Bootstrap frameworkünü hiç sevmiyorum

Oh be söyledim rahatladım yemin ediyorum. Sevmiyorum arkadaş, ilk tanıştığımız günden beri aramızdaki buzlar bir türlü erimedi gitti. Gerçi bu biraz da yapımdan kaynaklanıyor sanırım, ben kendimi bildim bileli hep anti-popülerci biri olmuşumdur. Bir çeşit manyaklık mıdır bilmiyorum ama mesela herkes iPhone alıyorsa ben gider LG alırım, Sony alırım. Herkesin öve öve bitiremediği, sabah akşam takip ettiği televizyon dizilerini özellikle izlemem. Hangi alanda olursa olsun, sevilen, imrenilen şey neyse ondan uzaklaşır 2. sırada gelene yönelirim. Zannedersem Bootstrap ile de bu sapık yanım yüzünden bir türlü barışamadım. Öyle ama, bir çıktı ki mübarek zannedersiniz o olmadan önce kimse web sitesi tasarlamıyordu. Herkese bir haller oldu, Bootstrap yukarı Bootstrap aşağı, onu kullanan pörfek geliştirici, kullanmayan bok kabul edilmeye başlandı. Ben de buna gıcık oluyorum işte. Çevrenize şöyle bir bakacak olursanız bu tür düşüncelerin bir neticesi olarak bütün web sitelerinin gitgide birbirine benzemeye başladığını rahatlıkla görebilirsiniz. “Ama işte o developerın tembelliğinden kaynaklanıyor, isterse özelleştirebilir” demeyin, özelleştirmiyorlar işte. Benim sitemin arayüzü de dahil olmak üzere Bootstrap ile yapılan bütün siteler birbirine benziyor, ne çeşitlilik kaldı ne görsellik, her şey tek düze, her şey fabrikasyon.

Front-endci adamım, mecburen kullanıyorum ancak şunu fark ettim ki bu zamazingo ile çalışırken attığım her adımda “Tab yapısı böyle mi olur ulan? Lanet olsun seni yapana…” gibisinden söylenip kendi önüme taş koyuyorum. Pure‘ler (bak onu tanıtırken bile yakınmışım bu mevzudan) olsun, Foundation’lar olsun sürekli bir alternatiflere yönelme hali içerisinde oluyorum. Dolayısıyla hiçbir zaman Bootstrap’i tam anlamıyla kavrayıp üzerinde uzmanlaşamıyorum.

Gerçi benzer bir durumu jQuery ilk çıktığında da yaşamıştım. Herkesler deliler gibi sokaklarda koşturup “Ceykuerriii” diye bağırırken ben “Bu ne lan? Ne biçim yazım dili var bunun, nefret ettim…” diye düşünüyordum ve fakat an itibariyle bu kütüphanenin yüklü olmadığı sayfalarda kendimi şişe dibi gibi gözlüklerini kaybetmiş çıplak nerd gibi hissediyorum. Hatta olur da geliştirmeyi bırakırlarsa işsiz kalırım, o derece.

İleride ne olur bilmiyorum, belki birkaç ay sonra bu yazıma rastlayıp “Ne salak şeyler yazmışım la” diyebilirim ancak şu anda Bootstrap’i sevmiyorum azizim, sevmiyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

14 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir