Bir yarışma bozgunu daha: Bumerang Ödülleri de “Bum” oldu


Blog Ödülleri yarışması site adına yaşadığım ilk bozgundu. Sonuçları görünce “Bu ne len? Bu kadar çok alkollü insan bir araya gelip organizasyon düzenlerse olacağı bu tabi. Seçilen şu sitelere bak hele…” diye hazımsızlığımı dile getirmiş, bu yarışmaya bir daha katılmayacağıma dair kendime söz vermiştim. Nitekim sözümü tuttum ve bundan sonraki senelerde katılmayacağım gibi bu sene de Blog Ödülleri yarışmasına katılmadım.

Neyse öyle veya böyle güzel memleketimizde bana göre sitenizi tarafız biçimde değerlendirecek ve hakkını layığıyla teslim edecek bir yarışma yok. Öyle olsaydı çeşitli yarışmalarda namahremeuzananel.blogzopot.com, baybayhepinis.co.cece gibi antin kuntin uzantılara sahip, içeriği ve tasarımı beş para etmez siteler birinci seçilmezdi. Birinci seçilmek şöyle dursun yarışma kategorilerine bile dahil edilmezlerdi.

Derken Hürriyet’in sosyal girişimi Bumerang ile tanıştım. Başlarda güzel bir oluşum olduğunu düşünüyordum, web sayfanızın içeriklerini paylaşıyorsunuz, Hürriyet’in ilgili sayfalarında yayınlanıyor ve onlar da sizin sitenize bağlantı ekliyorlar. Mantıklı bir kazan-kazan durumu gibiydi yani. Esas amaçlarının kendi aşırı düşük maliyetli reklam ağlarını kurmak olduğunu öğrenince işin rengi değişmeye başladı tabi.

Zamanla ağlarındaki bloglardan/sitelerden çok cüzi meblağlar karşılığı (2 TL) tanıtım yazıları yayınlamalarını istemeye başladılar. Aynı taleplerden bana da gönderdiler, “Şaka mı yapıyorsunuz, bahsettiğiniz rakam benim tanıtım yazıları için istediğim rakamın onda biri bile değil?” şeklinde tepkimi dile getirince “Sen hele sekiz on tane reklam yayınla skorun yükselecek, kim bilir bir sürü para kazanabilirsin” türünden bir dönüş yaptılar. O an sömürgecilik zihniyetinden mi yoksa uyanık girişimcilikten mi daha çok nefret edeyim bilemedim tabi. “Yok canım kimse bu kadar enayi değildir” diye düşünürken ufak bir araştırma yaptım ve gördüm ki amele blogları şöyle dursun takip ettiğim, bir yerlere gelmiş olduğunu düşündüğüm sitelerde bile bu 2 TL’lik reklamların çatır çatır yayınlandığını gördüm. 2 TL ya! Bir yerde adamları harbiden takdir etmek lazım çünkü aynı sitelere siz gidip “gel hacı ben sana 3 TL vereyim de benim sitemin reklamını yap” deseniz yayınlamazlar.

Gelelim Bumerang’ı böyle hazımsızca eleştirmemin nedenlerine. “Bumerang Ödülleri” isimli bir yarışma düzenlediler. Bloglar önce halk oyu toplayacaklar, ardından jüri değerlendirmesinden geçecekler ve katıldıkları kategorilerde birinci ilan edileceklerdi, katılayım dedim. Her şey iyi hoşken yarışma sürecinde blog sahipleri halktan ne kadar oy topladıklarını göremediklerini farkettiler. Benim gibi bir kaç kişi “yahu aldığımız oyları neden göremiyoruz?” diye sorunca da kimse cevap vermedi. Tüm insiyatif yarışmayı düzenleyen taraftaydı ve onlar kime “sen kazandın” derlerse o kazanacaktı, nitekim öyle de oldu (Yanlış anlaşılmasın Jüri sistemini eleştirmiyorum, eğer yarışma sonuçları sadece jüri oylarıyla belirlenseydi ses etmezdim. Beni kıllandıran işin içine kapalı bir halk oylamasının girmiş olması. Kimin ne kadar oy aldığını kim nerden bilecek?).

Şu an bu organizasyonu bu kadar nazik bir dille eleştiriyor olmamın tek sebebi tanıdık bir siteyi (kelimelerbenim.com) katıldığı kategorinin ikincisi olarak görmüş olmam, gerisi benim açımdan baştan aşağı muamma. Belki kimse sorularıma yanıt vermediği için bilmiyorum, belki birileri çıkıp “bak hacı olay öyle değil böyle” deseydi farklı düşünecektim. Hatta organizasyondan birileri çıkıp beklediğim açıklamayı şu an yapsa tüm eleştirilerimi bir kalemde silebilirim bile.

Anlamıyorum arkadaş vallahi anlamıyorum, bir blog olarak bu siteyi her gün ziyaret eden BİNLERCE * kişinin görüp de bu tür yarışmaları düzenleyenlerin göremedikleri şey ne Allah aşkına?

Oysa ben sağ yanımda umutlarım, sol yanımda hayallerim, yaylılarda Ahırkapı Roman Orkestrası ile katılmıştım bu yarışmaya. “Hadi oğlum bu sefer olacak, bu sefer” demiştim, yine hayal kırıklığına uğradım, yine şevkim kırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

28 Yorum

 1. ibrahim dedi ki:

  kLasik bir Türkiye gerçeği ile farklı bir şekilde karşı karşıya gelmişsin :)

 2. Kudret Çayıroğlu dedi ki:

  Yazının %95lik kısmına katılmakla birlikte %5lik kısmını da hemen belirteyim. Bende Bumerang’a üye oldum. Cidden dediğin gibi ilk önce 3tl’lik teklif yolladılar. Merak edip sistemi, yayınladım. Ardından ikinci reklamda kazanç arttı. Üçüncüsü de aynı şekilde. Hiç düşmedi veya hiç aynı parayı almadım. Sürekli yükseldi. Şuanki teklif ilk teklifin 5 katı. Gittikçe de yine yükseleceğine inanıyorum. Bunu düzeltmekte fayda olabilir.

 3. Caner Öncel dedi ki:

  Evet Kudret yazıda da anlattığım gibi bana da o 2 TL’nin minik minik artacağını söylediler, benim altını çizmeye çalıştığım nokta şu: Adamların networkünde kaç tane site var, sadece ilk defaya mahsus hepsine 2 TL’lik reklam verseler bile (ki onu da her yayınlayana vermiyorlar) genel olarak aşırı derecede düşük bir maliyetle süper reklam yapmış oluyorlar. Ki sistem böyle ilerliyor, bu mantığın üzerine kurulu yani.

 4. aorhan dedi ki:

  Caner tüm yazına katılıyorum bende hep bu konudan şikayet ettim. Bende töbeliydim her ne kadar dayanamayıp bu sende blogodllerine uye olup sonra vazgectım ve yarısmaya katılmadım ama bumerang farklı olur dusuncesındeydım. Çünkü hüriiyet düzenliyordu ki sanırım öyle gelişi güzel iş yapmaz dedm. Öncelikle blog ödüllerinde forum görmek çok saçma geldi. Çünkü üye sayısı çok olan bir forum her şeyi yapabilir. Neyse dedim belki bu sefer olur :) lakin sonuçları dün gördüm ve şok oldum. Yani kelimelerbenim haricinde adını duyduğum 1 2 blog vardı. Onlarında ne işler çevirdiğini, ne kadar antin kuntinci olduklarını bizzat biliyorum. Yani oylamada zaten saçmaydı. Kendi siteme oy atamadım mesaj gelmedi ve 3 kere kullanmışsın dediler ve oy atamadım :)

  Hep şunu söyledim, oy kullandıracaksan sadece site sahiplerine oy hakkı ver ve bunu yüzde 50den fazla etki etmesine izin verme. Gerisini de bu işlerde bilgisi olan birine sor. Göz boyamak için son 10- 20 yazısını bulunduğu kategoriden yazılar yayınlayanların önceki yazılarınıda biliyoruz. Haa bunlar yarın bir gün gelip ahkam da keserler :) En pislik nokta da bu neyse demek ki buda fiyasko olackamış. Yine tebrik ederiz umarım seneye epey değişiklik yaparlar. Bu arada bende o tanıtım yazıcılardanım lakin siteme uygun olan haber niteliği taşıyabilecek yazıları yayınlıyorum . Onun haricinde yok şeker reklamı yok o reklamını yayınlamam. Dışardan daha fazla ücret alsamda site içeriğini kirletmem :)

  Bence sende o şekilde değerlendirebilirsin :)

  Sevgiler saygılar Caner ;)

 5. kudretcayiroglu dedi ki:

  Anladım demek istediğini Caner. Haklısın. Ancak Türk bloggerı da çaresiz. Adsense’den kimsenin yüzü gülmeyince ülke içine yöneldiler. Kim ne verirse. :)

 6. Kamil dedi ki:

  Geçen yıl Blog Ödüllerine katılmıştım, çok uğraşmıştım ama sonuç hüsran olmuştu, bu sene katılmayacaktım ama Oyun kategorisinde çok az blog olduğunu görünce girdim. Beklentim yok, ben de bu tip etkinliklere bundan sonra katılmam. Tadı kalmadı çünkü hiç birinin…

 7. muzaffer anıl kaban dedi ki:

  valla kardesım kım ne yarısma duzenlerse duzenlesın sen benım ziyaret ettiğim tek blogsun. kendı blogum bıle yok ama senın blogunu takıp edıyorum
  gönlumun birincisisin :)

 8. Şenol Şengül dedi ki:

  Caner nedense bu ülkede herşey kapalı kapılar ardında yapılıyor bunu bilmen gerekirdi. Bizim Hürriyet’e karşı bir tavrımız olduğu için ben şahsen katılma gereği bile duymadım.

 9. Fatih dedi ki:

  yorumlarına katılmamak mümkün değil,
  zamanının çok ünlü bir filozouna bir gün adamın biri gelerek, seni felanca kişi çok övdü demişler
  bunu duyan filozof birden dizlerini döverek ağlamaya başlamış
  haberi getiren kişi bu duruma şaşırarak, “ya efendi sana ne kötülüğümüz dokunduysa söyle, affımızı isteyelim” diye niyaz edince
  “ya arkadaşım ben senin değil, haberini getirdiğin kişi yüzünden ağlamatayım, eğer seni cahil övüyorsa yaptığın işten şüphe etmelisin, ben acaba ne yanlış yaptım ki o cahil beni övmeye durmuş” diye haletiruhaniyesini dile getirmiş
  velhasıl bumerangın finalist diye yayınladığı blogların %90’ını şahsen herhangi bir yarışmaya bile dahil etmezdim. gözgöre göre bu kadar da saçma bir organizasyon yapılmaz, nitekim sonuçları pek umursamadım, cahilin cahili övmesi gibi bir durum söz konusuydu

 10. ömERgin dedi ki:

  Bende 4-5 aydır Bumerang’ı kullanıyorum. Sanıyorum ki yayınlarını yapan kaliteli siteler arasında yer almam sebebi ile tekliflerimi hiç 15 TL’nin altına düşürmediler. Zaten şu an Bumads’ın örnek yayıncı kataloğunda sitem listelenmekte. Güzel bir şekilde hemen hemen haftalık teklif alıyorum derken bumerang ödülleri çıktı, dahil olduk. u Bumerang yarışması ile birlikte yaklaşık 1 ay tüm reklam teklifleri adeta donduruldu- Yarışmada bir şeyler elde edebilirim düşüncesi ile. Sonuçların açıklanmasına yakın Facebook hayran sayfasında yayınladıkları yazı çok dikkatimi çekmişti. Aynen aktarıyorum;

  “Bumerang ödülleri hakkında duyuru: Alacağınız oylar jüri gözünde sitenizi öne çıkaracaktır. Ancak başarılı siteler az oy alsa dahi ödül kazanabilirler. Bu yüzden sitenize güveniyorsanız mutlaka şansınızı deneyin! Heyecan devam ediyor:)”

  Bu açıklamadan anlaşılacak tek şey “oylamada fazla destek almak mühim değil” ibaresidir. Ancak oylama sonuçlarının bitmesi ile finalistleri arayarak ulaşıyoruz demeleri kafamı karıştırdı. Bir de ne göreyim daha önce yaptıkları açıklama ile yüzde yüz çelişen bir durum söz konusu idi.

  http://bumhaber.hurriyet.com.tr/2011/11/blog-odulleri-finalist-2011/ burada yapılan açıklamada şu kısıma kesinlikle dikkat etmelisiniz;

  “Genel Oylama süresi boyunca öne çıkan adaylar, 10 kişilik jüri üyeleri tarafından tek tek incelenerek kendi kategorileri bazında değerlendirildi.”

  Şimdi bu nasıl perhiz bu nasıl lahana demeden edemiyor insan. Hani jüri her katılanı inceleyecekti? Hani herkesin şansı vardı? Son yapılan açıklama -her kategoriye işte şu kadar site katıldı. Baraj şuydu o barajın üstündeki tüm siteler jüri tarafından değerlendirildi- gerisi peki? Takan kim di mi?!

  Şimdi gelelim sonuçlara. Yahu akıl var mantık var. En tarz blog kategorisi finalistlerine bir bakın. Birinciliği hakeden tek finalist kelimelerbenim.com dur. Kaçıncı olmuş peki? 2.! Birinci sitenin tarzı ile sizi karşı karşıya bırakayım;
  http://hakancezhifi.stereomecmuasi.com/
  (Kesinlikle siteyi eleştirmiyorum. Sadece hak eden ile etmeyenin ayrılması gerektiği kısmına vurgu yapıyorum!)

  Gördüğüm ve tek söyleyebileceğim şey yazık. Yarışma için yapılan bu kadar reklama, Hürriyet’in adına yazık! Benim için de Caner Bey Bumerang yarışması bir süreliğine bitmiştir. Bundan sonraki 2012 finalistlerini görene kadar bu yarışmaya katılımımı şahsen donduruyorum. Yarışma yapılıyorsa adam gibi yapılsın. Reklam verenlerin gözüne girebilmek için böyle salla pati bir yarışma yapılacak ise sizin gibi ben de sitemde bir yazı yazarım, bir başkası daha yazar derken yapılan yarışma ellerinde patlar olur biter!

  Saygılar, sevgiler..

 11. ahmettatar dedi ki:

  @Fatih Fatih bey kardeşim yazdıklarını hiç tasvip etmedim açıkçası kullandığın cümleler senin ağzına yakışmamış biz kimiz ki birilerine cahil diyeceğiz değil mi ?? Sen de böyle düşünüyorsun öyle değil mi.. ?? Belki haklısın genel çerçevede yani işten azcık anlayan adamlar değerlendirme yapsın diyorsun ama son cümlen eski bir tartışmayı gündeme taşır diye düşünüyorum sanat toplum için midir yoksa sanat sanat için midir??

 12. Kalite Kontrol dedi ki:

  Sömürge kısmını galiba biraz geç farkettin Caner kardeş. Adamların amacı ülkemizdeki blogları yükseltmek değil yavaş yavaş büyük bir adsense şirketi kurmak. Sizin gibi blog sahibleri sayesinde binlerce zamanla milyonlarca insan onların sitesini ziyaret edecek. Bu kısım o kadar önemli değil ama zamanla üye bloglar arttıkça daha geniş bir alana kolları uzayabilecek. Aynı ağaç dalları gibi bumeranga bağlı blog siteleri bumerang sitesi için sadece bir ağacın dalı ve o daldan şu anda kaç tane olduğunu bilmiyorum. Zamanla bu bloglara reklam dağıtabilirse Google adsenseye çok iyi bir rakip bile olabilir.

  Bumeranga ilk başvurduğum zaman bannnerlerimizden bir tanesini sitenize eklemezseniz üyeliğiniz onaylanmayacak dedi. Be bumerang koskocaman sitesin benim siteme ekleyeceğim bannerina mı muhtaç kalacaksın yapacaksan yap ayıp be dedim kendi kendime. Amaç kısa yoldan pagerank yükseltmek yanılmıyorsam bütün blog sahileride bunu biliyorlardır mutlaka. Bizim zihniyetimiz bu zaten daha ötesine gidemeyiz. Çaktırmadan bir iki güzel laf yap yok binlerce yok milyonlarca ziyaretçi sitene gelecek derken son dakikada hooop adsense toluluğunu başlat gelsin paracıklar. Bu kadar paragöz olmaya gerek var mı?

  Blog yarışmasını senin kadar olmasa bile heyecanla bekliyordum. Ben katılmadım ama herkes gibii benimde tuttuğum bir taraf vardı. Tabikii Egonomik :D

  Az site araştırmadım ve araştırdığım sitelerde yazılar olsun paylaşımlar olsun Egonomikten daha iyi bir blog görmedim. Artık blog kelimesi bu siteye çok küçük geliyor bence. Ha bunun için birinci olamadıysan yerden göğe kadar haklılar :D

 13. Burcu dedi ki:

  Bu tür yarışmalar gerçekten de insanın şevkini kırmak için birebir. Fatih’in dediğine kısmen katılıyorum. Sitenizi değerlendirenler bunu yapabilecek yeterli bilgi ve birikime sahip değiller, sanki esas amaçları yarışma düzenlemek değil kendi reklamlarını yapmak gibi.

 14. Fatih dedi ki:

  @ahmettatar kardeşim çok eski bir özdeyiştir; “teşbihte hata olmaz”
  ben benzetmemi bu şekilde yaptım, yine de açıklamak gerekirse, cahil sıfatını bu konuyla, yani yarışmayla ilgili kullandım. yoksa kişilik ve geçmiş olarak bir kimseye cahil diyebilecek ne kapasitem ne de birikimim var.
  yine de uyarın için teşekkür ediyorum. sevgiler.

 15. Hasan Berkay Çağır dedi ki:

  Abi bizim iş pokere döndü yavaştan.

  Masaya girersin,potu yüksekten verirsin ve elindeki kart işe yaramaz çıkar. Dersin ki “Bari verdiğimi alayım be kardeşim!”, oyuna devam edersin.

  Biz de girdik, bekledik fakat birşey çıkmadı senin dediğin gibi. Hesapta para olmasa direk ayrılacağım fakat hala para var ve sınıra ulaşamadık,bekliyoruz anlayacağın.

 16. Tolga dedi ki:

  Aslında ticari amac güdenlerin yarışmaları sadece kendilerine menfaat sağlamak için bumerang’ın da açılma sebebi bu.. Örneğin Altın Örümcek Web Ödülleri var bende yeni öğrendim işin gerçeği onda şansını deneseydin keşke..

  Hani belki derece alamayabilirsin ama iyi olduğunu düşündüğüm bir sistem..

 17. Kelimeler Benim dedi ki:

  Merhaba Caner;
  Konuyla ilgili kafamda onlarca değişik tilki dönüyor. Nasıl başlasam, bilemiyorum. Öncelikle aldığım ikinciliğin beni pek mutlu etmediğini söylemeliyim. Bu yarışmada ilk 3 içinde seni görseydim ve 2. olsaydım bunu bir başarı sayardım. Senin de başvurmuş olduğun ve benim kelimelerbenim.com ile ikincilik aldığım kategoride birinci olan Sn. Hakan Cezayirli’nin de şu videoda ( http://www.youtube.com/watch?v=_0S1gIQruk0 ) birinci olduğunu duyduğu anda şaşkınlığı gözlerinden okunuyor. Demek istediğim problem yarışmaya başvurup birinci seçilenlerde değil. Hepsini geçtim, üçüncü seçilen arkadaşın tasarım adına herhangi bir ışık göremediğim, neredeyse tamamen text’ten ibaret olan hazır wordpress şablonuyla En Tarz Blog kategorisinde ilk 3’e girmesi Bumerang adına tam bir fiyasko. Güya finalistler oylarla belirlenmeyecekti …

  Bu arada ufak bir ayrıntıya da dikkat çekmek istiyorum. Hürriyet Bumerang ekibinin aday siteleri listelediğini düşündüğüm bir admin paneli var. http://bumerangshowsites şeklinde başlıyor. Finalistler açıklanmadan önce buradan siteme tam 24 giriş oldu. İlk 3 açıklandıktan sonra, yani iş jüriye kaldıktan sonra aynı panelden siteme yalnızca 5 giriş yapılmış. Jüri sayısının 10’un üzerinde olduğunu düşünürsek, değerli jüri üyelerinin nasıl ve ne şekilde sitelerimizi inceleyip oy verdikleri kafamızda bir soru işareti olarak kalıyor.
  Tek tek adres yazıp girmediler ya?

  Diyeceğim o ki, Blog Ödülleri 3.lüğü, Altın Örümcek 2.liğimden sonra en azından bunda birinci olmayı umut ediyordum. O da yalan oldu. Sağlık olsun. Önümüzdeki maçlara da bakmaya gerek yok …

 18. Akın dedi ki:

  açıklandığında gördüğüm siteleri tek tek inceledim ve verdiğim tepkinin %90 ını hissetmişsin @aorhan arkadaşımızın değindiği gibi ücret  konusu tartışılabilir, onun dışında kesinlikle haklısın…

 19. ahmettatar dedi ki:

  Bedük te gelmiş ödül törenine bilseydim bende giderdim ya tühh..:( Bir de ödül alan hatunların içinde puanlı giysisi olan bir hatun vardı o kimkine adlarını sitelerini niye açıklamıyolarki videoda yoksa sahneye çağrıldıkları kısmı çekmemişler ondanmı göremedik öyle cici hatunlardanda blogger oluyormuş sevindim valla ne diyeyim.. Caner senide göremedim videonun herhangi bir karesinde gitmedinmi ödül törenine kavga çıkarmaya gitseydin bari çağırsaydın bizde gelirdik altüst ederdik valla orayı bir kaç vücutçu arkadaş alırdık yanımıza oranın güvenlik elemanlarını halletmeleri için gerisini de biz hallederdik ne güzel eğlenirdik ya tühh..

 20. Samet dedi ki:

  Ya bırak böyle yarışmaları üstad sen yarışmalar-üstüsün. Bunlar kaldıramaz seni :)

 21. Navio dedi ki:

  ne kadar güzel,gerçekci bir yazi olmuş. blog kavramına hakaret gibi birşeydi bu yarişma zaten.. 

 22. Efekan dedi ki:

  Bana kalırsa jurilerin önlerine birtek kağıt geldi ve elemanlar sadece imzalayıp, ücretlerini alıp otel gününü beklediler yaptıkları hiçbirşeyde olmadı kanımca. Şahibeli bir yarışma olduğunun ilk günden itibaren farkındaydım kelimelerbenim ide ayıp olmasın diye bir tane şöyle düzgün bir site seçelim dedikleri için 2. sıraya layık görmüşler, “En Tarz Blog” kategorisinin 1.cisi hazır temayı kurmuş üstünde hiç ama hiç bir değişiklik yapmadan katılmış ve nitekim kazanmıştır, göz var nizam var kendim için, egonomik için ve sevdiğim bir kadaşım için çok üzüldüm çünkü hiç yoktan dereceye kalmamız lazımdı, temalarımız özgündü, içeriğimiz özgündü, renk uyumumuz muhteşemdi, amma velakin birileri bunları görmedi ve gözümüzün yaşına bakmadan bizleri ve sitelerimizi harcadılar. meydan okurcasında’da “göz göre göre bunları yapıyorum istediğimi 1. istediğimide sonuncu yaparım işine geliyorsa !” diediler.. Üstümden kaç para kazanmışlarsa 1 kuruşunu bile Helal etmiyorum Haram Zıkkım Zehir olsun bu dünyada değil ama öbür dünyada yakalarına yapışıcam Kul Hakkı yemek neymiş anlayacaklar… bende sitemde bu konu ile ilgili bir yazı yazdım ve sinirimden yazarken nasıl yazmışsam yeni klavye almak zorunda kaldım onlara sadece şunu demek istiyorum, ” siz gidin blogspot, blogger, tc.cc.xy.wz gibi siteleri networkunuze katın, ha ne zaman profesyonelleşirsiniz o zaman geliriz çünkü sizler bizlerin blogunu, sitesini kaldıracak kadar bir alt yapıya sahip değilsiniz spotçular sizi…

 23. Karahan dedi ki:

  Free dağıtılan bir wordpress temasına, kitaplık resmini arkaplan yapmaktan başka hiç bir değişiklik yapılmayan bir siteyi en tarz site kategorisinde 1. olarak seçmek, bu yarışmanın perde arkasında farklı dolaplar döndüğünün apaçık göstergesidir. Bedük diye bir şarkıcıyı jüri yapmışlar, seç bakalım en tarz siteyi diye oturtmuşlar masaya. bumerangshowsites şeklindeki linkten 1 tane bile giriş yapılmadı benim siteme. Üstelik 80 nin üzerinde oyum olmasına rağmen. Bu bana kalırsa önceden kağıt üzerinde tasarlanmış bir senaryo ve biz senaristin kağıdında yazanları oynadık. Yarışmada finalist olmayı gerçekten hakeden sadece kelimelerbenim.com sitesiydi. Ve sanırım onu da, çok tepki almasın diye kendi içlerinde olmayan birinin sitesini de katarak dindirmeye çalışmışlar.

 24. irfan dedi ki:

  aga boş ver sen onları biz sana yeteriz. sonuna kadar arkandayız ve takipçiniz.

 25. Kudret Çayıroğlu dedi ki:

  Son 1 haftadır bumads üzerinde bir deney gerçekleştiriyorum. Normalde gelen teklifleri yayınlar geçerim ve yukarıdaki yorumda belirttiğim gibi, hep gelen ücret katlanırdı. Son olarak yayınlanan teklifi sadece yazıp geçmedim. Her yerde herkesle paylaştım. Hatta toplamda 100k gibi abonesi olan facebook sayfaları da buna dahil. Ancak ilk kez teklif bu sefer artmadı, yayınlanan yazının çok çok daha görüntülenmesi paylaşılması ve yorumlanmasına rağmen. Bende hesabımdaki parayı çekebilmek adına gelen teklifleri yayınlayıp ödeme sınırına ulaşınca bir daha kullanmama kararı aldım. Bu deneyi yapmamı sağlayan bu yazı için de çok teşekkür ediyorum. Durup dururken feci aklıma sokmuş oldun ve haklı çıktın. :)

 26. Caner Öncel dedi ki:

  Hehe hayirlisi olsun Kudret. Yalniz hesabinla ilgili dusuncelerini boyle yazma bence cunku takip ediyorlar, zorluk cikarmasinlar sonra :)

 27. Kudret Çayıroğlu dedi ki:

  O kadar da değil diye düşünüyorum. Yani yazdıklarımı okuyup, paramı vermeyecek değiller ya. :)))

 28. Gürsel YİĞİT dedi ki:

  İlk açıldığı günden beri bumerang platin üyesiyim.Sanırım yaklaşık 1 sene oldu.Yazında da belirttiğin gibi ilk başlarda sistem iyi gibi görünüyordu.Amelelik edip :) 14 tane teklif yayınladım.Fakat bu gün tak diye üyeliğimi iptal ettiler.İnsan bi haber verir.Belirttikleri site kabul kritelerine güya uygun değilmişim.Bu güne kadar akılları neredeydi acaba.Düne kadar uyan kriterler bu gün nasıl uymuyor.Biriken para da güme gitti tabi.Sadece haram olsun diyorum.Yaptıkları iyi kötü blog yazan insanları sömürmek başka birşey değil.Google da ” hürriyet bumerang ” lafında 7. sıradayım.Şeytan diyor o yazıyı güncelle,ipliklerini pazara çıkar.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.