Bir sürü şey var


OFF sineksavar sprey kutusunun üzerinde, uygulama bölümünde “böyle elinize yüzünüze iyice yedirin, değmedik yer kalmasın” diye bir açıklama var. Bir kaç paragraf altında ise “deriyle temas halinde doktorunuza başvurunuz” yazıyor. İnanmayan gitsin alsın bir kutu baksın.

Bir gün tersime gelecek şu Ramazan davulcularından birini döveceğim. Bence artık miyadının dolması gereken bir gelenek bu. Herkes bir şekilde sahura kalkıyor zaten, hastası olan, yiyip yatan, migreni olan insanlar var. İlla o davulu bam güm çalıp duracaklar. Ben de bahşiş verirsem ne olayım.

Kinder çikolataları var ya, hani şu reklamlarında aşırı duyarlı anne modeli oynatıp “çocuğunuza güvenle yedirebilirsiniz, çok güzel süt barı la bunlar” diyorlar. Hah işte o süt barı dedikleri zımbırtıların %60 kadarı bitkisel yağ. Buna göre ya çocuklara ebesinin hörekesi kadar yağ yedirmek gerçekten sağlıklı bir şey ya da bu reklamcı totoşlar bizi böyle böyle kandırıyorlar.

28 yaşına geldim ve öğrendim ki zaman gerçekten çok şerefsiz bir yaratık. Geçmesini istersiniz geçmez, dakikalar büyür kocaman olur. Aman geçmesin dersiniz jet motoru takmış gibi alır başını yürür, saatler su gibi akar gider. Eğer vücuda bürünseydi sevimsiz komşu çocuğu olurdu, siz de camdan aşağı “oğlum, evladım top oynama orda arabaya vuracaksın” diyen adam. Siz ordan kıçınızı da yırtsanız eşofmanla aşağı inip dövmeye gidene kadar orda top oynamaya devam ederdi.

Çelik vardı bir zamanlar. Adamın bütün parçaları hit olurdu. Şimdi onun gibisi yok. Hakkında ufak bir araştırma yaptım, öğrendim ki şu sıralar bir üniversitede sanat üzerine dersler veriyormuş. Nerden nereye. Dum kah kah…

Emek sıvı sabun var, zeytinyağlı ve Çakmak Market’te 1.85 TL’ye satılıyor (bu Çakmak Market İzmit’te var ama ulusal bir zincir midir bilmiyorum). Öylesine bir alıp deneyeyim demiştim kısa sürede müptelası oldum. Siz de benim gibi o salak nemlendiricili bilmem neli elden çıkmayan sıvı sabunlardan tiksiniyorsanız öneririm. Sabun gibi sıvı sabun.

Romantik filmler izleye izleye duygusallık bağımlısı olan mızmız tiplerden hiç hazzetmiyorum. Romantizm bile meta olmuş, kapitalizmin köpeği olmuş haberleri yok. Bu insanları şöyle bir sarsarak gerçek dünyaya döndürmek istiyorum.

Koka Kola Kompani’nin “Şeftali suyu” diye pazarladığı içeceğimsi mamülün sadece %0.1‘lik kısmını şeftali oluşturuyor. OFF almaya gidecektiniz zaten o ara bunu da bir incelersiniz. Yaşadığımız dünyanın yapaylığı hakkında fikir vermesi açısından yazıyorum bunları.

Eğer geleceğe dair planlarınız arasında her gün binlerce kişinin ziyaret edeceği bir blog sitesi açmak varsa benden size ufak bir tavsiye; eşinize dostunuza söylemeyin. Mümkünse anonim bir isim kullanın ki her yazdığınız yazıda “aman şu şu tanıdığım yanlış anlamasın” gibi bir kaygınız olmasın. Benim mesela anlatacak bir sürü şeyim var fakat sırf bu yüzden çekiniyorum.

İlkokul 1. sınıfta okul yönetimi bana daktilo imalatı özel bir teşekkür belgesi vermişti. Hatta aileme 2. sınıfı okumama gerek olmadığını, direkt 3’ten devam edebileceğimi söylemişlerdi fakat zaten 4,5-5 yaşında okula başladığım için bizimkiler kabul etmemişlerdi. Çocukken çok zekiydim ben ya, öğretmenlerimin hatalarını falan düzeltirdim. Sonra ne olduysa lise 2. sınıfta sadece matematik dersinden kaçarak 22 gün devamsızlık yaptım. Liseyi de Allah’a emanet bitirdim zaten.

Bazen hayat çok pis rutine biniyor ya, işte öyle zamanları yok edecek bir kosla oksi ekşın formülü geliştirseler ya. Veya ne bileyim “ağız tadı” ve “huzur” hapları üretseler, her yemekten önce aç karnına birer tane alsak…

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

15 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir