Bizi yedi düvele şikayet eden yan komşularımız

İki ay kadar önce yeni bir eve taşındığımdan bahsetmiştim. Niyetim hem işyerine daha yakın olmak hem de mümkünse gurbet türkülerini daha sessiz sakin bir evde tutturmaktı. Eski evim merkezi bir yerde olduğu için araba kornalarının, düğün konvoylarının ve gece geç vakitlere kadar nara atıp kavga eden, akabinde siren seslerine vesile olan sokak serserilerinin ardı arkası kesilmiyordu.

Kardeşim Mert ve mesai arkadaşım Bünyamin ile birlikte bu evde üç kişi kalıyoruz. Genel itibariyle hoş bir site olduğunu söyleyebilirim. Tek olumsuz yanı üst ve alt komşularımızın kavgayı, gürültüyü içtenlikle seviyor olmaları. Gecenin 2’sinde evde terör estiren bir elemanımız ve babası ile sürekli tartışıp ağlayan “tiineycır” bir kızımız var. Burada sözünü edemeyeceğim muhtelif eylemlerde bulunan kimseler de var da o konuya girmiyorum. Yine de olur olmaz her şeyden şikayet eden, huysuz ve memnuniyetsiz insanlar gibi görünmek istemediğimiz için bu konuyu herhangi bir şekilde dile getirmek istemedik. Önceki evimin insanın ciddi ciddi asabını bozan gürültü durumunu göz önünde bulundurunca şahsen bu kadarına razı oldum da diyebilirim.

Bugün ofisteyken site yöneticimizden bir telefon geldi, “Yan komşularınızdan şikayet var… O kadar rahatsız olmuşlar ki yatak odalarının yerini değiştirmişler… Polisi arayacaklarmış… Daha önce de bir kaç kez iletmişlerdi… Emniyete intikal ettirmeden tatlıya bağlanabilir aslında…” gibi ifadeler kullandı. O kadar şaşırdım ki anlatamam. Yani yeminle söylüyorum bir şekilde bizim hakkımızda bu tür kanılar oluşmuş olabileceğine asla ihtimal vermezdim. “Bir yanlışlık olmasın? Üst-alt komşuları bizimle karıştırıyor olmasınlar?” dedim “Yok yok direkt sizden şikayetçiler” dedi. Özellikle geçen Perşembe günü yaptığımız gürültü yüzünden gözlerine uyku girmemiş…

Yöneticiye çok mahcup olduğumu, böyle bir şeyin muhatabı dahi olmanın bizim için son derece üzücü olduğunu söyledim ve bu rahatsızlığı polise taşımayı düşünecek kadar beklemek yerine keşke önceden gelip bize söyleselerdi diye ekledim. Ayrıca ne tür seslerden rahatsızlık duyduklarını sordum, çoğunlukla konuşma sesleri demişler.

Şimdi biz üç kafadar kesinlikle sütten çıkmış ak kaşık değiliz. Hepimiz gece geç vakitlere kadar ayakta kalıyoruz ancak yaptığımız şey genellikle bilgisayar başında vakit geçirmek. Ya işlerimizle ilgileniyoruz ya oyun oynuyoruz ya da film izliyoruz. Parti vermek, yüksek sesle müzik dinlemek veya değil yüksek sesle normal biçimde televizyon izlemek gibi huylarımız yok. Zaten dekor amaçlı bir televizyonumuz var ve bu eve geçtiğimizden beri hiç açmadık. Kumandasının nerde olduğunu bile bilmiyoruz, oturma odasında öylece duruyor.

Hal vaziyet böyleyken bu tür bir şikayet vesilesiyle aranmak beni gerçekten üzdü. Yani komşular bu kadar beklemek yerine kapımızı çalıp “Arkadaşlar durum böyleyken böyle, uyku uyuyamıyoruz” deselerdi yemin ediyorum her ne yapıyorsak çok daha dikkatli yapmaya çalışırdık. Bekarız ama mağaradan çıkmadık, bazen bir şeylere sinirlenip küfür ettiğimiz de oluyor ama genel itibariyle medeni insanlarız. Oysa onlar bunu yapmak yerine bizi yöneticiye, ev sahibine, komşulara ve hatta market işletmecisine şikayet etmeyi tercih etmişler. Geç saatlere kadar bağırarak konuştuğumuzu, horlayarak uyuduğumuzu anlatmışlar…

Yöneticinin özellikle çok gürültü yaptığımızı ilettiği Perşembe günü Mert uyuyordu biz de Bünyamin’le birlikte bilgisayar başında bir JavaScript problemi üzerinde çalışıyorduk. Şimdi düşünüyorum da “Buuu eveeeeeennt burda kulllaaaaanılmaaaaaaz! Buuuuuuug çıkaaaaaaar!” diye bağırarak iletişim kurduğumuzu hatırlamıyorum. Hayır, savunma olsun diye söylemiyorum, iki insan bilgisayar başında yazılım ile alakalı bir konudan bahsederken en yüksek hangi ses tonuyla konuşabilirse biz de o tonda konuşuyorduk. Yani o saatte kapımız polis tarafından çalınsaydı kesinlikle ama kesinlikle yanlış geldiler diye üst veya alt kata yönlendirirdik.

Sonuç itibariyle mahcubiyeti ve kızgınlığı aynı anda yaşıyorum. Mahcubum çünkü farkında olmasam bile bir şekilde insanların yaşam tarzlarına olumsuz yönde müdahil olmuşum. Kızgınım çünkü bakkalın da içerisinde bulunduğu bir güruh, biz ortada hiçbir sorun olmadığını düşünürken, kendilerine “Hayırlı akşamlar, iyi günler” diye selam verip işimize gidip evimize gelirken bize aşırı horlayan, insanların yatak odalarının yerlerini değiştirmelerine neden olan, polis çağırttırma potansiyeli yüksek serseriler gözüyle bakıyormuş. İşin en acı tarafı da dört bir yanımızda bağıra çağıra kavga eden kimseler varken ve biz bu durumdan şikayetçi değilken yüksek sesle konuştuğumuz, horladığımız gerekçesiyle insanların bizden şikayetçi olması.

Bekar evi ile ilgili ufak bir ön yargı etkeni var sanırım…

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

14 Yorum

 1. Mehmet Demiray dedi ki:

  Arada kaynamış olmayasınız :D Alt ve üst katın gürültüyü sevdiğini söylemişsin, bence sizi şikayet eden kişi gürültünün kaynağını yanlış kestirmiş :D

 2. Emre dedi ki:

  1- Bizim geneli meşhur mütahitlerimiz ev apartman site ve ne varsa yaparken dededen görme mantıkla işe başlayıp bitirdikleri için ne ısıtma ne ses izolasyonu nedir bilmezler, sende doğalgazı köküne kadar harcayıp milli servetini havaya savurursun.
  2- Bekar kişi yada kişilerin ev tutup evde havada bile yürüseler bekar olmalarından mütevellit önyargılara maruz kalmaları ve abuk subuk sebepleri hatta olmayan meziyetleri yemeleri bazı memleketlerde sıkça görünmektedir. (Bolu Gerede de ünv okuyan herhangi birine lütfen sorunuz)
  3- Siz normal bahsettiğiniz yaşantınıza devam ediniz efendim. Yöneticiye şunu tembihleyiniz. “Hakkımızda şikayet varsa bunun yeri ve zamanı o andır, ya kapıma gelsinler yada polise ihbarda bulunsunlar, kalkıpta sonradan ve arkamdan laf göndermesinler.” “Çünkü bu andan itibaren bilinizki bende aynısını yapacağım.”

 3. Ahmet Can Aydemir dedi ki:

  Elinde geçerli bir gerekçe/kanıt olmadan kimse sizi evden çıkaramaz. Eğer olurda ev sahibi bu yüzden sizi evden çıkarırsa dava açın sudan sebepten evden çıkarmak neymiş öğrensin. Kiracıyı koruyan kanunlar vs. var. Benzer durum bizimde başımızda fakat hiç birşey diyemiyorlar.. Arkanızdan konuşmuş zaten polis falan çağıracağı yok çağırsada birşey olmaz..

  • Caner Öncel dedi ki:

   Yok canım biz olayın o boyuta gelmesini kesinlikle istemiyoruz, yani işin inada binmesindense biz kendimiz çıkarız gider başka bir eve yerleşiriz. Ben bu tutuma anlam veremiyorum. Eğer ortada böyle bir rahatsızlık varsa bunu tutup mahalleye ve hatta esnafa anlatmadan önce gidersin vatandaşın kendisine söylersin. Baktın olmuyor ondan sonra polise mi şikayet ediyorsun mahkemeye mi veriyorsun ne yapıyorsan yap.

 4. ahmettatar dedi ki:

  Üzüldüm Caner yaşadığın huzursuzluk için.. Bende üniversitedeyken Feridun adlı arkadaşımla bir sitede oturuyorduk bizi de öyle şikayet etmişlerdi alt kattan sesler gelirdi biz rahatsız olurduk üst kattaki yere vururdu ki biz gürültüyü keselim diye bazende üst katta gürültü olurdu alt kattaki tavanlarına vurup bizi uyarırlardı.. Bir gün üst kattakilere misafirler gelmiş gece saatleri bizimde vize haftası gürültü gırla gözümüze uyku girmiyor zaten 2-3 saat uyuyabiliyoruz onuda zehir ediyorlar alt kattan vurup duruyorlar çıldıracak hale geldik gittim alt katın kapısını çaldım yöneticiyi de uyandırdım gelin benle dedim hep beraber üst kata çıktık daha merdivenlerdeyken bile sesler geliyor çıktık kapının önü ayakkabı dolu 20 çift ayakkabı var nerdeyse dedim duyuyor musunuz sesleri yönetici bey alt komşu bunlar gürültü yapar siz bizden bilirsiniz siz yaparsınız bunlar bizden bilir bir daha gürültü yaptığımızı söyleyen olursa öldürürüm onu dedim indim eve onlar üst komşuya ne dedilerse ses kesildi.. Sonrasında bize misafirler geldiğinde ses yaptığımızda bile kapıya gelen yahut şikayet eden olmadı.. Suç üstü yap yani başka türlü ikna olmuyorlar..

 5. Şenol Şengül dedi ki:

  Ne çektin be Caner :)

 6. Muhammet dedi ki:

  benim değil de çanakkale’de öğrenci evinde kalan bi akrabamın başına gelmişti. birkaç günlüğüne bize gelmişti. orada alt komşusu kaldığı boş dairenin tavanına vurmuş durmuş. gitmiş apartman yöneticisine şikayet etmiş. en son polis çağırmış kapıya dayanmış. bi yerden bulmuş bizimkinin numarasını arıyordu “gürültüden başımız şişti, evde olduğunu biliyorum aç kapıyı” diye. bizimki de “ben evde değilim, tatildeyim” diye binbir türlü dil döktü de kadını inandıramadı. “evde olduğunu biliyorum” diye tutturdu. apartman yöneticisinde yedek anahtarlar varmış açtırmış bunun dairesini. rezil olmuş haliyle. ama bu teyze yine de o apartmandan ayrılana dek buna çok çektirdi. velhasıl, aslında gürültü olmamasına rağmen psikolojik olarak gürültü duyduklarını zannetmeye başlıyor artık bu apartmanlardaki şirret komşular.

 7. Yaşar Avcı dedi ki:

  Yaşanan olaylardan dolayı senin kadar üzgün olduğumu belirtmek isterim Caner abi. Senin ne kadar iyi birisi olduğunu maalesef çözememiş olsa gereken böylece “sanmıyorum ama” haklıyken bile haksız konumuna düşmüşler. Güldüğüm bir nokta ise televizyonun hiç açılmaması hatta kumandasından bihaber olunmaması. :) Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinizde olsun abi, duacınızım. :)

 8. Bilgehan dedi ki:

  İşgüzar komşu ancak bu kadar güzel bir fotoğrafla resmedilebilirdi. :) Bizim oralarda da var bunlardan çok. Bahçemizdeki su deposunu yok yere belediyeye şikayet etmişlerdi seneler önce. O dönemlerde çok sık uzun süre su kesildiğinden utanmadan bir de gelip depodan su almışlardı.

 9. ferudun dedi ki:

  emre arkadaş madde 3- Siz normal bahsettiğiniz yaşantınıza devam ediniz efendim. Yöneticiye şunu tembihleyiniz. “Hakkımızda şikayet varsa bunun yeri ve zamanı o andır, ya kapıma gelsinler yada polise ihbarda bulunsunlar, kalkıpta sonradan ve arkamdan laf göndermesinler.” “Çünkü bu andan itibaren bilinizki bende aynısını yapacağım.
  eksiği var fazlası yok …eksik olanlar ise 1-anadoluda doğaçalma küfür dediğimiz genel olarak yönetici tehtit ederken kullanılan haksız yere arkandan laf eden insanlarında içinde bulunduğu gerçek anlamında olmayıpta karşıdaki insanı incitmeye yönelik kurulan anlık cümle gurupları…

 10. Şenol Şengül dedi ki:

  Kara kedi resmini nerden buldun bilmiyorum ama,gerçekten çok hoşuma gitti baktıkça gülüyorum :)

 11. Beraat dedi ki:

  Onlar bekarlara karşı ön yargılı olabilir ama bu senin hatayı kendinde araman gerektiğini göstermez abicim. Ses yapmadıysan sonuna kadar git hakkını yedirme bence.

 12. Çiğdem dedi ki:

  Sadece bekarlara karşı olsa yine iyi. Biz müstakil villada oturuyoruz ama yine site yönetimi içinde. Duvarlar bitişik ve benim 1. Katta açtığım çeşme sesi ikinci kattaki üstelik bi oda boşluğu olan yatak odalarına gidiyor diye sürekli gecenin bir yarısı bizi arıyorlar. Geçen gece wc ye kalktım çeşme açtım diye yok su sesinden çoluk çocuk uyanmışlar kıyameti kopardılar korkudan banyo yapamıyoruz hemen yatak odalarının yan tarafı diye. Dışarda sel sesi oluyor ona uyanmayanlar bizim evimizde açtığımız çeşme sesine uyanıyorlar. Ben mülk sahibiyim onlarda mülk sahibi. Ve banada yandaki villadan ses geliyor üstelik onların mutfağıyla bizim yatak odamız bir. Yani biz o seslere uyanmıyoruz bunlar en alt kattaki çeşme sesini duyup uyanıyorlar. Sizce ne yapabilirim banada bi çözüm bulun gerçekten çok sinirlenmeye başladım evde iki kişi kalıyoruz eşim ve ben. Çoluk çocuk hiç bişey yok ve genelde hep en alt kattayız ben onların yüzünden pimpirik oldum gece wc ye bile gidemiyorum.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir