Bir sürü şey var


OFF sineksavar sprey kutusunun üzerinde, uygulama bölümünde “böyle elinize yüzünüze iyice yedirin, değmedik yer kalmasın” diye bir açıklama var. Bir kaç paragraf altında ise “deriyle temas halinde doktorunuza başvurunuz” yazıyor. İnanmayan gitsin alsın bir kutu baksın.

Bir gün tersime gelecek şu Ramazan davulcularından birini döveceğim. Bence artık miyadının dolması gereken bir gelenek bu. Herkes bir şekilde sahura kalkıyor zaten, hastası olan, yiyip yatan, migreni olan insanlar var. İlla o davulu bam güm çalıp duracaklar. Ben de bahşiş verirsem ne olayım.

Kinder çikolataları var ya, hani şu reklamlarında aşırı duyarlı anne modeli oynatıp “çocuğunuza güvenle yedirebilirsiniz, çok güzel süt barı la bunlar” diyorlar. Hah işte o süt barı dedikleri zımbırtıların %60 kadarı bitkisel yağ. Buna göre ya çocuklara ebesinin hörekesi kadar yağ yedirmek gerçekten sağlıklı bir şey ya da bu reklamcı totoşlar bizi böyle böyle kandırıyorlar.

28 yaşına geldim ve öğrendim ki zaman gerçekten çok şerefsiz bir yaratık. Geçmesini istersiniz geçmez, dakikalar büyür kocaman olur. Aman geçmesin dersiniz jet motoru takmış gibi alır başını yürür, saatler su gibi akar gider. Eğer vücuda bürünseydi sevimsiz komşu çocuğu olurdu, siz de camdan aşağı “oğlum, evladım top oynama orda arabaya vuracaksın” diyen adam. Siz ordan kıçınızı da yırtsanız eşofmanla aşağı inip dövmeye gidene kadar orda top oynamaya devam ederdi.

Çelik vardı bir zamanlar. Adamın bütün parçaları hit olurdu. Şimdi onun gibisi yok. Hakkında ufak bir araştırma yaptım, öğrendim ki şu sıralar bir üniversitede sanat üzerine dersler veriyormuş. Nerden nereye. Dum kah kah…

Emek sıvı sabun var, zeytinyağlı ve Çakmak Market’te 1.85 TL’ye satılıyor (bu Çakmak Market İzmit’te var ama ulusal bir zincir midir bilmiyorum). Öylesine bir alıp deneyeyim demiştim kısa sürede müptelası oldum. Siz de benim gibi o salak nemlendiricili bilmem neli elden çıkmayan sıvı sabunlardan tiksiniyorsanız öneririm. Sabun gibi sıvı sabun.

Romantik filmler izleye izleye duygusallık bağımlısı olan mızmız tiplerden hiç hazzetmiyorum. Romantizm bile meta olmuş, kapitalizmin köpeği olmuş haberleri yok. Bu insanları şöyle bir sarsarak gerçek dünyaya döndürmek istiyorum.

Koka Kola Kompani’nin “Şeftali suyu” diye pazarladığı içeceğimsi mamülün sadece %0.1‘lik kısmını şeftali oluşturuyor. OFF almaya gidecektiniz zaten o ara bunu da bir incelersiniz. Yaşadığımız dünyanın yapaylığı hakkında fikir vermesi açısından yazıyorum bunları.

Eğer geleceğe dair planlarınız arasında her gün binlerce kişinin ziyaret edeceği bir blog sitesi açmak varsa benden size ufak bir tavsiye; eşinize dostunuza söylemeyin. Mümkünse anonim bir isim kullanın ki her yazdığınız yazıda “aman şu şu tanıdığım yanlış anlamasın” gibi bir kaygınız olmasın. Benim mesela anlatacak bir sürü şeyim var fakat sırf bu yüzden çekiniyorum.

İlkokul 1. sınıfta okul yönetimi bana daktilo imalatı özel bir teşekkür belgesi vermişti. Hatta aileme 2. sınıfı okumama gerek olmadığını, direkt 3’ten devam edebileceğimi söylemişlerdi fakat zaten 4,5-5 yaşında okula başladığım için bizimkiler kabul etmemişlerdi. Çocukken çok zekiydim ben ya, öğretmenlerimin hatalarını falan düzeltirdim. Sonra ne olduysa lise 2. sınıfta sadece matematik dersinden kaçarak 22 gün devamsızlık yaptım. Liseyi de Allah’a emanet bitirdim zaten.

Bazen hayat çok pis rutine biniyor ya, işte öyle zamanları yok edecek bir kosla oksi ekşın formülü geliştirseler ya. Veya ne bileyim “ağız tadı” ve “huzur” hapları üretseler, her yemekten önce aç karnına birer tane alsak…

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

15 Yorum

 1. omer dedi ki:

  çok dolmuşsun herhalde :)

 2. ahmettatar dedi ki:

  Caner ne güzel daldan dala bir yazı olmuş.. Lakin canın çok sıkkın galiba şeftali içeceğinin içindeki şeftali oranına taktıysan bayağı sıkkın canın sanıyorum.. Caner nen var kuzum..:)

 3. Cemal Burak AYGÜN dedi ki:

  OFF’un olayı çok garipmiş. O yazıyı yazanlar neyin kafasını yaşıyor acaba. -.-

 4. ahmettatar dedi ki:

  İnşallah Caner ben de ramazan davulcularına kıl olurum hayır birde arefe öncesi gelip küt küt kapı vurmaları yokmu sabahın köründe bir keresinde acaba deprem yangın falan oldu da komşular uyandırmaya mı geldiler dediydim bi açtım davulcu la yürü git beyinsiz ben oruç tutmuyorum demiştim Allah tan uyku sersemiydim yoksa kesin dalardım herife..Ben taksicilere de sinir oluyorum ayıoğlu ayılar gecenin köründe öyle bir çarpıyorlarki taksinin kapısını yemin ederim neron olup yakasım geliyor o taksileri.. Hele 2-3 taksici bir yerde birikse konuşmalarının sesinden uyku uyuyamaz civardaki apartmanlarda yaşayanlar ya.. İlkokul da benimde 2. sınıftan 5. sınıfa atlamamı önermişlerdi ama boyum kısa diye kabul etmemişti bizimkiler.. Sonra üniversite de matematikten 5. senemde bile geçememiştim sonra üniversiteyi bıraktım işte.. Ama yine de matematik en sevdiğim ders ya.. Çakmak marketlerinin ulusal olduğunu sanmam ben hiç duymadım.. Romantik filmler hakkında ben o eleştirdiğin kesimin içinde kalıyorum sanırım ama çok güzel sahneler var gerçekten bazı filmlerde Caner.. Bu arada kedinin bakışları çok seksi geldi ya bana sapıttım mı ne..:)

 5. Atakan Kandemir dedi ki:

  O zeytinyağlı sıvı sabunlardan biz de kullanmaya başladık. Davulcu konusuna gelince sinir eden durum yaz geceleri kapı baca essin diye açıkken daha gecenin 1.45’inde 2’sinde sen tv’de bilgisayarda bir şey izlerken çalıp en dikkat kesildiğin yerde izlediğin programın sesini bastırması. Ama geçen ramazanın 15. gününde falan bahşiş toplamak için çıkmışlar iftardan hemen sonra, duydum ışıkları söndürdüm zaten. Baktım bütün evler ışıklarını söndürmüş acıdım adamlara, yarın çocuklarımın da sokaktan gece vakti geçen davulcuyu merak edip sahura uyanmaya çalışmasını, bu geleneği görmesini istediğimden 5 lira çıkarttım verdim. Yoksa ben de mantıken davulcunun lüzumunu görmüyorum, millet 2buçuk 3te uyanıyorsa davulcu görev alanını zamanında bitirmek için 1 saat önceden başlıyorlar. Hem de imsak süleymaniye vakfının katıldığım görüşüne göre (http://www.kurandersi.com) 5ten sonra başladığını düşünürsek 3 saat erken davula çıkıyorlar…

 6. Muhammet dedi ki:

  Caner çok haklısın şu sıvı sabun meselesinde. Neymiş efendim, millete göre katı sabunu sonuna kadar kullanamıyormuşuz, sıvı sabun azıcık daha tasarrufluymuş. Ulen ben o yapış yapış şeyi elimden çıkarana dek akan su aksine zarar ettirir adama :D O değil de, senin önerdiğin emek sıvı sabunu cidden deneyeceğim, bak sana güveniyorum :D

 7. Çağrı Mustafa Alkan dedi ki:

  Caner o Çakmak Market sanırım sadece Belsa’nın orada var. Bu biiir.
  Çok dolmuşsun anlıyorum, bu ikiii
  Tuvalette otururken çamaşır deterjanlarının muhteviyatına bakma huyu bende olduğu gibi sende de vardır diye tahmin ediyorum bu üüüç.
  Önceki gün İzmit!teydim, görüşemedik bir dahakine kısmet bu da döööörtt :D

 8. Usluer dedi ki:

  Davulcu konusu çok sıkıntı ya. Tamam çalacaksın da arkadaş niye 1 saat önceden çalıyorsun!

 9. Pesimist dedi ki:

  pek bi “pesimist” gördüm seni ((:

 10. kralizasyon dedi ki:

  Ne! Sadece %0.1 lik kısmını mı şeftali oluşturuyormuş! Ama şeftali tadı geliyor! :P

 11. gevv dedi ki:

  nerde parçacık orda portakal………. :)

  Caner kardeşim takma derinlere inmeden yaşa biraz :)

 12. Sezer dedi ki:

  Şu tanıdıklar yüzünden yazmak istediğin şeyleri yazamamak konusunda dünyanın en dertli insanı benimdir! Kafayı yiycem abi yazılacak onlarca şey var ama eş dost akraba arkadaş okur diye yazamıyorum. Siyasi şeylerden de mümkün mertebe uzak durmaya çalışıyorum ne yapayım ben?

 13. Şenol Şengül dedi ki:

  Biri bunu alıp açık havaya çıkarsın,adam kapalı mekanda fazla kalıyor heralde. Yada simitçi caner’in psikolojisini bozdu iyicene,aklı pek başında değil gibime geldi ne bileyim…

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir