Blog yorum spamcılığı v2 ultimate


Bazı insanları anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Arkadaş spamcılığın bile bir düsturu vardır, bu iş toplu olarak yapılır, sen ortaya binlerce yem atarsın aradan iki üç tane geri dönüş tutturursan kendini başarılı sayarsın. Yeni nesil spamcılar ise bu işe özel ilgi göstermeye başladılar.

Biri bana şu zihniyeti açıklayabilir mi lütfen; vatandaş (ecnebi vatandaş) geliyor, baştan tırnağa Türkçe hazırlanmış bir siteye girip rastgele bir konu seçiyor ve altına bir iki tane link barındıran şuna benzer bir yorum yapıyor:

Buildings are not cheap and not everybody can buy it. However, credit loans was created to support different people in such kind of situations.

bu iş için de resmen özel çaba sarfediyor. Adını, e-mail adresini manuel olarak yazdığı gibi bir de kendisinin bot olmadığını anlayabilmek için oraya koyduğumuz güvenlik kodunu üşenmeden tek tek giriyor. Yani sırf oturup çaba sarfetti, emekleri boşa gitmesin diye yorumu yayınlayacağımızı mı düşünüyor nedir?

Onu bunu bilmem de ya bu herifler bizi resmen öküz yerine koyuyor, ya da bu yeni nesil spamcılık olayının altında bir iş var, yoksa kim tutup bir Rus sitesine “olm benim blog çok süper lan girin bakın” diye yorum yapar? Belki de herifler orda nükleer enerji kullanımının inceliklerinden bahsediyorken…

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 Yorum

 1. Barış Ünver dedi ki:

  Aynı arkadaş bana da geliyor, günde iki-üç yorum bırakıp kaçıyor. Beyn’de yorumları onay kuyruğundan geçirmiyorum; spam’lere karşı kurulu tek eklenti de Cookies for Comments (bir de birkaç tema düzenlemesi var) ve bu engeli aşan tek spam tipi de o tip…ti :) Türkçede “loans” kelimesi -çok şükür- kullanılmadığı için “loans” kelimesini WordPress ayarlarında kara listeye aldım ve bu arkadaşlardan da kurtuldum.
  Captcha olayı yorum yazarken gerçek insanlara büyük külfet oluyor, bahsettiğim eklentiyi incelemeni tavsiye ederim. İki yıldır kullanıyorum ve iki yıldır spam diye bir sorunum yok.

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Valla Barış iyi diyorsun da benim niyetim “istenmeyen” kısmında da olsa yorum görmemek. Hem ha istenmeyen olarak işaretlenmiş ha işaretlenmemiş, o yorum bir kere orada görünüyor ya billa ifrit oluyorum.

   

  Söylediğin eklentiye bakayım ancak ben yine de en etkili çözümün capthca olduğunu düşünüyorum. Hem aslında dikkat edersen yorum bölümünün altında üye olan kullanıcıların kod girmek zorunda olmadıklarını ifade ediyorum. İnan bunun kullanıcıyı üye olmaya teşvik etmekle bir alakası yok, zaten biliyorsun WP sistemde vatandaşın üye olmasıyla olmaması arasında bir fark yok :)

 3. Tayfun ÇAKIR dedi ki:

  Eklenti falan başetmez arkadaş bunlara, Bunları anneanneme bile şikayet ettim nene hergün beddua et diye eskiden bir iki tane atardı şimdi 50 tane yorum bırakıyor günde, bir de hepsi farklı isimlerde ve ayno ip adresi.. Aralarından fake olmayan yorumları ararken zorlanıyorm, nedir bu çilemiz yaa ne yapsak.. Hayır bie de anlamadığım olay o yorum kutusundaki nofollow linki alıp nerende kullanacaksın o da ayrı bir konu zaten.. Her neyse bende böyle bir konu açmayı düşünüyordum onun yerine burada yorumumu yaptım.. Hadi hepimize rastgele..

 4. Efkan dedi ki:

  Çoğu yabancı siteler yorum formlarını kapatmış.

 5. Caner Öncel dedi ki:

  Abi manyak mı bunlar ya, işi gücü bırakıp bütün gün yorum yazmakla mı uğraşıyorlar hayret bir olay. Hala geliyor hala geliyor, işin kötü tarafı her geçen gün artmaya devam ediyor.

  Yok yok bu işe farklı bir çözüm bulmak lazım.

 6. hasatbey dedi ki:

  cok guzel olmuş

 7. muzo dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar
  Aslında ben blogcu değilim ve blog sitelerini de ayda yılda arama motoru kanalıyla ziyaret ederim. Ancak sizin de bildiğiniz gibi, yeni yaptığım bir web sitesini google arama motorunda etable edebilmek için, mümkün mertebe fazla backlink toplamam gerekiyor. Bu çeşitli yollarla gerçekleşiyor ama bunun yanında, çok rahat olan bir metod da, blog sayfalarına yorum bırakmak. Yukarıda Barış, Caner ve diğer arkadaşların da bahsettikleri olay da aslında aynen bu. Ancak yorum bırakan kişi, eğer follow backlink ise, hem gerçekten bir yorum bırakarak, hem de backlink kazanmak amacı ile bunu yapabilir. Yukarıda bahsedilen doğrudan spam yarumların, ne kadar can sıkııcı olduğunu tahmin edebiliyorum, buna bir teknik çözümün de olabileceğini zannetmiyorum.
  Ne biliyim spam mailler için iyi bir öğrenen spam programı kurarsın, problemin bir nebze çözülür, burada ne yapabilirsin bilmiyorum. Saygılar

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir