Birinci Dünya Savaşı’nın daha önce yayınlanmamış fotoğrafları

Geçtiğimiz günlerde Reuters Haber Ajansı bir güzellik yapmış ve arşivlerde bulunmasına rağmen daha önce görülmemiş Birinci Dünya Savaşı fotoğraflarını gün yüzüne çıkarmış. En sevdiği bilgisayar oyunu tartışmasız Medieval / Empire Total War olan biri olarak tarihe gerçekten büyük bir ilgi duyduğumu söyleyebilirim. Bu fotoğraflara bakınca, bundan tam 100 yıl önce dünyayı birbirine katan psikopat insanların aslında şu anki modern diyebileceğimiz bizlerden çok da farklı olmadıklarını fark edip şaşırıyorum. Ciddi üniformaların içerisinde düşman bellediklerini gözlerini kırpmadan öldürmeye hazır olan bu insanlar bizler gibi şakalaşıp gülüyorlar, sigara tellendirip fotoğraf çektiriyorlar.

Bu cümlenin artık içi boşaldı diyebiliriz ancak ben yine de tekrar etmiş bulunayım: Geçmişe bakıp günümüz için ders çıkarmalıyız sevgili dostlar. Bugün ellerimizde Ayfon’larla Feysbuk’larda, Twitter’larda fink atıyor, dünyanın derdini umursamıyoruz. Ancak bir Gavrilo Princip‘in çıkıp yeni bir Franz Ferdinand‘ı indirerek dünyayı 100 yıl önceki gibi bir savaşın ortasına sürüklemesi emin olun işten bile değil. Hele hele kaynayan kazan Ortadoğu’da İŞİD gibi emsali görülmemiş terörist organizasyonlar ali kırıp baş keserlerken emin olun böyle bir ortamın hazırlanması hiç de zor olmaz. Ayık olmak, tarih okumak lazım.

Birinci Dünya Savaşı 1 Birinci Dünya Savaşı 2 Birinci Dünya Savaşı 3 Birinci Dünya Savaşı 4 Birinci Dünya Savaşı 5 Birinci Dünya Savaşı 6 Birinci Dünya Savaşı 7 Birinci Dünya Savaşı 8 Birinci Dünya Savaşı 9 Birinci Dünya Savaşı 10 Birinci Dünya Savaşı 11 Birinci Dünya Savaşı 12 Birinci Dünya Savaşı 13 Birinci Dünya Savaşı 14 Birinci Dünya Savaşı 15 Birinci Dünya Savaşı 16 Birinci Dünya Savaşı 17 Birinci Dünya Savaşı 18 Birinci Dünya Savaşı 19 Birinci Dünya Savaşı 20 Birinci Dünya Savaşı 21 Birinci Dünya Savaşı 22 Birinci Dünya Savaşı 23 Birinci Dünya Savaşı 24 Birinci Dünya Savaşı 25 Birinci Dünya Savaşı 26 Birinci Dünya Savaşı 27 Birinci Dünya Savaşı 28 Birinci Dünya Savaşı 29 Birinci Dünya Savaşı 30 Birinci Dünya Savaşı 31 Birinci Dünya Savaşı 32 Birinci Dünya Savaşı 33 Birinci Dünya Savaşı 34 Birinci Dünya Savaşı 35 Birinci Dünya Savaşı 36 Birinci Dünya Savaşı 37 Birinci Dünya Savaşı 38 Birinci Dünya Savaşı 39 Birinci Dünya Savaşı 39

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Kurtuluş Savaşı Resimleri

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir