Bir İstanbul Hayali


Biristanbulhayali.com Yüksek Kaldırım hakkında araştırma yaparken tanıştığım, İstanbul’un tarihi ve kültürel hazinelerini tanıtmayı amaçlayan güzide bir site.

İstanbul bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış dev bir kültür mozaiği olmasına rağmen ona sahip olma ayrıcalığını yaşayan bizler hayat koşuşturmacasına kendimizi o kadar kaptırmışızdır ki, bu mozaiğin kıymetli taşlarının önünden öylece geçer gideriz. İşte bu siteden en çok bu yüzden, çoğu zaman bakıpta görmediğimiz bu tür değerlere dikkat çektiği için hoşlandım.

Yanından geçip gitmişizdir. Ama hiç dikkatimizi çekmemiştir. Belki adına hayat dediğimiz koşuşturmacadan Belki de alıcı gözle bakmadığımızdan.

Onlarca kez görmüşlüğümüz vardır oysa. Ama bir türlü hatırlayamayız. Çünkü, durup bir saniyemizi ayırıp bakmamışızdır.

Oysa çok gözönünde bir yerdedir, Gülhane’dedir. Tarihi de çok şirindir. Çünkü, ufaklıkların binbirtürlü yaramazlık yaparak, Okuma-yazmayı öğrendiği  bir sıbyan mektebidir.

Kaynak: http://www.biristanbulhayali.com/cok-gozonunde-bir-yerde/

Tasarım konusunda ciddi bir desteğe ihtiyacı olsa da “Dünyanın başkenti”nin gizli kalmış miraslarını yakından tanıma fırsatı sunan Biristanbulhayali.com favori siteleriniz arasına girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Pesimist dedi ki:

    Paylaşım için teşekkürler dostum, çok verimli oldu. Herkes senin gibi bir webmaster bulamıyor yapacak bişey yok ((:

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir