilir. tabi bunlar için Web masterin admin modunda kullanabileceği çok kullanışlı editöre ihtiyaç olacak, son olarak nasılki mobil geliştiricler için sdklar yayınlanıyorsa yapılacak olan cms de geliştiriciler için özel bir program hazırlanabilir.
  Şuan aklıma gelenler bunlar, bu konuda başta severek takib ettiğim caneri ve bu projeye destek verecek olan ustaları hertürlü destekiyor ve herkese iyi çalışmalar diliyorum.

 27. Samet ÇİLLİ dedi ki:

  Yaklaşık 6-7 yıldız bu mesleği yapıyrum 25-26 yıldır da bu ülkede yaşıyorum. bu ülkede şunu gördüm biz türk insanı olarak çabuk gaza geliyor çabuk sıkılıyoruz.
  Dediğim diyeceğim o ki gönüllü yapılacak bu işte kime ne iş düşüyorsa bunların hepsinin kısa süreli olması gerektiğidir. Ya da öğrencilerin bu işi yapması gerekir. Bir tane koordine edecek bir kişi gerekir tercihen freelance çalışan olması her an iletişimde bulunma imkanının olması koordineyi sağlaması için daha sağlıklı olacaktır.
  Kök’ü hazırlaması açısından bir tane gurudan başlangıç yapmasını rica etmek faydalı olacaktır. Ama insanların heyecanı gitmeden sıkılmadan start vermekte fayda var. Zaten gelen günlük yorumların sayısının ivmesine bakılırsa ne demek istediğim anlaşılacaktır.

  Sağlıcakla…

 28. adige dedi ki:

  batuhan’ı yok sayarsak hiç, sevilmeyen yorum alan yok. tüm yorumlar en az 3-4 +1 almış.
  güzel ir konu olmuş. umarım somut birşeyler ortaya çıkar..

 29. Caner Öncel dedi ki:

  Bu işi yapacağız değerli dostlar. Bir çok kimsenin ve sizlerin fikirlerini aldıktan sonra buna karar verdik. İlk etapta isim belirleyip bir web sitesi kuracağız ve kimsenin kendini bir şeye bağımlı / zorunlu hissetmemesini sağlayarak, yazılımcı olsun tasarımcı olsun dileyen herkesin istediği konuda ve ölçüde katkıda bulunabileceği bir platform hazırlayacağız. Bununla ilgili ayrıca bir yazı yazacağım fakat şimdiden isim konusunda fikir vermek isteyen olursa http://www.egonomik.com/iletisim/ üzerinden iletebilir.

  Destek ve değerli düşünceleriniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim. 6 ay mı sürer 1 sene mi bilmiyorum fakat Allah\’ın izniyle ortaya güzel bir şey çıkaracağımıza inanıyorum.

 30. Polat dedi ki:

  Hadi inşallah Caner, umarım hep birlikte güzel birşey çıkartırız ortaya ;)

 31. muzaffer dedi ki:

  benimde yıllardır kurduğum bir hayaldi bu Caner, projeye destekte bulunabilirim.

 32. ibrahim dedi ki:

  güzel bir düşünce

  ama size başımdan geçen bir olayı anlatayım

  ismini vermeyim reklama girmesin bir hazır cms sistemini geliştirerek insanların ücretsiz kullanımına sunacaktım geliştirmekten kastım iki üç kod parçası ve bir resim değil elbette hemen hemen %90 lik bir kısmını

  bununla ilgili yaklaşık 4-5 kişi olduk ve başladık,tabi destek sitesinde herkez merakla bekliyor ne olacak nasıl birşey olacak vb. şeklinde neyse lafı uzatmayım bu 4-5 kişiden kala kala bir ben kaldım hepsi kendilerince haklı bahanelerle çekildiler kimisi neti bırakmış kimisi işi yoğunmuş vb. tabi o kadar millete söz verdik yarıda bırakmakda olmazdı anlayacağınız olan bana oldu gece gündüz günlerce uğraşıp cms yi bitirdim ve paylaştım..

  Birçok kişide memnun kaldı tabi şuan bir üst sürümünü istiyorlar hatta bunun için bazı kişilerde bizde birşeyler yaparız gibi önerilerde bulunuyor ama o hataya birkere düşerim :)

  İşin özeti elin varsa başını kaşı başkasına güvenerek böyle bir projeye girişme çünkü çok emek isteyen bir iş birde insanlardan yediğin darbenin mutsuzluğu ile insana çok zor geliyor :)

 33. yasin dedi ki:

  Selam arkadaşlar.
  Yazınızı be yorumların bazılarını okudum ve ben de bazı şeyler yazmaya karar verdim.

  Böyle bir yazılım elbette gerekir, veya yazılsa iyi olur.
  Kesinlikle ve kesinlikle Uluslararası olmalı, ancak Türk’lerin yazdığı da kesinlikle belli edilmelidir.
  Ben bir web geliştiriciyim.
  Yıllardır Vps lerimizde, sunucularımızda, Cpanel-Plesk ikilisini kullanıyoruz. Bu konu hakkında sorunları tekrar hatırlatmama gerek yok.

  Aylar önce Maestropanel ile tanıştım, yeni bir sunucu alırken, datacenter tavsiyesi ile kuruldu, beğenmezseniz pleski geri kurarız dediler. Ben de ok dedim ve kullanmaya başladım.
  İlk deneyimimden itibaren çok sevmeye başladım. Reklam olmaması açısından fazla söz etmek istemiyorum ama , araştırın, yapılış hikayesinden bu güne kadar herşey yazılı.
  Şu an öyle bir noktaya geldim ki, inanın bu paneli yazan arkadaşları kardeşim gibi görüp onur duyuyorum.
  Yazılımda çok fazla eksik olmasına rağmen, mükemmel bir iş çıkarmışlar.
  Ve en önemlisi, bir sorun olduğunda, mail göndermeniz yeterli, kendi sunucuları gibi ilgileniyorlar.

  Şimdi, bu adamlar bu kadar yazılım üretmiş, ve lisansları da gayet uygun fiyatlı. İnanın, lisans ücretini fazla fazla ödemek istiyorum. Donate butonu olsa, kahve de ısmarlayacağım hepsine :)

  Gelmek istediğim nokta şu; Bir içerik yönetim sistemi yazılsın. tamamen biz Türk’ler yazalım.
  Ancak açık kaynak olmamalı bence. Cüzi de olsa bir lisans ücreti olsun, 10$ bile olsa, olmalı ki gerçekten bu işle ilgilenen bu işin emeğini bilen insanlar etrafımızda olsun…

  İşin gerçeği, bir şekilde maddi kaynak olmadıkça türkiyede yazılım geliştirileceğine de inanmıyorum. Hala gelin arabasından 5 tl almak için arabaya asılan birsürü gencimiz var bizim. aynı yaştaki silikon vadisindeki gençler sektöre yön veriyor.

  Şöyle bir önerim olabilir, free ve lisanslı yazılım şartlarını aynı anda barındırabiliriz. Örneğin wordpress’in domain başına 5$ olduğunu düşünün. kimse bu parayı vermekten çekinmez, sonuçta o siteyi 1000-10.000 arası bir paraya satacak piyasada.
  Bu 5$ en azından geliştirici ekibin bazı masraflarını karşılar.

 34. mehmet dedi ki:

  Bu işin arkasında maddi destek olmadıkça yapılmaz. Joomla açık kaynakkodlu bir cms sistemidir. Ama işin çekirdek kısmı bu işi ücretsiz yapmıyor. Çekirdek kısmı dışında bir de hamal kısmı var bu işin ücretsiz kısmını yüklenen. Yani dil tercümelerini yapanlar açıkları ve hataları bulup rapor edenler vs. gibi… Para nerden geliyor. Tabiki sponsorlardan. Kim neden sponsor olsun ki? Elbette tema bileşen modül font vs vs vs pazarlayarak para kazananlar. Reklam satararak para kazananlar. Reklam joomlanın neresinde derseniz >>>> burada: İstatistik tutarak para kazananlar. (internette kim ne arıyor, web içeriklerinde neler bulunduruyor, nereleri daha çok ziyaret ediyor hatta kim zengin kim fakir bunları bilip ona göre müşteri avına çıkıyorlar… dahada uzatırım) Hosting firmaları (en bilinen GoDaddy bunlardan biridir)… Alışveriş firmaları. Hatta hatta online casino siteleri ve kumarhanelere oyun makinası üreten firmalar (Online Casino Informatie gibi) … Ayda şu kadar para kazanmak istermisiniz diyen üçkağıtçı firmalar…. daha da uzatabilirim. inanmayan joomla nın web sitesinden Community Sponsors yada Global Sponsors içeriklerine göz atabilir. Arkanızda böyle bir destek var ise yarıda bırakmaz ve kullanıcılarında aklında böyle bir soru kalmasına mani olursunuz. Bunlar teori değil gerçek. Yoksa adam size niye açık kaynak kodlu bir ürünü kafa patlatıp yıllarca uğraşıp al kullan desin :D Neden yapamadığımızın cevabının bir kısmı bu. Neden yapamıyoruz diyen arkadaş bu projeyi 20-30 mb boyutunda php css js kodlarından oluşan zip dosyası olarak görüyor. Arkasında dönen milyon dolarları göremiyor.

 35. Aydn.Dglr dedi ki:

  Mükemmel bir düşünce bence abi , diğer arkadasların yorumlarını kısmen okudum eleştiren veya destekleyen varmıdır bilemem ama böyle birseyin olmasını gerçekten isterdim . Mesela WordPress in geliştiricileri arasında bir Turk’un adı olsaydı adı kocaman harflerle diğerlerinin yanında bulunsaydı güzel olmaz mıydı ? En basiti sevinirdim ya benden bir parça dusuncesi olurdu . Hemen aksi yonlerini dusuncelere yonelmeyin..

 36. Fatih Gülsuyu dedi ki:

  Ben herkese söylüyorum basit 2-3 sayfalık site için Joomla veya WordPress gibi binlerce satırlık gereksiz bir yapı yerine daha hafif ve fazla kullanım alanı olmayan basit bir CMS kullanın diye ama maalesef bu sektördeki herkes gibi müşterilerde %99.5 tembel. Bu oranı biraz aşağı çekebilirsek işte o zaman herşey değişir. Kod yazmayı veya üretmeyi sevmiyoruz. İlk baktığımız şey hazır teması modulu plugini varmı? Bence bu CMS işi için çok geç bile kaldık diyebilirim.

 37. Akif AKINCI dedi ki:

  Herkese merhabalar;
  Epey bir zaman evvel yazılmış bir makale ancak ben yeni okuduğumu belirtmek isterim. Anladığım kadarıyla hem pozitif hemde negatif yorumlar yer almış. Fakat sizler bunu yazmış ve yorumlamışken 2013 yılında bizler 01 Ocak 2013 yılında .net mimarisinde hazırladığımız açık kaynak içerik yönetim sistemini yayına sokmuştuk ve halende yayın hayatına devam etmektedir. Hiç kimseden maddi destek almadan kendi çabalarımızla bunu 2 senedir ayakta durdurmayı başardık. Halende devam ettireceğimizi bu davada gönül veren kişiler olarak söyleyebilirim. Sizler daha çok PHP üzerinden devam eden web developerlar olabilirsiniz. Belki .net’i sevmiyorda olabilirsiniz. Ancak şunu bilmelisiniz ki burada PHP yada .Net konusu üzeri bir münakaşa olması için konuşmuyorum. Türk Yapımı bir CMS olduğunu belirtmek istiyorum. Bu senenin sonunda inş. Allah nasip ederse Versiyon 2.0 ve yeni arayüz ile yayın hayatımıza devam edeceğiz. Bugüne kadar 1 tek firmadan güzel ve teşekkürleri bol feedback aldık daha çok aşağılamalar ve yuhalamalar ile karşılaştık ve ne yazık ki bizleri yıldırmaya çalıştırlar. Biz 2 kişi başladık 3 kişi olduk ardında iskelet 4 kişi olduk ve şuan ise 8 kişiyiz inandık inanmaya devam ediyoruz. Bizimle birlikte olabilirsiniz. Ama dediğim gibi maddi destek istemiyoruz manevi destek bizim için önemli bir konudur. Bana her konuda mail atabilisiniz Linkedin vasıtasıyla iletişim kurabilirsiniz. Ben bir Sanaloger’im ve sizinde Sanalog.org’dan bi haber olmamanızı rica ederim.
  2 sene boyunda revize etmeden basic standartlarda takıldık çok fazla kullanan var. Yeni versiyonumuz daha üst bir mimaride olacak ve beklentilerin ötesinde diyerek bu sitede gelecek var demek istiyorum.
  Hepinize saygılarımı sunarım.
  Akif AKINCI

 38. Ömür Yanıkoğlu dedi ki:

  Merhabalar,

  “türkçe içerik yönetim sistemi” aramasıyla bu sayfaya ulaştım. Hem yazıyı, hem yorumları keyifle okudum. Herkese teşekkür ederim.

  Yılların verdiği tecrübelerine dayanarak bu eksikliği fark edip, sizinle aynı amacı ya da benzer amaçları taşıyan pek çok kişi ve kurum olduğuna yürekten inanıyorum, birkaç tanesini takip ediyorum.

  Türk ya da yabancı, fark etmez, birinin çıkıp tüm dünyada fenomen olacak bir CMS geliştireceğine inancım sonsuz. Bahsettiğim CMS WordPress veya muadilleri gibi değil ya da e-ticaret, CRM, vb. odaklı benzerleri gibi değil. Bu basit ihtiyacın tüm meşakkatli kollarını tek çatı altında toplayıp, insanların yaratıcılıklarına da olanak sağlayacak kolay ama bir o kadar da büyülü bir şey. Bu durumda bu ürüne sadece CMS diyemeyiz belki ama siz ne demek istediğimi anladınız.

  Whatsapp örneğinde olduğu gibi pek çokları aynı ihtiyaç için benzer çözümler üretti fakat başarıyı Whatsapp ekibi yakaladı. Bu çok çalışmak ve doğru zamanda doğru yerde olmak meselesi. Çokça çaba, biraz da şans, hepsi bu.

  Azeri bir hocamız vardı, Ali Fettah Şahbazov, Allah rahmet eylesin, derdi ki: “Dahiliğin %90’ı terlemektir”. Başkasından mı alıntı yaptı bilmiyorum ama hep hatırlarım bu sözü.

  İz bırakmak istiyorsak, fayda sağlamak istiyorsak çok çalışmalıyız. Başarısızlığı ilerlediğimiz yolda farklı açılardan bakma fırsatı bulduğumuz durak noktaları olarak görmeliyiz. Tek seferde on ikiyi vurmak, bizim deyimimizle ‘baldır’. Buna bel bağlayamayız. Gerçekçi yaklaşıp, mümkün olduğunca doğru adımlar atmalıyız.

  Yorumumun başında söz geçen aramayı yapma sebebim, benim de sizinle benzer bir hayali paylaşıyor olmam, bu alanda başka kimlerin çaba gösterdiğini merak etmem.

  Fayda sağlayacak ve bir sürü insana ekmek kapısı olacak ürünler geliştirmek dileğiyle.

 39. Semih dedi ki:

  Bende yukarıda ki arkadaşlarla aynı aramayı yaparak bu sayfaya ulaştı. Açıkçası 1 yıla yakın bir tecrübe dışında oldukça tecrübesiz biri olarak yukarida ki arkadaslarin dediklerine katılmamak elde değil.

  Böyle bir sistemi milli diyerek işleri yürütme kısa vadede başarı getirebilir ancak uzun vadede global bir isme wordpress , deupal vs gibi yurumeyecegini düşünüyorum. Gene de böyle paylaşmayı , yapmayı dusunen insanların olduğunu gördüğüme sevindim :)

  Meslek hayatı(n)(m)ızda başarılar :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.