Bir url kısaltma servisi de Google’dan: goo.gl


Google onlarca hizmeti arasına bir yenisini daha ekleyerek url kısaltma işine de el attı. Goo.gl adresi üzerinden yayın yapan bu yeni servis, Google Toolbar ve Feedburner üzerinden de kullanılabiliyor. Aslında Google’ın bu hizmeti bir süredir kullanılıyordu ancak kendine ait bir web sitesinin olmayışı sıklıkla eleştiriliyordu. Google bu eleştirilere daha fazla kayıtsız kalmadı ve oldukça sade bir arayüzle Goo.gl sitesinin yayın hayatına başladığını duyurdu.

Goo.gl, hızlı ve stabil çalışan, geriye dönük URL’lerin takibine imkan sağlayan oldukça kullanışlı bir servis. Sitede, eklediğiniz url’lerin ner kadar süre önce oluşturulduğu, kaç kere tıklandığı, hangi ülkelerden ve tarayıcılardan erişildiği gibi kullanışlı veriler detaylı olarak raporlanıyor. Ayrıca dilerseniz kısa url’nizin sonuna .qr uzantısı ekleyerek, o url için üretilen QR kodunu da elde edebiliyorsunuz. Tabiki bu nimetlerden yararlanabilmeniz için bir Google hesabınızın olması gerekiyor.

Long URL: www.egonomik.com/
Short URL: goo.gl/ZMFd
QR: goo.gl/ZMFd.qr

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. gevv dedi ki:

  teşekkürler Caner
   
  zaten  googleyi  bu konuda hiç anlamadım asrın hatasını yaptı bu siteyi daha yeni ortaya çıkarttı  kısaltma sistemini ilk duyduğumda hemen sitesini aradım yok :)
  her yerde php kodları scriptler var işi bilenler bu açığı doldurdular Goo.gl siteleri yaptılar millet  o sitelere alıştı sık kullanılanlara ekledi  google dede daha yeni kendi sisteminin sitesini kuruyor garip :)

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Rica ederim Burhan ancak teşekkürü esas hakeden Özgen (Gecce) :)

   

  Evet ben de bir çok yerde kullanıldığını görmüştüm ancak garip bir şekilde siteyi açma olayını biraz geç akıl ettiler. Firmada bu işlere bakan adam Türk müdür nedir anlamadım :)

 3. Burak dedi ki:

  Google chrome için bi eklentisi bile var baya kullanışlı inceleyin bence… :)

 4. erbaşaran dedi ki:

  Google’in girmediği sektör kalmadı. Her sektörde parmağı var :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir