Bir yarışma bozgunu daha: Bumerang Ödülleri de “Bum” oldu


Blog Ödülleri yarışması site adına yaşadığım ilk bozgundu. Sonuçları görünce “Bu ne len? Bu kadar çok alkollü insan bir araya gelip organizasyon düzenlerse olacağı bu tabi. Seçilen şu sitelere bak hele…” diye hazımsızlığımı dile getirmiş, bu yarışmaya bir daha katılmayacağıma dair kendime söz vermiştim. Nitekim sözümü tuttum ve bundan sonraki senelerde katılmayacağım gibi bu sene de Blog Ödülleri yarışmasına katılmadım.

Neyse öyle veya böyle güzel memleketimizde bana göre sitenizi tarafız biçimde değerlendirecek ve hakkını layığıyla teslim edecek bir yarışma yok. Öyle olsaydı çeşitli yarışmalarda namahremeuzananel.blogzopot.com, baybayhepinis.co.cece gibi antin kuntin uzantılara sahip, içeriği ve tasarımı beş para etmez siteler birinci seçilmezdi. Birinci seçilmek şöyle dursun yarışma kategorilerine bile dahil edilmezlerdi.

Derken Hürriyet’in sosyal girişimi Bumerang ile tanıştım. Başlarda güzel bir oluşum olduğunu düşünüyordum, web sayfanızın içeriklerini paylaşıyorsunuz, Hürriyet’in ilgili sayfalarında yayınlanıyor ve onlar da sizin sitenize bağlantı ekliyorlar. Mantıklı bir kazan-kazan durumu gibiydi yani. Esas amaçlarının kendi aşırı düşük maliyetli reklam ağlarını kurmak olduğunu öğrenince işin rengi değişmeye başladı tabi.

Zamanla ağlarındaki bloglardan/sitelerden çok cüzi meblağlar karşılığı (2 TL) tanıtım yazıları yayınlamalarını istemeye başladılar. Aynı taleplerden bana da gönderdiler, “Şaka mı yapıyorsunuz, bahsettiğiniz rakam benim tanıtım yazıları için istediğim rakamın onda biri bile değil?” şeklinde tepkimi dile getirince “Sen hele sekiz on tane reklam yayınla skorun yükselecek, kim bilir bir sürü para kazanabilirsin” türünden bir dönüş yaptılar. O an sömürgecilik zihniyetinden mi yoksa uyanık girişimcilikten mi daha çok nefret edeyim bilemedim tabi. “Yok canım kimse bu kadar enayi değildir” diye düşünürken ufak bir araştırma yaptım ve gördüm ki amele blogları şöyle dursun takip ettiğim, bir yerlere gelmiş olduğunu düşündüğüm sitelerde bile bu 2 TL’lik reklamların çatır çatır yayınlandığını gördüm. 2 TL ya! Bir yerde adamları harbiden takdir etmek lazım çünkü aynı sitelere siz gidip “gel hacı ben sana 3 TL vereyim de benim sitemin reklamını yap” deseniz yayınlamazlar.

Gelelim Bumerang’ı böyle hazımsızca eleştirmemin nedenlerine. “Bumerang Ödülleri” isimli bir yarışma düzenlediler. Bloglar önce halk oyu toplayacaklar, ardından jüri değerlendirmesinden geçecekler ve katıldıkları kategorilerde birinci ilan edileceklerdi, katılayım dedim. Her şey iyi hoşken yarışma sürecinde blog sahipleri halktan ne kadar oy topladıklarını göremediklerini farkettiler. Benim gibi bir kaç kişi “yahu aldığımız oyları neden göremiyoruz?” diye sorunca da kimse cevap vermedi. Tüm insiyatif yarışmayı düzenleyen taraftaydı ve onlar kime “sen kazandın” derlerse o kazanacaktı, nitekim öyle de oldu (Yanlış anlaşılmasın Jüri sistemini eleştirmiyorum, eğer yarışma sonuçları sadece jüri oylarıyla belirlenseydi ses etmezdim. Beni kıllandıran işin içine kapalı bir halk oylamasının girmiş olması. Kimin ne kadar oy aldığını kim nerden bilecek?).

Şu an bu organizasyonu bu kadar nazik bir dille eleştiriyor olmamın tek sebebi tanıdık bir siteyi (kelimelerbenim.com) katıldığı kategorinin ikincisi olarak görmüş olmam, gerisi benim açımdan baştan aşağı muamma. Belki kimse sorularıma yanıt vermediği için bilmiyorum, belki birileri çıkıp “bak hacı olay öyle değil böyle” deseydi farklı düşünecektim. Hatta organizasyondan birileri çıkıp beklediğim açıklamayı şu an yapsa tüm eleştirilerimi bir kalemde silebilirim bile.

Anlamıyorum arkadaş vallahi anlamıyorum, bir blog olarak bu siteyi her gün ziyaret eden BİNLERCE * kişinin görüp de bu tür yarışmaları düzenleyenlerin göremedikleri şey ne Allah aşkına?

Oysa ben sağ yanımda umutlarım, sol yanımda hayallerim, yaylılarda Ahırkapı Roman Orkestrası ile katılmıştım bu yarışmaya. “Hadi oğlum bu sefer olacak, bu sefer” demiştim, yine hayal kırıklığına uğradım, yine şevkim kırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

28 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir