Bisiklet yolunda piknik yapmak ve köylü olmak üzerine

İnternette hızla yayılan ve dilden dile dolaşan bir video var, başlığı Bisiklet Yolunda Piknik Yapmak (Yeni Türkiye). Henüz rastlamamış olanlar şuradan izleyebilirler.

Videoda bir aile bisiklet yolu olarak tabir edilen, yaya yürüyüş yolu ile çimenlerin birleştiği yerde piknik yapıyorlar. Derken, aralarında kendi Facebook sayfasının reklamını yapmak ve çağdaşlığını, modernliğini ispatlamak için fırsat bulduğunu düşünen kimselerin yer aldığı bir bisikletli grubu tarafından uyarılıyorlar. Yani uyarılıyorlar derken olay esasen bir yerden sonra taciz etme noktasına geliyor. Aslında bu videodaki herkes hatalı ama bisiklet yolunda piknik yaptıkları, cumhuriyet kadını olmaları vesilesiyle “haklarını(!)” sonuna kadar aradıkları veya “Çekeriiim! Feysbuk grubum var oraya koyacam! Burası Türkiye karşim burda hiçbir şey doğru dürüs işlemeez!” diye çirkefleştikleri için değil, hoşgörüden yoksun oldukları için.

Tamam bu aile orada piknik yapılmayacağını bilecek kadar modern olmayabilir, elinizdeki çağdaş-metrenin ibresi “Bunlar kent yaşamına uygun değil, kafalarına vura vura eğitmek lazım” diye uyarı veriyor da olabilir ancak siz de gün görmüşlüğü, medeniyeti olması gerektiği gibi ihtal edememişsiniz be gülüm. Oysa batılı rol modelleriniz böyle yapmazlar, onlar bu tür durumlarla karşılaştıklarında sakin bir ses tonuyla “Sör piliz dont sıtay hir” diye uyarır kenardaki kocaman boş yoldan devam ederler. Doğrusu bu olduğu için değil, örnek alıyorsunuz bari adam gibi örnek alın diye söylüyorum.

Bu ailenin yaptığı doğru bir şey değil, “Adliyede çalışıyorum bana bir şey olmaz” tutumu hele hiç hoş değil ancak onlara memleketin sahibi yaklaşımıyla saldırmak, sanki yüz kızartıcı bir suç işlemişler gibi videolarını çekip internete yaymak da doğru değil. Diyorum ya gerçekten aydın olan, gerçekten bir şeyleri düzeltmek maksadı taşıyan insanlar böyle yapmazlar. Üzüm yemek isteyen yapıcı olur, mantıklı olur. Polisi aramakla tehdit etmeleri, “Biz çok yukarıdayız, sizi de eşşek gibi yanımıza çekeceğiz” edasıyla entel dantel ağızlar yapmaları, bu tür bir mevzuyu bile “Yeni Türkiye dediğiniz şey işte bu” alt mesajıyla siyaset malzemesi haline, reklam haline getirme çabalarını ancak bizimkiler gibi iki arada bir derede kalmış hibrit çağdaşlarda görürsünüz. Şiddetle aksini iddia ederler ancak çiğdirler.

Gelelim bu mevzunun sosyal medyadaki yankılarına. Ben şu tür yorumlara tahmin ettiğimden daha çok rastladım:

facebook-yorum

bisiklet-yolunda-piknik-yapmak-2

Daha ne örnekler var. Ne tezek kokusu, ne lümpenlik, ne İŞİD, ne Atatürk’ün askeri olmak, ne Gezi Parkı eylemleri ne AKP kalmış. İnsanlar kendi inançları doğrultusunda olaya yorum getirmeye çalışıyorlar ancak yukarıdaki iki medeni(!) şehir görmüş insanın yorumu adeta 5 kavanoz süzme bal niteliğinde. Hatta birisi İŞİD, varoş, barzo, cehalet, şehir yaşamı ve sosyoloji gibi kavramları tek bir yorumda birleştirerek medeniyet kombosu yapmış, takdire şayan.

İsmail Türüt’ün bir türküsü vardı, sözleri yanlış hatırlamıyorsam şöyleydi:

Mısırı kurutttun mu ambarda duruttun mu baban çarık giyerdi sen bunu unuttun mu

Bu türküyü insanı aşağılayan, hor gören, bunu yaparken aslında bu topraklarda doğmuş olduğu için hissettiği utanç duygusunu, aşağılık kompleksini bastırmaya çalıştığının dahi farkında olmayan tüm yavşak çağdaşlara gönderiyorum. Valla keşke Amsterdam’da doğup büyüyüp, gün batımına karşı şampanyanızı yudumluyor olsaydınız veya yazları John amcanızın çiftliğinde Marge halanızın yaptığı elmalı turtalardan yiyor olsaydınız herkes rahat etseydi.

Bu bisiklet-piknik mevzusunu kullanarak yaşadığı ülkeye sayıp sövenlere, köylüyü ve tezek kokusunu eleştirenlere hitaben ise: Modernlik uğruna yanıp tutuşan ruhlar, Türk bir bedene ve Türkiye gibi varoş, barzo, mangal yapan ilkel insanlarla dolu bir ülkede doğmakla lanetlendiği için tarifi mümkün olmayan bir mutluluk duygusu içerisindeyim, bilmenizi istedim. Şeytan azapta gerek derler ya, işte tam o misal.

Bitirirken: “Köylüleri niçin öldürmeliyiz?

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

7 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir