Bisiklet sürücüleri için Red Dot tasarım ödüllü bir LED aydınlatma konsepti: Lumigrids

Lumigrids bisiklet sürücülerinin gece sürüşlerini daha güvenli hale getirmek üzere düşünülmüş bir LED aydınlatma sistemi. Geceleri özellikle engebeli arazilerde bisiklet sürmenin “görünmez” kazalara daha çok mahal vereceğini düşünen bir grup; Lee, Zheng ve Li benzeri soyisimli çekik gözlü tasarımcı, arazinin LED kaynaklı bir ızgara (grid) ışığı ile aydınlatılması ile bu riskin ortadan kalkacağına ve sürücünün yolculuğuna daha güvenli bir biçimde devam edeceğine kanaat getirmiş.

Söz konusu konsept ise şunu biliyoruz ki “Aha bunu yapacaz” diye reklam edilen tasarım ile “Aha bunu yaptık” diye ortaya konulan ürün arasında dünyalar kadar fark oluyor. Haliyle o ızgaraların resimlerdeki kadar belirgin olmayacağını düşünüyorum. Bu bir tarafa, sürüş esnasında adamın önünde sürekli sabit geometrik şekillerin bulunması “Şu anda bisiklet sürüyorum ve hareket halindeyim” algısını bulandırarak sanılanın aksine kaza yapma riskini daha çok arttıracaktır. Tabi bunlar benim varsayımlarım, neticede bir Red Dot değilim gideyim adamlara “Şahane konsept” ödülü vereyim.

The Kaynak: http://www.red-dot.sg/en/online-exhibition/concept/?code=732&y=2012

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

 1. Muhammet dedi ki:

  Ben o led ışığa bakmaktan kendimi alamam, daha beter kaza yaparım. Düşmeyeceğim yerlerde düşerim.
  Şimdi ekrandan bakınca bile gözlerimi bir garip yaptı ya. Biz ellerimizi başımıza koyarak, direksiyon tutmadan kavşaklardan dönmeyi başarabilmiş bir nesiliz. Bunlar bize ters. :)

 2. briket makinası dedi ki:

  güzel bir tasarım

 3. Hakan Bulut dedi ki:

  Sen türksün zaten ödün mödül vermezsin bune lan git adam akıllı seylerle ugras diye ensesine vurursun

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir